Jump to content



Εναλλακτικοι Παροχοι Ηλεκτρικου Ρευματος


GruntGR

Recommended Posts

πριν 18 ώρες, το μέλος honda22 έγραψε:

 

Σκέφτομαι να αλλάξω σε Volterra. Είσαι ακόμα εκεί;

Η εμπειρία σου μέχρι τώρα;

 

Η εμπειρία μου είναι "έρχεται ο λογαριασμός, πληρώνεται, κανένα πρόβλημα". Έτσι κι αλλιώς η αλλαγή είναι εντελώς λογιστική, τη διαχείριση του δικτύου διανομής την έχει ο ΔΕΔΔΗΕ, οι παρόχοι το μόνο που κάνουν (όσον αφορά καταναλωτές) είναι λογιστική δουλειά, δεν υπάρχει καμία φυσική παρέμβαση ή/και αλλαγή. Με λίγα λόγια, το μόνο που αλλάζει είναι το ποιός σε τιμολογεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος honda22 έγραψε:

 

 και το πως σε τιμολογεί. Τίποτα περίεργο με τις χρεώσεις δεν παίζει ε;

 

Η Volterra έχει άνω όριο στην οριακή τιμή συστήματος τα 70€/MWh. Εμένα προσωπικά ως και τον Οκτώβρη που το είχα κοιτάξει δεν είχε κάνει ανατιμολόγηση ποτέ, πλην ένα μήνα του 2017 που είχε περάσει το όριο κατά πολύ (και πάλι ήταν πολύ μικρή η διαφορά). Από τον Οκτώβρη το κύριο ρολόι του σπιτιού το έχω μεταφέρει και η Volterra έχει παραμείνει μόνο σε ένα άλλο με απειροελάχιστη κατανάλωση, οπότε δεν μπορώ να πω με σιγουριά για τους τελευταίους μήνες. Αλλά η οριακή τιμή συστήματος τους τελευταίους μήνες ανεβαίνει και πάνω από τα 80€/MWh, οπότε ίσως βάλει καπέλα (της τάξης του 5-10% στην τιμή των kWh μόνο - δεν μπαίνει στις υπόλοιπες χρεώσεις απολύτως τίποτα).

 

Αυτό δεν σημαίνει πως κάποιος άλλος πάροχος δεν θα έβαζε καπέλο - όλοι έχουν την ρήτρα της οριακής τιμής συστήματος και, όταν το είχα ψάξει, οι περισσότεροι την έχουν ακόμη πιο χαμηλά από τα 70.

Έγινε επεξεργασία από E.F.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος beastie έγραψε:

Πως επιρεάζει τον καταναλωτή η διακύμανση και γενικότερα η οριακής τιμής συστήματος  ?

 

Συνήθως (πάντα) αρνητικά. Αν η οριακή τιμή συστήματος που δημοσιεύει ο ΑΔΜΗΕ ξεπερνά μηναιώς το όριο που έχει θέσει ο πάροχος, υπάρχει αντίστοιχη % μεταβολή της τιμής kWh. Αν, για παράδειγμα, η ΟΤΣ βγει 77€/MWh και το όριο του παρόχου είναι τα 70, θα αυξήσει τις χρεώσεις της kWh (MONO της kWh) κατά 10% (περίπου). Αν πέσει κάτω από το κάτω όριο αντιστοίχως η τιμή θα μειωθεί αλλά δεν νομίζω να ζήσουμε να το δούμε αυτό ποτέ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πάντως εγώ που είχα ρωτήσει κάποια στιγμή είδα ότι η διαφορά είναι περίπου 10%στην κατανάλωση ρεύματος ενώ όλα τα υπόλοιπα π.χ δίκτυο μεταφοράς , ανανεώσιμες πηγές κλπ έμεναν ίδια. Άρα στο σύνολό το ποσοστό ήταν πολύ χαμηλό με αποτέλεσμα να κρίνω ασύμφορη την αλλαγή παρόχου

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος honda22 έγραψε:

Για εμένα που στο τελευταίο τετραμηνο έκαψα 3200kwh νομίζω ότι αξίζει να αλλάξω.

 

Εσένα, με τέτοια κατανάλωση, το κέρδος σου θα είναι περίπου 300€ το έτος (εκτός κι αν η ΟΤΣ ξεσκιστεί).

 

Μόλις το ρώτησα και η μόνη εταιρία που δεν εφαρμόζει ρήτρα ΟΤΣ είναι η ΕΛΤΑ Ενέργεια και, σε συγκεκριμένο πακέτο, η NRG. Η Volterra έχει στα 70€/MWh. Οι υπόλοιποι έχουν όλοι στα 55€/MWh που σημαίνει πως στην σημερινή αγορά ενέργειας θα τρως σημαντικό καπέλο τουλάχιστον τους 8 μήνες του χρόνου, οπότε πρόσεξέ τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτουσα με εναν συνάδελφο λογαριασμούς προτέργια που έχει και ειδαμε 2 εκκαθαριστικούς μέσα στο 2018 και δεν εγραφε ουτε καπου τα όρια ουτε εχει αυξηση (ή αντιστοιχα μειωση)

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος beastie έγραψε:

Κοιτουσα με εναν συνάδελφο λογαριασμούς προτέργια που έχει και ειδαμε 2 εκκαθαριστικούς μέσα στο 2018 και δεν εγραφε ουτε καπου τα όρια ουτε εχει αυξηση (ή αντιστοιχα μειωση)

 

Είναι στο συμβόλαιο που υπέγραψες. Η Protergia έχει άνω όριο ΟΤΣ τα 66€/MWh στο έγγραφο που έχουν τώρα δημοσιευμένο (παρ 8.8).

 

https://www.protergia.gr/sites/default/files/GENIKOI-OROI-SYMBASHS_OIKIAKA_3.pdf

 

Επίσης δεν θα στο γράφει πως "σου κάναμε αύξηση". Απλά θα έχουν άλλη τιμή kWh στον υπολογισμό.

Έγινε επεξεργασία από E.F.
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.