Jump to content



osx 10.6.7 on pc mini tutorial for asus p5qc/q9550/4giga ddr 2 ram/ati 5850 1gb


komos

Recommended Posts

ο οδηγος αυτος κανει πιθανοτατα για ολα τα p45 mobos

ειναι αποτελεσμα αρκετων ωρών και αρκετου διαβασματος πιο πολυ για πειραματισμο.

ειχα πολυ καιρο να ασχοληθω με hackintosh, η αληθεια ειναι οτι εχουν αλλαξει πολλα απο τα netbooks και τις leopard (10,5)εκδοσεις που ηξερα

σαν αρχη δηλωσα στο bios μου ολους τους δισκους σε ahci mode, κατα την διάρκεια της εγκαταστασης απενεργοποιησα ολους τους δισκους που δεν χρειαζομουν για να μην εχω προβληματα με τα windows)

bootαρουμε απο ενα dvd iatkos s3v2 (snow leopard 10,6,3)

το προτιμησα γιατι τα εχει ολα μαζεμενα,

αφου περιμενουμε να bootarei

ανοιγουμε το disk utility και φορμαρουμε τον δισκο σε mac os journaled που θα περασουμε τα snow leopard κατοπιν κανουμε quit στο disk utility για να συνεχισουμε την εγκατασταση.

Διαλεγουμε να κανει την εγκατασταση στον δισκο που μολις φορμαραμε

πριν την εναρξη της εγκαταστασης παταμε customize

διαλεγουμε τους αναλογους drivers /kernels/patches

εγω διαλεξα

drivers

sata/ide drivers

ntfs 3g

vga

ati

network/wired

atheros

ξεκιναμε την εγκατασταση

η εγκατασταση ηταν ιδιαιτερα ευκολη και απροβληματιστη

τελειωνει περιπου σε 20 λεπτα

οταν bootarei διαλεγουμε τις επιλογες της πρωτης εγκαταστασης

ειμαστε σε Snow Leopard 10,6,3 και δουλευει ο ηχος αλλα οχι και η καρτα γραφικων (σηκωνει αναλυση 1024χ768) (για την ati 5850)

περναμε τον combo update σε 10.6.7 που το βρισκουμε στο site της apple

ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΠΑΝΕΚΙΝΗΣΗ

με το update που μολις καναμε μας εχει πειραξει και τον bootloader , με αποτελεσμα να μην bootarei ποτε

κατεβαζουμε το multibeast 3,6,0

το τρεχουμε (υπαρχει πιθανοτητα να κανει force close απο μονο του, το ξανα ανοιγουμε)

υπαρχουν 2 τροποι εγκαταστασης

εγω προσωπικα διαλεξα την EasyBeast, που ειναι και πιο noob friendly

επισης διαλεξα και

τον chameleon 2.0 rc5 ati experimental bootloader

system utilities

osx x 86 software

μολις τελειωσει και αυτο κανουμε το σταυρο μας και βαραμε restart

est voila ειμαστε σε snow leopard :-)

δουλευει ο ηχος, η καρτα γραφικων , οι usb θυρες οι εισοδοι εξοδοι ηχου

το restart power off και sleep επισης μια χαρα

γενικα ολο το μηχανημα δειχνει απροβληματιστο

το μονο κακο οταν παω να κανω migarte απο το macbook καταληγω με memory allocation error (αν εχει κανεις καμια ιδεα ευπροσδεκτη)**

**μαλλον ηταν επειδη ειχα αρκετες usb συσκευες

whan you need

http://www.tonymacx86.blogspot.com/2010/04/iboot-multibeast-install-mac-os-x-on.html

http://www.tonymacx86.com/viewtopic.php?f=81&t=19321

Mac OS X v10.6.7 Update Combo

iatkos s3v2.iso (found on tpb.com)

Link to comment
Share on other sites

Ίδια διαδικασία και σε μένα.

Οι μόνες διαφορές είναι πως στο 1ο boot με το mac osx dvd πριν την εγκατάσταση, έπρεπε να ορίσω cpus=4, maxmem=2048, busratio=21, -v ειδάλλως έκανε επανεκκίνηση πριν ξεκινήσει η εγκατάσταση και επέλεξα custom dsdt εφόσον υπήρχε διαθέσιμο για τη μητρική μου με μία μικρή τροποποίηση για υποστήριξη της 6870.

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε cinebench, geekbench scores αν θες, θα ανεβάσω και εγώ αργότερα.

Δοκίμασες να παίξεις κάποιο παιχνίδι; π.χ το portal 2 με wine σε μένα το παίζει κανονικά, μόνο που δε κάνει save, το civilization V δε ξεκινάει, angry birds & rio παίζουν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε cinebench, geekbench scores αν θες, θα ανεβάσω και εγώ αργότερα.

Δοκίμασες να παίξεις κάποιο παιχνίδι; π.χ το portal 2 με wine σε μένα το παίζει κανονικά, μόνο που δε κάνει save, το civilization V δε ξεκινάει, angry birds & rio παίζουν κανονικά.

βρε συ εχω και κανονικο μακ

το ολο εγχείρημα το εκανα για εκπαιδευτικούς λογους

τα bench δεν με ενδιαφερουν αλλα απο αλλα παιδια που διαβασα με παρομοιο setup παει πολυ καλα το μηχανημα

προς το παρον κλεινω μια μερα αποκλειστικης χρησης σαν το 1ο μου μηχανημα και ειναι απροβληματιστο

σιγουρα μια καλη αναβαθμιση θα ηταν ενας ssd

για την ιστορια ομως

ecfc1475.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κατανοητό, χαίρομαι που σου πήγαν όλα οκ με το hackintosh setup σου, αλλά σε διαβεβαιώ πως δεν είναι πανάκεια για όλους το iatkos dvd :)

Σε άλλους δε ξεκινάει καν η εγκατάσταση, σε άλλους δεν έχουν ήχο, εικόνα, αναγνώριση καρτών δικτύου κτλπ και θέλει ψάξιμο.

Βέβαια η αγορά hw με γνώμονα την εγκατάσταση MacOs εφόσον γίνει βάσει τη περπατημένης οδού, είναι όντως σαν να περνάς ubuntu.

Το καλύτερο μακράν site για μένα σχετικό με hackintosh είναι το tonymacx86.

Υ.Σ το λειτουργικό είναι εγκατεστημένο σε hdd sata 5400rpm από φορητό.

Μεγάλη διαφορά στις επιδόσεις της 6870, στα win 7 αποδίδει 72 fps στο cinebench.

Ο turbo multiplier δεν αναγνωρίζεται στο πρόγραμμα, αλλά αναγνωρίζεται στις επιδόσεις.

post-1891-1416075205,3772_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι στις πρωτες προσπαθειες μου το μονο που μου δουλευε ηταν ο ηχος (με iatkos)

στην πορεια και με αρκετο ψαξιμο κατεληξα στο σεταπ που περιγραφω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μετα απο 3 βδομάδες προσπαθειών εχω εαν 100% λειτουργικό OSX snow leopard 10.6.8 :D

Δουλεύουν τα πάντα, ηχος , γραφικά , lan

To hardware ειναι

Intel c2d 3.65 OC

Asus P5k p

4gb ram

Nvidia GTX 280

O τρόπος που το ακολούθησα ηταν πολυ απλός τελικά (αρκει να ειναι συμβατά τα υποσυστήματα) .

Χρησιμοποίησα το DVD OSX snow leopard 10.6.6

"Hazard"

Αφού ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση ( tutorial θα βρείτε στο youtube) εγκατέστησα τους drivers ηχου και lan που βρήκα στο kexts.com

To μονο πρόβλημα που υπήρχε πλέων ηταν οτι δεν μπορούσα να αναβαθμίσω στην έκδοση 10.6.8 ώστε να μπορέσω να βάλω το OSX Lion.

Λύθηκε το θεμα με τον παρακάτω τρόπο.

1. First thing you have to do is Disable Sleep in System Preferences, Click the Yellow light bulb, Move both sliders all the way to the right and Un-Check the two tick boxes.

2. Goto /System/Library/Extensions and delete the SleepEnabler.kext

3. Repair Permissions using the Disk Utility in the Application/Utilities folder.

4. Goto /System/Library and delete the Extensions.kextcache file at the bottom.

5. Next delete all the stuff inside the /Library/Caches folder and /System/Library/Caches folder

6. Reboot, Now you should be ready to apply the 10.6.8 Combo Update located in the link below.

Mac OS X 10.6.8 Update Combo

For AMD and Intel patched kernel users, you need to install a new patched kernel 10.8.0 first before attempting this update.

http://www.kexts.com/view/1413-nawcoms_ ... 0.6.r.html

Ο δρόμος για το Lion άνοιξε :D

post-4091-1416075343,0142_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θέλω να βάλω για δοκιμή το snow leopard στο υπάρχουν σύστημα και να το έχω πλάι πλάι με τα windows 7.Dual boot.Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος??

Από ότι έχω δει αυτός είναι ο καλύτερος οδηγός tonymacx86 Blog: iBoot + MultiBeast: Install Mac OS X on any Intel-based PC

αλλά δεν αναφέρει τίποτα για dual boot.

Link to comment
Share on other sites

Δες ενα τρόπο εδω.

How To: Dual Boot Mac OS X Snow Leopard and Windows 7 on a PC

Εχω το osx lion στο σύστημα της υπογραφής ( με 6870 CF ) σε διαφορετικό δίσκο και το φορτώνω με F8 οταν ξεκινάει το PC.

Εδω ο απλος τροπος που το εγκατέστησα. http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=256729

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.