Jump to content



ΠΟΛΛΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ, ΕΝΑ PC


Pc Maniac

Recommended Posts

Να σας ρωτήσω, θέλω να βάλω παραπάνω από ένα λειτουργικό σύστημα. Ποια πιστεύετε ότι είναι τα καλύτερα?

1)Windows XP (Σίγουρα)

2)????? ????? ?????

3)????? ????? ?????

Επίσης τι λέτε για κανένα Linux ?????

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη ρε φίλε, εμάς ρωτάς τι λειτουργικό να βάλεις στο pc σου???

Εσύ δεν θα τα χρησιμοποιήσεις?

Βάλε XP και linux, ένα partition καθαρό dos για bios updates, solaris για Χ86(να δεις και διαφορές μεταξύ unix/linux), και καμία 10αρία partitions με emulators, να τρέχεις από amiga μέχρι mac os.

Link to comment
Share on other sites

Θα του φτάσουν τα γράμματα του αλφαβήτου για να συμβολίσει τα partitions;;;; Εγώ πάντως σου προτείνω:

1. Windows XP

2. Windows 98

3. DOS (κάτι λίγα MB μόνο)

4. Linux (Τώρα για το ποια διανομή θα σε γελάσω)

Να σου πώ και το λόγο;

1. Τα win XP γιατί τα θές

2. Τα 98 για συμβατότητα με παλιές εφαρμογές και παιχνίδια

3. DOS γιατί πάντα χρειάζεται

4. Linux έτσι για να τα 'χεις (LOL)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας και καλη εβδομαδα :)

Ειδα λειτουργικα και μπηκα.. :p

Λετε για παραπανω απο ενα λειτουργικα σε ενα πισι ...

Δεν ειναι φορτωμα για ενα πισι κατι τετοιο?

Ποια η χρησιμοτητα να εχεις πολλα λειτουργικα μαζι?

Επισης ειδα οτι προτεινεται να βαλει 98αρι λειτουργικο.

Εφοσον στα 98αρια σταματησαν οι αναβαθμισεις δεν υπαρχει φοβος κολληματος (παθουσα δυστυχως...) σε διαφορες εφαρμογες ακομα και αν μπουν και XP?

Δεν θα επηρεαζει τα υπολοιπα λειτουργικα ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis [Σήμερα, στις 11:40]

Μπα, δε νομίζω...

Αυτη την στιγμη εχω λειτουργικο 98αρι και λογω του οτι περασε η 5ετια τρωω ΤΑ κολληματα οποτε παω να συνδεθω στο νετ...καθε τοσο κολλαει ο εξπλορερ..

Γι'αυτο και ρωταω μιας και εχω αυτη την εμπειρια :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως προσπαθούσα χθές να βάλω τα 98 στο δικό μου αλλά όλο προβλήματα μου έβγαζε. Τη μια δε μου έβλεπε το CD-Rom, έφτεγε το BIOS, το διόρθωσα. Μετά μου έβγαζε error. Μετά κολλούσε... Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπορώ να τα βάλω σ'αυτό το μηχάνημα. Ματιασμένο είναι;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μανιακε και εγω την κλασικη τριαδα θα σου προτεινω...Δηλαδη α) XP για ευνοητους λογους), β)dos (γιατι ειναι παντα χρησιμο,και στην τελικη ελαχιστο χωρο θα πιασει,και θα σου χρειαστει και για το επομενο που σου προτεινω γ) Καποιο LINUX (το SUSE ξερω,αυτο σου προτεινω)γιατι σε βαζει στο UNIXαδικο trip του να μα8εις τις εντολες,εχει παραθυρικο περιβαλλον αν θες,και η εγκατασταση ειναι ευκολη.

Γιατι ρε παιδια να εχει 98αρια win???Ειπαμε αμαν να τα αφησουμε.

Στην τελικη καλυτερα να εγκαταστησει τα ΝΤ server και να δει καποια πραγματακια χρησιμα για το δικτυακο κοματι...

Εξαλου τα παιχνιδια παιζουν και στα Χp.

Link to comment
Share on other sites

Αν δε το έχεις ξανακάνει άρχισε με 2 λειτουργικά Win XP και Linux

Να μη ξεχνάμε ότι πρέπει και κάπως να δημιουργηθεί μια boot screen αν βάλουμε άσχετα λειτουργικά μεταξύ τους μπορεί να μην εχουμε προσβαση σε καποιο από αυτά

Για παράδειγμα αν έχουμε 2 partition και στήσουμε πρώτα τα Win XP και μετά τα Win 98 δε θα δημιουργηθεί boot screen για την επιλογή λειτουργικού

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είμαι ο πιο κατάλληλος για να απαντήσω σε αυτό, οι Αγγουροσύντροφοι ξέρουν.....

Γιατί τα θες τα παραπάνω λειτουργικά; Για να τα δουλεύεις ή για να τα έχεις; Και ποιος ο λόγος να ρωτάς τους άλλους τι θα βάλεις εσύ;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η άλλη λύση: τα Virtual PC.

Πρόκειται για κάποια προγράμματα που επιτρέπουν να τρέχεις ένα λειτουργικό μέσα από ένα άλλο. Το virtual λειτουργικό νομίζει πως τρέχει σε κανονικό PC, με δικό του δίσκο, κάρτα γραφικών κλπ, στην πραγματικότητα όμως τρέχει μέσα σε... παράθυρο (μπορεί να δουλέψει και σε full screen) ενώ αυτό που βλέπει ως δίσκο είναι στην πραγματικότητα ένα αρχείο στο δίσκο του PC σου. Δεν είναι φυσικά το ίδιο γρήγορο με το κανονικό PC αλλά με ένα σύγχρονο AMD ή Intel δεν έχεις πρόβλημα (εκτός από παιχνίδια φυσικά).

Έτσι, βάζεις στο PC τα Windows XP και μετά μέσω του προγράμματος αυτού μπορείς να δοκιμάσεις όσα άλλα λειτουργικά θέλεις, χωρίς να παιδεύεσαι με partitions και multiboot. Κι αν κάποιο δεν σ' αρέσει, σβήνεις απλά το αρχείο του από το δίσκο και ούτε γάτα ούτε ζημιά... :)

Τα πιό δημοφιλή προγράμματα "virtualisation" είναι το VMWare Workstation και το Microsoft Virtual PC (η MS εξαγόρασε πρόσφατα την Connectix που το έβγαζε).

Μπορείς να δεις λεπτομέρειες γι' αυτά εδώ:

http://www.vmware.com/landing/ws4_home.html

http://www.microsoft.com/windowsxp/virtualpc/

Κοίτα κι ένα αρθράκι για το MS Virtual PC 2004 που τα εξηγεί λίγο πιο αναλυτικά:

http://www.informationweek.com/story/showArticle.jhtml?articleID=18600449

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση για πειραματισμό!! Πολύ καλή η πρόταση σου georgeadams!

Εγώ έχω δοκιμάσει το VMWare Workstation. Απλό και αποτελεσματικό θα το χαρακτήριζα.

Το μόνο κακό είναι ότι τρώει πολλούς πόρους ειδικά η μνήμη είναι αυτό που πάσχει αν έχεις κάτω από 512MB ram θα δυσανασχετήσεις

Link to comment
Share on other sites

’ρχισα να κατεβάζω το MS. To άλλο ήθελε register οπότε το άφησα. Έτσι κι αλλιώς 45μέρες είναι για μένα full version αφού είναι δύσκολο να μην κάνω format μέσα σε ενάμησι μήνα. :p :p :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.