Jump to content



Επιλογη NAS...


Dark Oblivion

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.

Ειμαι κατοχος ενος Xtreamer Etrayz και μπορω να πω οτι δεν ειμαι και πολυυυυυυυυυυ ευχαριστημενος.

Οποτε σιγα σιγα ηρθε η στιγμη να παω σε κατι πιο 'σοβαρο'.

Αυτο το καιρο και ειδικα τις τελευταιες μερες κοιταζα τα εξης και θελω την βοηθεια/γνωμη του κοινου.

Θα τα αναφερω και με σειρα αυξησης τιμης.

1. LevelOne GNS-2000 : 119e

2. Netgear RND-2000 : 170-190e

3. Synology DS-211j : 220e

4. QNap TS-219P+ : 300+

Το QNAP φαινεται το καλητερο αλλα πολλα τα 300+ γα&*$#τη... :yu:

Link to comment
Share on other sites

Για σοβαρο NAS θα δωσεις 200+€ οποτε το Synology ειναι σιγουρα μια καλη επιλογη. Γιατι απο QNAP επελεξες τοσο ακριβο μοντελο? Αυτο για παραδειγμα νομιζω οτι σε καλυπτει: pc1 και ειναι περιπου στα ιδια λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

Για σοβαρο NAS θα δωσεις 200+€ οποτε το Synology ειναι σιγουρα μια καλη επιλογη. Γιατι απο QNAP επελεξες τοσο ακριβο μοντελο? Αυτο για παραδειγμα νομιζω οτι σε καλυπτει: pc1 και ειναι περιπου στα ιδια λεφτα.

Γιατι ειναι ευχρηστο απο θεμα του να μπορεις να βγαζεις τους hdd ανα πασα ωρα και στιγμη... τωρα θα μου πεις οτι αυτο δεν θα το εκανα με το Synology. Αλλα το Synology εχει καλο και ευχρηστο λειτουργικο.

Για δες και ένα dlink που συζητούσαν σε ένα άλλο θέμα λίγο πιο πάνω Ποιό NAS "κουτι"?

Αυτο το Dlink τι λειτουργικο φωραει? Ειναι αραγε σαν του Synology???

Τσεκαρε απαραιτητα το hp microserver.

Και απο Ελλαδα εχει καλη τιμη.Απο Γερμανια ακομα καλυτερη.

Αν κοιταξεις στα ξενα φορα μπορεις να κανεις οτι θες με αυτο ...

Πολυ καλο μηχανημα ... αλλα θα προτιμουσα κατι στο μεγεθος του etrayz ,αντε λιγο μεγαλυτερο.

Κανεις δεν κανει θεμα για το NETGEAR?? Τοσο μουφα ειναι? :p

Link to comment
Share on other sites

Νetgear μακρυα.Το καλυτερο απο αυτα που αναφερθηκαν ειναι το 211j

Μου αρεσει πολυ αυτο που μου ανεφερες... απο θεμα λειτουργικου πως τα παει? Απλα μου αρεσει γιατι ειναι στα ιδια λεφτα με το Synology και με 2 hdd παραπανω... σωστα?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Μου αρεσει πολυ αυτο που μου ανεφερες... απο θεμα λειτουργικου πως τα παει? Απλα μου αρεσει γιατι ειναι στα ιδια λεφτα με το Synology και με 2 hdd παραπανω... σωστα?

Τσέκαρε εδώ για σπιτική παρουσιάση, επιδόσεις και βαθμολογία.

:p

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15869]Dark Oblivion[/MENTION]

Σαν ιδέα θα ταν ωραία και ένας μικρός υπολογιστής που θα είχε ναι μεν μεγαλύτερο μέγεθος, αλλα θα εξυπηρετούσε σε περισσότερα πράγματα απο ότι ένας σκέτος απο θέμα κόστους (χωρίς δίσκους), μη αναβαθμίσιμος NAS.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15869]Dark Oblivion[/MENTION]

....θα εξυπηρετούσε σε περισσότερα πράγματα απο ότι ένας σκέτος απο θέμα κόστους (χωρίς δίσκους), μη αναβαθμίσιμος NAS.

...που όμως είναι μικρότερος, χωραει σε πολλά μερη, είναι αθόρυβος και έχει μικρότερη κατανάλωση ( 5-28W).

Και επίσης έχει έτοιμες πολλές πρακτικές και μελετημένες λυσης διαχείρισης.

Εγώ συνιστώ γενικώς NAS ανάμεσα στα 2...

Link to comment
Share on other sites

Είναι ναι μικρότερος αρα χωράει και σε περισσότερα μέρη, κουτάκια ωραία μικρά υπάρχουν για να χωρέσουν οπουδήποτε.

Αθόρυβα υπάρχουν mini ITX και με μικρή κατανάλωση.

Οπότε δεν χρειάζεται πολύ να στεναχωριέσαι.

Και επίσης έχει έτοιμες πολλές πρακτικές και μελετημένες λυσης διαχείρισης.

Ο υπολογιστής να δείς...

Εγώ συνιστώ να πάρεις mini ITX για να το κάνεις και Media Center εκτός απο έναν απλό fileserver.

Link to comment
Share on other sites

...που όμως είναι μικρότερος, χωραει σε πολλά μερη, είναι αθόρυβος και έχει μικρότερη κατανάλωση ( 5-28W).

Και επίσης έχει έτοιμες πολλές πρακτικές και μελετημένες λυσης διαχείρισης.

Εγώ συνιστώ γενικώς NAS ανάμεσα στα 2...

Αναλογα τι θελεις αλεχ..

Airplay τρεχει το nas?..οχι

Wordpress??..?

Καταλαβενεις το point μου νμζ..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα τι θελεις αλεχ..

Airplay τρεχει το nas?..οχι

Wordpress??..?

Καταλαβενεις το point μου νμζ..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Εξηγησε μου λιγο τη χρησιμοτητα του airplay. Εγω το χω το NAS πανω στην τηλεοραση μου που εχει ethernet και media player και streamαρω τα παντα. Στο ipad παλι streamαρω με xbmc και buzz player.

Edit: τελικά πάιζει και airplay για τραγούδια μεσω της εφαρμογής DS Audio. :p

Wordpress φυσικα και εχει. Και apache και mysql.

Μια που πιάσαμε και τα mac, υποστηριζει πληρως και Time Machine και επισης Airprint για ολες τις ios συσκευες και μαλιστα κανει οποιονδηποτε εκτυπωτη usb, συμβατο με airprint και google cloud print....

Δε το λεω ετσι ρε GV, το Nas δεν ειναι πια ο ξεπερασμενος αργος δικτυακος σκληρός...

Link to comment
Share on other sites

Δες και τα Thecus. Απο την μικρη σειρα το Ν2200 (2 δισκους) και το μεγαλο αδελφακι του Ν3200 (3 δισκους, αλλα με 2χGigabit...)

Τα βαζουμε συχνα σε εταιριες και εχω ενα απο τα μεγαλα (Ν5500) σπιτι μου οπου εχω τα αρχεια μου (raid5+failover disk ;) )

Link to comment
Share on other sites

Δες και τα Thecus. Απο την μικρη σειρα το Ν2200 (2 δισκους) και το μεγαλο αδελφακι του Ν3200 (3 δισκους, αλλα με 2χGigabit...)

Τα βαζουμε συχνα σε εταιριες και εχω ενα απο τα μεγαλα (Ν5500) σπιτι μου οπου εχω τα αρχεια μου (raid5+failover disk ;) )

Σε τι τιμες παιζουν αυτα? Απο θεμα λειτουργικου? Linux?

Link to comment
Share on other sites

Εξηγησε μου λιγο τη χρησιμοτητα του airplay. Εγω το χω το NAS πανω στην τηλεοραση μου που εχει ethernet και media player και streamαρω τα παντα. Στο ipad παλι streamαρω με xbmc και buzz player.

Wordpress φυσικα και εχει. Και apache και mysql.

Μια που πιάσαμε και τα mac, υποστηριζει πληρως και Time Machine και επισης Airprint για ολες τις ios συσκευες και μαλιστα κανει οποιονδηποτε εκτυπωτη usb, συμβατο με airprint και google cloud print....

Δε το λεω ετσι ρε GV, το Nas δεν ειναι πια ο ξεπερασμενος αργος δικτυακος σκληρός...

οταν εισαι στον καφε ομως δεν μπορεις να δεις video μεσο 3g στο ipad :D xaxaxa

Α οκ δεν ηξερα οτι μπορεις να σηκωσες webpage πανω..απλα ειμαι της αποψης οτι με λιγα watt παραπανω εισαι επεκτασιμος,εχεις καβατζα pc (με οτι σημαινει αυτο)..και ειναι διαφορετικο πιστευω να παιζεις με debian ..απο το να παιζεισ με μια fixed webpage.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χάζευα λίγο σήμερα την Fractal design. Σε αυτό το κουτάκι βάζεις 6 δίσκους.

[ame]http://www.amazon.co.uk/Fractal-Design-Array-Power-Supply/dp/B00407HUFM/[/ame]

Βάζεις και μία mini ITX με Fusion

[ame=http://www.amazon.co.uk/ASUS-E35M1-I-integrierte--350-Mini-ITX/dp/B0053XVHBK/ref=sr_1_35?s=computers&ie=UTF8&qid=1318962100&sr=1-35]ASUS E35M1-I, integrierte AMD E-350, Mini-ITX: Amazon.co.uk: Computers & Accessories[/ame]

Και σου λείπουν και 1-2GB Ram και είσαι έτοιμος. Με λιγότερα από 300€ και πολύ μεγαλύτερες δυνατότητες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.