Jump to content



BSOD


Heir of a dying day

Recommended Posts

παιδια της τελευταιες 2 μερες εφαγα 2 BSODs.

Χωρις να εχω κανει κανενα o/c μετα τα BSODs αφου ξανα επανεκινησα το pc παρατηρισα οτι δεν διαβαζει 6 dimm - 6GB RAM αλλα 4 dimm - 4GB RAM.

τα 3 dimmακια ειναι ολοκαινουρια μολις τα πηρα και ειναι ακριβως ιδια με τα 3 παλια που ειχα.

Dominator

τι μπορει να φταιει???

Link to comment
Share on other sites

οχι ουτε και αυτο μου βγαζει σφαλματα...

λογικα πρεπει να φταιει που εκανα restart το pc δεν εξηγειτε αλλιως...

μαλλον θα πρεπει να περιμενω να ξαναφαω bsod για να μου βγαλει το σφαλμα...

Link to comment
Share on other sites

Απλα καλου κακου κανε ενα ελεγχο στης RAM γτ ειναι λιγο υποπτο αυτο που ειπες οτι δεν βλεπει το ενα DIMM.....

http://www.memtest86.com/memtest86-4.0.iso.zip

Πολυ ευκολο στην χρηση και αξιοπιστο απλα ξεζιπαρε το

Burn το Image σε ενα CD και κανε Boot απο αυτο ...

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι κάποιο σκηνικό που είχε αναφερθεί για το ένα memory slot των P6T Deluxe ( δεν θυμάμαι πού ακριβώς και το φάκιν ASUS forum σέρνεται...)

...για ψάχτο.. βγάλτες όλες και τσέκαρε ένα ένα τα dimms αν παίζουν σε καθένα από τα slots...

Και δές και εδώ αν έχεις ενεργοποιημένες τις επιλογές για να σου βγάζει minidumps

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδια εβαλα το prime95 να το κανει πολλες φορες και ανακαλυψα 3 διαφορετικα bsod's codes:

0x50 - 0x124 - 0x101

η μονες αλλαγες που εχω κανει ειναι:

Cpu BCLK:160

Cpu volt:1.20

RAM volt:1.64 (τα timmings τα εχω βαλει 8-8-8-24)

τι να δοκιμασω να αλλαξω?

Link to comment
Share on other sites

το 124 είναι core instability κανονικά και υποτίθεται ότι λύνεται δίνοντας λίγο vcore...εμένα δεν μου λύθηκε έτσι, δεν έπαιζε να σταθεροποιηθεί με τίποτε, οπότε κατέβασα λίγο συχνότητα...

το CPU voltage δεν είναι κομματάκι χαμηλά ???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.