Jump to content



Βαψιμο Ψυκτικου με γκοφρε Χαρτι


digitaltiger

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια,λοιπον καθως ψαχνομουν στο Internet σχετικα με το να χροματισω το ψυκτικο υγρο ετσι ωστε να το αλλαξω χρωμα χωρις να χρειαστει να αγορασω καποιο σκευασμα,σκευτικα να δοκιμασω με γκοφρε χαρτι:hang3: και οντως πετιχε στο βαψιμο αλλα...Δεν ξερω κατα ποσο αυτο θα επιρεασει την αποδοση του υγρου η αν θα προκαλεσει καποιο ειδος βακτιριδιων ι κατι τετοιο γενικα αν θα εχει κακες επιπτωσεις στο συστημα:hmm:,Τα φωτα σας...:p

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις πες λίγο περισσότερα πως και τι έκανες, γιατί το έβαψα με γκοφρέ χαρτί είναι λίγο γενικό.

Υ.Γ. Το άφησες να μουλιάσει και έβγαλε το χρώμα του;;;

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως,το αφησα μεσα για 2-3 λεπτα και το ψυκτικο υγρο πειρε το χρωμα του χαρτιου,βεβαια το σουρωσα μετα γιατι σιγουρα θα αλλιωθηκε το χαρτι γιατι ειναι αρκετα λεπτο και σχιζεται ευκολα...το θεμα ειναι οι επιπτωσεις που θα εχει,καταρχιν προσπαθω να βρω πληροφοριες για το γκοφρε χαρτι και δεν μπορω να βρω,μπορεις να το βρεις σε βιβλιοπολεια και νομιζω οτι το χρυσημοποιουν και μικρα παιδια οποτε δεν νομιζω να περιεχει κατι ιδιετερο..αλλα αμα δεν ξερεις τι ακριβως περιεχει δεν μπορεις να εισαι σιγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδια συμφωνω απλα ηθελα να μαθω αν ξερει καποιος τι περιεχει αυτο το χαρτι και αν ειναι ασφαλης αυτος ο τροπος,και απο ελλαδα το συγκεκριμενο εχει 20 ευρω που λιγα δεν τα λες για μια χρωστικη ουσια 50ml...:fist:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω κατα ποσο αυτο θα επιρεασει την αποδοση του υγρου η αν θα προκαλεσει καποιο ειδος βακτιριδιων ι κατι τετοιο γενικα αν θα εχει κακες επιπτωσεις στο συστημα:hmm:,Τα φωτα σας...:p

Αυτό που ρωτάς είναι άγνωστο και μόνο μια δοκιμή θα σε πείσει.

Πάντως το σκεπτικό με γκοφρέ χαρτί είναι ψιλο-κουλή πατέντα άν μου επιτρέπεις, και γενικά όλο το concept.

Με το ίδιο σκεπτικό άν αρχίζεις και δοκιμάζεις διάφορα υπάρχει: βαφή αυγών/λουλάκι/μπαντζάρια/μαρκαδόρος κτλ. κτλ.

Πάντως στη θέση σου θα πήγαινα σε ένα ζαχαροπλαστείο και θα ζητούσα λίγη μπογιά ζαχαρ/κής.

Μου φαίνεται το πιό ''λογικό'' απ' όλα, βγαίνει σε πολλά χρώματα, και μία σταγόνα αρκεί.:)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τις βαφές είναι (πολύ) πονεμένη ιστορία.Ακόμα και οι έτοιμες δρούν επιβαρυντικά(κύριο χαρακτηριστικό το "βάψιμο" του εσωτερικού των μπλοκ μετά από λίγο καιρό)..Βέβαια αυτό ανάλογα με την βαφή και την ποσότητά της..Θα έπρεπε κανείς να δοκιμάσει αρκετές διαφορετικές για να μπορεί να βγάλει κάποιο συμπέρασμα..η πρότασή μου είναι ότι και να χρησημοποιήσεις,να βάλεις όσο λιγότερο γίνεται.Μια δοκιμή πάντως που θα μπορούσε να κάνει κανείς θα ήταν ίσως να αφήσει το επικείμενο χρωματισμένο υγρό σε καποιο δοχείο (ίσως με ένα κομμάτι μεταλλο μέσα,προτιμότερο χαλκού) και να δεί τι αλλαγές θα είχε σε κάποιο χρονικό διάστημα..

(Σίγουρα βέβαια η έτοιμη-δοκιμασμένη επιλογή προέχει από θέμα ασφάλειας,αλλά θέλει και αυτη ψάξιμο).:)

Link to comment
Share on other sites

Αν ποτέ έβαζα νεράκι, θα το έβαζα διαφανές και θα έβαφα εξωτερικά ή θα τους έπαιρνα έτοιμους στο χρώμα που θέλω σωλήνες και δοχείο.

Πάντως τα περισσότερα που έχω δει κυρίως φίλων με χρώμα έχουν διάφορα θεματάκια.

Link to comment
Share on other sites

Εχετε δικιο αλλα ο λογος που θελω να το κανω ειναι οτι το reservoir ειναι απο Plexiglass το εχω φτιαξει εγω(ακριβως ετσι:http://www.youtube.com/watch?v=Ys9kvD4seiM) και επειδη μου καθεται καπως το πρασινο uv χρωμα το εχω βαρεθει κιολας θελω να το κανω μπλε που δειχνει πιο ωραια, οι σωληνες μου ειναι μπλε σκουρο και δεν φενεται καθολου,και ενταξει απλα μια απορια ηταν το πολυ πολυ να δοκιμασω αυτο που προτεινε ο φιλος πιο πανω..καπου διαβασα και σε μια σελιδα ενος τετοιου προιοντος οτι μονο σε απιονισμενο νερο μπορεις να ριξεις το χρωμα,σε ηδη χρωματισμενο υγρο μπορει να προκαλεσει χιμικη αντιδραση π.χ να μουχλιασουν οι σωληνες,λογικα σε καθαρο απιονισμενο νερο μπορει να μην εχει καποιο προβλημα ακομα και το γκοφρε χαρτι...

Ευχαριστω παιδια :T:

Link to comment
Share on other sites

Άλλη λύση είναι να πάρεις από χαρτοπωλείο μεμβράνη χρωματισμένη στο χρώμα που θέλεις και να επενδύσεις εξωτερικά το δοχείο σου ώστε να είναι στο χρώμα που θέλεις.

Έτσι γλιτώνεις από φασαρίες και βρόμες.

Υ.Γ. Το δοχείο το έφτιαξες μόνος με τι το κόλλησες/μόνωσες;;;

Link to comment
Share on other sites

αν και ειμαι κατα τετοιων πειραματισμων σε κυκλωματα υδροψυξης

εφοσον υπαρχουν δοκιμασμενα προιοντα στην αγορα με ελαχιστο κοστος

εφοσον θες να ασχοληθεις, δωσε τουλαχιστον βαση στα σημεια των κολλησεων

καθως οι κολλες μετα απο καποιο διαστημα επαφης με χρωματισμενα υγρα

τεινουν να βαφουν απο τις χρωστικες των διαφορων προσθετων

και πιστεψε με δεν καθαριζουν απαξ και ποτισουν

το κολλημα με χλωροφορμιο σε γλυτωνει απο αυτο

μιας και δεν αποτελει ουσιαστικα κολλα

απλα τον παραγοντα λιωνει επιφανειακα το υλικο και τα συγκρατει in place

δεν αφηνει δλδ υπολειματα κολλας ευαλωτα σε χρωστικες

καλο θα ηταν να πειραματιστεις εκτος κυκλωματος εαν εχεις τη δυνατοτητα

δλδ στησε μονο τανκ, αντλια και σωληνες

ωστε να δεις μετα απο μια βδομαδα χρησης (με ολιγοωρες διακοπες λειτουργιας)

τι καταλοιπα εχεις, καθως και τι χρωματισμο εχεις ενδεχομενως στους σωληνες και στα plexi σου.

good luck & keep us posted

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στιγμης δεν εχει παρουσιαστει κατι τετοιο διοτι δεν ειναι πολυς καιρος που το εβαλα το υγρο,και γιαυτο τωρα που μου το ειπες λεω να βαλω καθαρο απιονισμενο νερο και να αποφυγω χρωστικες γιατι απο'τι φενεται μονο κακο θα φερουν αν και ειναι αρκετα δυσκολο να περασει το υγρο μεσα απο μια τοσο μικρη σχισμη διοτι η κολληση γινεται με στομιο με βελωνα(οριστε ενα βιντεο για να καταλαβεις τι εννοω:[ame=

]
[/ame]πιγενε στο 1.10)πιστευω θα εδειχνε μια χαρα με μια λαμπα led απο κατο απο το plexi ετσι ωστε να του δινει χρωμα...:hmm:

Υ.Γ:Το χλωροφορμιο γινεται να το περασω πανο απο την ηδη υπαρχων κολλα?και αν ναι που μπορω να βρω κατι τετοιο..?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.