Jump to content



AMDεν κλοκάρει άλλο.....


outlaw

Recommended Posts

Ήρθαν σήμερα οι Muskin special (2x256-pc3200) και όλο χαρά γεμάτη πάω για το oc που ήθελα. Και τρώω χλαπάτσα. To memtest+ δεν ολοκληρώνει!!!!:blink: κολάει κάπου στο 57% του overall και 7% του test. Ρε αμάν....σκάρτο πράμα ο Ιρλανδός με έστειλε:mad: :mad: :mad: ? Βάζω assync τον ’θλο και μάλιστα στα default και όλα μια χαρά

:eek: . Ξανά στα 200 το bus......κολάει πάλι.............όσα βόλτ και να του δίνω (μέχρι 1.9). ’ρα κατέλειξα στο συμπέρασμα οτι δεν πάει το bus 200, ούτε καν 175 αφού ακόμα και εκεί κολλάει:boxed: . Τσάμπα δηλαδή οι Muskin? Εαν γνωρίζει κανείς τίποτε παρακαλώ ας το πεί αφού δεν έχω πλέον το κουράγιο για λύση τύπου : 2500+ ΧΡ-M (100 euro+ρίσκο).

Είχα : άθλο 2400+ -> 13.5x166, 1.7v

kingston 333 -> 333, 2x3x2x3 2.7v (dual ch.)

όλα ΟΚ

Τώρα : άθλο 2400+-> 11x200, 1.675v

muskin sp. 2x2x2x6 2.7 (χάθηκε η επιλογή 2.6v απο το bios!!!) dual

και εδώ ΚΟΛΑΕΙ (και στα win μην ξεχνιόμαστε.........)

Υ.Γ. Συγνώμη εαν κουράζω αλλά απο τότε που μπήκα στο forum του THELAB έχω μπεί στο τρυπάκι του oc και με στεναχωρεί τα 200 να πάν στον κάδο.

Link to comment
Share on other sites

Αν κολλάει το memtest χωρίς λάθη, είναι δείγμα ανεπάρκειας chipset ή bios. Η chaintech δεν έχει ρύθμιση vdd όσο γνωρίζω αλλά σε ό,τι review έχω δει έχει περάσει τα 200mhz. Δε δοκιμάζεις το κανονικό bios μήπως αυτό της ultra χαλάει τη συνταγή;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chroma [Σήμερα, στις 01:41]

Αν κολλάει το memtest χωρίς λάθη, είναι δείγμα ανεπάρκειας chipset ή bios. Η chaintech δεν έχει ρύθμιση vdd όσο γνωρίζω αλλά σε ό,τι review έχω δει έχει περάσει τα 200mhz. Δε δοκιμάζεις το κανονικό bios μήπως αυτό της ultra χαλάει τη συνταγή;

Τώρα θα ακουστώ πανάσχετος (είμαι....αλλά μαθαίνω) αλλά δεν ξέρω τι είναι το vdd. Θα κάνω μία γρήγορη φλασιά προς τα πίσω και θα σου πώ...

Link to comment
Share on other sites

Οι μνήμες πάντως σίγουρα δεν φταίνε.

Πιο συγκεκριμένα στην Abit NF7-S rev 2.0 μου δούλεψαν στα 427MHz με CAS2 & 2-2-2-7( τάση 2.8V ) .

Με περισσότερη τάση ( και χαλαρότερα timings ) ανέβαινε κιάλλο.

Πιο πολύ θέμα μητρικής φαίνεται.

( ούτως ή άλλως δεν φημίζεται για τις δυνατότητες στο Overclocking η Chaintech )

Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται να φταίει δηλ. ο άθλος? (Σήμερα τον πήγα 2400MHz στα 1.85v αλλά δεν διόρθωσε τίποτα). Θυμάμε οτι το NForce 2 400 Ultra είχε βγεί διότι το σκέτο NForce 2 είχε λέει πρόβλημα με το fsb->200. Λες να φταίει το οτι δεν έχω την ultra 400? Σε αυτή την περίπτωση ξεχνάω τα 200 (άρα τσάμπα οι Muskin:( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( )

Link to comment
Share on other sites

Να σου πώ : Στο north είχε ήδη ψύκτρα+fan και εγώ προσέθεσα arctic silver για καλύτερα αποτελέσματα και όντως έψυξε καλύτερα. Στο south δεν έχει τίποτα και δεν του έχω βάλει αφού δεν πολυζεσταίνεται. ’λλωστε τα 166 αλλά και τα 200 fsb που ευελπιστώ είναι nominal τιμές οπότε τα chip της mobo δεν ζορίζονται (θεωρητικά πάντα).

Link to comment
Share on other sites

Ο επεξεργαστής δε φταίει αφού δούλευε ψηλά με τις προηγούμενες μνήμες. Την είχα κι εγώ αυτή τη μητρική για κάποιο διάστημα και έφτασα 212FSB με Transcend.

Πιθανόν να μη συνεργάζεται καλά η μητρική με τις Mushkin. Έτσι την πάτησα κι εγώ με την JetRam και την Gigabyte 7N400 Pro2.

Εγώ θα σου λεγα να κατεβάσεις το παρακάτω BIOS

http://www.chaintechusa.com/tw/eng/Download/dl_desc.asp?DCSNo=4&PISNo=196

και να ξαναδοκιμάσεις.

Αλλιώς, πούλα τις μνήμες ή τη μητρική (Μάλλον τη μητρική....) και ξαναδοκιμάζεις με νέα δεδομένα...

Link to comment
Share on other sites

Βάλε CPU interface Αgressive, Vcore 1-2 σκάλες απο το συνηθισμένο. Αν δε παίξει πάλι δοκίμασε optimal. Αν πάλι κολλάει τότε είναι Bug από το BIOS και δε μπορείς να κάνεις και πολλά, έκτός από να δοκιμάσεις όλες τις εκδόσεις της Chain για την συγκεκριμένη μητρική.

Υπόψιν ότι για να παίξουν DC οι BH-5 θέλουν 2.6 μπορεί και 2.7. Δοκίμασε να αλλάξεις και dimms (1-3 ή 2-3) μπας και.

Link to comment
Share on other sites

billpeppas : Δεν έχω αυτήν την ευχαίρια ρε bill. Πάντως καλά τα λεγες για την chaintech....Ευχαρηστώ.

JimmyFox : Οι muskin δουλεύουνε άριστα σε assync δηλαδή αυτές στα 200 και ο άθλος με 333άρη bus. To memtest ολοκληρώνει χωρίς λάθη και όλα φίνα εκτώς απο τα fps:mad: . ’σε που στο bios η επιλογή για 2.6 v vdimm εξαφανήστικε άρα θέλοντας και μη οι muskin δουλεύουν στα 2.7. Τέλος σε ευχαρηστώ για το link....αυτό το bios φλάσαρα εχτές χωρίς όμως καμία αλλαγή.

enduracell : Τα έχω δοκιμάσει όλα χωρίς επιτυχία (εκτός απο την τράμπα στα dimm). Σε ευχαρηστώ.

Τέλος για να μην το ζορίζω άλλο το θέμα να πα να γ@μ... η chaintech και οι muskin και η AMD και η φακλάνα η γειτόνισά μου?!?! Δεν θα ασχοληθώ άλλο....θα το αφήσω 11x200, 1.675v και τις muskin 200 2.7v και ας κολλάει............. Και πάλι ευχαρηστώ όλους σας για τον χρόνο σας.

:)

Link to comment
Share on other sites

’σε που στο bios η επιλογή για 2.6 v vdimm εξαφανήστικε άρα θέλοντας και μη οι muskin δουλεύουν στα 2.7

Όταν οι μνήμες είναι σε dual channel διάταξη και για να είμαι πιο ακριβής, μνήμες 3200< σε dual channel, η μητρική της Chaintech είναι ρυθμισμένη να δίνει ως ελάχιστη προκαθορισμένη τάση 2.7 για σταθερότητα....

Η παλαιότερη έκδοση της μητρικής σίγουρα δεν δίνει κορυφαία αποτελεσματα στον υπερχρονισμό και ειδικά με τα σημερινά δεδομένα...

Δοκίμασες τάση vdimm 2.9-3.0;;

Επίσης υπάρχει ένα απλό μοντάκι για την μητρική αυτή (δεν χρειάζονται κολλητήρια κλπ...μόνο ΄μερικά περάσματα με μολύβι ΗΒ πάνω από μια αντίσταση) που βοηθάει στην άυξηση του fsb, δίνοντας παραπάνω τάση στο τσιπσετ, μια ρύθμιση που δεν έχει απ' το βιος

http://www.pctech.gr/viewthread.php?tid=7991

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να ανεβάσω το vdimm? Οι μνήμες είναι μια χαρά και στα 2.7. Έκανα το mod και.....................τζίφος....καμία αλλαγή. Τώρα ή ο άθλος φταίει ή το mobo. Εξακολουθώ να μην αποκλείω τον άθλο αφού έχω έναν P3-450@600 made in Malay. ενώ ένας ίδιος στο ντουλάπι made in Costa Rica δεν σηκώνει ούτε mhz επάνω. Όπως και να χει...............δεν πα να κολάει.......

Link to comment
Share on other sites

Οκ....το έπιασα....κοιτάω τώρα την ASUS A7N8X-E Deluxe και είναι σε συμφέρουσα τιμή αλλά σε ένα review διαβάζω οτι στο bios δεν δίνει και πολλές επιλογές για oc

http://www.hardocp.com/article.html?art=NTc3LDI=

"The DDR Reference Voltage (2.6V, 2.7V, 2.8V available) and AGP VDDQ Voltage (1.5V, 1.6V, 1.7V available) can also be changed. Only the DDR voltage is a little short of the sometimes needed 2.9V."

Please help...........εάν δε, αυτή δεν είναι καλή λύση τότε ποιά?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.