Jump to content



Waterchill KT-03 & Xaser III V1000A


prokopas

Recommended Posts

Σκέφτομαι να το γυρίσω σε υδρόψυξη και μία από τις έτοιμες λύσεις που έχω βρεί είναι το Aseter Waterchill KT-03.

KT18.jpg

Αυτό που σκέφτομαι τώρα είναι αν θα χωρέσει στο κουτί μου ή αν θα χρειαστεί να "ξηλώσω" τίποτα (σκεφτόμουνα τη 2η θέση για τους σκληρούς :o ).

Το κουτί που έχω είναι το Thermaltake Xaser III V1000A.

40.jpg

Τέλος, το έχει δοκιμάσει κανένας για να γράψει εντυπώσεις ή έστω να postάρει καμία φωτογραφία του κιτ μέσα σε κουτί

Link to comment
Share on other sites

To συγκεκριμένο κιτ έχει κατεμέ ένα πολύ μεγάλο αρνητικό (πέραν του μικρού ψυγείου): Λεπτές σωλήνες, είναι 1/2" ΕΞΩΤΕΡΙΚΗΣ διαμέτρου, δηλαδή 4-5 χιλιοστά στενότερος απο τον κανονικό 1/2" εσωτερικής διαμέτρου. Αυτό εχει ως αποτέλεσμα χαμηλότερη ροή & ασυμβατότητα με τα handmade blocks του 11 και άλλων εταιριών που φτιάχνουν block για 1/2" εσωτερικής διαμέτρου.

Καλύτερα κατα την γνώμη μου να φτιάξεις μόνος σου κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποιος να βοηθήσει, ούτε γνώση για να αρχίσω μόνος μου. Σκεφτόμουνα ένα έτοιμο κιτ για αρχή και μετά να αρχίσω να πειραματίζομαι μόνος μου.

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι ρε Nedi46. Πως θα το αναβαθμίσω αυτό μετά? Το έχω δει και από κοντά και δεν ενθουσιάστηκα. ’σε που από επιδόσεις δεν λέει και πολλά.

Jogi βασικά μένω εκτός αθήνας αλλά ακόμα και να τα αγοράσω όλα αυτά πως θα τα συνδέσω μόνος μου χωρίς να καταλήξω να κάνω το Thermaltake ενυδρείο :confused: ? Θέλω κάτι έτοιμο για αρχή και μετά βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jogi

To συγκεκριμένο κιτ έχει κατεμέ ένα πολύ μεγάλο αρνητικό (πέραν του μικρού ψυγείου): Λεπτές σωλήνες, είναι 1/2" ΕΞΩΤΕΡΙΚΗΣ διαμέτρου, δηλαδή 4-5 χιλιοστά στενότερος απο τον κανονικό 1/2" εσωτερικής διαμέτρου. Αυτό εχει ως αποτέλεσμα χαμηλότερη ροή & ασυμβατότητα με τα handmade blocks του 11 και άλλων εταιριών που φτιάχνουν block για 1/2" εσωτερικής διαμέτρου.

Καλύτερα κατα την γνώμη μου να φτιάξεις μόνος σου κάτι.

Μπορει να εχουν μικροτερη διαμετρο οι σωληνες ομως η ροη δεν εχει τεραστια διαφορα γιατι δεν χρησιμοποιουνται τα κλασικα ρακορ που χρησιμοποιουνται στα DYO αλλα αλλος τυπος στον οποιο ο σωληνας μπαινει μεσα στο ρακορ και οχι το ρακορ στο σωληνα. επομενως εχουμε λιγοτερη αντισταση,αρα καλυτερη ροη.(περιπου ανταξια 1/2 `` εσωτ. για 3/8`` εσωτ.)

Link to comment
Share on other sites

και γω εχω την ιδια απορια...εχω το xaser5 damier και θα παρω μαλλον την ιδια υδροψυξη και δεν ξερω αν θα χωραει μεσα!!!μαλλον σκεφτομαι το ψυγειο να παει πανω, και τα αλλα κατω αν χωρουν!!!@@@!!!:eek:

Link to comment
Share on other sites

To KT-03 το εχω βαλει δυο φορες και τις δυο εξω γιατι δεν με ικανοποιουσε μεσα, μεγαλες αποστασεις και στριμωγμα.

Δοκιμασα σε Antec & Thermaltake xaser III V1000, στο πρωτο μπαινει χωρις να αφαιρεθει τιποτα ομως δεν το ειδα καλα, στο δευτερο ειναι ακομη πιο ασχημα τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί σκέφτηκα και εγώ όταν είπες για πάνω blade_pan. Μόνο που θα γίνει χαμός πάλι με τα καλώδια και δεν ξέρω αν η αντλία θα κεταφέρει να δουλέψει σωστά

Να δούμε τι θα μας πει και ο ταραμας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από prokopas

Jogi βασικά μένω εκτός αθήνας αλλά ακόμα και να τα αγοράσω όλα αυτά πως θα τα συνδέσω μόνος μου χωρίς να καταλήξω να κάνω το Thermaltake ενυδρείο :confused: ?

Μα, και αυτό δεν είναι συναρμολογημένο. Απλά αγοράζεις όλα τα εξαρτήματα μαζί. Πάλι όμως θα πρέπει να το συναρμολογήσεις μόνος σου. Οπότε, και με αυτό υπάρχει ο κίνδυνος να γεμίσει νερά το PC.

ΟΜΩΣ, δεν χρειάζεται ν' ανησυχείς τόσο. Στην πραγματικότητα, αν δουλέψεις με μια στοιχιώδη προσοχή, θα τα συνδέσεις όλα σωστά με την πρώτη, όποιο σετ και αν πάρεις. Δεν είναι τόσο δραματικά τα πράγματα :)

Αρχική απάντηση από prokopas

Θέλω κάτι έτοιμο για αρχή και μετά βλέπουμε...

Ναι αλλά θα είναι πιό δύσκολο μετά να αλλαξεις κάποιο εξάρτημα, αφού το Waterchill χρησιμοποιεί σωλήνες μικρότερης διαμέτρου...

Τέλος, μπορείς να δεις κι εδώ ένα review για το Waterchill, που προσπάθησαν να αντιμετωπίσουν το πρόβλημα της τοποθέτησης σε "μικρό" σχετικά κουτί: http://www.hardocp.com/article.html?art=NTE3

Link to comment
Share on other sites

Ειπα οτι το waterchill το προσπαθησα για μεσα και στα δυο κουτια που ανεφερα, στο Antec μπηκε αλλα δεν με ικανοποιησε ο χωρος που εμεινε για ροη του σερα, στο Thermaltake σχεδον δεν μπαινει, θελει τις πατεντες και δημιουργει και μεγαλες αποστασεις στους σωληνες (πανω ψυγειο, κατω αντλια κλπ) ετσι τα εβαλα σε κουτι 40Χ20Χ18 και ησυχασα.

Οσο για τις επιδοσεις του ειναι καλο, με ξαφνιασε ο 12αρης ανεμιστηρας του ψυγειου με παχος 3,5cm που ειναι σχεδον αθορυβος και αποδιδει πολυ καλα, επισης η συναρμολογηση του ειναι παρα πολυ ευκολη, οι σωληνες μπαινουν στα ρακορ με ενα σπρωξιμο και ασφαλιζουν καλα, προσοχη θελει μονο η τοποθετηση του μπλοκ και κυριως το σφηξιμο με τα ελατηρια πρεπει να γινει λιγο-λιγο απο ολες τις πλευρες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ταραμας [Σήμερα, στις 04:10]

Ειπα οτι το waterchill το προσπαθησα για μεσα και στα δυο κουτια που ανεφερα, στο Antec μπηκε αλλα δεν με ικανοποιησε ο χωρος που εμεινε για ροη του σερα, στο Thermaltake σχεδον δεν μπαινει, θελει τις πατεντες και δημιουργει και μεγαλες αποστασεις στους σωληνες (πανω ψυγειο, κατω αντλια κλπ) ετσι τα εβαλα σε κουτι 40Χ20Χ18 και ησυχασα.

Οσο για τις επιδοσεις του ειναι καλο, με ξαφνιασε ο 12αρης ανεμιστηρας του ψυγειου με παχος 3,5cm που ειναι σχεδον αθορυβος και αποδιδει πολυ καλα, επισης η συναρμολογηση του ειναι παρα πολυ ευκολη, οι σωληνες μπαινουν στα ρακορ με ενα σπρωξιμο και ασφαλιζουν καλα, προσοχη θελει μονο η τοποθετηση του μπλοκ και κυριως το σφηξιμο με τα ελατηρια πρεπει να γινει λιγο-λιγο απο ολες τις πλευρες.

ταραμα το asetek η το zalman σου παει καλυτερα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.