Jump to content



pc σε τηλεοραση παλιου τυπου


nezoski

Recommended Posts

Πανεύκολο είναι αρκεί η κάρτα γραφικών να έχει έξοδο s-video, μετά βάζεις adaptor ανάλογα με την είσοδο που έχει η τηλεόραση.

ΟΜΩΣ, έχε υπόψιν πως οι παλιές tv ανεβάζουν ανάλυση 800χ600 ή το πολύ μέχρι 1024χ768 και ΔΕΝ κάνουν για πληρη χρήση desktop αλλά περισσότερο για ταινίες.

Link to comment
Share on other sites

έχε υπόψιν πως οι παλιές tv ανεβάζουν ανάλυση 800χ600 ή το πολύ μέχρι 1024χ768 και ΔΕΝ κάνουν για πληρη χρήση desktop αλλά περισσότερο για ταινίες.

Αυτό εννοούσα κι εγώ. Πάντως μόνο ακριβές είχαν είσοδο svideo. Όπως και να την συνδέσει ο φίλος η εικόνα θα είναι πολύ χαμηλής ποιότητας.

Η σύνδεση με vga->scart ή vga->rca δεν είναι εφικτή παρά μόνο με χρήση modulator για την μετατροπή του σήματος.

Link to comment
Share on other sites

αρα υπαρχει τροπος!:dance3:ενταξει η αναλυση δεν με ενδιαφεει τοσο πολυ γιατι ο σκοπος που θελω να το κανω αυτο ειναι για να βαλω τους γονεις μου στον θαυμαστο κοσμο τον pcs και επισεις εχω ενα θεμα χωρου για μονιτορ

Link to comment
Share on other sites

αρα υπαρχει τροπος!:dance3:ενταξει η αναλυση δεν με ενδιαφεει τοσο πολυ γιατι ο σκοπος που θελω να το κανω αυτο ειναι για να βαλω τους γονεις μου στον θαυμαστο κοσμο τον pcs και επισεις εχω ενα θεμα χωρου για μονιτορ

Τρόπος υπάρχει σίγουρα και όπως σου είπαν αν η κάρτα γραφικών σου έχει έξοδο S-Video είσαι μια χαρά. Οι καινούριες κάρτες δεν έχουν οπότε πας σε παλιότερη (2-3 χρόνων πίσω). Οποιαδήποτε TV με scart σου κάνει μια χαρά. Αλλά για να βάλεις τους γονείς σου στον θαυμαστό κόσμο των PCs ξεχνάς τις παλιές TVs. ΕΝΤΕΛΩΣ. Τα 1024Χ768 που αναφέρθηκαν ναι μεν υποστηρίζονται ως ανάλυση αλλά η εικόνα στην οθόνη είναι χωρίς ευκρίνεια ώστε να πεις ότι μπορείς να δουλέψεις desktop. Το πιθανότερο είναι να βάλεις τους δικούς σου στον θαυμαστό κόσμο του οφθαλμίατρου. Για ταινίες πάντως είναι μια χαρά. πριν μεταβώ σε LCDs τα τελευταία δύο χρόνια καμιά φορά έστελνα σήμα Video σε μια CRT Philips (εξαιρετική TV) και το αποτέλεσμα ήταν άριστο ακόμα και μέσω αυτού του φτωχού s-video.

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι να βάλεις τους δικούς σου στον θαυμαστό κόσμο του οφθαλμίατρου.
:hehe:

Πες μας τι κάρτα γραφικών και τι τηλεόραση έχεις, μήπως σε γλυτώσουμε από τους μπελάδες! :toomuchne

Κι εμένα ο πατέρας μου θέλει να μπεί στο κόσμο των υπολογιστών, αλλά δεν βλέπει καλά, οπότε θα επιστρατεύσω τον προτζέκτορα μου... οπότε σε νιώθω!

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα καλοοο!!!!!προς το παρον το παλιο μου pcακι ειναι χωρις καρτα και ειμα σε ψαξιμο!η tv απο της τελευταιες crt που ειχαν βγει.μπορει να βγαινω off topic αλλα ειχα ακουσει και την λυση τον kmv switch αλλα υπαρχει συμβατοτητα σε νεα μηχανηματα? με dvi,usb?

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω τετοια συνδεση σε CRT 32", αλλα εγω την χρησιμοποιω μονο για ταινιες, θα σου πω τα εξης.

1 θες καρτα γραφικων με εξοδο S-video,

2 η τηλεοραση να εχει εισοδο scart

3 εναν μετατροπεα s-video -> scart οπως δειχνει η εικονα παρακατω, και

4 φυσικα καλωδιο s-video

η συνδεση ειναι απλη, ομως οπως σου ειπαν και τα παιδια, δεν κανει για διαβασμα γιατι εχει χαλια ευκρινεια και αναλυση!!

αν ειναι να πας σε ακριβοτερες λυσεις, καλυτερα να πας και να παρεις ενα φθηνο TFT μονιτορ και να ξεμπερδευεις!!

post-4092-1416075260,2059_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.