Jump to content



Συνθεση νεου PC.


killer55555

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους :)..Εχει περασει παρα πολυς καιρος απο τοτε που ασχολουμουνα με τους υπολογιστες γενικα κ εχω μεινει αιωνες πισω :p.Θα ηθελα λοιπον την βοηθεια σας για να στησω ενα pc που ας το ελπισουμε θα μας βγαλει μια δεκαετια οπως αυτο της υπογραφης ;)..Λοιπον οι προδιαγραφες ειναι οι εξης..1)Κοστος αυστηρα μεχρι 1000 ευρω(πυργος+οθονη) κ 2)μονο απο πλαισιο-shop..Η χρηση του θα ειναι για gaming-ταινιες αλλα θα βρισκεται σε γραφειο,οποτε η ψυξη με νερο θα ειναι δυσκολο λογο χωρου-ογκου...

Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply
Καλησπερα σε ολους :)..Εχει περασει παρα πολυς καιρος απο τοτε που ασχολουμουνα με τους υπολογιστες γενικα κ εχω μεινει αιωνες πισω :p.Θα ηθελα λοιπον την βοηθεια σας για να στησω ενα pc που ας το ελπισουμε θα μας βγαλει μια δεκαετια οπως αυτο της υπογραφης ;)..Λοιπον οι προδιαγραφες ειναι οι εξης..1)Κοστος αυστηρα μεχρι 1000 ευρω(πυργος+οθονη) κ 2)μονο απο πλαισιο-shop..Η χρηση του θα ειναι για gaming-ταινιες αλλα θα βρισκεται σε γραφειο,οποτε η ψυξη με νερο θα ειναι δυσκολο λογο χωρου-ογκου...

Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα :)

Υπαρχει καποιο πιστωτικο και μονο απο αυτα τα 2 ? Το μεν eshop δεν εχει καθολου ποικιλια το δε πλαισιο εχει τιμες στο θεο

Αν σου βγαλουμε μια προσφορα σε καποιο αλλο καταστημα που μπορει να στειλει υπαρχει προβλημα ?

Σε αυτα τα λεφτα πιστευω οτι καλυτερο ειναι να δεις σε amd οθονη το 99% εδω μεσα θα σου προτεινει την dell u2311

Υδροψυξη ετσι και αλλιως σε αυτα τα λεφτα costum oυτε καν γινετε λογος

Nα και η προταση μου απο visionstudio (oθονη και πυργος)

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=18663&cat=2⊂=319&pmanuf=undefined&sort=undefined&step=undefined 106,21

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=25081&cat=3⊂=374&pmanuf=0&sort=3&step=undefined 102,63

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=18870&cat=4⊂=244&pmanuf=undefined&sort=3&step=undefined 33,19

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=23863&cat=5⊂=136&pmanuf=undefined&sort=33&step=undefined 252,19

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=23677&cat=17⊂=0&pmanuf=979&sort=3&step=undefined 99,22

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=17355&cat=6⊂=12&pmanuf=21&sort=3&step=undefined 53

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=20293&cat=7⊂=211&pmanuf=1089&sort=undefined&step=undefined 38,66

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=20185&cat=1⊂=0&pmanuf=457&sort=undefined&step=undefined 120,28

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=21510&cat=10⊂=0&pmanuf=718&sort=undefined&step=undefined 192,38

Συνολο 997,77

Και αργοτερα αν θελησεις μπορεις να βαλεις ενα bulldozer πανω

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα να παει σε intel συνθεση οχι σε amd

και επισης η 6950 ειναι αρκετα καλυτερη οχι λιγο καλυτερη απο την 6850

Ο λογος να παει σε intel?

Πιστευω οτι καλυτερα σε amd am3+ socket ωστε να μπορει αργοτερα να πεταξει ενα bulldozer πανω και να μην εχει για αρκετο καιρο προβλημα με το cpu

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχας να σας ευχαριστησω για την αμεσοτητα κ την ταχυτητα των απαντησεων σας..Επειδη ρωτηθηκα στην αρχη αν πρεπει να τα παρω μονο απο τα πλαισιο..Η απαντηση ειναι οχι..Μπορω να τα παρω κ απο αλλου κ να στησω μονος μου το μηχανημα αρκει να ειναι ετοιμοπαραδοτα..Δλδ αν το να συγκεντρωσω τα ιδια μερη κ να μου βγει 50 ευρω πιο φθηνα θα το προτιμουσα,η αν αντι για μια καρτα ας πουμε ''εξηκωνομουσα'' μια αλλη πιο καλη..

Tωρα ας παμε καπως πιο συγκεκριμενα..Απο οθονες εχω καταληξει σε αυτες τις 2 1)LG M2380DF-PZ LED-TV Monitor 23'' - Τηλεοράσεις - plaisio.gr κ 2)Samsung T23A350 LED TV-Monitor 23'' - Όλες οι οθόνες - plaisio.gr

Για το θεμα της cpu-mobo δν ειμαι φανατικος intel η amd.Θελω αυτον που με τα λιγοτερα χρηματα μπορει να ανταπεξελθει καλυτερα στο απωτερο μελλον.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχας να σας ευχαριστησω για την αμεσοτητα κ την ταχυτητα των απαντησεων σας..Επειδη ρωτηθηκα στην αρχη αν πρεπει να τα παρω μονο απο τα πλαισιο..Η απαντηση ειναι οχι..Μπορω να τα παρω κ απο αλλου κ να στησω μονος μου το μηχανημα αρκει να ειναι ετοιμοπαραδοτα..Δλδ αν το να συγκεντρωσω τα ιδια μερη κ να μου βγει 50 ευρω πιο φθηνα θα το προτιμουσα,η αν αντι για μια καρτα ας πουμε ''εξηκωνομουσα'' μια αλλη πιο καλη..

Tωρα ας παμε καπως πιο συγκεκριμενα..Απο οθονες εχω καταληξει σε αυτες τις 2 1)LG M2380DF-PZ LED-TV Monitor 23'' - Τηλεοράσεις - plaisio.gr κ 2)Samsung T23A350 LED TV-Monitor 23'' - Όλες οι οθόνες - plaisio.gr

Για το θεμα της cpu-mobo δν ειμαι φανατικος intel η amd.Θελω αυτον που με τα λιγοτερα χρηματα μπορει να ανταπεξελθει καλυτερα στο απωτερο μελλον.. ;)

Επανω σου προτεινουμε τις συγκεκριμενες οθονες (dell u2311 και LG IPS231P-BN) για το λογο του καλυτερου πανελ (ips) καλυτερα να παρεις μια απο αυτες που σου λεω και ενα tv tuner αν θες να βλεπεις και TV

Το visionstudio που σου εβαλα πιο πανω το 90% απο αυτα που προτεινω οταν εκανα τη συνθεση ελεγε παραδοση 2-3 μερες

Οπως εξηγω πιο πανω προτειμω την amd με τον 955 ωστε αν δεις οτι δεν σε καλυπτει αργοτερα βαζεις ενα 6/8πυρηνο Bulldozer

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να γνωριζω απλα με ενα γρηγορο ψαξιμο ειδα οτι το πανελ αυτο προσφερει καλυτερη γωνια θεασης..Ειναι μονο αυτο η εχει κ αλλα +?Παντως βλεπω οτι εχει λητα χαρακτηρηστικα οπως οτι δν εχει εισοδους hdmi κτλ..Δ ν ειναι ''μειονεκτηματα'' αυτα η δν προσφερουν κατι στην ουσια?

Link to comment
Share on other sites

άλλη μια προσπάθεια λοιπόν..

AMD Phenom II X4 955 (sAM3, Cache 8MB, 3.2GHz, Box) - Επεξεργαστές - plaisio.gr

Gigabyte MB 990XA-UD3 (sAM3+, DDR3, 990 X) - Μητρικές - plaisio.gr

Corsair XMS3 8GB DDR3-1600 Kit (2x4GB, PC3-12800, 9-9-9-27, CMX8GX3M2A1600C9) - Μνήμες - plaisio.gr

Seagate ST31000524AS 1TB HDD 3.5" (32MB Cache, 7200RPM, Sata 6Gb/s) - Σκληροί Δίσκοι - plaisio.gr

Sapphire PCI-X 6950 2GB Dual Fan - Κάρτες Γραφικών - plaisio.gr

Corsair Gaming Series GS600 600W PSU 80+ Certified (CMPSU-600GEU) - Τροφοδοτικά - plaisio.gr

LG IPS231P-BN LED Monitor 23'' - Όλες οι οθόνες - plaisio.gr

CoolerMaster CASE Silencio RC-550 Black - Θήκες Υπολογιστών - plaisio.gr

έβαλα πάνω τον x4 που λέει ο φίλος [MENTION=14294]evolution[/MENTION], έβαλα και την 6950 που θέλει και ο φίλος [MENTION=10236]auditt[/MENTION]..! :p

έπειτα περάσαμε σε CM Silencio Case (πολύ όμορφο και λειτουργικό,το έχω δει εν δράση..!) και μια μεγαλύτερη οθονούλα (από αυτήν που είχα προτείνει εγώ)..! :)

σύνολο : 1012,65e

p.s. [MENTION=14294]evolution[/MENTION] , καλή η intel αλλά τα έχει κάνει σαλάτα με τα socket της.. οπότε AMD is the way to go.. :innocent:

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να γνωριζω απλα με ενα γρηγορο ψαξιμο ειδα οτι το πανελ αυτο προσφερει καλυτερη γωνια θεασης..Ειναι μονο αυτο η εχει κ αλλα +?Παντως βλεπω οτι εχει λητα χαρακτηρηστικα οπως οτι δν εχει εισοδους hdmi κτλ..Δ ν ειναι ''μειονεκτηματα'' αυτα η δν προσφερουν κατι στην ουσια?

Πολυ καλυτερη ποιοτητα χρωματων ειδικα αν πας απο μη calibrarismeno TN panel θα σου φανει λες και εβλεπες σε ξεθοριασμενη οθονη τωρα τωρα οι συνδεσεις εμενα προσωπικα δεν μου λενε κατι αν θελησεις να βαλεις κατι που εχι εξοδο hdmi περνεις ενα καλωδιο Displayport->HDMI και κανεις τη δουλεια σου

άλλη μια προσπάθεια λοιπόν..

AMD Phenom II X4 955 (sAM3, Cache 8MB, 3.2GHz, Box) - Επεξεργαστές - plaisio.gr

Gigabyte MB 990XA-UD3 (sAM3+, DDR3, 990 X) - Μητρικές - plaisio.gr

Corsair XMS3 8GB DDR3-1600 Kit (2x4GB, PC3-12800, 9-9-9-27, CMX8GX3M2A1600C9) - Μνήμες - plaisio.gr

Seagate ST31000524AS 1TB HDD 3.5" (32MB Cache, 7200RPM, Sata 6Gb/s) - Σκληροί Δίσκοι - plaisio.gr

Sapphire PCI-X 6950 2GB Dual Fan - Κάρτες Γραφικών - plaisio.gr

Corsair Gaming Series GS600 600W PSU 80+ Certified (CMPSU-600GEU) - Τροφοδοτικά - plaisio.gr

LG IPS231P-BN LED Monitor 23'' - Όλες οι οθόνες - plaisio.gr

CoolerMaster CASE Silencio RC-550 Black - Θήκες Υπολογιστών - plaisio.gr

έβαλα πάνω τον x4 που λέει ο φίλος @evolution, έβαλα και την 6950 που θέλει και ο φίλος @auditt..! :p

έπειτα περάσαμε σε CM Silencio Case (πολύ όμορφο και λειτουργικό,το έχω δει εν δράση..!) και μια μεγαλύτερη οθονούλα (από αυτήν που είχα προτείνει εγώ)..! :)

σύνολο : 1012,65e

p.s. @evolution , καλή η intel αλλά τα έχει κάνει σαλάτα με τα socket της.. οπότε AMD is the way to go.. :innocent:

To ξερω αν και προτειμω την intel σε vfm η amd ειναι μπροστα και με μεγαλυτερη αναβαθμισημοτητα

Link to comment
Share on other sites

+1 στην σύνθεση του The_One.

Πρώτον γιατί ο ανθρωπος ζητάει κάτι για τώρα και που θα του μείνει,όχι να αλλάξει CPU σε 6 μήνες πάλι. Άρα μονόδρομος Sandy bridge. Εκτός αν θέλει να αγοράσει CPU με επιδόσεις Q9650 στο 2011 και να πιστευει πως θα του μείνει 10 χρόνια.

Δευτερον,και στο 1155 που θα πάει,ΑΝ θέλει να αναβαθμίσει θα παίρνει τους επόμενους CPU της Intel.

Link to comment
Share on other sites

+1 στην σύνθεση του The_One.

Πρώτον γιατί ο ανθρωπος ζητάει κάτι για τώρα και που θα του μείνει,όχι να αλλάξει CPU σε 6 μήνες πάλι. Άρα μονόδρομος Sandy bridge. Εκτός αν θέλει να αγοράσει CPU με επιδόσεις Q9650 στο 2011 και να πιστευει πως θα του μείνει 10 χρόνια.

Δευτερον,και στο 1155 που θα πάει,ΑΝ θέλει να αναβαθμίσει θα παίρνει τους επόμενους CPU της Intel.

Τελικά στο 2011 ένας 965 955 έχει γίνει χρέπι στη γενική χρήση ε...

Μάλιστα.

Link to comment
Share on other sites

Ο λογος να παει σε intel?

Πιστευω οτι καλυτερα σε amd am3+ socket ωστε να μπορει αργοτερα να πεταξει ενα bulldozer πανω και να μην εχει για αρκετο καιρο προβλημα με το cpu

Ο λόγος στο να παει ιντελ είναι επειδή το παλικάρι δεν θέλει να βάλει αλλ λεφτά στο pc στο μέλλον αλλα να τον κρατήσει για πολυ καιρο

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.