Jump to content



Ο Thunderbird μου αφήνει τα mail και στον pop3 σέρβερ...


Passenger57

Recommended Posts

Έχω έναν λογαριασμό στην OTENET εκεί που εργάζομαι, και χρησιμοποιώ τον thunderbird για να λάβω pop3 τα μηνύματα και να έρθουν στον υπόλογιστή μου. ΑΥτό που παρατηρώ είναι πως κάθε 5-6 μέρες η Οτενετ μου ΣΥΜΠΙΕΖΕΙ το mailbox και πρέπει με άλλο τρόπο (μεσω web interface) να μπω στα μεηλ και να δώσω εντολη να αποσυμπιεστούν και μετά να κατέβουν και πιάσε το αυγό και κούρευτο....Οταν μάλιστα συμπιέζει η οτενετ το mailbox παρατηρώ πως τα 400-500 τελευταία mail από τον υπολογιστη μου ΛΕΙΠΟΥΝ και βρίσκονται συμπιεσμένα στο mail server.

Ερωτήσεις:

1) Τι πρέπει να κάνω για να κατεβαίνουν μια και καλή και ΜΙΑ φορά τα μαιλ από τον pop3 server μου;

2) τι πρέπει να κάνω για να μην εξαφανίζονται τα μαιλ μου απο τον υπολογιστή μου όταν η οτενετ αποφασίζει πως πρέπει να συμπιέσει το mailbox.

3) μπορώ να ζητήσω από την οτενετ να μου αυξήσει τον χώρο στο mailbox?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχεις 3 επιλογές :

1. Να τα έχεις ΜΟΝΟ στο PC σου

2. Να τα έχεις ΜΟΝΟ στο Web και να τα βλέπεις μόνο μέσο web

3. Να τα έχεις και στα 2.

Εάν κατάλαβα καλά, θες το 1ο

Ο Thunderbird έχει επιλογή να μην κρατάει τα emails στον Server.

Για να το κάνεις αυτό πας Tools --> Account Settings --> Server Settings.

Εκεί θα βρεις μια επιλογή που λέει "Leave Messages on Server". Πρέπει να είναι απενεργοποιημένη.

Link to comment
Share on other sites

O Thunderbird στο Account Settings, στο αριστερό κομμάτι, έχει σε δενδροειδή μορφή τις ρυθμίσεις ξεχωριστά για κάθε email account.

Θα πρέπει λοιπόν να πάτε Server Settings του εκάστοτε mail account και όχι στις γενικές ρυθμίσεις.

Μήπως χρησιμοποιείτε τον Thunderbird 2.x;;; Εάν ναι σας προτείνω να κάνετε αναβάθμιση στην έκδοση 3.x.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.