Jump to content



Αγορά ψύκτρας cpu


GreekTrooper

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα! Θέλω να πάρω ψύκτρα για την cpu μου και θα ήθελα να μου πείτε λίγο τι μου προτείνετε. Το σύστημα μου είναι το εξής: mobo asus p5e, cpu intel q9400, ram ddr 800 mhz corsair xms 2 dhx και κουτί coolermaster storm sniper. Θα ήθελα η ψύκτρα να είναι εννοείται αποδοτική χωρίς όμως να είναι κανένα τέρας που να πιάνει όλο το κουτί:rolleyes: Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

corsair a70 - Ψύκτρες Επεξεργαστών | Skroutz.gr

arctic freezer 13 pro - Ψύκτρες Επεξεργαστών | Skroutz.gr

mugen 3 - Ψύκτρες Επεξεργαστών | Skroutz.gr

Αυτές κατά τη γνώμη μου είναι από τις πιο φιλότιμες σε σχέση τιμής απόδοσης.

Προτείνω την Α70 αφου ειναι απο τις φθηνότερες και εχει 2 ανεμιστήρια

Link to comment
Share on other sites

corsair a70 - Ψύκτρες Επεξεργαστών | Skroutz.gr

arctic freezer 13 pro - Ψύκτρες Επεξεργαστών | Skroutz.gr

mugen 3 - Ψύκτρες Επεξεργαστών | Skroutz.gr

Αυτές κατά τη γνώμη μου είναι από τις πιο φιλότιμες σε σχέση τιμής απόδοσης.

Προτείνω την Α70 αφου ειναι απο τις φθηνότερες και εχει 2 ανεμιστήρια

Μάλιστα. Πως είναι η Α70 από άποψη θορύβου σε σχέση με τη μαμά intel; Με τρομάζει λίγο το γεγονός ότι έχει 2 ανεμιστήρια.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την Α70 με τα ανεμιστήρια στις 1500-1600 στροφές και είναι μια χαρά.

Αν έχεις γιγαμπαιτ μητρική ρυθμίζεις απο το ΒΙΟΣ το cpu fan σε voltage και

θα είσαι μια χαρά...

Link to comment
Share on other sites

Εχω την Α70 με τα ανεμιστήρια στις 1500-1600 στροφές και είναι μια χαρά.

Αν έχεις γιγαμπαιτ μητρική ρυθμίζεις απο το ΒΙΟΣ το cpu fan σε voltage και

θα είσαι μια χαρά...

Είπα ότι έχω asus φίλε μου αλλά και πάλι ρυθμίζεται σε silent, normal και performance αν εννοείς αυτό. Η ψύκτρα πάντως από όσο διαβάζω είναι καλή. Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα μου είναι το εξής: mobo asus p5e...

στραβομάρα :tomato:

Η Α70 για τα λεφτά της είναι πολύ καλή επιλογή παίζει στα ίσια

ψύκτρες διπλάσιας αξίας.

Δε πειράζει:yu: Υπάρχει περίπτωση να μη χωράνε οι μνήμες από κάτω; είναι με την ψύκτρα με τα καρφιά.

XMS2 DHX

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή ψύκτρα είναι η Aegir της Xigmatek

XIGMATEK

όπως φαίνεται και εδώ

http://www.thelab.gr/heatsinks-coolers-watercooling-reviews/cpu-cooler-review-database-89014.html

και σε λογική τιμή

aegir - Ψύκτρες Επεξεργαστών | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή ψύκτρα είναι η Aegir της Xigmatek

XIGMATEK

όπως φαίνεται και εδώ

http://www.thelab.gr/heatsinks-coolers-watercooling-reviews/cpu-cooler-review-database-89014.html

και σε λογική τιμή

aegir - Ψύκτρες Επεξεργαστών | Skroutz.gr

Φαίνεται καλύτερη. Έχει περισσότερα heatpipes και δεν είναι παράλληλα όπως στις περισσότερες ψύκτρες. Σκέτη όμως σαν παθητική χωρίς ανεμιστήρες θα τα βγάλει πέρα; Τι πιστεύετε;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή ψύκτρα είναι η Aegir της Xigmatek

XIGMATEK

όπως φαίνεται και εδώ

http://www.thelab.gr/heatsinks-coolers-watercooling-reviews/cpu-cooler-review-database-89014.html

και σε λογική τιμή

aegir - Ψύκτρες Επεξεργαστών | Skroutz.gr

wtf? Λογικη τιμη τα 50€;

Link to comment
Share on other sites

Δε πειράζει:yu: Υπάρχει περίπτωση να μη χωράνε οι μνήμες από κάτω; είναι με την ψύκτρα με τα καρφιά.

XMS2 DHX

Υπάρχει. Τουλάχιστον στις Gigabyte με s1155 που είναι κοντά οι μνήμες στον επεξεργαστή, δεν χωράνε όσες έχουν ψηλό heatspreader.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει. Τουλάχιστον στις Gigabyte με s1155 που είναι κοντά οι μνήμες στον επεξεργαστή, δεν χωράνε όσες έχουν ψηλό heatspreader.

Για την Α70 με κόβω. Πως μπορώ να καταλάβω εάν θα χωράει στην P5E με τις corsair μνήμες; Μπορώ να το δω εννοώ από πριν αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Καλά είσαι φοβερός!:clap: Αν δε κάνω λάθος όμως οι δικές μου μνήμες είναι πιο ψηλές λίγο από τις δικές σου.

Δεν είναι δικό μου το σύστημα, το βρήκα από google. :innocent:

Δε φαίνεται καλά στη φωτό αλλά δε θα έχεις πρόβλημα μιας και οι μνήμες απέχουν αρκετά από τη ψύχτρα όχι στο ύψος αλλά στην απόσταση

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δικό μου το σύστημα, το βρήκα από google. :innocent:

Δε φαίνεται καλά στη φωτό αλλά δε θα έχεις πρόβλημα μιας και οι μνήμες απέχουν αρκετά από τη ψύχτρα όχι στο ύψος αλλά στην απόσταση

Μάλιστα. Για να την βάλω να χρησιμοποιήσω την δική της πάστα ή την arctic silver 5 που έχω από παλιά; Τι θα έχει καλύτερα αποτελέσματα;

Μήπως γίνεται η ψύκτρα να μπει έτσι ώστε οι ανεμιστήρες να κοιτάνε πάνω κάτω και όχι αριστερά δεξιά ή μόνο μία θέση έχει; Το λέω αυτό γιατί με τον 23άρη που έχω πάνω στο κουτί φαντάζομαι ότι θα είναι πιο αποτελεσματική η ψύξη εάν ο αέρας πηγαίνει κατευθείαν επάνω του. Θα γίνει pull n push n pull χαχαχα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.