Jump to content



Θέλω DSLR! Έχω ερωτήματα, αναζητώ απόψεις


Recommended Posts

η αλήθεια είναι ότι το είχα δοκιμάσει αρκετό καιρό πριν πάρω τον 80-200 (ούτε τον tokina 50-135 δεν πρέπει να είχα τότε- άλλο ξυράφι και αυτός ).

Δες εδώ μερικές φωτογραφίες, επειδή δεν έχω κρατήσει αυτές που είχα βγάλει τότε. Ακόμη και στο 2.8 δεν το λες κακο.

Sigma 70-200mm F2.8 HSM II Samples gallery: dpreview review samples: Galleries: Digital Photography Review

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

επειδη με πιανεις αδιαβαστο.

ποσοι 70-200 2.8 σιγμα υπαρχουν ;

γιατι εγω πανω στην φωτογραφιση δεν εβλεπα μπροστα μου.Δεν ειπα οτι ειναι ασχημος φακος.Ειπα οτι δε μαρεσει.Αλλα μαθημενος απο την νικον παντα μιλαω.Ακουγεται βεβαια σα να ειναι χαοτικη η διαφορα , αλλα εγω ειμαι ψειρας σε αυτα

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε παίδες, χάζευα το combo 550D + Sigma 24-70 f/2.8 και μου φαινόταν αρκετά ωραίος συνδιασμός μέχρι που χτύπησα άπειρα posts χρηστών στο flickr ότι οι sigma έχουν AF πρόβλημα στις Canon μηχανές.(και μόνο σε Canon απ'ότι κατάλαβα... )

Ισχύει? Αυτό με πάει πίσω στην αρχή της αναζήτησης, γιατί δεν νομίζω να διαθέτω ποτέ το πορτοφόλι να αγοράζω αποκλειστικά Canon φακούς.

Link to comment
Share on other sites

συγκεκριμενα στις canon ..δεν ξερω κατα ποσο ισχυει.

Το οτι θες τυχη να παρεις σιγμα χωρις front/back focus ...θελει...

Παντως ενα χρονο και κατι που πηρα καλιμπραρισμενο σιγμα 24-70 δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα με την εστιαση του.

Link to comment
Share on other sites

.......γιατί δεν νομίζω να διαθέτω ποτέ το πορτοφόλι να αγοράζω αποκλειστικά Canon φακούς.

ΔΕν χρειαζεται να τους παρεις ολους....

με 2-3 εχεις βγαλει το 99.9% ποσοστο των φωτογραφιων που θα βγαλεις ποτε στην ζωη σου.

Κοιτας τι σε ενδιαφερει και αγοραζεις κατι αναλογο.

Απο εκει και επειτα μονο σωματα θα αλλαζεις καθε οποτε νομιζεις.

Πχ 17-40 F4 L , 24-105 F4 L ,70-200 f4 L και 1-2 prime της αρεσκειας σου...

Χωρις να ειναι ακριβοι ...καλυπτουν -πιστευω- πανω απο το 90% των χρηστων,

Εχοντας 17-40 και τον σιγμα 24-70 (τον παλιο χωρις hsm) προτιμω χωρις σκεψη τον 17-40 ακομα και αν δεν μπορεις να διακρινεις το γιατι απο τα review.

Υ.Γ

Μπορει να ανεφερα "με 2-3 κανεις δουλεια" και να παρεθεσα 5...αλλα απο τους 5 θα παρεις αυτους που χρησιμοποιεις πιο συχνα....σαν ευρος(εστω σαν αναγκη..διαφραγμα ιs κλπ)

Link to comment
Share on other sites

E και εγώ για αυτό πήγαινα... αλλά με το magic lantern που έδειξες με κατέστρεψες! :wall:

Όχι οτι θα το βάλω αμέσως στην camera αλλά το θεωρώ πολύ μεγάλο ατού να έχω τέτοια επιλογή για την μηχανή!

Τώρα ψάχνομαι να δω και τους φακούς της Canon γιατί με την Nikon είχα κατασταλάξει σε ένα "οικονομικό" 3-lens πακέτο που στην θεωρία τουλάχιστον έδειχνε οτι θα με έβγαζε ασπροπρόσωπο. (Nikon 35mm f1.8 για γενική χρήση, Sigma 70-200 f2.8 για portraits/macro και για ....ζώα, kit lens για τα υπόλοιπα)

Πιστεύω θα βρω κάποιο παρόμοιο (σε τιμή εννοώ!) "πακέτο" και για Canon.

Το πακετάκι που θες ( 35 + 70-200) , στο adorama.gr ειναι 915 ευρα.

Για canon παίρνεις τον canon 35mm f2 και canon 70-200 f4 L με 902 ευρα και να ξέρεις οτι ο συγκεκριμένος 70-200 ειναι απο τους κορυφαίους ζοομ φακούς ανεξαρτήτως μάρκας :D

Link to comment
Share on other sites

Τον φθηνό, χωρίς το HSM. Γιατί αυτός με το HSM έχει κοντά 1000€, αμα είναι να δώσω τόσα για φακό, να δώσω 200 παραπάνω και να πάρω τον Canon L USM :p

Αλλά δεν πρόκειτε/μπορώ να δώσω τόσα για φακό.

NTG, ποιά η διαδικασία calibration που λες? Διάβασα και για αυτήν κάπου αλλά δεν έψαξα παραπάνω. Πηγαίνεις φακό στην sigma και στο κάνουν calibrate?

A και κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω, πόσο είναι η εγγύηση των Sigma φακων στο ελλάντα?

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρων όλοι οι f4 που αναφέρεται, δεν τους είχα κοιτάξει καν. Θα πάω να ρίξω μια ματιά σε sample shots.

Απλά σκεφτόμουν ότι οι φθηνότεροι sigma f/2.8 θα βοηθούσαν παραπάνω σε συνθήκες χαμηλού φωτεισμού (συναυλίες πχ) ενώ θα λειτουργούσε καλά και σε general outdoor use. Νομίζω δηλαδή ότι είναι καλύτερο να τραβήξω μια soft φωτογραφία σε f/2.8 και ISO1600 παρά μια σε f/4 και ISO3200 ή παραπάνω? Η κάνω λάθος?

(όλα αυτά που λέω είναι θεωρητικά προφανώς από αυτά που έχω διαβάσει, αν λέω αρλούμπες διορθώστε με, μην ξεχνάμε οτι ΔΕΝ εχω DSLR και στην πράξη δεν κατέω πράμα! :p)

Link to comment
Share on other sites

για την μια που θα θες φως ...οχι δεν κανεις λαθος...αλλα για τις αλλες 1000 (αναλογικα) θα κανεις.

Και σου βαζω στην εξισωση το πιο ρηχο βαθος πεδιου αναλογα του τι θες να τραβηξεις.

Δλδ παιζει ακομα και αυτη η μια να ειναι σοφτ η μυτη ,τα ματια whatevah..και ολο το αλλο να ειναι blurred.Αν βεβαια εισαι μακρια και εχεις πιο γενικο πλανο...οκ....πασο.

Καλο θα ηταν παντως να μην εξαντλεις τις πιθανοτητες για τις 1-2 φορες που θα χρειαστεις εναν φακο...αλλα για ολες τις υπολοιπες..

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρων όλοι οι f4 που αναφέρεται, δεν τους είχα κοιτάξει καν. Θα πάω να ρίξω μια ματιά σε sample shots.

Απλά σκεφτόμουν ότι οι φθηνότεροι sigma f/2.8 θα βοηθούσαν παραπάνω σε συνθήκες χαμηλού φωτεισμού (συναυλίες πχ) ενώ θα λειτουργούσε καλά και σε general outdoor use. Νομίζω δηλαδή ότι είναι καλύτερο να τραβήξω μια soft φωτογραφία σε f/2.8 και ISO1600 παρά μια σε f/4 και ISO3200 ή παραπάνω? Η κάνω λάθος?

(όλα αυτά που λέω είναι θεωρητικά προφανώς από αυτά που έχω διαβάσει, αν λέω αρλούμπες διορθώστε με, μην ξεχνάμε οτι ΔΕΝ εχω DSLR και στην πράξη δεν κατέω πράμα! :p)

αν ειναι να παρεις σιγμα για το 2.8 τοτε το ξεχνας.

δε θα σε ικανοποιησει το αποτελεσμα.

Επισης παντα προσπαθουμε να μην ανεβαζουμε ISO.Εκτος αν εχουμε καμμια d3s που εκει τα ISO πεφτουν βροχη.

παρε εναν 17-70 sigma τον νεο και ενα απλο σωμα νικον , βγαζε τις φωτογραφιες σου

και παρε μια καμερα με την διαφορα η με λιγα παραπανω και ασε τα παντρεματα.

να ζησουν αυτοι καλα και ο shaman το ονειρο του

Υ.Γ παρε νικον μωρε μλκ να σου δινω τα stuff μου :p

Υ.Γ σχεδον καθε μερα περναω απο τα μερη σου :p

Link to comment
Share on other sites

Μετα από επιπλέον ψάξιμο και σκέψη, θεωρώ ότι το video παρα είναι σημαντικό για μένα και η 550D θα μου ταιριάξει παραπάνω από την D3100/D5100.

Θα την χτυπήσω μεταχειρισμένη απ'ότι δείχνουν τα πράγματα (μου έχουν κάνει κάποιες προσφορές με pm κάποια members του dpgr) και μάλλον για πρώτο φάκο θα στραφώ στον Tamron 17-50 f/2.8 αντί του Sigma 24-70 f/2.8 που σκεφτόμουν. Με αποθάρυνε κυρίως το βάρος του 24-70.

Κάποιες επιπλέον ερωτησεις....

α) Πόσο είναι η εγγύηση της Canon στο ελάντα? Εγώ για 1 χρόνο ήξερα αλλά κάποιος μου ανέφερε 2.

β) Tamron 17-50, με ή χωρίς VC? Εχώ διαβάσει το review του the-digital-picture που εκθειάζει τον non-VC και κράζει τον VC για το sharpness, αλλά σκεφτόμουν μήπως ειχε διορθωθεί το θέμα μετά από τοσο καιρό... έχει ακούσει/διαβάσει/δει κανείς κάποιο update?

Aλλιώς πάω για τον non-VC που είναι και φθηνότερος (Απλά το VC θα βοήθαγε αρκετά σε Handheld video λήψεις)

Thank you all για όλο το help μέχρι τώρα!

Link to comment
Share on other sites

flycam τέλος. Τα κοίταζα προχθές η αλήθεια είναι, αλλ;a to Flycam 3000 και το Merlin Stedicam παραήταν ακριβά. (Το Steadicam πολύ παραπάνω...)

Το flycam mini φαίνεται σαν πολύ ενδιαφέρουσα οικονομική λύση και η πρότασή σου racer μαρέσει πολύ! :)

Τον 17-70 μου τον είχαν ξαναπροτείνει και τον "μελέτησα" αλλα προσωπικά θεωρώ λίγο περίεργο το variable aperture στους φακούς και όχι τόσο χρήσιμο... Παρά ταύτα τον εκθείαζαν και αυτόν τον φακό, γιαυτό θα του ξαναρίξω μια ματιά :)

Link to comment
Share on other sites

"αλλα προσωπικά θεωρώ λίγο περίεργο το variable aperture στους φακούς και όχι τόσο χρήσιμο.."

Kαλα μη νομιζεις οτι και στους prime ολοι καρφωνονται στο μεγιστο διαφραγμα που διαθετει ο φακος.

(μονο ο hayas :p)

Koiνως περα απο ενα feature ..δεν χανεις και τιποτα αλλο.

Αντε και μερικες φωτος οπου αν ψαχνεις φως ..παλι χαλια θα βγουνε..ενω αν ψαχνεις ταχυτητα κατι μπορει να γινει....στις οσες φορες το χρειαστεις.

Εναλλακτικα....παιρνεις το sami(amidi)yang 35mm f1.4 ..oχι για να μεινεις μονιμα στο 1.4..αλλα για να εχεις ενα παρα πολυ καλο φ2 ..ισως και πιο κατω (1.8)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.