Jump to content



UPS Wanted !!!


MOS

Recommended Posts

Είμαι σε αναζήτηση για μελλοντική αγορά Ups. Επειδή στο γραφείο μου υπάρχουν αρκετά μηχανήματα θα ήθελα κάποιο καλό Ups αλλά οχι πανάκριβο. Είμαι ανάμεσα στα εξής:

Msystems.gr - Προϊόντα - APC Back UPS Pro 900VA LCD 230V

Msystems.gr - Προϊόντα - APC Back UPS Pro 1200VA LCD 230V

Με τις παρακάτω συσκευές συνδεδεμένες πάνω στο ups τι αυτονομία θα έχω απο τα συγκεκριμμένα Ups?

1)Tower

2)Tft οθόνη

3)Router (λόγω voip)

4)Τηλέφωνο (λόγω voip)

5)Ηχεία

6)Πολυμηχάνημα

7)Ψηφιακός δέκτης.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Μια χαρά φτάνει το 1200αρι και θα περισσεύει κι όλας.

1)Tower --> Στη Μπαταρία

2)Tft οθόνη --> Στη Μπαταρία

3)Router (λόγω voip) --> Στη Μπαταρία

4)Τηλέφωνο (λόγω voip) --> Στην rj11 για surge protection/ή στην μπαταρία αν λες για τη συσκευή

5)Ηχεία --> Surge protection (δεν υπάρχει λόγος να μπουν στην μπαταρία)

6)Πολυμηχάνημα --> Surge protection (δεν υπάρχει λόγος να μπει στη μπαταρία)

7)Ψηφιακός δέκτης. --> Surge protection (δεν υπάρχει λόγος να μπει στη μπαταρία)

Για το (5), όταν δεν έχεις ρεύμα θα ακούς μουσική; Probably not.

Για το (6), τι θα έχεις μεγαλύτερη ανάγκη εκείνη την ώρα να κάνει αποθήκευση τα δεδομένα σου ή να βγάλεις μια φωτοτυπία.

Για το (7), δεν υπάρχει περίπτωση να βλέπεις τηλεόραση για πολύ ώρα όταν σου έχει κοπεί το ρεύμα.

Για το πόση ώρα θα αντέχει το σύστημα τώρα.

Υπολόγισε στο περίπου πόσα watt καταναλώνουν αυτά που θα βάλεις στην μπαταρία. Μετά μπες εδώ επέλεξε τα αντίστοιχα watt και θα σου πει.

Link to comment
Share on other sites

Παράλειψη μου να αναφέρω οτι στην μπαταρία θα συνδεθούν το tower, η οθόνη και το router. Το ασύρματο τηλέφωνο τελικά μάλλον θα μπεί στο surge protection μιας και δεν υπάρχει σημαντικό πρόβλημα αυτονομίας, καθώς και τα ηχεία, το πολυμηχάνημα και ο ψηφιακός δέκτης θα μπούν και αυτά στο surge protection.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια καποτε που εψαχνα και εγω ups ειχα καταληξει οτι τα φτηνα ΔΕΝ κανουν λογω του ημιτονου που αποδιδουν στο τροφοδοτικο ...το οποιο μπορει να το καταστρεψει...

Μπορει να κανω λαθος αλλα θυμαμαι οτι μου ελεγαν οτι θελεις συγκεκριμενο Ups αναλογα με τι "σημα" μπαινει στο τροφοδοτικο.

Τα εχω λιγο συγκεχημενα αλλα αν καποιος γνωστης εχει να μας πει κατι επι του θεματος παρακαλω να το κανει γιατι και εγω ψηνομαι τωρα τελευταια με τις διακοπες του ρευματος.

Και κατι αλλο λιγο ασχετο...οταν πεφτει το ρευμα παντα κλεινω το πολυπριζο ασφαλειας (μονιτορ+tower + Ps3 εχει πανω)...μολις ερθει και παω να το ανοιξω ...καμια φορα μου ριχνει την ασφαλεια....εχετε ιδεα γιατι γινεται αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Ίσα ίσα, το ups πρέπει να δίνει όσο πιο ημιτονοειδές σήμα γίνεται, γιατί ημιτονοειδές σου δίνει και ΔΕΗ.

Εκεί που θα είχες ένα θέμα είναι με τα ups που δεν δίνουν ημιτονοειδές αλλά βηματικό σήμα με που προσεγγίζει ημιτονοειδές ή απλώς βηματικό. Και πάλι θα μπορούσες να λειτουργήσεις το pc/router χωρίς κίνδυνο, αλλά νομίζω πως δε θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις εκτυπωτές γιατί απαιτούν ημιτονοειδές σήμα.

Όπως και να 'χει μη σε απασχολεί τόσο τι σήμα δίνει το ups καθώς διατρέχεις μεγαλύτερο κίνδυνο απο τη ΔΕΗ παρά από το ups (αρκεί βέβαια να είναι μια αξιόλογη μάρκα κι όχι τπτ Κινέζικα χωρίς την έγκριση τη ΕΕ).

That's all i know.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε αναζήτηση για μελλοντική αγορά Ups. Επειδή στο γραφείο μου υπάρχουν αρκετά μηχανήματα θα ήθελα κάποιο καλό Ups αλλά οχι πανάκριβο. Είμαι ανάμεσα στα εξής:

Msystems.gr - Προϊόντα - APC Back UPS Pro 900VA LCD 230V

Msystems.gr - Προϊόντα - APC Back UPS Pro 1200VA LCD 230V

Με τις παρακάτω συσκευές συνδεδεμένες πάνω στο ups τι αυτονομία θα έχω απο τα συγκεκριμμένα Ups?

1)Tower

2)Tft οθόνη

3)Router (λόγω voip)

4)Τηλέφωνο (λόγω voip)

5)Ηχεία

6)Πολυμηχάνημα

7)Ψηφιακός δέκτης.

Γιατί να τα βάλεις όλα αυτά σε ups; Πάρε σταθεροποιητή/ες τάσης, από αυτά που πουλάνε σε καταστήματα ηλεκτρονικών συσκευών για προστασία τηλεοράσεων κυρίως. Κάποια μάρκα που να ξεχωρίζει δεν ξέρω, είναι πάμφθηνα σε σχέση με ups.

Τα ups είναι υπερβολικά για μη επαγγελματική χρήση στους υπολογιστές. Αν συνυπολογίσεις και το μεγάλο κόστος των μπαταριών που θέλουν αλλαγή σε 1-1,5-2 χρόνια γιατί εξαντλούνται δεν βγάζουν τα λεφτά τους με τίποτα. Συμφέρει να αλλάξεις απευθείας τα πιθανά καμμένα από υπέρταση πχ τροφοδοτικό ή μητρική κλπ. Με σταθεροποιητή οι πιθανότητες σχεδόν μηδενίζονται, με πολύ μικρότερο κόστος εφάπαξ.

Link to comment
Share on other sites

οσοι ειστε εναντιων στο να μπουν ηχεια στο ups....εχετε μετρησει ποτε καταναλωση..

και υπολογιστων και κανονικα(δαπεδου/βιβλιοθηκης) με ενισχυτη ??

Θα συμφωνησω με τον dorian οτι θα πρεπει να εισαι σιγουρος οτι αξιζει το συστημα σου (ή δουλεια σου) ενα ups ..και αν ναι...τοτε προτεινω

αυτο

APC Smart-UPS 1000VA LCD 230V | Skroutz.gr

Ειναι ακριβοτερο απο τα backup pro...δεν αντιλεγω..βγαζει ημιτονο ομως σε αντιθεση με τα backup(pro) και μπορεις να συνδεσεις οποιαδηποτε συσκευη χωρις να φοβασαι ασυμβατοτητες.

Aν το πολυμηχανημα δεν ειναι laser μπορεις να το συνδεσεις επισης....απλα μην περιμενεις να τυπωσεις πτυχιακη/whatevah την ωρα που θα παιζεις crysis στην 40αρα με τερμα ηχο σε κολωνες ηχεια+ενισχυτη την ωρα που δεν θα εχεις ρευμα.

Οι μπαταριες αναλογα την προσοχη που θα δωσεις...μπορει να χρειαστουν αλλαγη στα 3-5 χρονια βαρια...(αν εισαι τυχερος απλα στην 5ετια δεν θα κρατανε οσο τα 2 πρωτα χρονια).

Link to comment
Share on other sites

Πάρε σταθεροποιητή/ες τάσης, από αυτά που πουλάνε σε καταστήματα ηλεκτρονικών συσκευών για προστασία τηλεοράσεων κυρίως. Κάποια μάρκα που να ξεχωρίζει δεν ξέρω, είναι πάμφθηνα σε σχέση με ups.
Της κακιάς ώρας είναι και αυτά, το καταλαβαίνεις και από το βάρος. Τζούφια πράματα κινέζικα, έχω ένα σταθεροποιητή 1200άρι APC και καταλαβαίνεις ότι είναι όντως σταθεροποιητής και όχι κούφιος ντενεκές όπως τα άλλα.
Τα ups είναι υπερβολικά για μη επαγγελματική χρήση στους υπολογιστές. Αν συνυπολογίσεις και το μεγάλο κόστος των μπαταριών που θέλουν αλλαγή σε 1-1,5-2 χρόνια γιατί εξαντλούνται δεν βγάζουν τα λεφτά τους με τίποτα. Συμφέρει να αλλάξεις απευθείας τα πιθανά καμμένα από υπέρταση πχ τροφοδοτικό ή μητρική κλπ. Με σταθεροποιητή οι πιθανότητες σχεδόν μηδενίζονται, με πολύ μικρότερο κόστος εφάπαξ.
και αν σου χαθούν οι φωτογραφίες από τα ταξίδια και οι σημειώσεις της δουλειάς σου τι θα κάνεις; θα περάσεις 1500ώρες ταξιδεύοντας και ξαναγράφοντας; χρόνος=χρήμα σε κάθε περίπτωση.

Μην πω και για ιστορικά, ημερολόγιο, καταστατικά που έτσι και χαθούν την έκατσες για τα καλά!

Εμένα όσο έχει το PC τόσο έχει και το UPS, 1250Euros δηλ (το EATON Pulsar M 2200, online), έχει 6 μπαταρίες. Αν βάλεις τις μέτριες κρατάνε 1 χρόνο, αν βάλεις καλές κρατάνε και 2-3 χρόνια. Οι sunlight αντέχουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες,

Επειδη ενδιαφερομαι και εγω για ups μαλλον εχω καταληξει στο apc 1500 VA

(APC UPS 1500VA Line Interactive BR1500GI - UPS - plaisio.gr)

θελω να ρωτησω τι στο καλο ειναι οι θυρες πισω "surge only" και "battery back up"?

ποιες οι διαφορες?ΜΠορω να βαλω 3 οθονες και τον πυργο πανω?

Επισης καπου διαβασα οτι δεν πρεπει να εχεις active pfc τροφοδοτικο και κατι τετοια, η καποιο-α μοντελα ειναι λεει smart ups...

Ξερετε τιποτα?(τροφοδοτικο μου:Enermax Revolution 85 ERV1050AWT PSU (1050W) )

Link to comment
Share on other sites

surge only= προστασια απο κεραυνους,σπαικς ,υπερ/υποταση αλλα αν γινει διακοπη ρευματος οτι εχεις πανω σβηνει.Επομενως οτι ζωτικης σημασιας το βαζεις στο battery.

Τωρα για το apfc ειναι πολυ ζαλουρα ,εχω διαβασει ποστς των ποστς στο νετ για να καταληξω οτι γενικως τα τροφοδοτικα τον pc δεν εχουν τοσο μεγαλο προβλημα με το stepped sinewave,ωστοσο εχω ακουσει καποια προβληματακια (σφυριγματα,οσμες καμενου) με ups χωρις ημιτονο σε συνδιασμο με ενισχυτες και μεγαλες τηλεορασεις.Παντως αν στειλεις μαιλ στην apc θα σου πει με τετοιο τροφοδοτικο να παρεις απο την smart σειρα της για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.(Κοινως να σκασεις 300+ ευρω :slap: )

Link to comment
Share on other sites

surge only= προστασια απο κεραυνους,σπαικς ,υπερ/υποταση αλλα αν γινει διακοπη ρευματος οτι εχεις πανω σβηνει.Επομενως οτι ζωτικης σημασιας το βαζεις στο battery.

Τωρα για το apfc ειναι πολυ ζαλουρα ,εχω διαβασει ποστς των ποστς στο νετ για να καταληξω οτι γενικως τα τροφοδοτικα τον pc δεν εχουν τοσο μεγαλο προβλημα με το stepped sinewave,ωστοσο εχω ακουσει καποια προβληματακια (σφυριγματα,οσμες καμενου) με ups χωρις ημιτονο σε συνδιασμο με ενισχυτες και μεγαλες τηλεορασεις.Παντως αν στειλεις μαιλ στην apc θα σου πει με τετοιο τροφοδοτικο να παρεις απο την smart σειρα της για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.(Κοινως να σκασεις 300+ ευρω :slap: )

να παρει η ευχη...ειχαμε δεν ειχαμε μπλεξαμε...

Σε ευχαριστω παντως για την βοηθεια σου...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.