Jump to content



Μοβο ή τροφοδοτικο? Προβλημα!


potis

Recommended Posts

Το προβλημα ειναι απλο..Εγω νομιζω τροφοδοτικο αλλα ρωταω εσας που μπορει να ειχατε κατι παρομοιο ή ξερετε κατι παραπανω.

PSU: Silverstone Olympus Series 850W

Mobo: MSI P67 GD65

Το PC πριν απο καμια ωρα εκλεισε μονο του..Ολα τα αλλα γυρω οκαυ..Οθονες ρολαγια κτλπ δεν επεσε το ρευμα δηλαδη..

Παταω το power στο case τιποτα..Ανοιγω το κουτι..να δω μεσα μπας και κανα καλωδιο..ολα οκαυ..τα τσεκαρα..

Παταω το power που εχει πανω η GD65 γινετε πρασινο και το μονο που ακουγετε ειναι ενα "τσαφ" απο το τροφοδοτικο.

Ουτε case fans ουτε καποιο αλλο fan.. απλα γινετε πρασινο το power πανω στην μοβο, δεν συμβαινει τιποτα αλλο.."τσαφ" απο το τροφοδοτικο..και αυτο.

Το οτι αναβει το φως στην μοβο με κανει να φοβαμαι μηπως ειναι μοβο το προβλημα και οχι τροφοδοτικο..αλλα αυτο το "τσαφ" δεν ακουγετε πολι σοι..

Επισης οταν απο πισω βαζω τον διακοπτη στο 0 στο τροφοδοτικο το power στην μοβο ειναι ακομα πρασινο Ο_ο για μερικα δευτερολεπτα..που ισως και εως και 10 δευτερολεπτα.

Τι νομιζετε οτι ειναι?

Αν το δει κανεις σημερα το βραδυ θα ητα τελεια.

Επισης πως μπορω να τσεκ αν ειναι το τροφοδοτικο, βολτομετρο και που μετραω?

Να ξερω να το παω για εγγυηση πρωι πρωι.

Link to comment
Share on other sites

90 τις εκατό είναι τροφοδοτικό γνώμη μου να το πας για τσεκ εκεί που το πήρες και αν είναι στιν εγγύηση αλαγή αν είναι καμένο (και απο ότι ειδα εδώ http://www.thelab.gr/genika-gia-tous-i-y/neo-pc-simera-p-gnwmes-prin-tin-92802.html

το έχεις κανένα 5μηνο που το πήρες)

κάτι παρόμοιο είχα πάθει και εγώ με ένα 500 του κώλου είχε καεί η 12βολτη που πάει στη μαδερ και ανάβε μόνο το λαμπάκι της απο τα 3 βολτ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε αφού δεν δουλεύουν ούτε οι ανεμιστήρες είναι το τροφοδοτικό.

Και εγω αυτο ειπα..

Τελος παντων ειναι στο πλαισιο για να το "τσεκαρουν"

Αυτο που φοβαμαι ειναι μην καηκε τιποτα αλλο εξαιτιας αυτου, εχω της εγγυησεις οποτε δεν ειναι το θεμα λεφτων αλλα ταλαιπωρια.

Τη πιθανοτητες εχω να καηκε κατι αλλο?

Νομιζω αυτα τα τροφοδοτικα εχουν protection για τετοια θεματα..αντε να δουμε.

Οποιοδηποτε σχολιο βοηθαει ;D

Link to comment
Share on other sites

Τροφοδοτικο ηταν, εγινε η αλλαγη..

Καποιος που να ξερει πως μπορω να τσεκ αν εγινε τιποτα?

Ολα φαινονται ok το pc βοοταρει, HDDs/SSD okay, temperatures okay.

Το μονο θεμα ειναι τα μπροστινα led δεν λενε να αναψουν, θα τσεκαρω μετα.

Link to comment
Share on other sites

Καποιος που να ξερει πως μπορω να τσεκ αν εγινε τιποτα?

Τι εννοεις ''να εγινε τιποτα''?

Οσο για τα LED μαλλον ξεχασανε να συνδεσουνε τα καλωδια στη μητρικη. Διαβασε το manual και βαλ'τα. Δεν ειναι δυσκολο, απλα ακολουθεις τις οδηγιες.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις ''να εγινε τιποτα''?

Οσο για τα LED μαλλον ξεχασανε να συνδεσουνε τα καλωδια στη μητρικη. Διαβασε το manual και βαλ'τα. Δεν ειναι δυσκολο, απλα ακολουθεις τις οδηγιες.

Εννοω να το στρεσσαρω καπως ή τιποτα παρομοιο να δω μηπως κατι επαθε τιποτα που απλα δεν φαινετε γιατι το PC ειναι καπως IDLE?

Μονο το τροφοδοτικο πηγα για την εγγυηση..

Το HDD LED/Power Led/Switch ON/Reset Switch ειναι οκαυ, και το LED του μπροστινου fan το μπροστα fan και τα εχτρα LED τα μπροστα δεν ανοιγουν, θα το δω μετα και δεν ειναι κατι τρομερο αν δεν λειτουργει για την ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.