Jump to content



MSI GTX 560 Ti Υψηλες θερμοκρασιες


EvilRyu

Recommended Posts

Ειναι αναλογος το κουτι που εχεις και το airflow που εχει.

Ξαναλεω πως αν το κουτι που εχεις ειναι ενα ακριβο και μελετημενο κουτι με το να ανοιγεις το πλαινο χαλας ολλη τη ροη του αερα.Αν τωρα εχεις ενα απλο κουτι με ενα ανεμηστηρα να βαζει αερα και εναν να βγαζει,ειναι σχετικα μικρο και μεσα στο κουτι γινετε και χαος απο τα καλωδια με το να ανοιγεις το πλαινο μονο καλο κανεις.

20 εβρά κουτί με ένα φουρφούρι πίσω και αυτό που έβαλα!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Εγώ έχω ένα Termaltake Armor και μία 8800GTX, στο κουτί έχω 2 12αριδες απο μπροστά έναν πίσω και έναν πάνω. Οι 2 μπροστινοί 12ριδες ο ένας φυσάει κατευθείαν τον επεξεργαστή και ο άλλος τους σκληρούς που είναι τοποθετημένοι στο μπροστά τμήμα του κουτιού αλλά κανείς δεν "φυσάει" την κάρτα γραφικών. Έτσι το αποτέλεσμα ήτανε η κάρτα να είχε 81 βαθμούς σε idle τώρα καλοκαίρι. Έτσι έβαλα έναν 8αρι κάτω κάτω στο κουτί έβγαλα και το "συρταράκι" που έχει το Armor και τις πίσω πλακίτσες που κλείνανε τα αχρησιμοποίητα PCI slots και τώρα η κάρτα έχει 60 βαθμούς σε Idle.

Το καλό airflow κάνει θαύματα παίδες!:innocent:

Link to comment
Share on other sites

τόσο είχε 81 βαθμούς συνέχεια και το φαν της δούλευε στα 65%, σε full load πήγαινε 86 με 100% το φαν.

Με την προσθήκη του φαν μπροστά στο κουτί όπως έγραψα και πριν έπεσε σε 60 βαθμούς σε idle και φτάνει 70-75 το maximum σε full load. Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με την κάρτα γιατί μετά απο ακρετό ψάξιμο έμαθα πως η συγκεκριμένη είναι πολύ "θερμή". Απλά ήθελα να τονίσω ότι με το σωστό airflow να "σπρώχνει" τον ζεστό αέρα που μαζεύεται και να τον ανανεώνει στον πάτο του κουτιού προς τα έξω έπεσε κατά πολύ η θερμοκρασία της.

Link to comment
Share on other sites

Παραγγειλα την Xigmatek VGA Cooler VD-1065 Bifrost VGA cooler

Xigmatek Bifrost VD1065 Rev.2 VGA Cooler - VGA Coolers - plaisio.gr

που ειναι αναβαθμισμενη εκδοση κ υποστηριζει GXT560ti και οχι μονο αυτες που λεει στο site

32 ευρω νομιζω ειναι πολυ καλη τιμη

και βρηκα και αυτο σε review

http://www.jagatreview.com/wp-content/uploads/2011/04/BiFrost_TempChart.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οι 8800GTX ειναι τερατα με τις θερμοκρασιες.critical στους 125C.Περιμένω μια msi 560 twin frozrii να αντικαταστήσει την 8800 μου που πλεον παιζει 55idle 108full load.Θα βαλω στην 8800 αλλο bios underclocked και θα παιζει μονο physx.Για θερμοκρασιες θα σας πω μολις βαλω το νεο συστημα...

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω και εγω που με 6970 χτυπαει 90αρια με stock fan και χωρις πειραγματα ανεμιστηρα....

Και εγω είχα θέμα με τις θερμοκρασίες στις 6950 μου αλλά έβαλα το msi after burner και έκανα ένα profile όπως το θέλω και πλέον έχω max temps 70c

Link to comment
Share on other sites

Και εγω είχα θέμα με τις θερμοκρασίες στις 6950 μου αλλά έβαλα το msi after burner και έκανα ένα profile όπως το θέλω και πλέον έχω max temps 70c

Εκανα και εγω profile και πλεον παιζω εκει αλλα μου περνει τα αυτια ο ανεμιστηρας...αν δεν σου κανει κοπο βαλε ενα screenshot για να δω πως το εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα και εγω profile και πλεον παιζω εκει αλλα μου περνει τα αυτια ο ανεμιστηρας...αν δεν σου κανει κοπο βαλε ενα screenshot για να δω πως το εχεις.

aftery.jpg

Uploaded with ImageShack.us

μπορείς να κάνεις και διάφορα profile έτσι ώστε να έχεις π.χ. profile1 game , profile 2 desk to κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα η Xigmatek Bifrost VD1065 απο πλαισιο δεν υποστηριζε την 560ti ,αν και μου ειχαν πει το αντιθετο απο το Πλαισιο ,και τελικα την πουλησα

Πηρα την Scythe Setsugen 2 που υποστηριζει τις 560

Την εβαλα πολυ αθορυβη και πολυ καλες θερμοκρασιες

Με ανεμιστηρα παχους 25mm ,οχι τον λεπτο 12 mm που εχει πανω οι θερμοκρασιες ειναι ακομα καλυτερες

ειναι βεβαια λιγο τσιμπιμενη στην τιμη 49ευρω αλλα τα αξιζει με το παραπανω

post-13266-1416075354,1356_thumb.jpg

post-13266-1416075354,9052_thumb.jpg

post-13266-1416075354,9879_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελικα η Xigmatek Bifrost VD1065 απο πλαισιο δεν υποστηριζε την 560ti ,αν και μου ειχαν πει το αντιθετο απο το Πλαισιο ,και τελικα την πουλησα

Πηρα την Scythe Setsugen 2 που υποστηριζει τις 560

Την εβαλα πολυ αθορυβη και πολυ καλες θερμοκρασιες

Με ανεμιστηρα παχους 25mm ,οχι τον λεπτο 12 mm που εχει πανω οι θερμοκρασιες ειναι ακομα καλυτερες

ειναι βεβαια λιγο τσιμπιμενη στην τιμη 49ευρω αλλα τα αξιζει με το παραπανω

[ATTACH]45373[/ATTACH]

[ATTACH]45374[/ATTACH]

[ATTACH]45375[/ATTACH]

Τί θερμοκρασίες έχεις τώρα φίλε Michalos σε full load;

Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως σημαντική διαφορά. Εγω αποφάσισα να αφήσω την δική μου (560ti Twin Frozr o/C) να ζεσταίνεται. Παίζει γύρω στους 77- 84 σε full load με custom αθόρυβο στους ανεμιστήρες της. Δεν έχω καλή ροή αέρα βέβαια απο εκεί ξεκινά το πρόβλημά μου και το γεγονός οτι το TWinn Frozr πετάει τον αέρα μέσα στο κουτί δεν βοηθάει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

εγω παιδια την 6950 Twin Frozr 3 τις msi εχω και τωρα τελευταια που εχει και λιγο ζεστη εδω που μενω βλεπω κατι 77αρια θερμοκρασιες...εινε νορμαλ αυτα τα νουμερα?γιατι ποτε τοσο καιρο δεν εφτασε εκει..πρωτο καλοκαιρι της ειναι βεβαια..μερικους μηνες την εχω..λετε να κανω profile στο afterburner?θα βοηθησει?:help:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.