Jump to content



PSU (?) Whistling


Alouvatar

Recommended Posts

Καλησπέρα!! Εδώ και 2 μέρες αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα, το οποίο νομίζω ότι προέρχεται απο το τροφοδοτικό. Λίγη ώρα αφού ανοίξει το pc και περίπου όταν μπαίνω στα windows αρχίζει να ακούγεται ένα πάρα πολύ δυνατό σφύριγμα. Άνοιξα το case αλλά δεν κατάλαβα ακριβώς απο που, όμως πιστεύω ότι ειναι από εκεί. Το σφύριγμα συνήθως δεν σταματάει μέχρι να κλείσω τον υπολογιστή και γίνεται πιο δυνατό σε εφαρμογές που χρειάζονται περισσότερο ρεύμα σε καρτες/cpu/whatever :p πχ παιχνίδια κτλπ. Μερικές φορές όταν βάλω τον υπολογιστή σε sleep mode και τον ανοίξω μετά απο 1-2 ώρες δεν θα κάνει αυτό τον ήχο μέχρι να τρέξω κάποιο παιχνίδι. Τώρα τελευταία (βσκ εδώ και 1,5-2 χρόνια :ρ) δεν έχω κάνει καμιά αλλαγή στο πισι.

System : mobo : asus M4A79T deluxe

ram : 4gb ddre @ 1.6ghz corsair νομίζω

CPU : phenom II X4 955 @ 3.4ghz

GPU : 2x HD4890

PSU : Coolermaster 900W ultimate.

PS: έχω ελέγξει temps σε cpu και gpu και ειναι σχετικα νορμαλ. Επεξεργαστης 50C idle και gpu 63-70 σε idle. Θέλει κι ένα γερό καθάρισμα το κουτί :/ PSU πώς ελέγχω?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!:thank_you2:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=400]astrolabos[/MENTION] Ωχ. Θα προσπαθήσω σε λίγο αν και δν έχω ξαναδοκιμάσει. Αν έχουν φουσκώσει τι γίνεται? Δε νομίζω να ειναι μεσα στην εγγύηση πλέον :/ Μπορώ να τα πάω σε κάποιον τεχνικό να τα αντικαταστήσει?

[MENTION=9719]kuza[/MENTION] Όχι καλά.... 3η λυκειου τώρα και δν έχω πολύ χρονο :ρ

Link to comment
Share on other sites

θυμασαι εκεινον τον ανεμηστηρα που σου ειχα σπασει καταλαθος ενα πτερυγιο??? μηπως ειναι αυτος??? τσεκαρε καρτες.... και βγαλε την !@#$%!#$%!$ την καρτα ηαπο αναμεσα απο τις 2 4890!!!!

εδιτ: αν οντως ειναι πυκνωτες τοτε μαλλον δεν σωζεται... για να καταλαβεις αν εχουν φουσκωσει θα δεις αν η κορυφη του κυλινδρου ειναι φουσκωμενη...

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα έχει φύγει εδώ και καιρό (κάηκε μυστηριωδός αν θυμάσαι -_-) και οχι δεν ειναι ο ανεμηστήρας. Νομίζω τον έχω αλλάξει κιόλας αυτόν. Νομίζω απο PSU είναι ή έστω κάπου απο τον χώρο ανάμεσα σε psu και 1η κάρτα :/ τέσπα πάω να ανοίξω το τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

τσεκαρε κατα την ωρα που σφυραει απο που ακουγεται.....

το πισι λειτουργει ομως ετσι?Αρα γιατι να ειναι πυκνωτης, αλλα τσεκαρετο, σε περιπτωσαη βλαβης θα το αντικαταστησεις, χωρις αυτο να εγγυαται την λυση του προβληματος.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, άνοιξα το κουτί, το ψιλοκαθάρισα, έβγαλα κάρτες και psu (όσο μου επέτρεπαν τα καλώδια), τα ψιλοσκούπησα και ολα οκ τώρα ο.Ο Ίσως να ήταν κάποιο πρόβλημα συντονισμού :tomato: . Το psu δεν κατάφερα να το ανοίξω να τσεκάρω τα capacitors (οι βίδες ήταν πολύ σφιχτές και φοβόμουν μην τις χαλάσω) αλλά τελικά δεν χρειάστηκε όπως φαίνεται. Ευχαριστώ όλους όσους απάντησαν και σόρρυ που άνοιξα καινούργιο θέμα για κάτι τόσο απλό τελικά. Απλά είχα τρομάξει λίγο μήπως ήταν όντως πυκνωτής.

edit : Τώρα το ξανάπιασε -_- αν και έπαιξα κάνα μισάωρο MW2 απροβλημάτιστα. Θα προσπαθήσω κάποια μέρα να ανοιξω το psu. Αν όντως έχει πρόβλημα κάποιος πυκνωτής μπορεί να κάνει ζημιά σ όλο το σύστημα?

Link to comment
Share on other sites

Αν οντως δεν υπαρχει προβλημα στο τροφοδοτικο, καλως...

Απλά είχα τρομάξει λίγο μήπως ήταν όντως πυκνωτής.

Κακως φιλε μου...

Πριν μια βδομαδα ασχοληθηκα με πυκνωτες-τροφοδοτικα για πρωτα φορα...[χωρις ιδιαιτερες πρακτικες γνωσεις, να 'ναι καλα ενα καρνταση που βοηθησε]...

Αν οντως ειναι φουσκωμενος ο πυκνωτης, θα πρεπει να δεις τι γραφει πανω του [ποσα μFarad και ποσα volt] και εν συνεχεια να προμηθευτεις ενα καινουριο απο οποιοδηποτε καταστημα ηλεκτρονικων...

Προτου ακουμπησεις οτιδηποτε καλο θα ηταν να γειωνεσαι...

Αποσυνδεεις το τροφοδοτικο για καμια ωρα πριν το ανοιξεις...

Με ενα πολυμετρο [ρυθμιζοντας σωστα τι μετρας και τι μορφη ρευματος δηλαδη εναλλασσομενο ή συνεχες] μετρας τα volt των 2 κυριων πυκνωτων και οταν δεις να ειναι κατω των 1-2 volt, προχωρας...

Υστερα βγαζεις τις βιδουλες [ψυχολογικοι ειναι οι φοβοι οπως να στραβωσουν, και ξεπερνιουνται μεχρι να βγει η πρωτη βιδα]...

Πρεπει εισαι εξοπλισμενος με ενα καλάι [για το λιωσιμο των ''ποδαρακιων'' του πυκνωτη-καλυτερα να γινουν σε ανοιχτο χωρο μακρια απο κουρτινες...Το καλάι τσουρουφλαει...] και μια τρομπα [για να ρουφας το λιωμενο υλικο]...

Αφου βγαλεις τον παλιο τοποθετεις τον καινουριο, κολλας τα ''ποδαρακια'' στην πλακετα με το καλάι και στην συνεχεια κοβεις οτι περισσευει με μια πενσα ή κοπιδι...

Βιδωνεις την πλακετα στο τροφοδοτικο, υστερα βιδωνεις τη θηκη του τροφοδοτικου και βαζεις σε λειτουργια τον υπολογιστη...

Δεν ειμαι επαγγελματιας, αλλα αφου ποσταρω δεν εγινα καρβουνο...

Αν πας να ασχοληθεις με αλλαγη πυκνωτη καλου-κακου εχε καποιον διπλα σου με μια ξυλινη σκουπα αν συμβει τιποτα να σε απομακρυνει, οπως ξερεις τα νευρα δεν υπακουν στον εγκεφαλο κατα την ηλεκτροπληξια, για αυτο μην ακουμπας τιποτα με κλειστη παλαμη, αν την παθεις δεν θα ανοιγει...:fie:

Link to comment
Share on other sites

Αν οντως δεν υπαρχει προβλημα στο τροφοδοτικο, καλως...

Κακως φιλε μου...

Πριν μια βδομαδα ασχοληθηκα με πυκνωτες-τροφοδοτικα για πρωτα φορα...[χωρις ιδιαιτερες πρακτικες γνωσεις, να 'ναι καλα ενα καρνταση που βοηθησε]...

Αν οντως ειναι φουσκωμενος ο πυκνωτης, θα πρεπει να δεις τι γραφει πανω του [ποσα μFarad και ποσα volt] και εν συνεχεια να προμηθευτεις ενα καινουριο απο οποιοδηποτε καταστημα ηλεκτρονικων...

Προτου ακουμπησεις οτιδηποτε καλο θα ηταν να γειωνεσαι...

Αποσυνδεεις το τροφοδοτικο για καμια ωρα πριν το ανοιξεις...

Με ενα πολυμετρο [ρυθμιζοντας σωστα τι μετρας και τι μορφη ρευματος δηλαδη εναλλασσομενο ή συνεχες] μετρας τα volt των 2 κυριων πυκνωτων και οταν δεις να ειναι κατω των 1-2 volt, προχωρας...

Υστερα βγαζεις τις βιδουλες [ψυχολογικοι ειναι οι φοβοι οπως να στραβωσουν, και ξεπερνιουνται μεχρι να βγει η πρωτη βιδα]...

Πρεπει εισαι εξοπλισμενος με ενα καλάι [για το λιωσιμο των ''ποδαρακιων'' του πυκνωτη-καλυτερα να γινουν σε ανοιχτο χωρο μακρια απο κουρτινες...Το καλάι τσουρουφλαει...] και μια τρομπα [για να ρουφας το λιωμενο υλικο]...

Αφου βγαλεις τον παλιο τοποθετεις τον καινουριο, κολλας τα ''ποδαρακια'' στην πλακετα με το καλάι και στην συνεχεια κοβεις οτι περισσευει με μια πενσα ή κοπιδι...

Βιδωνεις την πλακετα στο τροφοδοτικο, υστερα βιδωνεις τη θηκη του τροφοδοτικου και βαζεις σε λειτουργια τον υπολογιστη...

Δεν ειμαι επαγγελματιας, αλλα αφου ποσταρω δεν εγινα καρβουνο...

Αν πας να ασχοληθεις με αλλαγη πυκνωτη καλου-κακου εχε καποιον διπλα σου με μια ξυλινη σκουπα αν συμβει τιποτα να σε απομακρυνει, οπως ξερεις τα νευρα δεν υπακουν στον εγκεφαλο κατα την ηλεκτροπληξια, για αυτο μην ακουμπας τιποτα με κλειστη παλαμη, αν την παθεις δεν θα ανοιγει...:fie:

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Μου φαίνεται ότι πρέπει να βρω ηλεκτρολόγο/τεχνικό υπολογιστών να την κάνει αυτή τη δουλειά γιατί ούτε εμπειρία σε τέτοια θέματα έχω, ούτε εργαλεία ούτε υπομονή/σταθερό χέρι. Πάντως μου κάνει εντύπωση που για λίγη ώρα σταμάτησε αφου το μετακίνηση έστω και λίγο χμμ . Βέβαια ο ήχος είναι σαν σφύριγμα πολύ υψηλής συχνότητας σαν ηλεκτρικό.

Α και μία ίσως χαζή ερώτηση : Υπάρχει περίπτωση να καεί το τροφοδοτικό? και δεν εννοώ απλά να χαλάσει, εννοώ να πάρει φωτιά :ρ να έχω και πυροσβεστήρα όποτε το ανοίγω? :ρ

:thank_you2:

Link to comment
Share on other sites

Α και μία ίσως χαζή ερώτηση : Υπάρχει περίπτωση να καεί το τροφοδοτικό? και δεν εννοώ απλά να χαλάσει, εννοώ να πάρει φωτιά :ρ να έχω και πυροσβεστήρα όποτε το ανοίγω? :ρ

:thank_you2:

Ξαναλεω δεν ειμαι επαγγελματιας και προεχει η ασφαλεια...Δεν παιζουμε με 220 volt...

Δεν θεωρω πιθανο να παρει φωτια το τροφοδοτικο σου...

Το πολυ-πολυ να σκασει ο πυκνωτης, αφηνωντας ενα κροτο, με ενα μικρο συννεφακι καπνου και μυρωδιας...

Μπορεις να δεις και βιντεο στο Youtube με σκασιματα πυκνωτων...

Link to comment
Share on other sites

Ωχ μου φαίνεται θα το βγάζω κι απο την πρίζα φεύγοντας κάθε μέρα :confused:

Anyway thanks και πάλι!

Κατσε - κατσε...

Εγω μιλαγα για την περιπτωση που βαλεις καινουριο πυκνωτη και γινει καμια στραβη...

Αλλιως μην φοβασαι...

Εγω δουλευα με φουσκωμενο πυκνωτη στο τροφοδοτικο μου για 1 χρονο, και δεν εσκαγε το ''σκασμενο''...

Απλα σε φασεις rendering και ετσι, το συστημα εκλεινε αποτομα...

Επισης οταν εβαζα τον διακοπτη του τροφοδοτικου στο 0, του επαιρνε κανα 7 ωρο για να επανατροφοδοτηθει ξανα...[φορτιση-εκφορτιση πυκνωτων]...

Link to comment
Share on other sites

Ααα οκ. Πάντως από θέμα απόδοσης δεν εχει κανενα πρόβλημα ακόμα. Ούτε απότομα κλεισίματα ούτε τίποτα. Πριν έτρεξα κι ενα 3dmark06 και ήταν οκ. Τέσπα θα το αφήσω λίγο μπας και του περάσει :ρ αλλιώς rma αν βρω απόδειξη (βέβαια ηταν κι απο το e-shop οπότε βλεπω σε κανα μηνα να μ ρχεται καινουργιο).

Link to comment
Share on other sites

Ααα οκ. Πάντως από θέμα απόδοσης δεν εχει κανενα πρόβλημα ακόμα. Ούτε απότομα κλεισίματα ούτε τίποτα. Πριν έτρεξα κι ενα 3dmark06 και ήταν οκ. Τέσπα θα το αφήσω λίγο μπας και του περάσει :ρ αλλιώς rma αν βρω απόδειξη (βέβαια ηταν κι απο το e-shop οπότε βλεπω σε κανα μηνα να μ ρχεται καινουργιο).

Εαν εισαι σε εγγυηση, τοτε κομπλε...

Εμενα ηταν χωρις εγγυηση και το χειρουργησα χωρις δισταγμο...

Πολυ φαση εχει η ηλεκτρολογια τελικα...:clap::clap::clap:

Link to comment
Share on other sites

UPDATE:

Έλεγξα τη ταση απο bios :

VCore ~1.4-1.41 V ( ενώ κανονικά το χω στα 1.39 + και το cpu-z μου δείνχει ~1.41)

3.3V ~3.5V

5V ~ 5V

12V ~ 12.250V

Και δεν βρίσκω και την αποδείξη. φμλ :tomato: Τέσπα ώρα να γνωριστώ κι εγώ με τον υπέροχο κόσμο της ηλεκτρολογίας :ρ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.