Jump to content



Μηχανισμός επαναφοράς αυλόπορτας. Βοήθεια.


Seafalco

Recommended Posts

Το θέμα είναι βέβαια τεχνικό , αλλά μιας και δεν έχουμε κατάλληλη κατηγορία το βάζω εδώ.

Το πρόβλημά μου είναι να βρώ έναν μηχανισμό που δεν θα απαιτεί ρεύμα για να δουλέψει και ο οποίος θα κλείνει

μια αυλόπορτα -η οποία έχει ανοίξει χειροκίνητα.

Θα υπόκειται στις καιρικές συνθήκες και πρέπει να είναι ρυθμιζόμενος, όσον αφορά στην ταχύτητα επαναφοράς και το την επιβράδυνση πρίν το τελικό κλείσιμο της πόρτας.

Η αυλόπορτα είναι ανοιγόμενη και το βάρος της είναι αρκετά μεγάλο (υπολογίζω κάπου στα 120 + κιλά!).

Μου είπαν ότι υπάρχουν κάποιοι μηχανισμοί όπως αυτοί που μπαίνουν πάνω από τις πόρτες και έχουν δύο μπράτσα -που ανοιγοκλείνουν σαν ψαλίδι-, κάτι τέτοι ίσως θα βοήθαγε ,

αλλά θα πρεπει να είναι κατασκευασμένο έτσι ώστε να μπορεί να τοποθετηθεί , όχι πάνω από την πόρτα- όπου στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν υπάρχει πρέκι- αλλά στο πλάϊ της,

πιθανόν στην πέτρινη κολώνα που την στηρίζει.

Κύταξα στο Google αλλά δεν είδα κάτι ανάλογο, βρίσκω συνέχεια τους overhead μηχανισμούς.

ϊσως και να υπάρχει και νηχανισμός επαναφοράς σε μορφή "μπουκάλας" και αυτός θα μπορούσε να μπεί -χώρος υπάρχει αρκετός- αλλά πάντα στο πλάϊ της πόρτας.

Οποιδήποτε βοήθεια θα είναι χρήσιμη και σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

Άντε και Χρόνια Πολλά και

ΚΑΛΕΣ ΒΟΥΤΙΕΣ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα βασικά σχέδια τα έχεις για την αυλόπορτα; Θα χρειαστείς έναν κινητήρα όπου θα λειτουργεί μία φορά δεξιόστροφα (πχ ανοιγει η πόρτα) και μετά αριστερόστροφα (κλείνει η πόρτα). Πρέπει να υπάρχει τακτ-μπουτόν στο τέλος ώστε να ενεργοποιείται ένα χρονικό ρελέ για να μένει ανοιχτή για κάποιο χρονικό διάστημα (πχ 10 sec μεχρι να παρκάρεις). Διαφορετικά μπορείς να βάλει και sensors κίνησης σαν της πόρτες των σουπερμαρκετ :)

Link to comment
Share on other sites

Άμα φορέσω και καμιά προβιά, ...έ τότε θα έρθει να ταιριάξει!!!

:clap::clap::clap::clap:

Η πόρτα δεν θα είναι ηλεκτρικά χειριζόμενη, θέλω έναν πνευματικό μηχανισμό (αέρας + λάδι)

Η πόρτα είναι αυτή:(φαίνεται η εσωτερική πλευρά της )

100820115821-medium_2.jpg

Ο μηχανισμός θα μπεί δεξιά και κατά προτίμηση χαμηλά.

Θα στερεωθεί είτε στην πέτρινη κολώνα είτε ακριβώς δίπλα στον μαντρότοιχο.

Φαντάζομαι ότι κάτι τέτοιο , θα έκανε την δουλειά που θέλω βλέπω ότι όλα είναι ρυθμιζόμενα, αλλά δεν έχω καμία πείρα , οπότε......

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=2piz2yP1RPM]ABLOY Door Closer DC330 - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, θες κάποιο μεντεσέ αυτόματου κλεισίματος. Φαντάζομαι ότι σε μαγαζιά που πουλάνε πόρτες (ιδιαίτερα πυρασφαλείας κτλ) θα μπορείς να βρεις στις διαστάσεις που χρειάζεσαι.

Μπορείς να κάνεις και την δουλειά σου με κάτι πιο εύκολο σαν αυτό (φαντάζομαι είναι σαν αυτό που έδειξες στο video) αλλά είναι "άσχημο".

Edit: οκ, άκυρη η 2ρη περίπτωση, την έχεις λάβει υπ'όψιν/

Link to comment
Share on other sites

Για το αισθητικό πρόβλημα , έχεις δίκιο.

Νομίζω ότι υπάρχουν και μηχανισμοί σε μορφή "εμβόλου".

Όπως το σκέφτομαι -ακόμα και ο μηχανισμός που έβαλες- με κλειστή την πόρτα οι βραχίονες θα είναι σχεδόν τελείως τεντωμένοι και όταν είναι ανοιχτή θα είναι σχεδόν σε σύμπτωση.

Αλλά άμα δεν το δω στην πράξη δεν μπορώ να πώ.

Link to comment
Share on other sites

Κα' αρχήν ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

Η αντικατάσταση των μεντεσέδων είναι αδύνατη.

Και επιπλέον οι ελατηριωτοί μεντεσέδες δεν ξέρω αν απαντούν στο πρόβλημα.

Το θέμα πρέπει να λυθεί με έναν ρυθμιζόμενο μηχανισμό επαναφοράς, στον οποίο θα ρυθμίζεται τόσο η ταχύτητα κλεισίματος της πόρτας όσο και η επιβράδυνση της στο τέλος της διαδρομής της (λίγο πρίν κλείσει ) έτσι ώστε να μην "χτυπάει" (υπενθιμίζω ότι το βάρος της τελικής κατασκευής θα είναι από 120 - 150 κιλά.

Απ΄ότι έχω διαβάσει μέχρι τώρα αυτά τα χαρακτηριστικά τα συγκεντρώνουν οι μηχανισμοί που παρέθεσα, αλλά όλοι αυτόι έχουν σαν τυπική τοποθέτηση την , πάνω από την πόρτα,(το ένα μέρος τους στηρίζεται σε αυτήν και το άλλο στο κάσωμα πάνω από την πόρτα.

Η εν λόγω όμως πόρτα δεν έχει κάσωμα πάνω από αυτήν, άρα ο μηχανισμός θα πρέπει να μπεί στο πλάϊ της.

Εδώ είναι λοιπόν που δεν ξέρω τι γίνεται, είναι αρκετή η αναδιάταξη του βραχίονα για πετύχω την δουλειά που θέλω;

Αυτό απ' ότι καταλαβαίνω θα λύθει μόνο με "αυτοψία" κάποιων μηχανισμών και κουβέντα με κάποιον σχετικό τεχνικό.

Ισως αύριο τα καταφέρω να πάω σε κάποιο μαγαζί.

Άμα έχω νεώτερα θα επανέλθω.

Παιδιά σας ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.