Jump to content



Official "Πανεπιστήμιο & Τριτοβάθμια Εκπαίδευση" thread (UniLab)


hayabusa

Recommended Posts

Σύμφωνα με άρθρο του Βήματος, το Υπουργείου Παιδείας ετοιμάζει ένα νέο νόμο-πλαίσιο που θα φέρει την κατάργηση της έννοιας του πανεπιστημιακού ασύλου!

Καιρός ήταν!:T:

Link to comment
Share on other sites

ετοιμαστείτε για νέους γύρους καταλήψεων-διαδηλώσεων από τους φασίστες που μάχονται για τη δημοκρατία λοιπόν :)

Δεν λογαριάζομαι με αυτόυς φίλε μου. Αρκετά γεμισαν σχολές όπως το Πολυτεχνείο με κάθε καρυδιάς καρύδι που καταστρέφει οτι βρει και κρύβεται μετά εκει μέσα ασύδοτο χωρίς κανένας να μην μπορεί να τους πειράξει.

Link to comment
Share on other sites

μα δεν το είπα για εσένα. μια διαπίστωση έκανα και η οποία εύχομαι να μην βγει αληθινή ;)

To ξέρω οτι δεν το είπες για εμένα. Άλωστε κι εγώ γενικά μίλησα. Το ξέρεις και το ξέρω όμως οτι η διαπίστωση σου θα βγει αληθινή από τα δήθεν φιλελευθερα φοιτητο-παπαγαλάκια.

Link to comment
Share on other sites

Νταξει, άμα πάει να περάσει, παίζει να'ναι και το τελειωτικό χτύπημα για την κυβέρνηση, αν επιζήσει μετά το μεσοπρόθεσμο.

Αλλιώς, πάνε οι καλοκαιρινές διακοπές και τα λέμε στους δρόμους.

Link to comment
Share on other sites

Νταξει, άμα πάει να περάσει, παίζει να'ναι και το τελειωτικό χτύπημα για την κυβέρνηση, αν επιζήσει μετά το μεσοπρόθεσμο.

Αλλιώς, πάνε οι καλοκαιρινές διακοπές και τα λέμε στους δρόμους.

Να τα, να τα τα παπαγαλάκια ξεπετιούνται.... Γιατί σας πειράζει η κατάργηση του ασύλου; Για να μπορεί ο καθένας να κανει οτι κανει και να κρύβεται μετά;

Link to comment
Share on other sites

Πωπωπω, τι είστε εσείς εδώ? Πότε θα καταλάβετε ότι παίζετε παιχνιδάκι άλλων?

Ναι, το άσυλο αυτή την στιγμή δεν λειτουργεί όπως θα έπρεπε, το δέχομαι αυτό, από την άλλη όμως, το άσυλο στα πανεπιστήμια είναι από τα πιο σοβαρά κεκτημένα του λαού. Το να μπορεί ο καθένας να λέει ότι θέλει χωρίς πρόβλημα με τον νόμο. μέσα στο πανεπιστήμιο.

Ωρίστε τι γίνεται όταν δεν υπάρχει άσυλο - , ή μήπως θέλετε αστυνομία να παρεμβαίνει όταν φοιτητές γιουχάρουν πολιτικούς στα πανεπιστήμια?

Είναι τεράστιο θέμα, και εσείς μιλάτε για παπαγαλάκια, λες και εγώ έχω συμφέρον από το να φαίνεται η κακή εικόνα των πανεπιστημίων, ή από το να μπαινοβγαίνουν αναρχικοί μέσα στο ΕΜΠ και να μην τους αγκίζουν τα ΜΑΤ.. Στην τελευταία διαδήλωση φάνηκε ποιοι είναι οι κουκουλοφόροι που τα ΜΑΤ δεν πιάνουν ποτέ. Παίζετε το παιχνίδι τους.

Wesker, με πειράζει η κατάργηση του Ασύλου γιατί θέλω να λέω οτι θέλω στο πανεπιστήμιο χωρίς να με περιλάβουν οι μπάτσοι μετά, αυτό ή το καταλαβαίνεις είτε όχι.

Εσύ Wesker τι κόλλημα έχεις με το να λέω ελεύθερα την γνώμη μου στο πανεπίστημιο και να έχω άσυλο εκεί? Και μην μου πεις για το κρυφτούλι των κουκουλοφόρων, εδώ στην Κρήτη δεν έχουμε τέτοια.

EDIT: Εξάλλου, αυτό είναι τώρα το μεγάλο θέμα στην Ελλάδα, το Άσυλο, αν φύγει αυτό, θα λυθούν όλα τα προβλήματα που έχουμε, το ότι υπογράφεται το μεσοπρόθεσμο δεν έχει τίποτα να κάνειο με αυτό...

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Έχει πλάκα πάντως όταν δεν σου αρέσει μια άποψη ο άλλος είναι αυτόματα παπαγαλάκι, πρόβατο και λοιπό ζωικό βασίλειο. Τι να πούμε τώρα δηλαδή, έχεις μια κυβέρνηση και μια αστυνομία που βαράει στο ψαχνό σε κάθε μαζική διαμαρτυρία και θες να καταργηθεί ο τελευταίος ελεύθερος χώρος που μπορεί να σε προστατεύσει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί που έχουν άσυλο σε κάθε σπιθαμή αυτής της χώρας,

θέλουν να καταργήσουν τη μοναδική γωνίτσα που έχει άσυλο ο πολίτης.

Και αυτός τους επιδοκιμάζει:wall:

Ούτε κατσαρίδα να ήταν ο Έλληνας με τέτοιες αντοχές/ανοχές που έχει.

Link to comment
Share on other sites

A μπα, σοβαρα; Από την στιγμή που το άσυλο ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ όπως θα έπρεπε οπως πολύ σωστά λέει ο Myralis, καλλίτερα να καταργηθεί. Και απο την στιγμή που έχουμε τέλεση αξιόποινων πράξεων, τότε δεν θα έπρεπε να μιλάμε καν για άσυλο. Αυτό εκμεταλευονται κάποια παράσιτα όπως στα γεγονόταν με τον γρηγορόπουλο και κάψαν την μισή Αθήνα. Αφήσαν τόσο κόσμο χωρις δουλεια, με κατεστραμένα καταστήματα, καψαν, σπασαν και μετα κρύφτηκαν σαν κύριοι στο Πολυτεχνείο. Άσυλο σου λέει. Κάνουμε ότι θέλουμε και κανεις δεν μας αγγίζει. Αυτο το άσυλο θέλετε; Ε παρτε το να το χαίρεστε.

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά απορώ που ακόμη υπάρχουν άτομα τα οποία προασπίζοντας δήθεν τη δημοκρατία "αγωνίζονται" για να κρατήσουν ζωντανό αυτό το καρκίνωμα που λέγεται ασυλο και δεν είναι πλέον τίποτα άλλο απο την προσωποποίηση του φασισμού και την καταπάτηση του κοινού συμφέροντος.

Να σας θυμήσω ότι διάφορες σχολές έχουν κατά καιρούς λεηλατηθεί κυριολετικά, καεί, έχουν γίνει στέκι και προπύργιο του κάθε αποβράσματος, έχουν φτάσει ακόμη και στο σημείο να διώξουν από μέσα τους φοιτητές για να "φιλοξενήσουν" 300 μετανάστες που ήρθαν (ή τους έφεραν αν προτιμάτε) για να πουλήσουν μπαϊράκι σε ένα ολόκληρο κράτος με τα αποτελέσματα που όλοια ξέρουμε.

Επομένως δεν μπορώ παρά να υποθέσω δύο πράγματα:

Είτε ότι εχετε υποστεί τέτοια πλύση εγκεφάλου που τα βρίσκετε φυσιολογικά όλα αυτά είτε ότι απλά δεν είστε σε θέση να τα αντιληφθείτε, και ειλικρινά δενξέρω ποιο από τα δύο είναι χειρότερο.

Έγινε επεξεργασία από hayabusa
Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που το άσυλο ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ όπως θα έπρεπε οπως πολύ σωστά λέει ο Myralis, καλλίτερα να καταργηθεί.

Β)Και απο την στιγμή που έχουμε τέλεση αξιόποινων πράξεων, τότε δεν θα έπρεπε να μιλάμε καν για άσυλο.

Γ)Αυτό εκμεταλευονται κάποια παράσιτα όπως στα γεγονόταν με τον γρηγορόπουλο και κάψαν την μισή Αθήνα. Αφήσαν τόσο κόσμο χωρις δουλεια, με κατεστραμένα καταστήματα, καψαν, σπασαν και μετα κρύφτηκαν σαν κύριοι στο Πολυτεχνείο.

Δ.Άσυλο σου λέει. Κάνουμε ότι θέλουμε και κανεις δεν μας αγγίζει. Αυτο το άσυλο θέλετε; Ε παρτε το να το χαίρεστε.

Α. Απο την στιγμη που το φορολογικο σύστημα στην χώρα δεν εφαρμόζεται όπως πρέπει, ας το καταργήσουμε, απο την στιγμή που η υγεία δεν δουλεύει, ας την καταργήσουμε, πόσα άλλα θες να αναφέρω;

Β. Συμφώνω μαζί σου σε αυτό, αλλά διαφωνώ κάθετα στην λογική πονάει δόντι-κόψει κεφάλι

Γ. Τό αν έκαψαν την αθήνα οι γνώστοι-αγνωστοι κουκουλοφόροι, αξίζει απο μόνο του ενα ολόκληρο thread για να συζητηθεί, όπως επίσης και αν πήγαν στα πανεπιστήμια, η στα αδερφάκια τους τους μπάτσους.

Δ. Μην μιλάς σε παρακαλώ με αυτο το υφακι για κάτι που έχει χυθει αίμα ανθρώπων για να αποκτηθει, και δεν είναι απλά ενας νόμος, ειναι μια ενοια, μια ιδέα η οποία εχει κακοποιηθεί σε κάκιστο βαθμό απο κάποια παιδακια που δεν τους συμφέρει να υπάρχει. Είμαστε όλοι σκεπτόμενοι άνθρωποι εδω μέσα, πιστεύω οτι είναι καλύτερα να αναπτύξεις τρόπους για να διορθώθει η συγκεκριμενη κατάσταση, παρα να το παίζεις με υφάκι, ντου και καταργήστε τα ολα

Link to comment
Share on other sites

A μπα, σοβαρα; Από την στιγμή που το άσυλο ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ όπως θα έπρεπε οπως πολύ σωστά λέει ο Myralis, καλλίτερα να καταργηθεί. Και απο την στιγμή που έχουμε τέλεση αξιόποινων πράξεων, τότε δεν θα έπρεπε να μιλάμε καν για άσυλο. Αυτό εκμεταλευονται κάποια παράσιτα όπως στα γεγονόταν με τον γρηγορόπουλο και κάψαν την μισή Αθήνα. Αφήσαν τόσο κόσμο χωρις δουλεια, με κατεστραμένα καταστήματα, καψαν, σπασαν και μετα κρύφτηκαν σαν κύριοι στο Πολυτεχνείο. Άσυλο σου λέει. Κάνουμε ότι θέλουμε και κανεις δεν μας αγγίζει. Αυτο το άσυλο θέλετε; Ε παρτε το να το χαίρεστε.

Ούτε η έννοια του κράτους εφαρμόζεται όπως θα έπρεπε, να καταργήσουμε και το κράτος, δεν με χαλάει καθόλου. Αντί να καταργήσεις ο,τι δεν σου αρέσει μπορείς να προσπαθήσεις να το διορθώσεις.

Για τον Δεκέμβρη τι να πω, τα λένε οι κάμερες που δείχνουν τους ασφαλίτες με ρόπαλα και κουκούλες δίπλα στα ματ. Όχι ότι δεν υπήρχαν μπάχαλοι, υπήρχαν και πολλοί μάλιστα, αλλά μιλάμε για τη μεγαλύτερη προβοκάτσια της αστυνομίας τα τελευταία χρόνια. Γιατί νομίζεις ότι δεν επενέβη η αστυνομία, φοβόταν τις εντάσεις ή για να περάσει έναν ωραίο κουκουλονόμο και τρομονόμο μετά;

έχουν φτάσει ακόμη και στο σημείο να διώξουν από μέσα τους φοιτητές για να "φιλοξενήσουν" 300 μετανάστες που ήρθαν (ή τους έφεραν αν προτιμάτε) για να πουλήσουν μπαϊράκι σε ένα ολόκληρο κράτος με τα αποτελέσματα που όλοια ξέρουμε

Όσον αφορά τους 300, κανένας δεν έδιωξε κανέναν, σε άδειο κτίριο μπήκαν.

Τέλος πάντων, είδατε τι έκανε η αστυνομία στις 15, φαντάζομαι ξέρετε τι είναι ικανή να κάνει και στο μέλλον, ελπίζω να μην σας πάρουν στο κυνήγι σε καμιά πορεία και βρείτε καταφύγιο σε κανένα άσυλο, αν και ίσως έτσι αλλάξετε γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που το άσυλο ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ όπως θα έπρεπε οπως πολύ σωστά λέει ο Myralis, καλλίτερα να καταργηθεί.

Β)Και απο την στιγμή που έχουμε τέλεση αξιόποινων πράξεων, τότε δεν θα έπρεπε να μιλάμε καν για άσυλο.

Γ)Αυτό εκμεταλευονται κάποια παράσιτα όπως στα γεγονόταν με τον γρηγορόπουλο και κάψαν την μισή Αθήνα. Αφήσαν τόσο κόσμο χωρις δουλεια, με κατεστραμένα καταστήματα, καψαν, σπασαν και μετα κρύφτηκαν σαν κύριοι στο Πολυτεχνείο.

Δ.Άσυλο σου λέει. Κάνουμε ότι θέλουμε και κανεις δεν μας αγγίζει. Αυτο το άσυλο θέλετε; Ε παρτε το να το χαίρεστε.

Α. Απο την στιγμη που το φορολογικο σύστημα στην χώρα δεν εφαρμόζεται όπως πρέπει, ας το καταργήσουμε, απο την στιγμή που η υγεία δεν δουλεύει, ας την καταργήσουμε, πόσα άλλα θες να αναφέρω;

Β. Συμφώνω μαζί σου σε αυτό, αλλά διαφωνώ κάθετα στην λογική πονάει δόντι-κόψει κεφάλι

Γ. Τό αν έκαψαν την αθήνα οι γνώστοι-αγνωστοι κουκουλοφόροι, αξίζει απο μόνο του ενα ολόκληρο thread για να συζητηθεί, όπως επίσης και αν πήγαν στα πανεπιστήμια, η στα αδερφάκια τους τους μπάτσους.

Δ. Μην μιλάς σε παρακαλώ με αυτο το υφακι για κάτι που έχει χυθει αίμα ανθρώπων για να αποκτηθει, και δεν είναι απλά ενας νόμος, ειναι μια ενοια, μια ιδέα η οποία εχει κακοποιηθεί σε κάκιστο βαθμό απο κάποια παιδακια που δεν τους συμφέρει να υπάρχει. Είμαστε όλοι σκεπτόμενοι άνθρωποι εδω μέσα, πιστεύω οτι είναι καλύτερα να αναπτύξεις τρόπους για να διορθώθει η συγκεκριμενη κατάσταση, παρα να το παίζεις με υφάκι, ντου και καταργήστε τα ολα

Η θέση μου ήταν ξεκάθαρη. Από την στιγμή που έχουμε τέλεση αξιόποινων πράξεων θα πρέπει να έχουμε άρση του Ασύλου. Καθαρά και ξάστερα. Το άν ειναι μια ιδέα δεν με απασχολεί και τόσο από την στιγμη που κάποιοι χρησιμοποιούν την ιδέα αυτή προς ώφελος τους με την κακή έννοια. Θα κάνουμε οτι κανουμε και θα κρυφτούμε στο πανεπιστήμιο γιατί ειναι άσυλο.

Είναι τραγελαφικό να μιλάμε πλέον για άσυλο ιδεών όταν όλοι πια γνωρίζουν ότι στα ελληνικά πανεπιστήμια λειτουργεί ένα άσυλο εγκληματιών, κουκουλοφόρων και δραστών του κοινού ποινικού δικαίου.

Το άσυλο για όσους το ξεχνάτε θεσπίστικε για 4 λόγους:

1) Την ανεμπόδιστη διακίνηση των ιδεών

2) Την επιστημονική έρευνα

3) Την καλλιέργεια πολιτιστικών και κοινωνικών αξιών

4) Την ακαδημαϊκή ελευθερία και την πανεπιστημιακή αυτοτέλεια

Το πεδίο εφαρμογής του πανεπιστημιακού ασύλου βρίσκεται αποκλειστικά στα μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας. Κατά αυτή την έννοια το πανεπιστημιακό άσυλο δεν μπορεί να καταλύει την έννομη τάξη. Πώς να το κάνουμε δηλαδή; Δεν μπορεί ο οποιοσδήποτε εξω-πανεπιστημιακός που για οποιοδήποτε λόγο βρίσκεται στο πανεπιστήμιο να το επικαλείται διαταράσσοντας ταυτόχρονα την εκπαιδευτική διαδικασία.

Οπότε το άσυλο δεν θυμίζει σε τίποτα και σε τίποτα δεν εξυπηρετεί το σκοπό για τον οποίο θεσπίστηκε. Και δυστυχώς αυτό φαίνεται. Πόσες πανεπιστημιακες αίθουσες εχουμε δει βανδαλισμένες.

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρωστε παιδια, κουβεντα κανουμε :)

θα μου επιτρέψετε να αλλάξω λίγο θέμα, και να ρωτήσω αν το παιδαγωγικό έχει ακόμα άμεση αποκατάσταση; Η αδερφη μου εβγαλε 16.5 φετος στις πανελλήνιες και σκεφτεται να βαλει αυτό και την σχολή θεάτρου.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4839]wesker[/MENTION]

Καταρχήν, φαντάζομαι ξέρεις ότι η αστυνομία μπορεί να παρέμβει αυτεπάγγελτα σε περίπτωση κακουργήματος, άρα τα περί εγκληματιών είναι απλά λέξεις εντυπωσιασμού.

Αν νομίζεις ότι οι μικροζημιές τινάζουν τον προϋπολογισμό στον αέρα, μπες στο "διαύγεια" να ρίξεις μια ματιά τι ποσά ξοδεύονται και που. Πριν από λίγο μπήκα στο δικό μου και είδα πολύ ενδιαφέροντα πράγματα. 2 τήβεννοι για εκδήλωση, 800 ευρώ. Καφέδες για σεμινάριο, 400 ευρώ. Αφίσες για σεμινάριο, 2.000 ευρώ. Βάλε και το 3% του προυπολογισμού που πάει στην παιδεία, όταν σε άλλες χώρες παίζει τουλάχιστον στο 6-7%.

Για να μην έχουμε την ψευδαίσθηση ότι φταίνε οι όποιες ζημιές, και όχι τα κονδύλια και η κακή διαχείριση.

Επίσης, εξήγησε μου γιατί αυτό το παλικάρι την έφαγε με τέηζερ σε χώρο ακαδημαϊκής ελευθερίας, και γιατί κάτι τέτοιο δεν θα γίνει στο δικό μας πανεπιστήμιο χωρίς άσυλο.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=6bVa6jn4rpE]YouTube - ‪University of Florida student Tasered at Kerry forum‬‏[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρωστε παιδια, κουβεντα κανουμε :)

θα μου επιτρέψετε να αλλάξω λίγο θέμα, και να ρωτήσω αν το παιδαγωγικό έχει ακόμα άμεση αποκατάσταση; Η αδερφη μου εβγαλε 16.5 φετος στις πανελλήνιες και σκεφτεται να βαλει αυτό και την σχολή θεάτρου.

ΤΕΙ Λογοθεραπειας να βαλει πεστης.Τρελλα λεφτα.Και με τα λολσπικζ /4chan/Ματσιο/Ογκουνσοτο που θα γινουμε ολοι δυσλεξικοι θα βγαλει ΠΟΛΥ χρημα πεστης.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.