Jump to content



Aεροπλάνα-Εταιρείες-Προσφορές :D


Recommended Posts

Kαποιοι προφανως θα εχουν ως λατρεια τα ταξιδια για αυτο λοιπον πειτε μας τις εντυπωσεις σας:

Mε τι αεροπλανα εχετε πεταξει και για που?

Ποια εταιρεια?

Τι σας αρεσε?

Τι δεν σας αρεσε?

Την προτεινετε?

Επισης οποιος θελει μπορει να ποσταρει καμια προσφορα για αεροπορικα αν βρει κατι... ;)

Link to comment
Share on other sites

Alitalia με 737 για Μιλάνο, η εταιρία είναι αίσχος δεν ξανά αφήνω τον πατέρα μου να κλείσει.

Airfrance με Α340 για Παρίσι, πολύ ευχαριστημένος από την εταιρία και από το αεροπλάνο (από τα αγαπημένα μου) Βέβαια πάνε κάποια χρόνια άρα δεν ξερό τώρα τι παίζει με την εταιρία.

Ολυμπιακή (δεν θυμάμαι με τι αεροπλάνο αλλά παίζει να ήταν Α340 πάλι λόγο διαρρύθμισης) για το ταξίδι του γυρισμού από το Παρίσι. Πολύ καλό service (ήταν πριν γίνει Olympic Air)

Delta με A330 (αν δεν απατώμαι) για Νέα Υόρκη και για Ατλάντα 767 (και τούμπαλιν). Δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο + ότι τα αεροπλάνα που έχουν για Ελλάδα δεν έχουν ατομικές οθόνες ενώ έχουν αυτά για τις εσωτερικές πτήσεις. Θα πετάξω πάλι το καλοκαίρι με την ίδια εταιρία και την ίδια πτήση και περιμένω να έχει οθόνες :p

(Προς ατλαντα η θέα ήταν απλά απίστευτη)

Lufthansa για Φρανκφούρτη με Α320 και 737 αρκετά ικανοποιημένος με το service + ότι το αεροπλάνο του γυρισμού ήταν ολοκαίνουργιο (μύριζε καινουργιλα :p)

Delta με DC-9 για Daytona Beach. Απορώ πως πετούσε το συγκεκριμένο αεροπλάνο. Η νυχτερινή θέα της Daytona Beach με αποζημίωσε όμως.

+ κάτι εσωτερικές (κυρίως για νησιά) μέσα στην Ελλάδα με ολυμπιακή και τα φανταστικά ΑTR .

Link to comment
Share on other sites

Γενικά οι εμπειρίες διαφέρουν πολύ γιατί το κάθε αεροπλάνο έχει άλλα spec levels ανάλογα την έκδοση και την αεροπορική εταιρία που το αγοράζει.

Και ανάλογα κινείται και το leg space σε coach, business, first κλπ.

Είναι τελείως διαφορετικό ένα Α340 της Alitalia (καλκούτα), και μιας σχεδόν οποιασδήποτε άλλης εταιρίας.

Αγαπημένες εταιρίες, Emirates, και Singapore με ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά.

Και ΒΑ αγαπάμε επίσης.

Όσο για προσφορές, η συμβουλή μου είναι πως αξίζει 10 φορές να πάρεις 1 easy jet για Λονδίνο με 40 ευρώ (ναι θα σφηνωθείς κλπ κλπ) και να πετάξεις απο εκεί με προσφορά Αγγλίας, παρά απο εδώ.

Όχι πάντα, γιατί και εδώ έχουν ξεκινήσει σιγά σιγά προσφορές, αλλά οι του εξωτερικού και δή της Αγγλίας δεν παίζονται!.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όσο για προσφορές, η συμβουλή μου είναι πως αξίζει 10 φορές να πάρεις 1 easy jet για Λονδίνο με 40 ευρώ (ναι θα σφηνωθείς κλπ κλπ) και να πετάξεις απο εκεί με προσφορά Αγγλίας, παρά απο εδώ.

Όχι πάντα, γιατί και εδώ έχουν ξεκινήσει σιγά σιγά προσφορές, αλλά οι του εξωτερικού και δή της Αγγλίας δεν παίζονται!.

Μα μπορείς να βρεις από ξένο διαδικτυακό πρακτορείο πρόσφορες που είναι το ίδιο καλές με Αγγλίας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά έχω από τους τελευταίους 6-8 μήνες. Τα πιο παλιά ταξίδια ούτε που θυμάμαι πώς ήταν στην πτήση. :p

  • Austrian Airlines για Βιέννη (δε θυμάμαι αεροπλάνο).
    Εξαιρετικά ατσούμπαλη προσγείωση στη Βιέννη, παρ' ότι δεν είχε πολύ αέρα. Έκατσε πολύ περίεργα και παραλίγο να βρει το δεξί φτερό στο έδαφος.
    Καλό service, χάλια snack, όμορφες αεροσυνοδοί :p

  • Olympic Air επίσης για Βιέννη (δε θυμάμαι αεροπλάνο).
    Πολύ καλύτερη πτήση και γεύμα σε σχέση με την Austrian. Επίσης καλό service.

  • Lufthansa με Α320 και Α321 για Αθήνα --> Φρανκφούρτη --> Άμστερνταμ και πάλι πίσω.
    Πολύ άνετη πτήση. Το meal στο Αθήνα-Φρανκφούρτη καλό, ενώ το snack στο Φρανκφούρτη-Άμστερνταμ άθλιο.
    Εξαιρετικό service όπως αναμενόταν.

Έγινε επεξεργασία από nickstamat
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον:

Aθηνα-Παρισι-Αθηνα με Α319 Olympic Air. Ειχα αναχωρηση στις 7 το πρωι απο Αθηνα οποτε καταλαβενετε τι εγινε με το φαγητο. Απιστευτο πρωινο και το service πολυ καλο. Επιστροφη πολυ φαι και γενικοτερα ολα μια χαρα.

Αθηνα-Τσεχια-Αννοβερο-Τσεχια Αθηνα.

Αθηνα-Τσεχια πηγα με 737-400 με Czech Airlines. 2,5 ωρες πτηση με ενα σαντουτσακι την βγαλαμε, το αεροπλανο αθλιο, καθολου προσεγμενο απο την εταιρεια.

Τσεχια-Αννοβερο με ΑΤR 72, ολα μια χαρα αυτη τη φορα με Czech Airlines.

Eπιστροφη απο Αννοβερο με A319 τελευταιας παραδοσης. Οθονες, πεντακαθαρο, χλιδα αλλα κλασσικα αθλιο service Czech Airlines.

Tσεχια-Αθηνα 737-400 Aθλιο κλασσικα ολα τα ιδια, πεθαναμε και στην ζεστη.

Αθηνα-Κων/πολη-Αθηνα Τurkish Airlines. Με 737-700 πηγαμε και 737-800 γυρισαμε.

ΤΟΥΣ ΒΓΑΖΩ ΤΟ ΚΑΠΕΛΟ. ΑΨΟΓΟΙ.

Oσο για τις προσφορες Ryanair, Easyjet.

Link to comment
Share on other sites

Αθηνα-Κων/πολη-Αθηνα Τurkish Airlines. Με 737-700 πηγαμε και 737-800 γυρισαμε.

ΤΟΥΣ ΒΓΑΖΩ ΤΟ ΚΑΠΕΛΟ. ΑΨΟΓΟΙ.

Ναι έχουν πάρει τα πάνω τους τώρα τελευταία και βλέπω πολλές διαφημίσεις στο Time, Economist, Newsweek. Είναι το ίδιο καλές όμως με Emirates κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Περικλη δεν εχω ταξιδεψει oυτε με Singapore ουτε με Emirates αλλα σου λεω οτι ηταν απιστευτη εταιρεια. Το μονο κακο που ειχαμε ειναι οτι περιμεναμε 1,5 ωρα σχεδον να παρουμε τις βαλιτσες στο αερδρομιο Ataturk καθως ειχε προβλημα η πορτα που ανοιγει για τις βαλιτσες στο αεροπλανο.

Κατα τα αλλα Τελεια.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να αποφεύγεται KLM.

Οι Ολλανδοί οι ίδιοι δεν την χρησιμοποιούν. Είχα πάει μια φορά Μάντσεστερ-Αμστερνταμ-Αθήνα και πίσω. Ακριβά, όχι καινούρια αεροπλάνα, αεροσυνοδοί 60άρες και για φαϊ μια σάπια ελεϊνή σαλάτα.

:sick:

Link to comment
Share on other sites

KLM πετούσα κάθε βδομάδα 2-4 φορές όταν έτρεχα ένα project Amsterdam και έμενα Λονδίνο.

Απο city airport οπότε με μικρά ελικοφόρα.

Δεν ήταν άσχημα, μέτριο φαί, και αεροσυνοδοί όχι στα γούστα μας γιατί είναι νταρντάνες * (οι Ολλανδοί είναι το πιο ψηλό κράτος στον κόσμο).

Πάντως κακιά δεν είναι.

Για μένα το μεγαλύτερο κωλοχανείο είναι η alitalia πάντως.

Έχω κάνει και υπερατλαντικό ταξίδι μαζί τους για Τορόντο και δεν πίστευα πως θα καταφέρει να βγεί απο την Ευρώπη το αεροπλάνο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για μένα το μεγαλύτερο κωλοχανείο είναι η alitalia πάντως.

Έχω κάνει και υπερατλαντικό ταξίδι μαζί τους για Τορόντο και δεν πίστευα πως θα καταφέρει να βγεί απο την Ευρώπη το αεροπλάνο.

Είναι απλά αίσχος.... Το φαγητό πως ήταν? Γιατί εμας για Μιλάνο μας έδωσαν ένα κεκακι για πρωινό και το ίδιο για βραδινό :hehe: (ένας θεός να το κάνει κεκακι)

Link to comment
Share on other sites

Eτσι για την ιστορια δυο Βιντεο.... Ειναι πολυ συγκινητικα...

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=HFllfFg2oCc]YouTube - OLYMPIC AIRLINES Airbus 340 my last TAKE OFF from LGAV RWY03R to KJFJ Cpt Vardakis Con Cpt Bourovilis Con F O Darmis Mic OAL411 24 9 2009[/ame]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=oRpd2RimtOE]YouTube - Olympic Airlines Last Flight and Low Pass From Vienna[/ame]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=AgvzzODDU28]YouTube - A380 at LGAV 13/4/2011[/ame]

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nομιζω οι ιδιοι. Πες μου οτι ο Πατερας σου πεταγε με αυτη την πτηση?

Όχι παίζει να ξέρω (για την ακρίβεια είναι πολύ καλός μου φίλος) τον πιλότο. Σίγουρα αυτός που ξέρω είχε κάνει την τελευταία πτήση για Γιοχάνεσμπουργκ (ή όπου είχε πτήση η Ολυμπιακή στην Αφρική τέλος πάντων).

Ο πατέρας μου δεν ταξίδευε με εμπορικές συνήθως.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.