Jump to content



Λήψη ασύρματης σύνδεσης και διαμοιρασμός σε δίκτυο


SpawNerGR

Recommended Posts

Αυτό πως θα το αποκλείσω και τι πρέπει να κάνω στην περίπτωση που ισχύει το nat-routing?

Αυτό που φαντάζομαι ότι έχει γίνει είναι ότι το thompson έχει δημιουργήσει ένα δικό του δίκτυο που απλα συμπίπτει με τo κανάλι,SSID και WPA του ΟΤΕ. Δηλαδή ένα άλλο ξεχωριστό δίκτυο, όμως στο WDS του thompson βλέπω καταχωρημένο το ρούτερ του ΟΤΕ, με MAC address κτλπ.

Θα συμφωνήσω διότι αν το Thomson λειτουργούσε σε bridge mode θα ήταν διάφανο στο δίκτυο,δεν λέω ότι δεν θα μπορούσες να το "δεις" την IP, την κρατά αν δεν κάνω λάθος έτσι ώστε να μπορείς να το ρυθμίζεις,απλά πρέπει να έχει κάποια ρύθμιση για να κάνει relay τα DHCP messages του άλλου router του ΟΤΕ

Link to comment
Share on other sites

Θα φάνταζε ιδανικό ρούτερ, γιατί πέρα απο την δουλειά που προσπαθώ να κάνω, ήδη ενσωματώνει και άλλες λειτουργίες, όπως modem για πρόσβαση στο ίντερνετ, switch/router γιατί δημιουργεί με δικό του DHCP δίκτυο με 4 θύρες LAN, επίσης Wireless δίκτυο το οποίο εξυπηρετεί πάλι μέσω του ρούτερ λειτουργία δικτύου αλλα και με την βοήθεια του modem και πρόσβαση ασύρματα στο ιντερνετ, καθώς επίσης και λειτουργίες NAT, Hardware Firewall, Dyn-DNS και αλλα μικρά εργαλεία που κάνουν (προσπαθούν τουλάχιστον) ολοκληρωμένες προτάσεις σε λύσεις δημιουργίας δικτύου με οποιδήποτε τρόπο σκεφτεί κανείς.

Δυστυχώς όμως είναι τόσο περιορισμένα τα πράγματα γιατί είναι και τόσο πολλά απο την μεριά του κατασκευαστή, που στο θέμα το δικό μου απλά έχεις την δυνατότητα απο ένα κουμπί να μπείς να ενεργοποιήσεις το WDS και να βάλεις κάποιες παραμέτρους, όπως SSID, είδος κλειδιού WPA,WEP κλτπ και το κανάλι που θες. Κάτι παραπάνω δεν έχει. Ίσως σε λειτουργια command line μέσω κάποιας κονσόλας (στυλ PuttY) να έχει ποιο πολλές ρυθμίσεις, αλλά στην θεωρία φαντάζαν όλα τόσο απλα, αλλα τελικά δεν είναι... :...:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αν δεις απο πάνω τα μηνύματα, προς το παρών τζίφος η δουλειά, πόσο μάλλον αν αρχίζω να πειράζω απο την μεριά του ρουτερ πραγματάκια, που έχει εκεί κουμπωμένα ο σπιτονοικοκύρης μου τα δικά του και χαλάσουν... θα φάω ban. Απο το σπίτι, όχι απο το δίκτυο.

Ήθελα να πάρω αυτό εστω το λίγο που έπαιρνα,να το κάνω στο δικό μου δίκτυο να είναι ένα δυνατό δίκτυο, αλλα τελικά ή λεφτά πρέπει να δώσω ή δε γίνεται όπως έχουν τα πράγματα, μιας και το Thomson δε με αφήνει να βγώ παραέξω, οπότε θα πάω σήμερα κιόλας να πάρω ένα καλωδιάκι UTP 30 μέτρα να τελειώνουμε... Με το μέτρο μόλις στα 0,5 σεντ και σήμα καμπάνα, αξίζει τελικά καλώδιο και πάλι καλώδιο.

Link to comment
Share on other sites

Αν το wds κάνει σκέτο bridging και συνδέεται σωστά θα πρέπει να παίρνεις dhcp από το γείτονά σου. Αλλιώς αν δεν παίρνει σημαίνει ότι σου κάνει routing οπότε πρέπει να ενεργοποιήσεις το dhcp σου και να κάνεις nat πριν περάσεις από το δίκτυό σου στο γείτονα.

Link to comment
Share on other sites

Λεπόν να σε πω γιατί άρχισε να με πονάει το κεφάλι.

Προσπαθείτε να με βοηθήσετε και ευχαριστώ για αυτό, αλλα είναι τόσες πολλές οι πληροφορίες και τόσες οι πηγές που κλατάρω.:confused:

Αν γίνει αυτό που λες και ενεργοποίησω το DHCP έτσι ώστε το thomson να μοιράζει τις IP στο δίκτυο μου και κάνω ΝΑΤ έτσι ώστε να κάνω προφανώς forward την ip του thomson στο ρούτερ του ΟΤΕ, τελικά τις IP στις κάρτες δικτύου των clients θα είναι στο αυτόματο λόγω του DHCP? Αλλιώς πως θα είναι με στατικές IP το δίκτυο μου?

192.168.1.50 (το client)

255.255.255.0 (subnet)

192.168.1.1(OTE) ή 192.168.1.254 (thompson)

0.0.0.0 blank? ή 195.170.0.1 Primary DNS και195.170.2.2 Secondary DNS

Επίσης αφού είναι στο ίδιο εύρος όλες οι IP γιατί χρειάζεται να κάνω NAT?

Link to comment
Share on other sites

Αν παίζει τελικά nat-routing θα πρέπει να παίξετε σε διαφορετικά δίκτυα για να μην έχετε μπερδέματα.

Βασικά αυτό που ξέχασα να σου πω είναι να δοκιμάσεις από έναν υπολογιστή στο modem του ΟΤΕ να κάνεις ping στο δίκτυό σου, ξεκινόντας από την IP του thompson και μετά κάποιο pc που είναι συνδεδεμένο ασύρματα ή ενσύρματα πάνω του.

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω αυτό που λες να pingάρω απο υπολογιστή που βρίσκεται στο δίκτυο του ΟΤΕ.

Όταν λες να παίξω σε άλλο δίκτυο αν ισχύει το nat routing ενοείς να πάω σε άλλος εύρος IP?

Ένα παράδειγμα μπορώ να έχω απο μια κάρτα δικτύου, με τι IP θα είναι?

Link to comment
Share on other sites

Θα το δώ αν και χτες έκανα πάλι μια προσπάθεια, αλλά δύσκολευτηκα.

Το αστείο ξες ποιο είναι?

Βάζω χτες στο κινητό έναν sniffer και βλέπω 2 δίκτυα που ονομάζονται με το ίδιο όνομα, ίδιο κλειδί, ίδιο κανάλι, απλά το ένα δεν είχε τόσο καλό σήμα και το άλλο αφού ήταν δίπλα μου είχε "Σήμα καμπάνα"

Γαμώτο, πιτσιρικάς έπρεπε να ασχοληθώ με μηχανάκια και όχι με υπολογιστές...

:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το wds πρέπει να κάνει spoof και τη mac address του αρχικού access point, οπότε δεν είναι περίεργο ότι βρήκες 2 δίκτυα. Το πρόβλημα είναι αν το δικό σου γίνεται και client στον γείτονα, όπως πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.