Jump to content



UPS Wanted !!!


MOS

Recommended Posts

Καλησπέρα σας κύριοι

Ήρθε και μένα η ώρα μου για UPS, γιατί όπως έχουν τα πράγματα με την ΔΕΗ εδώ που βρίσκομαι δεν θα την παλέψει για πολύ το σταφ μου καθώς με την πρώτη ψιχάλα αρχίζουν τα ζόρικα.

Σκέφτομαι για ένα τέτοιο Nilox 17NXGCEI03001- Gruppo di continuit . Θέλω να κρατάει τον υπολογιστή, την οθόνη, τα ηχεία και το ρουτερακι μου, έστω μέχρι να κλείσω.

Τι λέτε είναι καλή η επιλογή ή πρέπει να πάω σε κάτι άλλο ??

Δεκτές όλες οι προτάσεις :)

εδιτ: Από τις εξόδους που βλέπω να βγάζει δεν με καλύπτει μάλλον σε αυτά που θέλω !!:getlost:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Budget?

εγω θα σου προτεινα accupower που ειναι σχετικα φθηνο και εχω εγω και το εχω παρει και σε 2 φιλους μου και δεν εχουν βγαλει κιχ οποτε μπορω να πω οτι ειναι αρκετα καλο.

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστω οτι θα εχεις πανω το συστημα της υπογραφης?εαν ναι τοτε κατι εστω μετρια ποιοτικο που να κρατησει λιγη ωρα αυτο το συστημα με 60Ε δεν παιρνεις.και ups-psu οπως και να το κανουμε ειναι βασικα...

εγω παντως θα σου προτεινα αυτο

Accupower Line Interctive 1000VA | Skroutz.gr

αν αποφασισεις βεβαια να ανεβασεις budget

Link to comment
Share on other sites

εγω θα πηγαινα ή σε apc ή σε eaton .

1 χρονο πριν θα προτεινα eaton λογο κοστους-αποδοσης, τωρα ομως που επεσε αυτο θα προτεινα apc

Msystems.gr - Προϊόντα - APC Back UPS Pro 900VA LCD 230V

Με το ups προσωπικα δεν παιζω γιατι μπορει για να γλυτωσεις καποια λεφτα να τρεχεις μετα.

EDIT: εγραφα το μηνυμα οταν ποσταρες αυτο για τα 60 ευρω, αλλα γνωμη μου πως για το συστημα που εχεις με 60 ευρω ups δεν παιρνεις.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω εμπειρία με τα UPS, ένα των 650VA (390W) δεν θα ήταν αρκετό έστω και για να τον κλείσω μόνο ?

Δεν θέλω να έχει διακοπή ρεύματος και να κάθομαι να παίζω στο PC :)

Link to comment
Share on other sites

Διορθωστε με εαν κανω καπου λαθος αλλα αφου συνδεεις το ups (line interactive) στην εισοδο του υπολογιστη σου, δεν ειναι σα να θετεις οριο στα ποσα watt μπορει να δεχτει?

Εαν εχεις ups 390watt ειναι αν δε εχω καταλαβει εγω κατι λαθος, σα να εχει τροφοδοτικο 390watt μιας και οτι εχεις πανω δε θα μπορει να δεχτει περισσοτερη ενεργεια.

Θα εβαζες ποτε στο συστημα της υπογραφης σου + οθονη + ηχεια, τροφοδοτικο 390 watt?

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, ε ναι καλά κάνεις και είσαι τόσο αναλυτικός γιατί δεν ξέρω τι ισχύει !

Σε ευχαριστώ πολύ :)

Οπότε ανεβάζω λίγο το όριο της τιμή και πάω σε ένα από αυτά τα δύο:

ACCUPOWER LINE INTERACTIVE 1000VA

UPS GUARDIAN INFORM LCD 1000VA USB PORT

Με περισσότερη κλίση προς το Accupower το οποίο μου πρότεινε και ο φίλος Dant3.

Τι λέτε ??

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να ισχυει αυτο που λεει ο μορφεας αλλα δεν ειμαι και σιγουρος...παντως ενα 1000αρι το θες οπωσδηποτε.και πανω του μην βαλεις ηχεια ρουτερ,μονο οθονη πυργο.

παντως το 1000αρι που σου προτεινα το εχει φιλος σε συστημα με Q9450,4870,Ρ5Ε, 2 σκληρους μπολικα φουρφουρια κτλ και το εχει 2,5 χρονια και ζει και βασιλευει.

Link to comment
Share on other sites

Για καποιον που δεν τον ενδιαφερει αν κλεισει το πισι και χασει την εργασια, αλλα παρα μονο να μην του καει, τοτε δεν αρκει ενα καλο πολυπριζο που κλεινει σε υπερταση-υποταση κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα, αλλά αυτό υπάρχει ήδη, είναι ένα της APC, που πιστεύω ότι με έχει σώσει αρκετές φορές από διακοπές του δευτερολέπτου κυρίως. Μπορεί να είναι και κωλοφ@ρδί@ !!

Link to comment
Share on other sites

αν δε σε βγαζει το apc στο budget ή δεν θες να δωσεις πολλα γκαφρα,χτυπα ενα cyberpower.Εχω ενα apc και ενα cyberpower(το 1350w).Οσες φορες το ειδα εν δρασει δε με απογοητευσε,8 μηνες πλεον το εχω και προπαντως δεν ακουγεται.Αφορμη για να το παρω τοτε ηταν οι εξερετικες κριτικες που ειδα εδω.Δεν με εβγαζαν τα λεφτα τοτε αλλα μπορω να σου πω πως ειναι απο τα καλυτερα πραγματα που εχω παρει για τα λεφτα που εδωσα.

Κατ'εμε ριξε και μια ματια σε αυτην την εταιρια κατι αξιολογο θα βρεις ;)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=12930]ian[/MENTION]

Μια ερώτηση ακόμη γιατί από ότι βλέπω δεν έχει πρίζα πίσω του αλλά τα κλασικά βύσματα, περιλαμβάνονται στην συσκευασία ή θα πρέπει να τα πάρω έξτρα, ρωτάω μόνο και μόνο για να μη περιμένω άλλες πόσες μέρες για να έρθουν !!

Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα καλα,πισω βγαζει 5 ή 6 υποδοχες κανονικα ειτε να συνδεσεις κατευθειαν συσκευη ειτε πολυμπριζο.Αν θες αυριο που θα μπορω να σηκωσω μια photo να δεις καλυτερα πως ειναι και εν δραση.Λογικα θα εχεις μπερδευτει με την us εκδοχη που εχει στο newegg

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=12930]ian[/MENTION]

Φίλε μου αν μπορείς ναι σε παρακαλώ κάνε μου την χάρη να το δω πως είναι για να καταλάβω τι γίνεται και να το παραγγείλω.

Σε ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.