Jump to content



Διαφορά ανάμεσα στις 2 μητρικές


messier88

Recommended Posts

Παιδιά μπορείτε να μου πείτε ποιά είναι η ουσιαστική διαφορά ανάμεσα σε αυτές τις 2(εκτός από τα 30 ευρώ!!!)?? Gigabyte MB 990XA-UD3 (sAM3+, DDR3, 990 X) - Μητρικές - plaisio.gr και Gigabyte MB 990FXA-UD3 (sAM3+, DDR3, 990 FX) - Μητρικές - plaisio.gr

Το pc που φτιάχνω το θέλω για gaming και θέλω να βάλω πάνω τον AMD Phenom II X6 1090T? Ποια από τις 2 μου προτείνετε??

Link to comment
Share on other sites

Gaming με 6πυρηνο τεχνολογιας 2 ετων, οκ...

Η πρωτη μητρικη φοραει το AMD 990X, που σημαινει οτι κανεις Crossfire με 2 καρτες γραφικων στα x8/x8, ενω η δευτερη το AMD 990FX, δηλαδη CFX με 16x/16x.

Παντως τελειως fail να πας τωρα σε 6πυρηνο. Ή παρε 4πυρηνο που ειναι κομπλε με τα παιχνιδια, ή περιμενε να δεις σε μισο μηνα πως θα τα πηγαινουν οι νεοι FX series που θα κυκλοφορησουν.

Link to comment
Share on other sites

Gaming με 6πυρηνο τεχνολογιας 2 ετων, οκ...

Παντως τελειως fail να πας τωρα σε 6πυρηνο. Ή παρε 4πυρηνο που ειναι κομπλε με τα παιχνιδια, ή περιμενε να δεις σε μισο μηνα πως θα τα πηγαινουν οι νεοι FX series που θα κυκλοφορησουν.

Γιατί το λες αυτό?? Δεν ξέρω πολλά οπότε εξήγησε μου αν μπορείς γιατί δεν είναι καλή επιλογή ο 1090Τ

Link to comment
Share on other sites

Γιατι πολυ απλα τα σημερινα παιχνιδια δεν εκμεταλλευονται πανω απο 4 πυρηνες.

Δηλαδη σε καθαρη χρηση παιχνιδιων δινεις απολυτως τσαμπα 50 ευρω παραπανω για τον επεξεργαστη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε αυτό έχεις δίκιο αλλά προσπαθώ να φτιάξω ένα σύστημα που θα κάνω αναβαθμίσεις με τον καιρό και θα μου μείνει για μερικά χρονάκια(3-4 σίγουρα). Γιαυτό πάω σε εξαπύρηνο..

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε αυτό έχεις δίκιο αλλά προσπαθώ να φτιάξω ένα σύστημα που θα κάνω αναβαθμίσεις με τον καιρό και θα μου μείνει για μερικά χρονάκια(3-4 σίγουρα). Γιαυτό πάω σε εξαπύρηνο..

Για αυτό ακριβώς τον λόγο, επειδή θες να κάνεις αναβαθμίσεις. Καλύτερα 4πύρηνος τώρα.

Link to comment
Share on other sites

messier88, επειδη κι εγω ειμαι σε φαση αλλαγης της μητρικης μου, κοιτουσα σημερα αυτες τις 2 που εβαλες. εγω κατεληξα στην 990XA-UD3 γιατι με βολευουν τα 2 pci-e που εχει, ελεω καρτας TV και καρτας ηχου!! αυτο το θεωρω σοβαρο μειονεκτημα σε μεσαια μητρικη!! δεν χρειαζονται 4 PCI e x16!!

αν εχει καποιος καλυτερη προταση στα 100-110€.....!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Kι εγώ κατέληξα σε 990XA-UD3 με 1090Τ και 6850..Η διαφορά CF/SLI με 16x σε σχέση με 8x είναι πρακτικά ανύπαρκτη.Επίσης έχει πολύ συχνά bios updates με ό,τι και αν σημαίνει αυτό :p

Σε o/c τραβαει καλα η gigabyte 990xa ?

Link to comment
Share on other sites

Σε o/c τραβαει καλα η gigabyte 990xa ?

Έπαιζε τον 1090Τ στα 4GHz (μάπα κομμάτι) ανετότατα, όπως και FX-6100 στα 4.5-4.6 :D Πολύ καλή η μητρικούλα..Απλά το bios πρέπει να σουλουπώσουν λίγο γιατι με τον FX μου έκανε μπαρούφες με τους multi (με τον Phenom II όχι)..Πολύ μαχητής όμως για την τιμούλα της :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

κατα προτιμηση φιλε μου σου πρωτινο την "Μαυρη" γιατη εχει καλιτερη σημβατοτιτα , εκτος αφτου εκστρα πραγματακια (esata ktl ktl) δεν πιστευω αν το ξερεις αλλα η μαυρη μιτρικη εχει μεγαλιτερες δινατοτιτες απο τιν αλλην και ετσι στο overclock θα σε βολεψη στο μελλον ! καλη τιχη! :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.