Jump to content



Official "Πανεπιστήμιο & Τριτοβάθμια Εκπαίδευση" thread (UniLab)


hayabusa

Recommended Posts

Επειδή βαριέμαι να διαβάσω τον νόμο και έχω μάθημα σε 20 λεπτά, αξίζει να πάνε να με γράψουν οι γονείς μου στην Πάτρα ή άδικα η βενζίνη?

Σε ποια σχολή;

Αν και μάλλον θα είναι ΤΣimages?q=tbn:ANd9GcRMGFZbUoVibRXXPyWgyZ1YIBWiC614QhJgbaHrJW-380qc4P_jUQ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοι που εχουν ξεπερασει τα ν+4 εξαμηνα, εχουν διορια μεχρι το 2014 να τελειωσουν. Αν οχι, ισχυει κανονικα το ν+4. Δηλαδη αν εισαι το 7ο εξαμηνο, εχεις αλλα 5 για να παρεις πτυχιο.

8ο ειμαι (οπου στο προγραμμα σπουδων αναγραφει μονο πτυχιακη και πρακτικη) με το που εγγραφω τον σεπτεμβρη ειμαι ΠΤ1.. (9ο δηλαδη) Με πιανει?

Έγινε επεξεργασία από Frostbyte
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σιγουρος αν το Πασο αξιζει τα 400km...

[MENTION=7322]JohnnyGR[/MENTION], ολους τους πιανει. Εσυ εισαι ομως στο ν+4, δηλαδη εχεις ακομα αλλα 4 εξαμηνα να τελειωσεις...

Έγινε επεξεργασία από z3et
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=7322]JohnnyGR[/MENTION], ολους τους πιανει. Εσυ εισαι ομως στο ν+4, δηλαδη εχεις ακομα αλλα 4 εξαμηνα να τελειωσεις...

Μαλιστα, και αυτο που εγραφε με 20 ωρες απασχοληση εβδομαδιεως? Μπορω να το εκμεταλευτω για να παρατεινω την διαρκεια? Αλλα μετα ειδα οτι ελεγε 2ν+4, οχι ν+2x4.. Αρα δεν το δικαιουμε, ουτε προκειτε να μου δωσει παραπανω χρονο αν βρω καποια δουλεια ας πουμε..?

Ωραια τα κανανε.. εχω 4 εξαμηνα δηλαδη, και τα μαθηματα που απομενουν καλυπτουν 3 εξαμηνα φουλ.. Και φυσικα στην σχολη μας με τους τοσο αγαπητους καθηγητες που εχουμε.... Δε παιζει να περαστουνε ολα με τη μια..

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βαριέμαι να διαβάσω τον νόμο και έχω μάθημα σε 20 λεπτά, αξίζει να πάνε να με γράψουν οι γονείς μου στην Πάτρα ή άδικα η βενζίνη?

Πες και σε ποια σχολή... :rolleyes:

Τα έξοδα διαμονής πάντως θα είναι πάνω κάτω τα ίδια.

PS. Δεν έχω διαβάσει ακόμα όλο το νόμο...

Link to comment
Share on other sites

Αυτοι που εχουν ξεπερασει τα ν+4 εξαμηνα, εχουν διορια μεχρι το 2014 να τελειωσουν. Αν οχι, ισχυει κανονικα το ν+4. Δηλαδη αν εισαι το 7ο εξαμηνο, εχεις αλλα 5 για να παρεις πτυχιο.

δεν ειναι ακριβώς έτσι. Λεει ότι οσοι φοιτητες στο τέλος του 2011-2012 εχουν συμπληρώσει ν+4 εξάμηνα(η παραπανω) τοτε πρέπει να έχεις τελειώσει μεχρι το 2014-2015.

Μετα όμως λεει ότι όσοι φοιτητές στο τέλος του 2011-2012 εχουν συμπληρώσει λιγότερα απο ν+4 εξάμηνα τότε έχουν περιθώριο 2*ν εξάμηνα για τελειώσουν

9. α) Όσοι φοιτητές συμπληρώνουν στο τέλος του ακαδημαϊκού έτους 2011-2012 φοίτηση διάρκειας ίσης ή μεγαλύτερης του διπλάσιου αριθμού εξαμήνων απ' όσα απαιτούνται για τη λήψη του πτυχίου σύμφωνα με το ενδεικτικό πρόγραμμα σπουδών προσαυξανόμενης κατά δύο εξάμηνα, θεωρείται ότι έχουν απωλέσει αυτοδικαίως τη φοιτητική ιδιότητα από τη λήξη του ακαδημαϊκού έτους 2013-2014, εκτός αν ορίζεται διαφορετικά στον Οργανισμό του ιδρύματος.

β) Με την επιφύλαξη της προηγούμενης παραγράφου, όσοι φοιτητές έχουν συμπληρώσει στο τέλος του ακαδημαϊκού έτους 2011-2012 φοίτηση διάρκειας ίσης ή μεγαλύτερης του αριθμού εξαμήνων που απαιτούνται για τη λήψη του πτυχίου σύμφωνα με το ενδεικτικό πρόγραμμα σπουδών προσαυξανόμενης κατά τέσσερα εξάμηνα, θεωρείται ότι έχουν απωλέσει αυτοδικαίως τη φοιτητική ιδιότητα από τη λήξη του ακαδημαϊκού έτους 2014-2015, εκτός αν ορίζεται διαφορετικά στον Οργανισμό του ιδρύματος.

γ) Όσοι φοιτητές έχουν συμπληρώσει στο τέλος του ακαδημαϊκού έτους 2011-2012 φοίτηση διάρκειας μικρότερης από αυτήν της προηγούμενης παραγράφου, θεωρείται ότι έχουν απωλέσει αυτοδικαίως τη φοιτητική ιδιότητα όταν συμπληρώσουν φοίτηση διάρκειας ίσης με το διπλάσιο αριθμό εξαμήνων απ' όσα απαιτούνται για τη λήψη του πτυχίου σύμφωνα με το ενδεικτικό πρόγραμμα σπουδών, εκτός αν ορίζεται διαφορετικά στον Οργανισμό του ιδρύματος.

αυτά τα λέει στο β και στο γ. Στο α) λεει οτι αν το 2011-12 είσαι στα 2ν+2 εξαμηνα τοτε τελειωνουν οι σπουδες το 2013-2014

καλύτερα να είμαστε σιγουροι λιγο πρίν πούμε κάτι γιατι εγώ τα χρειάστικα μόλις το διάβασα το παραπάνω(συμφωνα με το παραπάνω θα είχα 2 εξάμηνα ακόμα για να τελειώσω ενώ καποιος που θα ήταν στην ιδια σχολή και θα είχε μπει ενα χρόνο νωρίτερα απο εμενα θα είχε αλλα 6 εξαμηνα για να τελειώσει)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, στη σελίδα 127 του Νόμου στο 10γ όταν λέει "η διαδικασία της δωρεάν προμήθειας από τους φοιτητές αριθμού συγγραμμάτων ίσου με τον αριθμό των υποχρεωτικών και επιλεγόμενων μαθημάτων",

εννοεί ως σύγγραμα έναν τόμο ή όλους τους τόμους (ανάλογα το συγγραφέα) ;

Επίσης το διαβάσατε το 10 δ: αα στην 128;

Link to comment
Share on other sites

Πες και σε ποια σχολή... :rolleyes:

Τα έξοδα διαμονής πάντως θα είναι πάνω κάτω τα ίδια.

PS. Δεν έχω διαβάσει ακόμα όλο το νόμο...

Ποια εξοδα διαμονης ρε τρελαρες? Δεν γυρναω απο Αμερικη για να σπουδασω Ελλαδα :hehe:

Απλα ρωταω αν αξιζει το κοπο να ειμαι γραμμενος σε μια σχολη στο Ελλαντα

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ακομα και αυτο που κανουν μερικοι που γραφονται σε μια σχολη για το ΠΑΣΟ ,ενω ξαναδινουν ή δε ξερω και γω αν πατανε ποτε,δεν ειναι εις βαρος των φορολογουμενων πολιτων της χωρας;

Αλλα ειτε εισαι ειτε δεν εισαι Αμερικη ,εκτος απο το πασο,σε τι αλλο να χρησιμευε...:...:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βαριέμαι να διαβάσω τον νόμο και έχω μάθημα σε 20 λεπτά, αξίζει να πάνε να με γράψουν οι γονείς μου στην Πάτρα ή άδικα η βενζίνη?

Σε ενδιαφέρει η σχολή? υπάρχει περίπτωση να ασχοληθείς να την τελειώσεις καποια στιγμή στο μέλλον σαν εξτρα πτυχίο? αν ναι τοτε δες αν μπορείς να γραφτείς και να κάνεις κατ ευθείαν αναστολή των σπουδών..αλλίώς για το πάσο νομίζω δεν αξίζει..ασε που θα πρέπει να πηγαίνεις κάθε χρόνο να γράφεσαι για να έχεις πάσο

edit: για τις αστικές στην αθήνα η κάρτα φοίτησης που θά έχεις απο το πανεπιστημιό σου παιζει να σε καλύπτει για μειωμένα εισητήρια. ρώτα το όμως δεν είμαι σίγουρος για το τί γίνεται με τα πανεπιστημια της αμερικής και τι δέχονται εδω

Έγινε επεξεργασία από kazabubu
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εμένα οι γονείς μου δεν πληρώνουν φόρους για πανεπιστήμια?

Πληρωνουν,αλλα υποτιθεται ειναι προνομιο αυτων που φοιτουν στη σχολη.

Να σου πω την αληθεια στη δικη σου περιπτωση ειναι ολιγον αδικο ,γιατι εσυ θα σπουδαζεις εξω και οι γονεις σου θα συνεχιζουν να πληρωνουν φορους.

Αλλα αυτα ειναι μικροπραγματα στο ρδελομπου μας ;)

Link to comment
Share on other sites

Σε ενδιαφέρει η σχολή? υπάρχει περίπτωση να ασχοληθείς να την τελειώσεις καποια στιγμή στο μέλλον σαν εξτρα πτυχίο? αν ναι τοτε δες αν μπορείς να γραφτείς και να κάνεις κατ ευθείαν αναστολή των σπουδών..αλλίώς για το πάσο νομίζω δεν αξίζει..ασε που θα πρέπει να πηγαίνεις κάθε χρόνο να γράφεσαι για να έχεις πάσο

edit: για τις αστικές στην αθήνα η κάρτα φοίτησης που θά έχεις απο το πανεπιστημιό σου παιζει να σε καλύπτει για μειωμένα εισητήρια. ρώτα το όμως δεν είμαι σίγουρος για το τί γίνεται με τα πανεπιστημια της αμερικής και τι δέχονται εδω

Θα με ενδιεφερε να συνεχίσω σαν δευτερο πτυχιο, αλλα γινεται να αναστειλεις τις σπουδες για 4 χρονια?(δεν το ηξερα αυτο)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15441]Periklis_pap[/MENTION]

Ναι γίνεται να τις αναστείλεις με max τον αριθμό εξαμήνων του προγράμματος σπουδών, αλλά όλο αυτό το διάστημα δε θα έχεις τα φοιτητικά προνόμια γιατί δε θα είσαι φοιτητής...

PS. Δε το διευκρίνησες ότι το θες σαν δεύτερο πτυχίο, έτσι όπως το είπες νόμιζα ότι σκεφτόσουν να γυρίσεις πίσω στα πάτρια εδάφη :p

Έγινε επεξεργασία από papajim
Link to comment
Share on other sites

@Periklis_pap

Ναι γίνεται να τις αναστείλεις με max τον αριθμό εξαμήνων του προγράμματος σπουδών, αλλά όλο αυτό το διάστημα δε θα έχεις τα φοιτητικά προνόμια γιατί δε θα είσαι φοιτητής...

PS. Δε το διευκρίνησες ότι το θες σαν δεύτερο πτυχίο, έτσι όπως το είπες νόμιζα ότι σκεφτόσουν να γυρίσεις πίσω στα πάτρια εδάφη :p

Για τοσο τρελο με εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Για τοσο τρελο με εχεις?

Όχι φυσικά :fie:

Πάντως αν το σκεφτόσουν εγώ θα σου πρότεινα να μείνεις στο Αμέρικα, για αυτό και προσπάθησα να το ξεκαθαρίσω :p

Anyway, αν σε ενδιαφέρει και το πτυχίο του Ελληνικού πανεπιστημίου και θεωρείς πως θα έχεις ξεμπερδέψει από την Αμερική σε 4 χρόνια, κάνε την εγγραφή και πάρε "αναστολή" σπουδών για 4 χρόνια αν μπορείς. Δεν έχεις να χάσεις τπτ ακόμη κι αν μετά τα 4 χρόνια δε συνεχίσεις...

Link to comment
Share on other sites

Όχι φυσικά :fie:

Πάντως αν το σκεφτόσουν εγώ θα σου πρότεινα να μείνεις στο Αμέρικα, για αυτό και προσπάθησα να το ξεκαθαρίσω :p

Anyway, αν σε ενδιαφέρει και το πτυχίο του Ελληνικού πανεπιστημίου και θεωρείς πως θα έχεις ξεμπερδέψει από την Αμερική σε 4 χρόνια, κάνε την εγγραφή και πάρε "αναστολή" σπουδών για 4 χρόνια αν μπορείς. Δεν έχεις να χάσεις τπτ ακόμη κι αν μετά τα 4 χρόνια δε συνεχίσεις...

Το ξερω πως δεν θα εχω τελειωσει σε 4 χρονια (ΜΒΑ, internships, κλπ) αλλα αφου μπορω να παρω αναστολη γιατι οχι?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.