Jump to content



Επιλογή ψηφιακής μηχανής


Recommended Posts

Καλησπερα!

Επειτα απο πολυετη χρηση απλων ψηφιακων μηχανων, αποφασισα να ανεβω ενα επιπεδο και να αγορασω, εφοσον καταστει δυνατον, μια μηχανη που να μπορει να προσφερει ποιοτικοτερα αποτελεσματα. Ετσι μιας και στο παρελθον παντα ζηταγα την συμβουλη σας, χωρις ποτε να το μετανιωσω, αυτο κανω και τωρα.

Οριο χρηματων δεν βαζω αρχικα, μιας και δεν ξερω σε τι ακριβως θα στραφω. Εννοειται βεβαια πως μιλαμε για νορμαλ ποσα! Αυτο που ξερω ειναι οτι θελω μια ψηφιακη φωτογραφικη μηχανη που να ξεφευγει απο τα κοινα και να μου προσφερει μεγαλυτερες δυνατοτητες, σε ερασιτεχνικο επιπεδο παντα.

Αναμενω με ιδιαιτερο ενδιαφερον τις υποδειξεις σας.

Σας ευχαριστω προκαταβολικα!

Link to comment
Share on other sites

Οι δικές μου προτάσεις

Compact

Olympus XZ1 ~ 420 ευρώ

Φωτεινός φακός F1.8-2.5 με ζουμ 28-112mm (το αντίστοιχο σε 35mm μηχανή)

olympus-xz-1-premium-compact-camera-white.jpg

Samsung EX1 ~ 290 ευρώ (νομίζω ότι είναι πολύ καλή τιμή αν υπάρχει διαθεσιμότητα)

Επίσης φωτεινός φακός F1.8-2.4 με ζουμ 24-72mm

EX1_F_B_Global.jpg

Dslr

Nikon D3100 + 18-55mm Vr ~ 470-480 ευρώ

Η καλύτερη ποιότητα εικόνας (από τις μηχανές που έχω προτείνει!),

και αποφασίζεις αργότερα και ποιούς άλλους φακούς μπορεί να χρειαστείς

2010-05-05d3100p.jpg

Θεωρώ ότι υπάρχει συμβιβασμός στην ποιότητα της εικόνας αν σε compact μηχανή υπάρχει το 35x οπτικό ζουμ! Για μένα είναι πιο σημαντική η ποιότητα της εικόνας!

Οι τιμές είναι από το skroutz..

Link to comment
Share on other sites

Φωτεινός φακός = μεγάλο διάφραγμα = μεγάλο άνοιγμα για να περνάει φως. Όσο πιο μικρό το νούμερο μετά το f τόσο πιο φωτεινός ο φακός (f2 πιο φωτεινό από f5). Αυτό έχει πολλά οφέλη όπως το ότι μπορείς να έχεις μεγάλη ταχύτητα (παγώνει η κίνηση) ή να χρησιμοποιείς λιγότερο ISO για να έχει λιγότερο θόρυβο η φωτογραφία. Επίσης μπορείς να έχεις ρηχό DoF (το πόσο "ανεστίαστο" είναι το background της φωτογραφίας).

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν ριχνεις μια ματια για CANON D550 μονο το σωμα , φακο θα σου δωσω εγω εναν 18-55 που δεν τον θελω και αργοτερα αν χρειαστεις καλυτερο φακο αγοραζεις.

Εχω την εντυπωση οτι με 500€ βρισκεις σωμα.

Δες και το παρακατω link , ειναι καποια samples ......

Apergis Konstantinos: Attika Zoological Park

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν ριχνεις μια ματια για CANON D550 μονο το σωμα , φακο θα σου δωσω εγω εναν 18-55 που δεν τον θελω και αργοτερα αν χρειαστεις καλυτερο φακο αγοραζεις.

Εχω την εντυπωση οτι με 500€ βρισκεις σωμα.

Δες και το παρακατω link , ειναι καποια samples ......

Apergis Konstantinos: Attika Zoological Park

Δηλαδη μπορω να αγορασω απλα και μονο το "σωμα" μιας μηχανης, χωρις τον φακο της; Δεν το γνωριζα... Οι φωτο που με παρεπεμψες, τελειες!

Link to comment
Share on other sites

Το σωμα το αγοράζεις και μπορείς να βάλεις οτι φακό θέλεις (ίδιας εταιριας ή κάποιον συμβατό sigma -canon σωμα πχ).

Το θέμα ειναι οτι οι φακοι που εχει ο ιδιοκτήτης του μπλογκ δεν τους λες ποιοτικούς ( για να φανταστείς η canon g10 βγάζει με περισσότερη λεπτομέρεια και οξύτητα φωτογραφίες)

Με λιγα λογια αυτο που μετραει στις dslr,το Α και το Ω, ειναι ο φακος.

Αμα πας προς αυτη τη κατεύθυνση να έχεις υπόψιν σου οτι πρέπει να δωσεις ενα σεβαστό ποσο για ενα καλο φακο που θα σου μείνει για το μέλλον με οτι σώμα και αν είσαι μεχρι τοτε.

Link to comment
Share on other sites

Το σωμα το αγοράζεις και μπορείς να βάλεις οτι φακό θέλεις (ίδιας εταιριας ή κάποιον συμβατό sigma -canon σωμα πχ).

Το θέμα ειναι οτι οι φακοι που εχει ο ιδιοκτήτης του μπλογκ δεν τους λες ποιοτικούς ( για να φανταστείς η canon g10 βγάζει με περισσότερη λεπτομέρεια και οξύτητα φωτογραφίες)

Με λιγα λογια αυτο που μετραει στις dslr,το Α και το Ω, ειναι ο φακος.

Αμα πας προς αυτη τη κατεύθυνση να έχεις υπόψιν σου οτι πρέπει να δωσεις ενα σεβαστό ποσο για ενα καλο φακο που θα σου μείνει για το μέλλον με οτι σώμα και αν είσαι μεχρι τοτε.

Συμφωνω.

Σε αυτο το σημειο να ενημερωσουμε τον αμεσα ενδιαφερωμενο οτι ο Canon EF-S 18 - 200mm / 3.5 - 5.6 IS κανει 550€ και ο Sigma AF 120 - 400mm / 4.5 - 5.6 APO DG OS HSM 800€ για να εχεις μια εικονα το τι λεφτα πρεπει να σκασεις για ποιοτικο φακο.

Πρεπει να δεις τι τυπου φακο θελεις macro/tele/wide και αναλογα να πραξεις , για παραδειγμα αν θελεις εναν ποιοτικο tele της CANON EF 100-400 που ειναι διαμαντι θα υπολογιζεις ενα 1500€.

Οποτε αν πας σε dslr με ποιοτικους φακους θα υπολογιζεις πανω κατω 1500€ (σωμα και φακος) minimum.

Link to comment
Share on other sites

Ποιοτικός φακος δεν ειναι αυτός που εχει την μεγαλύτερη τιμη απο ολους τους αλλους ομως, ο 70-200 L f/4 που ειναι ΚΟΡΥΦΗ εχει κάπου στα 550.

οχι οτι ο 100-400 ειναι ασχημος απλά ειναι περίεργο το εστιακό μήκος γιαυτο και η τιμή του

Link to comment
Share on other sites

δεν αντιλέγω γενικά... όσο καλύτερος ο εξοπλισμός τόσο καλύτερα τεχνικά το αποτέλεσμα...

αλλά πραγματικά δεν είναι ο εξοπλισμός που θα σου δώσει όμορφο αποτέλεσμα, εκτός

και αν είσαι φανατικός κάποιας τεχνοτροπίας πες το timelapse, πες το star trails πες το multiple exposure πες το όπως θες...

πραγματικά μετά την d700 με εκπλήσει η nikon s710 πολύ πολύ ευχάριστα

στο auto της παρακαλώ, διότι δείχνει να σκέφτεται...

δεν ζητάω τίποτα παραπάνω αποτι έχει να δώσει το κάθε μηχάνημα πλέον...

η τεχνολατρεία που επικρατεί σε όλες τις αντίστοιχες συζητήσεις είναι υπερβολή...

κάθε άτομο, θα κάνει τον ίδιο κύκλο μόνο του, θα περάσει απο διάφορα στάδια και θα ωριμάσει διαφορετικά....

ο,τι και να πάρεις από τα παραπάνω θα σε καλύψει και με το παραπάνω, μέχρι να αποφασίσεις οτι δε σου φτάνει. τόσο απλά...

Τέλος θα ήθελα να πω πως όταν ζητάμε βοήθεια για ένα Pc περιγράφουμε τι χρήση θα κάνουμε με αυτό...

κάνε το ίδιο και για τη μηχανή,

το ερασιτεχνικά που έθεσες δεν βοηθάει:)

περιέγραψε τη θεματολογία που είχες ή που θέλεις να έχεις

και ίσως πάρεις πιο εύστοχες απαντήσεις...

αν τον τελευταίο χρόνο αγόραζα ξανά compact για συμπλήρωμα πλέον

θα έπαιρνα shockproof waterproof γιατί αυτό μου "λείπει"

με τις DSLR μην μπλέξεις, αν δεν πεισθείς οτι αγαπάς πολύ τη φωτογραφία

κάι οτι δεν σε νοιάζει η τσέπη σου :)

*ας σωθεί και κανένας :confused:

Link to comment
Share on other sites

Ποιοτικός φακος δεν ειναι αυτός που εχει την μεγαλύτερη τιμη απο ολους τους αλλους ομως, ο 70-200 L f/4 που ειναι ΚΟΡΥΦΗ εχει κάπου στα 550.

οχι οτι ο 100-400 ειναι ασχημος απλά ειναι περίεργο το εστιακό μήκος γιαυτο και η τιμή του

Οντως ο συγκεκριμενος ειναι ωραιος φακος , τον εχω βαλει στο ματι η τιμη του ειναι 650€.

Το οτι ανεφερα τιμες το εκανα μονο και μονο για να μπει στο πνευμα οτι η φωτογραφια ειναι ακριβο χομπυ και αν κολησεις θα τα σκας χοντρα.

Οποτε σωμα και πες ο συγκεκριμενος φακος που προτεινει ο sirdiman θα πας 1200-1300€ , υπολογιζε και κανα 150€ για φιλτρα , τσαντα και μνημη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.