Jump to content



DDR2 vs DDR3 (Games)


denz

Recommended Posts

Υπάρχει διαφορά από DDR2 (800/1066) σε DDR3 (1600 κτλπ) όσον αναφορά τα games;

Αξίζει να πάρω ένα καλό και φθηνό (μεταχειρισμένο) κιτάκι 2Χ2 στα 1066 και να κλοκάρω τον Q9550 στα 3,8-4Ghz ή τσάμπα ο κόπος και να περιμένω για ολική αναβάθμιση σε new socket και DDR3;

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική σου παίρνει και DDR2 αλλά και DDR3 ;

Τώρα τι ποσότητα μνήμης DDR2 έχεις;

Σε κόβει η μνήμη στο να ανεβάσεις τον Q9550 στα 3,8-4Ghz ;

Εγώ με απλές DDR2 @ 800 τα 4Ghz τα έχω εύκολα και σταθερά (και μάλιστα με 4 modules των 2 GB) και με λόγο 1:1

Μήπως σε κόβει κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Σε τι αναλυση εισαι και με τι καρτα?

1080, 5850 @ 900/1150

Η μητρική σου παίρνει και DDR2 αλλά και DDR3 ;

Τώρα τι ποσότητα μνήμης DDR2 έχεις;

Σε κόβει η μνήμη στο να ανεβάσεις τον Q9550 στα 3,8-4Ghz ;

Εγώ με απλές DDR2 @ 800 τα 4Ghz τα έχω εύκολα και σταθερά (και μάλιστα με 4 modules των 2 GB) και με λόγο 1:1

Μήπως σε κόβει κάτι άλλο;

Παίρνει μόνο DDR2. Είναι η P5Q-Deluxe. Ο Q9550 τρέχει στα 3400 προς το παρών και δεν πάει πιο πάνω (πιο πιθανό λόγω μνημών).. έχω 4Χ1 (2Χ1 και 2Χ1) στα 800 και δεν ανεβαίνουν πάραπανω, οπότε σκέφτομαι να τις αντικαταστήσω με 2Χ2. Δεν ξέρω όμως αν αξίζει τον κόπο, εξού και το thread.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξιζει,αντε να δεις 1-2 fps αυξηση.

Γίνεσαι λίγο πιο συγκεκριμένος; Επειδή με τις ερωτήσεις που έκαναν τα παιδιά, έμπλεξε το θέμα.

Δεν αξίζει η μετάβαση από DDR2 σε DDR3 ή να κλοκάρω από 3,4 στα 4;

Link to comment
Share on other sites

Με αλλαγη στις μνημες θα δεις διαφορες της ταξης του ενος fps.

Με ανεβασμα της cpu στα 4 θα δεις διαφορες της ταξης του 4-5%

Με ανεβασμα του ρολογιου της καρτας θα δεις αυξηση αναλογικη με το κλοκαρισμα , αν οχι υψηλοτερη.

Αυτο που συμφαιρει δλδ ειναι να κλοκαρεις καρτα γραφικων , αν σε παιρνει.

Διαφορετικα θα δεις τεραστια διαφορα , αν παρεις καλυτερη καρτα γραφικων (διαφορα στα games παντα)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι είχα ακούσει ότι, αν όχι διαφορά στα fps, υπάρχει διαφορά στο smoothness και στην ροή της κινήσης αναλογικά με την ταχύτητα των μνημών. Είναι και αυτό marketing;

Ότι είπε ο Narzul.

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Είτε αλλάξεις καρέκλα γραφείου είτε όχι, το ίδιο γρήγορα θα τρέχει το PC σου.

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή δεν κατάλαβα καλά, νόμιζα πως ήθελες από DDR2 να πας σε DDR3 στην ίδια mo/bo (υπάρχουν κάποιες που υποστηρίζουν και DDR2 και DDR3, όχι ταυτόχρονα) ...

Μετά, πάνω που αρχίζω να καταλαβαίνω, γράφεις:

<<έχω 4Χ1 (2Χ1 και 2Χ1) στα 800 και δεν ανεβαίνουν πάραπανω, οπότε σκέφτομαι να τις αντικαταστήσω με 2Χ2. Δεν ξέρω όμως αν αξίζει τον κόπο, εξού και το thread>>

και ξαναμπερδεύτηκα!!!

Να υποθέσω πως έχεις 2 ζευγάρια των 2GB δηλ. στο σύνολο 4 modules του ενός GB το καθένα;;;

Ακόμα, γράφεις πως τρέχεις @3400, λογικά 8.5 χ 400, οπότε δεν έχεις ανεβάσεις ΚΑΘΟΛΟΥ τις μνήμες σου, μόνο το FSB, σωστά;

@Stock είναι 8.5 χ 333 = 2830.

Αν ισχύουν τα παραπάνω δοκίμασε και με ένα ζευγάρι RAM την φορά να δεις πόσο ανεβαίνουν και ποιες.

Είναι γεγονός πως με δύο modules πας ψηλότερα από ότι με τέσσερα...

Τρέξε και μερικά μετροπρογράμματα -γιατί ΜΟΝΟ εκεί θα δεις διαφορά- και αποφασίζεις αν αξίζει να πουλήσεις τα 4 @800 στικάκια για να πας σε 2*2GB @1066+ ή μήπως να πω 2*4GB;;;

Εγώ όταν είχα ένα ζευγάρι 2*2GB @800 έτρεχα 8.5*494=4200 το CPU και 1:1 τις RAM @ 988, αργότερα με την προσθήκη του δεύτερου ζευγαριού 2*2GB @800 έπεσα στα 8.5*470=4000 το CPU και 1:1 τις RAM @ 940, μικρό το κακό αλλά προτίμησα το διπλασιασμό της μνήμης από τα +200MHz.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.