Jump to content



Πάει για πέταμα η μητρική;


Ilias83

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Ilias83

Πάει σίγουρα εκεί...

Από την φωτογραφία δεν φαίνεται και τόσο καλά...

Ακούμπησε σε ένα από τα δύο γυμνά pinάκια που φαίνονται κάτω δεξιά (δίπλα γράφει JAV καi είναι το jumper του lash Write Protection)

Αν είχε καεί το chip είναι λογικό να ξεκινάει κανονικά ο υπολογιστής??? (Αν και μάλλον λογικό είναι. Δεν επιρρεάζει το ρεύμα)

κάτσε για να καταλάβω.., Ο υπολογιστής τώρα ξεκινάει κανονικά? Τι εννοείς ότι παίρνει ρεύμα αλλά δε POSTάρει? Το ότι παίρνει ρεύμα να φυσιολογικός είναι. Το να POSTάρει είναι κουφό.

Αν έχεις πολύμετρο μέτρα τι δίνουν τα pins στη θέση JAV. Αν δε δίνουν πολλά τότε είσαι κυριλέ. ένωσε το Α15 με την κόλληση που έδειξες και έχεις πολλές πιθανότητες να δουλέψει. (χρησιμοποίησε λεπτό καλώδιο, κανένα από ATA100 για να μην έχεις μεγάλες αντιστάσεις)

Αρχική απάντηση από nobig

@enduracell μππορώ να κάνω flash με παρόμοια μητρική μόνο η οποιαδήποτε έχει award BIOS και συμβατλο στιπάκι ως προς τα Pins;

Ναι σε οποιαδήποτε mobo με award ΒΙΟS και 32pinο chipάκι (PLCC) πιστεύω θα γίνει σχετικά εύκολα. (κοίτα εδώ να δεις πως γίνεται)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

Κάτσε γιατί με έμπλεξες λίγο μάλλον θες να πεις bootάρει και όχι postάρει...

Ο υπολογιστής ξεκινάει, παίρνει ρεύμα και αρχίζει και εγώ παίρνω απλά μαύρη οθόνη δηλαδή όπως και πριν (αυτό εννοούσα κανονικά - δηλαδή όπως και πριν) Δυστυχώς δεν έχω πολύμετρο... (Και δεν ξέρω και κάποιον που να έχει)

Θα δκιμάσω την κόλληση και θα σας πω τί αποτελέσματα θα έχω...

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. Πιστεύω να δουλέψει. Ευτυχώς που τα pin του rom σου δεν ήταν πολύ διαφορετικά από αυτά του Winbond (συνήθως δεν είναι) απ ότι είδα και στο θέμα που έκανες στο BIOSmod υπάρχουν ελπίδες να γίνει. :)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα να κάνω flash απο την gigabyte 7zx-1 το BIOS της shuttle ΑΚ35GTR. Κάνω όλες τους μανούρες βάλε βγάλε BIOS, κτλ Το AMIflash αναγνωρίζει το chipset και τον τύπο BIOS και μόλις πάω να κάνω flash μου βγάζει BIOS ID error. Είναι πρόβλημα του αρχείου BIN ή έχει πρόβλημα το Chip;. Δοκίμασα να κατεβάσω διαφορετικά BIOS αλλά με όλα το ίδιο λέει.

Λοιπόν, δοκίμασα και με uniflash και guess what. Τα δύο τελευταια κουτάκια αποτυγχάνουν στο verification. Οπότε τι παίζει ρε παιδιά, το τσιπάκι τα έπαιξε. Που μπορούμε να βρούμε τέτοια τσιπάκια για αγορά;

Τελικά απέκλισα και το χαλασμένο τσιπάκι. Έγινε κανονικά φλας το BIOS της Gigabyte πάνω στο τσιπάκι της shuttle και τώρα δουλεύω με αυτό. ΥΠάρχει κάποια αδυναμία μάλλον με αυτή τη μητρική να προγραματίσει ατιδήποτε άλλο εκτός απο το Bios της. Δοκίμασα και με bios msi gigabyte για ΚΤ266Α αλλά πέρνω το ίδιο μήνυμα BIOS ID error. Κόιταξα επίσης και το bios που μου στείλαν απο την shuttle πριν γίνει όλο αυτό το σκηνικό και είναι λάθος μέγεθος 1ΚΒ μικρότερο. :whip:

Τους είπα ότι δεν φλασάρει και μου σύστησαν ένα διακόπτη, το φλάσαρα και απο κει και πέρα τα γνωστά

:rip:

Link to comment
Share on other sites

γενικά αυτό που προσπαθείς να κάνεις είναι δύσκολο. Δε ξέρω αν έχει καταφέρει να το κάνει κανένας. Η δυσκολία είναι ότι προσπαθείς να προγραμματίσεις ένα rom με το BIOS της Αward μέσω του AMI flasher. Θα πρέπει να βρεις σε αυτή την περίπτωση (αν υπάρχει και αν γίνεται καθώς αυτά που σου λέω είναι θεωρητικά και δε τα έχω επιχειρήσει) τις παραμέτρους όπου θα κάνουν το flasher να προγραμματίσει το ΒΙΟS με τις ρουτίνες του ίδιου του bin +να κάνει Bypass το ID του ΒΙΟS (δηλαδή μη κάνει σύγκριση μεταξύ των). Aν θες πάτα amiflash.exe /? λογικά θα σου βγάλει τις παραμέτρους που παίρνει και από τις περιγραφές του καθενός δοκίμασε να βάλεις τα κατάλληλα.

Το Uniflash λογικά μπορεί να το κάνει αλλά θέλει και αυτό τις κατάλληλες παραμέτρους. Διάβασε το doc που έρχεται μαζί με το zip θα βοηθηθείς πολύ.

To ROM μη φοβάσαι δε παθαίνει τίποτα με ότι και να του βάλεις πάνω.

Ελπίζω να μην έχεις κανένα Flash protection ενεργοποιημένο από το BIOS της Giga γιατί δημιουργεί προβλήματα.

Μπορείς αν θες να δοκιμάσεις να flashάρεις και με awdflash (το flasher της Award) αλλά δίνω πολύ λίγες πιθανότητες να σε αφήσει να το κάνεις με αυτά που έχω δει μέχρι τώρα. Το πιο εύκολο φυσικά είναι να βρεις μια mobo με award ΒΙΟS και να κάνεις την δουλεία (και εκεί θέλει παραμέτρους).

Link to comment
Share on other sites

Πήρα σήμερα το BIOS που μου έστειλαν απο την Shuttle. Πάω να το βάλω όλο χαρά ανοιγώ και δεν βλέπω τίποτα. ωχ λέω. Τελοσπάντνων κάνω reset BIOS και όλα τα σχετικά. Η μητρική μάλλον πέθανε. Τον τελευταίο 1.5 μήνα μου έχουν πεθάνει επεξεργαστής, μητρική, δίσκος. ’ντε καλά πάμε! :happy:

Ζητώ την βοήθεια για αγορά μητρικής. Αποκλείωντε ABIT N7F και σχετικά γιατί αυτό που θέλω είναι μια απλή μητρική με τα βασικά, γρήγορη και αξιόπιστη. Έχω κλειδωμένο επεξεργαστή και μνήμη 2100 και δεν είμαι διατεθημένος να πάρω καινούργια μνήμη και cpu. Αναβάθμιση καλή σε 2 χρόνια με το καλό σε dual core.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μου είχε μείνει απορία: Τι εννοείς πάνω από 200? Επειδή τώρα έχω την ΚΤ600...

Στην υπόθεσή μου τώρα:

Λοιπόν κόλλησα ένα κοματάκι από ΑΤΑ100 και προσπάθησα να διορθώσω το καμμένο...

Η αλήθεια είναι οτι δεν ξέρω αν το πέτυχα, αλλά δεν έχει σημασία. Με ότι κόλπο και να προσπαθήσω, ότι pinάκια και να ενώσω δεν ξεκινάει με τίποτα ο υπολογιστής...

Βαρέθηκα να προσπαθώ...

Έτσι και αλλιώς για τελειωμένη την είχα τη μητρική...

Το κακό είναι οτι το πέτυχα μια φορά ήδη να τη φτιάξω και δεν θυμάμαι τουλάχιστον ποια pinάκια ένωσα να σας ενημερώσω και να ξέρω και εγώ για άλλη φορά...

Τέσπα μάλλον το chipάκι του BIOS τα έχει παίξει...

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια...

Φίλε Γιάννη εσύ δεν είσαι μέσα στους "όλους" γιατί νομίζω οτι βοήθησες πολύ περισσότερο...

Σε ευχαριστώ ξεχωριστά και εύχομαι να μπορέσω κάποια στιγμή να ανταποδώσω τη βοήθειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.