Jump to content



Ποιοτικά Ηχεία μέχρι 200 € ??


Pantm83

Recommended Posts

Καλησπέρα σας

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ηχεία για το PC μου, σκέφτομαι για 2.1. Το βασικό μου κριτήριο ειναι η ποιότητα ήχου....

Σκεφτομαι καποιο απο αυτά τα 2

M-AUDIO STUDIOPHILE BX5A DELUXE - Thomann Greek Cyberstore

EDIFIER S530 145W RMS

Τι λέτε η αν εχετε καποια αλλη πρόταση ειναι ευπροσδεκτη

Σας ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

Tα πρώτα είναι ενεργά ηχεία μόνιτορ ιδανικά για στούντιο.

Αυτό σημαίνει πως δεν χρωματίζουν τον ήχο, είναι εντελώς φλάτ και παίζουν ότι τα ταίσεις.

Δηλαδή αν ο ήχος από την πηγή είναι της κακιάς ώρας θα το καταλάβεις.

Για πολλούς αυτό μετράει βέβαια αφού δεν θέλουν τα ηχεία να «αλλοιώνουν» τον ήχο ανάλογα με την «προσωπικότητα» και τον σχεδιασμό τους αλλά να τον αναπαράγουν όπως είναι.

Επίσης η έλλειψη sub σημαίνει πως δεν θα έχεις πολύ ισχυρά μπάσα.

Τα άλλα είναι κλασσικά 2.1 ηχεία με καλά χαρακτηριοστικά και από ότι έχω δεί καλές κριτικές από παιδιά που τα έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και ένα χρόνο τα Logitech X-530 5.1 δεν λέω δεν είχα απογοητευτεί γιατί νόμιζα ότι άκουγα σωστό ήχο στα παιχνίδια μέχρι που άκουσα το ίδιο παιχνίδι στα ηχεία Ζ623 (Logitech UK - Speaker System Z623) του κολλητού μου.

Μιλάμε άλλη αίσθηση!!! :clap: Κρυστάλλινος ήχος με την απόλυτη αίσθηση το τι γίνεται στο in-game περιβάλλον, κυρίως στο ΡνΡ. Καταλάβαινα σε κάθε στιγμή που στέκεται ο αντίπαλος.

Τον άλλο μήνα είναι σίγουρα η αγορά που θα κάνω. Ρίξε μια ματιά Pantm83 σε κάποιο review ή youtube, κοστίζουν λιγότερο από 200άρικο και είναι προσφέρουν πολλά για 2.1

Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και ένα χρόνο τα Logitech X-530 5.1 δεν λέω δεν είχα απογοητευτεί γιατί νόμιζα ότι άκουγα σωστό ήχο στα παιχνίδια μέχρι που άκουσα το ίδιο παιχνίδι στα ηχεία Ζ623 (Logitech UK - Speaker System Z623) του κολλητού μου.

Μιλάμε άλλη αίσθηση!!! :clap: Κρυστάλλινος ήχος με την απόλυτη αίσθηση το τι γίνεται στο in-game περιβάλλον, κυρίως στο ΡνΡ. Καταλάβαινα σε κάθε στιγμή που στέκεται ο αντίπαλος.

Τον άλλο μήνα είναι σίγουρα η αγορά που θα κάνω. Ρίξε μια ματιά Pantm83 σε κάποιο review ή youtube, κοστίζουν λιγότερο από 200άρικο και είναι προσφέρουν πολλά για 2.1

τα Χ-530 τοτε που βγηκαν (2004, νομιζω) ηταν αστερια. ομως ο χρονος περναει και τα πραματα εξελισσονται. αν δεν κανω λαθος, τοτε που σχεδιαστηκαν και βγηκαν τα 530, ποσα παιχνιδια (μια και μιλας για παιχνιδι) ειχαν 5,1 ηχο?

εξαλλου μην ξεχνας οτι τα ηχεια δεν παιζουν μονα τους! παιζει ρολο και ποια καρτα ηχου τα οδηγει...!!!

σαφως και τα νεοτατα Ζ623 πρεπει να ειναι καλυτερα, αλλιως γιατι να βγαλουν νεα ηχεια? για να ειναι χειροτερα απο τα Χ530?

αλλωστε κοστιζουν και 2+ φορες απο τα χ530!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν εχω ακούσει ποτέ ηχεία τύπου Monitor, όπως τα M-Audio, έχω κάποιους προβληματισμούς. Πρώτον Τι γίνεται με το γεγονός ότι δεν έχουν Subwoofer και δεύτερον μήπως είναι καλύτερα για στούντιο και δεν αναδεικνύονται για οικιακή χρήση ???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.