Jump to content



Πάει για πέταμα η μητρική;


Ilias83

Recommended Posts

Είχα μια QDI PlatiniX 2

http://www.qdigrp.com/qdisite/eng/products/platiniX2.htm

και την ώρα που πέρναγα άλλο BIOS μου έκανε πλάκα η ΔΕΗ....

Τέλος πάντως σαν αποτέλεσμα είχα να ανοίγει ο υπολογιστής, αλλά όχι η οθόνη και να μην ακούγω τον ήχο που κάνει όταν ανοίγει (αφού μετρήσει τη RAM)

Επείσης αν και είχε οριστεί First Boot το floppy δεν έκανε κανέναν ήχο

(συνήθως κάνει στην αρχή)

Τί έχει γίνει;

Την σκότωσα τη μητρική μου;

Να ξέρω δηλαδή αν είναι να πανηγυρήσω οτι είμαι επιτέλουν και εγώ ένας μητροκτόνος...

(Βασικά θέλω να ξέρω αν υπάρχει τρόπος να διορθωθεί, γιατί αν διορθώνεται, μόλις απέκτησα 2ο υπολογιστή)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

Δεν ξέρω το επίπεδό σου, γι αυτό μη παρεξηγηθείς αν κάτι από αυτά λέω πιο κάτω σου είναι ευνόητο.

1. Ένα beep σημαίνει ότι όλα έχουν καλώς με τη μητρική σου. Αφού λοιπόν δεν σου κάνει το beep, συνεπάγεται ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα (εκτός από την περίπτωση να κάηκε το pc speaker, πράγμα εξαιρετικά σπάνιο)

2. Δοκίμασε να κάνεις reset το bios (αυτό γίνεται με κάποιο jumperaki, δες το manual).

3. Βγάλε την μπαταρία του bios για αρκετή ώρα (ένα λεπτό πρέπει να αρκεί)

4. Υπάρχει μια διαδικασία που λέγεται hot upgrade ή κάτι τέτοιο, so google it.

5. Τέλος, υπάρχουν site που πουλούν το chip του bios οπότε μπορείς και από εκεί να λύσεις το πρόβλημά σου.

ΥΓ: Δεν είναι εύκολη η λύση του προβλήματός, αλλά εν πάσει περιπτώση αυτές είναι οι επιλογές σου.

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Για δες αν σε βοηθάει

http://www.sysopt.com/articles/recoverbios/

και αυτό

"Turn your system off and place the floppy disk with the saved BIOS image file

On your keyboard press and hold Alt & F2 (low-level BIOS flash hot keys).

Turn on the power with the hot keys depressed until your floppy drive is accessed. Your screen will remain blank until the BIOS program block is flashed.

If your system either reboots or displays a message to reboot system then the procedure was successful

If you did not save the old bios file then just use the new one (or one you know works) fo the above procedure."

good luck

Link to comment
Share on other sites

Sorry ξέχασα να γράψω οτι έκανα reset τις ρυθμήσεις του Bios με το jumperάκι (όχι δεν ξέχασα να το βάλω στη θέση του μετά - αν δεν το βάλεις δεν ανοίγει ο υπολογιστής) και οτι έβγαλα και τη μπαταρία της μητρικής (βασικά την ίδια δουλειά κάνει με το jumperάκι)

Για αυτό το hotκάτι έψαξα, αλλά δεν βρήκα και πολλά. (Δεν ξέρω βασικά τι ακριβώς κάνει και πως μπορείς να το δουλέψεις αφού δεν λειτουργεί τίποτα στον υπολογιστή)

Για το chip (χλωμό να κάνω αγορά) αλλα sorry πως το αλλάζεις;

Εμένα πάντως μοιάζει κολλημένω στη μητρική....

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δύσκολο το hot flash....

Το μόνο που χρειάζεται είναι σταθερό χέρι καλό κατσαβιδάκι η PLCC Grabber και τύχη..

Σε μένα σε μια msi kt266 pro2 με corrupt bios δούλεψε υπέροχα και έσωσα to mobo.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από miror

Για δες αν σε βοηθάει

http://www.sysopt.com/articles/recoverbios/

και αυτό

"Turn your system off and place the floppy disk with the saved BIOS image file

On your keyboard press and hold Alt & F2 (low-level BIOS flash hot keys).

Turn on the power with the hot keys depressed until your floppy drive is accessed. Your screen will remain blank until the BIOS program block is flashed.

If your system either reboots or displays a message to reboot system then the procedure was successful

If you did not save the old bios file then just use the new one (or one you know works) fo the above procedure."

good luck

Προφανώς εκεί που λέει saved BIOS image file εννοεί τη Boot - disk που φορτώνει το BIOS...

Ενώ το μηχάνημα είναι κλειστό το ανοίγω έχοντας πατημένο Alt +F2. Το έκανα, αλλά ο υπολογιστής δεν έχει πρόσβαση στη δισκέτα... Απ'οττι κατάλαβα πρέπει να κρατάω το Alt +F2 πατημένο.

Ναι, αλλά για πόση ώρα;

Το έχει δοκιμάσει κανείς και πέτυχε;

Πάντως σε εμένα δεν διαβάζει τη δισκέτα...

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα

http://213.21.215.147:8080/www.supermicro.com/TECHSUPPORT/FAQs/BIOS_FAQ.htm

II. Award:

a. To flash BIOS:

i. Boot up the system that you want to flash its BIOS from a Win98 boot disk.

ii. Type A:\>awdflash [bIOS filename.bin] /py/wb/cd/sn/cc/r

iii. System will flash BIOS from here, and reboot once it finishes.

b. To recover BIOS:

i. Insert the floppy disk that contains a BIOS file and awdflash utility into floppy drive.

ii. Power on the system and at the same time press Alt + F2 until the system brings up Award flash utility.

iii. Remove BIOS disk when done and reboot the system.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όταν προσπάθησα και γω να flashάρω μια VΙΑ mobo με Award ΒΙΟS ενώ βρήκα καμιά δεκαριά shorcut keys για να θέσω σε λειτουργία το boot block κανένα δε δούλεψε. Δοκίμασε να βγάλεις την VGA σου σα τελευταία προσπάθεια ή αν είσαι αρκετά γενναίος διάβασε αυτό

Link to comment
Share on other sites

Το floppy όχι γιατί το χρησιμοποιώ στον υπολογιστή που έχω τώρα.

Η μητρική γιατί να την έχω χαλάσει;

Δούλευε τέλεια μεχρι να γίνει λάθος με το BIOS.

To φλοππυ όμως όταν ξεκινάει ο υπολογιστής δεν ανάβει φωτάκι, δεν γυρνάει, δεν κάνει τίποτα.

Επίσης οι τελευταίες ρυθμήσεις του BIOS του ήταν boot πρώτα από το σκληρό και μετά από το CD-Rom.

Έχω κάνει βέβαια reset της ρυθμήσεις από το jumper, αλλά πάλι δεν ξέρω.

’σχετο, αλλά όταν δοκιμάζω, πάνω στη μητρική έχω μόνο το CPU, τη μνήμη , τη VGA και το floppy. Δεν έχω σκληρό.

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα και χωρίς VGA.

Η δισκέτα δεν ξεκινάει να διαβάζει με τίποτα....

Έκανα και δισκέτα έχοντας γράψει στο autoexec.bat @AWDFLASH PP2_V23.BIN για να κάνει μόνη της το flash (μιας και εγώ δεν θα βλέπω οθόνη) Έφτιαξα και ένα Bootable CD μήπως τρέξει από το CD. Εκτός από Alt+F2 υπάρχει κανένα άλλο κόλπο να δοκιμάσω?

Φίλε enduracell το link που μου έδωσες με βγάζει σε forum μόνο που με βγάζει κατευθείαν στο log in.... Περι τίνος πρόκειτε?

Γεναίος είμαι μιας και δεν έχω τίποτα να χάσω...

Η μητρική πάει για πέταμα να δεν φτιαχτεί, τη μνήμη SDRAM θα την σκοτώσω κάπου και τον επεξεργαστή (P4 1.7Ghz Willamette) δεν νομίζω να τον αγοράζει κανείς...

Οπότε κάθε πρόταση αποδεκτή.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ilias83

Το δοκίμασα και χωρίς VGA.

Η δισκέτα δεν ξεκινάει να διαβάζει με τίποτα....

Έκανα και δισκέτα έχοντας γράψει στο autoexec.bat @AWDFLASH PP2_V23.BIN για να κάνει μόνη της το flash (μιας και εγώ δεν θα βλέπω οθόνη) Έφτιαξα και ένα Bootable CD μήπως τρέξει από το CD. Εκτός από Alt+F2 υπάρχει κανένα άλλο κόλπο να δοκιμάσω?

Φίλε enduracell το link που μου έδωσες με βγάζει σε forum μόνο που με βγάζει κατευθείαν στο log in.... Περι τίνος πρόκειτε?

Γεναίος είμαι μιας και δεν έχω τίποτα να χάσω...

πρέπει να κάνεις το κλασική εγγραφή για να δεις το Forum. Στο συγκεκριμένο θέμα αναφέρει κάποιο παιδί με παλιό mobo σα το δικό σου και Award ΒΙΟS πως κατάφερε να κάνει το Boot block να πεταχτεί κατά το boot.

Δοκίμασε όμως και αυτό που λέει ο DJD είναι πολύ λογικό να συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.