Jump to content



Βιβλια για c, php


kuza

Recommended Posts

Λοιπον θα ηθελα να μου πειτε καποια βιβλια για την εκμαθηση των 2 παραπανω γλωσσων.Δεν ξερω καθολου αυτες τις γλωσσες αλλα ηθελα να αρχισω να μαθενω σιγα-σιγα-σιγα.ξερετε καποια?Στα ελληνικα.

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα την C (και C++) αυτο ειναι ενα καλο βιβλίο για αρχαριους:

Εκδόσεις ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟΣ - Μάθετε τη C++ από το μηδέν

Στο παραπανω link υπαρχει και ενα αποσπασμα του βιβλιου που μπορεις να δεις.

Και αν θες το ψαχνεις για παραγγελια στο skroutz εδω.

Για php μπορεις να δεις αυτο: Εκδόσεις ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟΣ - Εισαγωγή στην PHP για τον παγκόσμιο ιστό με εικόνες

Αν και πλεον ειναι καλυτερο να μαθεις HTML5 ή flash ή και τα δυο.

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα την C (και C++) αυτο ειναι ενα καλο βιβλίο για αρχαριους:

Εκδόσεις ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟΣ - Μάθετε τη C++ από το μηδέν

Στο παραπανω link υπαρχει και ενα αποσπασμα του βιβλιου που μπορεις να δεις.

Και αν θες το ψαχνεις για παραγγελια στο skroutz εδω.

Για php μπορεις να δεις αυτο: Εκδόσεις ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟΣ - Εισαγωγή στην PHP για τον παγκόσμιο ιστό με εικόνες

Αν και πλεον ειναι καλυτερο να μαθεις HTML5 ή flash ή και τα δυο.

ok θα περιμενω να ακουσω και αλλες αποψεις, και θα αποφασισω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για C πρτωτείνω αυτό το βιβλίο. (Μπορείς να δεις και το αντίστοιχο σε C++, αλλά προτείνω να ξεκινήσεις απο C)

Επίσης νομίζω είναι λίγο too much να πάρεις βιβλίο που να σε εισάγει στην php, από την στιγμή που έχεις δουλέψει λίγο C. Με tuts από το net θα μάθεις πάρα πολύ καλά τα βασικά και μάλιστα πολύ γρήγορα. Γι αυτό και προτείνω [ame=http://www.amazon.co.uk/Cookbook-Cookbooks-OReilly-Adam-Trachtenberg/dp/0596101015/]αυτό[/ame] το βιβλίο για php που είναι για πιο προχωρημένο επίπεδο.

Για php μπορεις να δεις αυτο: Εκδόσεις ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟΣ - Εισαγωγή στην PHP για τον παγκόσμιο ιστό με εικόνες

Αν και πλεον ειναι καλυτερο να μαθεις HTML5 ή flash ή και τα δυο.

[MENTION=20934]The One[/MENTION], φιλικά πάντα, μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο πως η html5 μπορεί να αντικαταστήσει την php ???

Να αντικαταστήσει την Flash το καταλαβαίνω, αλλά την php δε νομίζω...

Δεν καταλαβαίνω με ποια σκέψη λες ότι είναι καλύτερο να μάθει html5 από php.

Εγώ νομίζω πως πρέπει να γνωρίζεις και php και html για να κάνεις δυναμικά και πλήρως λειτουργικά websites.

PS. Από τη στιγμή που υπάρχει η HTML5 την Flash την ξεχνάμε σιγά σιγά... :innocent:

PS2. [MENTION=9719]kuza[/MENTION] Μήπως να έψαχνες και κάνα βιβλίο για mysql ??? Γιατί από μόνη της η php νομίζω πως θα σου είναι λίγο άχρηστη...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9381]papajim[/MENTION]

Επίσης νομίζω είναι λίγο too much να πάρεις βιβλίο που να σε εισάγει στην php, από την στιγμή που έχεις δουλέψει λίγο C. Με tuts από το net θα μάθεις πάρα πολύ καλά τα βασικά και μάλιστα πολύ γρήγορα. Γι αυτό και προτείνω αυτό το βιβλίο για php που είναι για πιο προχωρημένο επίπεδο.

Διορθωσε τα λινκς ειναι τα ιδια :)

edit: ακυρο, νομιζα πως εβαλες 2 βιβλια για php, με μπερδεψε το κενο

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9381]papajim[/MENTION] ναι ειναι σωστο ορθο να μαθεις μαζι και SQL.

[MENTION=14822]AlCapone[/MENTION] thnxs

ευχαριστω για τις απαντησεις.Θα αγορασω για php,sql, c συντομα απο τα παραπανω που πρωτηνατε.

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις βιβλίο για c ή για c++...? Αν δεν έχεις πρότερη εμπειρία, τότε προτίμησε τα βιβλία "teach your self C in 21 Days" ή "teach your self C++ in 21 Days"... Αυτά είναι πολύ εισαγωγικά και σε αμερικάνικο στυλ που απευθύνεται σε ηλίθιους (το οποίο είναι πολύ καλό και από εκεί ξεκίνησαν οι περισσότεροι), κάτι το οποίο αποτυγχάνουν ελληνικές υπερπαραγωγές και συγγράμματα ελλήνων πανεπιστημιακών υπερ-καθηγητάδων... μετά υπάρχουν πάρα πολλά εξειδικευμένα βιβλία, ανάλογα με το είδος/είδη προγραμματισμού που θα ακολουθήσεις, οπότε εκεί το ξανασυζητάμε...

Για php σου προτείνω το manual της php, νομίζω ότι είναι ο καλύτερος οδηγός για να μάθεις...

Link to comment
Share on other sites

@Periklis_pap και @Jaco ευχαριστω, αλλα θα προτιμουσα στα ελληνικα.

?

Προσωπικά, όταν ακούω προγραμματιστή να μου προτείνει ελληνικό βιβλίο δεν τον παίρνω στα σοβαρά. Υπολογιστές=Αγγλικά. Πέρα από κάποιες βασικές εννοιες που καλό είναι να γνωρίζεις την ελληνική τους ερμηνεία (πχ μεταβλητες, ορίσματα, συνάρτηση, κλάση, ρουτίνα, τελεστές, τελεστέοι κλπ) τα ελληνικά βιβλία έχουν κακή μετάφραση και δεν βοηθάει ιδιαίτερα.

Τα καλυτερα βιβλια στην C είναι:

[ame=http://www.amazon.com/exec/obidos/ASIN/0131103628/lynnallain]Amazon.com: C Programming Language (2nd Edition) (0076092003106): Brian W. Kernighan, Dennis M. Ritchie: Books[/ame] -- οχι για αρχαριους

[ame=http://www.amazon.com/exec/obidos/ASIN/0393969452/lynnallain]Amazon.com: C Programming: A Modern Approach (9780393969450): K. N. King, Kim King: Books[/ame] -- καλυπτει τα παντα και μαθαινει coding style

και αν εισαι αρχαριος ριξε μια ματια στο C for Dummies. Εγω με αυτο αρχισα και με βοηθησε πολυ.

για C++ τρομερο βιβλιο ειναι το Accelerated C++ . Απο το καλυτερα Stanford που εχω διαβασει.

Τελος αν δεν εχεις ξανα ασχοληθει με προγραμματισμό, θα σου πρότεινα να αρχίσεις με Python, και οχι με C ή C++. Α κατι ακομα που υποθηκε πιο πανω λανθασμενα, δεν χρειαζεται να ξερεις C για να πας στην C++ . Ισα ισα αυτοι που πανε κατευθειαν στην C++ γραφουν καλυτερο C++ κώδικα, σε αντίθεση με αυτούς που προέρχονται από C και κουβαλάνε μαζί τους και του χούγια της εκάστωτε γλώσσας (βλέπε printf έναντι std::cout κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θεωρώ ότι δεν είναι τυχαίο ότι στην πλειοψηφία των μεγάλων ιδρυμάτων ανα τον κόσμο η C είναι η πρώτη γλώσσα που μαθαίνουν.

Στα παρα πολυ μεγάλα ιδρύματα, αρχίζουν με αλγορίθμους. Μετά μπορείς να προγραμματίσεις σε όποια γλώσσα θες. Για να αρχίσει κάποιος με C, πάει να πει ότι θέλει να ασχοληθεί με την ίδια την γλώσσα C σε low level, όπως να προγραμματιζει μικροελεγκτες, να παιζει με τον arduino, AVR ή ακομα να γραφει kernel για το linux.

Αλλα αν καποιος θελει να ασχοληθει με web development, η C θα του ειναι ενα μεγαλο χασιμο χρονου. Στο MIT για παραδειγμα αρχιζουν με Python γιατι εισαγει τις βασικες λεπτομεριες και ειναι ιδανική για string manipulation και πραξεις με νουμερα (αν και καποιοι προτιμουν ακομα την αρχαια lisp για τα νουμερα).

Απο την πλευρα μου πιστευω οτι πιο κατανοητό είναι το

echo 2.15

παρα το

printf ("floats: %4.2f %+.0e %E \n", 3.1416, 3.1416, 3.1416);

στα ματια ενος τελειως άσχετου.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9719]kuza[/MENTION]

Για python θες να σου στείλω ένα καλό (κατα την άποψή μου) e-book που έχω ???

PS. Είναι όμως στα αγγλικά.

PS2. Υπάρχουν tuts στα ελληνικά, αν ψάξεις στο net και μερικά free-ebooks.

Link to comment
Share on other sites

@Dr.Paneas

φιλε για python δεν μπορω να βρω βιβλιο στα ελληνικα.

Το καλυτερο βιβλιο για να ξεκινησεις με Python, τώρα και στα ελληνικά και δωρεαν : Python el:Περιεχόμενα - Notes

happy coding :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.