Jump to content



Αναβάθμιση Υπολογιστή


dimis1712

Recommended Posts

Καλησπέρα σας λαμπίτες.

Μια φίλη θέλει να κάνει μια σχεδόν ολική αναβάθμιση στον υπολογιστή της, μια και αυτός που έχει είναι 6ετίας. Το budget είναι γύρω στα 200 ευρώ και η χρήση που κάνει είναι ταινίες, internet και εφαρμογές office. Το λειτουργικό της θα είναι Ubuntu.

Εγώ έχω βρει τα παρακάτω και θα ήθελα τις προτάσεις σας πάνω σε αυτά.

CPU: AMD Athlon II X2 250 3.0 GHz Dual Core

MB: Asrock Socket AM3 760GM-GS3

HDD: Samsung 500GB SpinPoint F3

GPU: nVidia GeForce 210 1GB DDR3 PCI-E VGA DVI HDMI (Gainward)

RAM: Kingston Hyper X Genesis 2GB DDR3 Non ECC CL7 1333MHz

Επίσης αν μπορείτε να προτείνετε τροφοδοτικό για αυτό το σύστημα ως 50 ευρώ. Αν πάει σε AMD κάρτα γραφικών θα έχει κάποιο πρόβλημα με τα Ubuntu;

Link to comment
Share on other sites

CPU:AMD ATHLON II X2 250 3.0GHZ DUAL CORE BOX - - CPU - E-SHOP.GR

RAM:KINGSTON KVR1333D3N9K2/4G DDR3 4GB (2X2GB) PC10666 1333MHZ VALUE RAM DUAL CHANNEL KIT - RAM - E-SHOP.GR

M/B:MSI 760GM-E51 RETAIL - - E-SHOP.GR

PSU:XILENCE 420W RED WING SERIES PSU - - E-SHOP.GR

1)σου προτείνω να τον δουλέψεις με την Οnboard GPU μέχρι να μαζέψεις για να πάρεις μια καλή GPU για 1080p αναλύσεις κλπ..

2)σου πρότεινα το συγκεκριμένο M/B γιατί με τα chipset και southbridge που έχει θα έχεις την δυνατότητα να πειραματιστείς λίγο με την CPU (core unlock,L3 unlock) ;)

3)οπωσδήποτε 4gb RAM στις σήμερων ημέρες..! :)

Link to comment
Share on other sites

ο 250 δεν ξεκλειδωνει..!!! ο sempron και η σειρα 4** μπορουν!

κατα τα αλλα ειναι πολυ ωραιο συστηματακι!

thnx για την διόρθωση φίλε..! :T:

προσωπικά,επειδή επίσης είχα χαμηλό budget όταν αναβάθμισα το pc πήρα triple-core τον οποίο ξεκλείδωσα

και τον έκανα quad-core..! :clap:

οπότε καλύτερα να δώσεις περίπου 20ευρά παραπάνω και να πάρεις κάτι σαν αυτόν :

AMD ATHLON II X3 450 3.2GHZ TRIPLE CORE BOX - - CPU - E-SHOP.GR

θα έχεις ένα quad-core pc με 4gb RAM και αργότερα με μια καλή GPU θα είναι αστέρι (ακόμα και σε gaming επίπεδο)..! :dance3:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας παιδιά. Με την GT210 δεν θα μπορεί με τίποτα να βλέπει σε 1080, έτσι; Ποια κάρτα προτείνετε για αυτό σε Nvidia(οι AMD από όσο ξέρω έχουν πρόβλημα με τα Ubuntu);

Επίσης για ξεκλείδωμα κτλ, ούτε εγώ έχω γνώσεις, αλλά κυρίως ούτε η κοπέλα που θέλει την αναβάθμιση οπότε μάλλον θα μείνουμε στο πλάνο με τον Χ2.

Link to comment
Share on other sites

θεωρητικα καi οι onboard VGA της ATI αρκουν για να δεις 1080p βιντεο. αλλα νομιζω οτι και ο 250 αρκει για να βλεπεις, αλλα καλυτερα να εκμεταλλευεσαι την καρτα γραφικων!!

ουτε και με την GT210 πρεπει να εχεις προβλημα. ολες οι καρτες γραφικων μετα τις 8*** υποστηριζουν 1080p.

PClord, και παλι ομως, με τον 3πυρηνο δεν εχεις 100% επιτυχια να ξεκλειδωσει σε 4πυρηνο. εχω βαλει στον κουμπαρο μου τον 445 και οταν τον ξεκλειδωσα, το συστημα τρελαθηκε! κολλαγε το συμπαν, ετρωγα BSOD, ηταν εντελως ασταθης ο 4ος πυρηνας. τον αφησα 3πυρηνο και παει σφαιρα...!!

Link to comment
Share on other sites

οντως δυο 3 πυρηνους X450 που δοκιμασα και εγω κανενας δεν ξεκλειδωσε

αλλα μικρο το κακο γιατι πηγανε κοντα στα 4.0 Ghz και οι 2 και παιζουν αερα- πατερα:dance3:σε συστηματα φιλων

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.