Jump to content



περι Dedicated server & domain


kuza

Recommended Posts

γεια σε ολους,

λοιπον τις επομενες μερες θα αγορασω εναν Dedicated server για το σιτε μου.Και θελω να ρωτησω, γραφει

"CPU Power Intel i7 8x2.83 GHz".Τι θα πει αυτο?Επισης θα αγορασω και ενα domain,πρεπει να προσεξω κατι?Μπορω ναπαρω οποιο θελω?Το Port Speed τι ειναι?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

1)CPU Power Intel i7 8x2.83 GHz".Τι θα πει αυτο?

2)Επισης θα αγορασω και ενα domain,πρεπει να προσεξω κατι?

3)Μπορω ναπαρω οποιο θελω?

4)Το Port Speed τι ειναι?

1)Ότι λέει ο [MENTION=6199]SirDiman[/MENTION]

2)Θα πρότεινα να πας σε γνωστή εταιρία που πουλάει domain (GoDaddy κτλπ)

3)Μπορείς να πάρεις οποίο θέλεις αρκεί να μην το έχει ήδη κάποιος άλλος.

4)I dont know

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους,

λοιπον τις επομενες μερες θα αγορασω εναν Dedicated server για το σιτε μου.Και θελω να ρωτησω, γραφει

"CPU Power Intel i7 8x2.83 GHz".Τι θα πει αυτο?Επισης θα αγορασω και ενα domain,πρεπει να προσεξω κατι?Μπορω ναπαρω οποιο θελω?Το Port Speed τι ειναι?

ευχαριστω

Το port speed είναι συνήθως η ταχύτητα σύνδεσης με το δίκτυο/διαδίκτυο, αλλά αν δε δώσεις ένα λινκ με αυτό που λες δε μπορώ να είμαι σίγουρος 100%. Για τα άλλα ότι είπε ο Περικλής...

Αν επιτρέπεται το site τι φύσεως θα είναι και χρειάζεσαι dedi ;

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική μου εμπειρία θα έλεγα μακριά από GoDaddy.

Είχα 5 domain και μου βγάλανε το λάδι. Όποτε είχα πρόβλημα δεν είχα εξυπηρέτηση και οι τακτικές τους είναι απαράδεκτες. Μου είχαν κρατήσει τα domain δεσμευμένα και δε μπορούσα να κάνω τη μεταφορά άμεσα. Το interface για να διαχειριστείς το DNS record του κάθε domain είναι δύσχρηστο, εγώ είχα καταλήξει να τα γράφω σε notepad και να κάνω import. Θέλει προσοχή σε κάθε κλικ στις σελίδες τους γιατί μπορεί να χρεωθείς υπηρεσίες χωρίς να το καταλάβεις. Αν ψάξεις λίγο θα βρεις αρκετά παράπονα.

Δε θα προτείνω κάποιο συγκεκριμένο registrar απλά σκέψου τι θέλεις να κάνεις με το domain και μετά επέλεξε βάση αυτού. Αν θέλεις δηλαδή να διαχειρίζεσαι τα MX, cname, alias κτλ τότε θέλεις ένα καλό και εύκολο τρόπο και με το μικρότερο χρόνο για ενημέρωση (24ώρες είναι το τυπικό αλλά ποτέ δε θέλει τόσο).

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους,

λοιπον τις επομενες μερες θα αγορασω εναν Dedicated server για το σιτε μου.Και θελω να ρωτησω, γραφει

"CPU Power Intel i7 8x2.83 GHz".Τι θα πει αυτο?Επισης θα αγορασω και ενα domain,πρεπει να προσεξω κατι?Μπορω ναπαρω οποιο θελω?Το Port Speed τι ειναι?

ευχαριστω

Πρόκειται, είτε για εξυπνάδα του κατασκευαστή, είτε διότι η μηχανή φέρει δύο επεξεργαστές. Μάλλον ισχύει το πρώτο, (8 threads).

Μπορείς να καθορίσεις όποιο domain θέλεις, υπό κάποιες τεχνικές και νομικές προϋποθέσεις, να μην το έχει κατοχυρώσει άλλος, να μην είναι υβριστικό προς οποιαδήποτε κατεύθυνση, να μην προσκρούει σε έννομα συμφέροντα τρίτων κλπ. Δες εδώ, (ά. 3 και 8).

Το port speed είναι αυτό που λέει το όνομά του και προφανώς εννοείται η ταχύτητα της θύρας σύνδεσης του server με τον έξω κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.