Jump to content



Η καθαρίστρια μου "καθάρισε" τα καλώδια...


PaNick

Recommended Posts

"Do you feel lucky today punk?" φέρεται να τους είπε σαν ύστατο χαιρετισμό.

Αποτέλεσμα το λαμπάκι της σύνδεσης στο ADSL μόντεμ αναβοσβήνει μονότονα τις 3 τελευταίες μέρες :(

Αν δεν είναι αυτό θα μπορούσε και να ΄ναι μια από τις διακοπές της ΟΤΕΝΕΤ που θυμάται να μου κάνει που και που, αλλά δε μπορώ να το διαπιστώσω γιατί το τηλ. κέντρο τους αφού ζητήσω να συνδεθώ με εκπρόσωπο για τεχνική βοήθεια με "φτύνει".

Έχει επικοινωνήσει κανείς τελευταία με εξυπηρέτηση πελατών ΟΤΕΝΕΤ; Αν ναι πώς;

Στην περίπτωση του Φρέντυ Κρούγκερ, εμ καθαρίστριας ήθελα να πω, γνωρίζει κανείς ηλεκτρολόγο που να ξέρει από ethernet ώστε να μπορέσει να μοντάρει την καλωδίωση;

Link to comment
Share on other sites

@jpavly

Εμ, να πω την αλήθεια ..ντρέπομαι να ξεβρακωθώ σε όλο το φόρουμ βάζοντας μια φωτό με το πως είναι η ADSL εγκατάστασή μου (φαντάσου ότι μια φορά έπιασα την κόρη μου να έχει βγάλει την πρίζα του ΟΤΕ έξω και να με ρωτάει τι καλώδια είναι αυτά και την άλλη πάνω στην τσαντίλα μου λόγω Battlefield έχωσα μία και ξεκοίλιασα το καλώδιο που έρχεται στο διαχωριστή)

Θα βάλω μόλις γυρίσω σπίτι γιατί τώρα είμαι δουλειά. Χοντρικά, η γραμμή του ΟΤΕ "σπάει" στα δύο με διαχωριστή (splitter), μία πάει πίσω στα τηλέφωνα του σπιτιού και μία αφού περάσει από φίλτρο φτάνει στο ADSL modem. Το τελευταίο βγάζει ethernet στο HUB το οποίο στέλνει ethernet καλώδια σ΄ όλα τα δωμάτια του σπιτιού μέσω της τηλεφωνικής καλωδίωσης.

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω μόλις γυρίσω σπίτι γιατί τώρα είμαι δουλειά. Χοντρικά, η γραμμή του ΟΤΕ "σπάει" στα δύο με διαχωριστή (splitter), μία πάει πίσω στα τηλέφωνα του σπιτιού και μία αφού περάσει από φίλτρο φτάνει στο ADSL modem. Το τελευταίο βγάζει ethernet στο HUB το οποίο στέλνει ethernet καλώδια σ΄ όλα τα δωμάτια του σπιτιού μέσω της τηλεφωνικής καλωδίωσης.

Τί δουλειά έχει το φίλτρο πίσω από το adsl modem; Δεν θα έπρεπε να υπάρχει, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

"Πίσω";

Ίσως να μην το έγραψα καλά εγώ αλλά ήθελα να πω ότι πριν πάει στο ADSL μόντεμ το καλώδιο, περνάει από το φίλτρο.

Δηλαδή έχουμε:

Καλώδιο τηλ. --> splitter --> (1) λοιπές τηλ. συσκευές

--> (2) φίλτρο --> ADSL modem

;;;

Αν είναι έτσι, δεν χρειάζεται φίλτρο πριν το modem...

Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν: Δεν βρήκα το πρόβλημα αλλά κατάφερα να το ..εξαφανίσω ώστε να μη το βλέπω :)

Με τηλ στο 121 (βλάβες ΟΤΕ) μια ευγενέστατη κοπέλα, μου έκανε reset στο κέντρο και ω του θαύματος! Έχω ιντερνετ:dance3:

Τώρα η καθαρίστρια έκανε κάτι και μπλόκαρε, η ΟΤΕΝΕΤ χάλασε κάτι .. δυστυχώς δεν ξέρω.

@elapse:

Καλά τα λες έτσι είναι η διάταξη. Πιστεύω (και η πράξη έτσι λέει) ότι χρειάζεται φίλτρο για να μην μπλέκονται οι χαμηλές συχνότητες της τηλεφωνίας με το ADSL μοντεμ μιας και ο διαχωριστής δεν κόβει κάτι. Τι λες κι εσύ;

Link to comment
Share on other sites

Με το "splitter", δεν εννοείς Τ τηλεφωνικό έτσι; Εννοείς ADSL splitter ή τελικά δεν έχω καταλάβει εγώ σωστά;

Το φίλτρο, σωστά, διαχωρίζει τις συχνότητες, αλλά μπαίνει πριν τις τηλεφωνικές συσκευές και όχι πριν το modem...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχεις φίλτρο που παρεμβάλεται πριν το modem της OTEnet σε κάνει διακοπές και η σύνδεση. Βγάλτο σε παρακαλώ πολλύ και ένωσε το τηλεφωνικό καλώδιο απο το splitter σου κατευθείαν στο modem.:)

To φίλτρο βάλτο πριν απο κάθε τηλεφωνική συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

@elapse

T τηλεφωνικό εννοώ - δεν το ΄πα καλά μάλλον, ε;

Οι οδηγίες της ΟΤΕΝΕΤ έλεγαν ότι το φίλτρο που μου δίνουν πρέπει να μπει πριν το ADSL μόντεμ και έτσι δουλεύει (γενικά χωρίς παράπονα) τα τελευταία 5 χρόνια. Πιθανολογώ ότι είναι φίλτρο χαμηλών <= 3.5ΚΗz που δουλεύει η φωνή.

@HellhammeR

Αν το φίλτρο ήταν σε λάθος σημείο δε θα δούλευε καθόλου - δεν είναι έτσι. Δεν είχα διακοπές το προηγούμενο διάστημα, τα ΄χε "κακαρώσει" τελείως.

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε μια να δούμε τι γίνεται, μπορεί να είναι απλά τα πράγματα:)

Τον επιστήμονα (αυτόν που συλλέγει στοιχεία - φωτό - και μετά τα επεξεργάζεται) πρέπει να τον ακούς τελικά.

Η κατάσταση έχει όπως στη συνημμένη φωτό.

Ό,τι έγραψα είναι αυτό που ξέρω ότι συμβαίνει οπότε σταματάω τις σπέκουλες και περιμένω γνώμες τ΄ν΄τούτο που έχω!!!

post-19470-1416075270,1628_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μια μπρίζα:p

αυτα τα καλώδια σου βγαίνουν απο τον τοίχο και συνδεόνται με κλιψάκια και είναι καρφωμένα σε 2 διαχωριστές?

Εκτός και άν το καφέ κίτρινο βγαίνει απο τον τοίχο και πάει στο splitter και απο εκεί φεύγει το καλώδιο για το router και στην άλλη υποδοχή είναι το φίλτρο που βγάζει το Ασπρο-Καφε, Πράσινο για το τηλέφωνο, είναι το μόνο λογικό έτσι όπως το βλέπω.:wassat:

Link to comment
Share on other sites

Η σωστή διάταξη είναι :

ΟΤΕ ---> Spliter |---> α. ADSL modem.

|---> β. Φίλτρο ----> Τηλεφωνική συσκευή.

Το ADSL modem αν π.χ. ειναι να δουλέψει μόνο του δεν χρειάζεται τίποτε μπροστά του.

Το τηλέφωνο όμως αν δεν βάλεις το φίλτρο θα "βράζει".

Το φίλτρο είναι κατωδιαβατό , αφήνει δηλαδή να περνάνε στην τηλεφωνική συσκευή "μόνο" οι χαμηλές συχνότητες, και εξασθενεί τις υψηλές της φηφιακής επικοινωνίας.

Το γεγονός ότι δεν είχες διακοπές της επικοινωνίας σημαίνει ότι μάλον το φίλτρο είναι λίγο μάπα.

Πολύ πιθανόν όμως να είχες χαμηλότερη ταχύτητα από αυτήν που μπορείς να πετύχεις.

Κάνε ένα πείραμα , μέτρα τις ταχύτητες που έχεις τώρα , δες και πόσα σφάλματα έχεις, και μέτα άλλαξε την σύνδεση όπως παραπάνω και ξαναμέτρα, θα πρέπει να δείς βελτίωση.

Link to comment
Share on other sites

Τα βλέπω πολύ λάθος φίλε μου :)

Θα βάλεις από τη γραμμή του ΟΤΕ να πηγαίνει απευθείας σε ADSL Splitter εκεί που θα λέει Line, αυτό που έχεις είναι απλά ένα Τ (Ταφ, διακλαδωτής) για 2 σε 1.

Από το ADSL Splitter θα βάλεις ένα καλώδιο για το modem εκεί που λέει modem και ένα για το τηλέφωνο εκεί που θα λέει phone.

Το φίλτρο σου χρειάζεται μόνο αν έχεις "θόρυβο", δηλαδή παράσιτα σε συσκευές τηλεφώνου εκτός αυτής που έχεις το ADSL Splitter.

Αν δεν κατάλαβες πες μου να σου φτιάξω ένα σχεδιαγραμματάκι.

Link to comment
Share on other sites

Οτι σου λέει ο jpavly ισχύει Δές στην συννημένη φωτογραφία ενα ADSL splitter (το πιο ογκώδες) και ενα φιλτράκι και κάνε τις συνδέσεις Κάτι ανάλογο σε ADSL splitter πρέπει να σου δώσανε και σένα οταν πήρες το ρούτερ απο τον πάροχό σου

post-4040-1416075271,7076_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μια μπρίζα:p

αυτα τα καλώδια σου βγαίνουν απο τον τοίχο και συνδεόνται με κλιψάκια και είναι καρφωμένα σε 2 διαχωριστές?

Εκτός και άν το καφέ κίτρινο βγαίνει απο τον τοίχο και πάει στο splitter και απο εκεί φεύγει το καλώδιο για το router και στην άλλη υποδοχή είναι το φίλτρο που βγάζει το Ασπρο-Καφε, Πράσινο για το τηλέφωνο, είναι το μόνο λογικό έτσι όπως το βλέπω.:wassat:

Τα καλώδια μου βγαίνουν από τον τοίχο και σ΄ αυτά συμπεριλαμβάνονται και η γραμμή του ΟΤΕ αλλά και η επιστροφή προς τις γραμμές που πάνε στα άλλα δωμάτια (αφού μοιραστεί στο ADSL). Νομίζω ότι το "λογικό που βλέπεις" είναι και αυτό που ισχύει.

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.