Jump to content



Λόγοι που δεν ανοίγει ένα pc?


lelekasin

Recommended Posts

Λοιπόν,υπάρχει ενα pc το οποίο είχε να ανοίξει περίπου 2-3 χρόνια.Χθές σε προσπάθεια επαναλειτουργείας ενώ τα λαμπάκια της μητρικής ανάβαν,όταν πατούσα το power δεν έκανε απολύτως τπτ(ο ανεμιστήρας του τροφοδοτικού δν ξεκινούσε,καθόλου ποστ τπτ).Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει;Μητρική;Τροφοδοτικό;Κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

πιθανον τροφοδοτικο...μπορει και το power button να εχει μαζεψει τοση πολυ σκονη που να μην λειτουργει σαν διακοπτις πλεον κ να μην βραχυ/νη τα 2Pin στο mobo.

μπορει βεβαια να ειναι κ η μητρικη.θελει ψααξιμο αυτο ξεκινωντας απο τροφοδοτικο....

pc specs ??σε τη περιβαλλον ηταν αποθηκευμενο ? (αν ειχε πολυ υγρασια κτλπ.)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14499]Sup3RvisoR[/MENTION]

άραζε σε τραπεζαρία σπιτιού

cpu:ιντελ σελερον του '02 σοκετ 478

mobo:δν ξερω αλλα εχει πανω σε καπιο τσιπακι αυτοκολλητο QDI

ram:no name DDR333

psu:no name 300W

gpu:geforce 2 MX400 XFX

όπως βλέπεις είναι pc οτι ναναι

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο οτι να ναι !!!!

ξεκινα με τροφοδοτικο να τ δουμε οτι θα παρει μπροστα κανενα Fan στο χαρχαλο καντου ενα ευχελαιο και πατα το power button εαν φτασει στην οθονη του post να εισαι χαρουμενος αν κανει και την τολμηρη κινηση και κανι load windows ε τοτε πρεπει να πας για ταμα στην τηνο :p.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά άνοιξε το κουτί και καθάρισε το. Τσέκαρε οτι όλα πατάνε καλά. Λογικά προς τροφοδοτικό θα κοιτούσα κι εγώ...

Κοίτα και τους πυκνωτές της μητρικής μήπως έχει σκάσει κανένας...

Link to comment
Share on other sites

το pc έχει ήδη αποσυναρμολογηθέι πλήρως για καθάρισμα άλλα απο αύριο θα ενημερώσω γτ δν εχω θερμοαγώγιμη για αλλαγή:nothing:.επίσης βρέθηκαν spare parts από άλλο pc(ίδια φάση πάνω κάτω με το προαναφερθέν) για δοκιμες

Link to comment
Share on other sites

βασικά δν ειναι για εμένα αλλά για τον ξάδερφο που τώρα τελευταία ανακάλυψε τον "μαγικό κόσμο" του facebook,οπότε στην ουσία το pc θα είναι μονο για internet και μουσική(πλέον και το πιο χρέπι pc τα κανει αυτά) και όπως είπα υπάρχουν και άλλα parts λίγο καλύτερα από τα αρχικά

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,το pc αφού σουλουπώθηκε πήρε μπρος χρησιμοποιώντας άλλο psu χωρίς όμως να κάνει post:(.Τελικά χρησιμοποίησα άλλη mobo,cpu,gpu,ram και κατάφερα να κάνω format και επανεγκατάσταση των windows.Παρόλα αυτά τα προβλήματα συνεχίζονται.Αφού κάνει post,ξεκινάει το load των windows αλλά στο τέλος τρώει φρίκη κάνει restart και πάλι από την αρχή.Μόνο σε safe mode έχω καταφέρει να μπώ.Καμιά ιδέα για τα νέα νάζια;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,το pc αφού σουλουπώθηκε πήρε μπρος χρησιμοποιώντας άλλο psu χωρίς όμως να κάνει post:(.Τελικά χρησιμοποίησα άλλη mobo,cpu,gpu,ram και κατάφερα να κάνω format και επανεγκατάσταση των windows.Παρόλα αυτά τα προβλήματα συνεχίζονται.Αφού κάνει post,ξεκινάει το load των windows αλλά στο τέλος τρώει φρίκη κάνει restart και πάλι από την αρχή.Μόνο σε safe mode έχω καταφέρει να μπώ.Καμιά ιδέα για τα νέα νάζια;

Αν αλαξεις και τον σκληρο εχεις καινοθργιο pc :p

αυτο που σου ριχνει restart λογικα θα πρεπει να ειναι μπλε οθονη δοκιμασε απο το menu *F8*

να διαλειξεις την λειτουργια που αναφερεται κ λεει "κατι δεν θυμαμαι αλλα σε περιπτωση αποτυχιας του συστηματος να μην κανει restart τοτε σημειωσε καπου to stop error 0x******* η οτι αλλο βγαλει και ποσταρε το εδω να δουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κοιτάς να αλλάξεις την μπαταρία λέω 'γω!!!

Eιχα προσφατα παρομοιο προβλημα με υπολογιστη του 2001 απο μια φιλη μου (celeron και αυτος). Εκανε συνεχεια restart με το που εβγαινε το λογοτυπο των windows. Μαλλον τροφοδοτικό ή η καρτα γραφικων φταιει.

Δεν ειχα αλλες πλακετες να κανω δοκιμες οπως εσυ, οποτε εδωσα 120 ευρω και πηρα μητρικη (asus am3 με ενσωματωμενη HD 3000) + επεξεργαστη (athlon 2 x2) + ram (2GB 1333) και της εκανα νεο υπολογιστη.

Eχει τρομαξει η φιλη μου με την αποδοση που ειδε σε σχεση με το παλιο!

Link to comment
Share on other sites

το error που βγάζει ειναι 0x000000EA για το αρχείο nv4_disp.από google βρήκα ότι ειναι από τα drivers της gpu.την έκανα απεγκατάσταση και μπήκε κανονικα στα win.μπαίνω μετά σε safe mode κάνω install τους τελευταίους drivers αλλά πάλι το ίδιο error code.να υποθέσω ότι είναι πρόβλημα των drivers η τησ ίδιας της κάρτας;καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Nομιζω οτι μερικα κυκλωματα της καρτας παιρνουν μπρος μονο οταν μπει σε γραφικο περιβαλλον windows (πχ Direct x). Και στη δικη μου περιπτωση εμπαινε σε safe mode αλλα εκει απουσιαζει το γραφικο περιβαλλον.

Μετα δοκιμασα με διανομη linux που μπουταρει απο cd και εκει τα ιδια. Εδειχνε κανονικα μεχρι το σταδιο που επρεπε να μπει στο γραφικο περιβαλλον οπου και κρασαρε , με μαυρη οθονη χωρις restart αυτη τη φορα.

Προτεινω να δοκιμασεις με διανομη linux να διαπιστωσεις αν θα μπουταρει και αν θα λειτουργουν ολα κανονικα.

Eπειδη ειναι παλιος ο υπολογιστης κατεβασε μια διανομη για παλια pc απο το παρακατω λινκ:

-http://distrowatch.com/search.php?category=Old+Computers-

Προτεινω το Lubuntu ή το Vector Linux

Link to comment
Share on other sites

το error που βγάζει ειναι 0x000000EA για το αρχείο nv4_disp.από google βρήκα ότι ειναι από τα drivers της gpu.την έκανα απεγκατάσταση και μπήκε κανονικα στα win.μπαίνω μετά σε safe mode κάνω install τους τελευταίους drivers αλλά πάλι το ίδιο error code.να υποθέσω ότι είναι πρόβλημα των drivers η τησ ίδιας της κάρτας;καμιά ιδέα;

Λέγοντας "τελευταίους drivers" δεν εννοείς τον 275.33 που δεν υποστηρίζει την κάρτα αυτή (Geforce 2 MX 400).

Αν έχεις Windows XP (λογικά αυτά έχεις) θέλεις αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

η gf2 MX 400 τελικά αποδείχτηκε πεθαμένη και έχει πάρει τη θέση της μια gf fx5200 από την αρχή(λάθος που δν το ανέφερα βέβαια).στην fx5200 μου βγάζει τo error.

[MENTION=12655]TopCLR[/MENTION] τελευταίο εννοώ τους 175.19 σύμφωνα με το site της nvidia.

ψάχνοντας για το error στο google βρήκα και αυτούς που λες αλλά πάλι τπτ.

Link to comment
Share on other sites

η gf2 MX 400 τελικά αποδείχτηκε πεθαμένη και έχει πάρει τη θέση της μια gf fx5200 από την αρχή(λάθος που δν το ανέφερα βέβαια).στην fx5200 μου βγάζει τo error.

@TopCLR τελευταίο εννοώ τους 175.19 σύμφωνα με το site της nvidia.

ψάχνοντας για το error στο google βρήκα και αυτούς που λες αλλά πάλι τπτ.

Κανε uninstall τους Drivers με αυτο εδω : Download Revo Uninstaller Freeware - Free and Full Download - Uninstall software, remove programs, solve uninstall problems

μετα οταν φυγουν τα tools/drivers της Nvidia κανε και ενα scan με αυτο να φυγουν profiles και leftover files,κανε restart και δοκιμασε να εγκαταστησεις αυτους εδω.

NVIDIA - Download Drivers

πιθανον να τρεξει κομπλε με αυτους.

και περιμενουμε αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.