Jump to content



Σπάει κανείς ταινίες ακόμη???


DarkSaga

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από DarkSaga

για αυτό και έδωσα πίνακα φίλε μου και όχι ένα νούμερο και όπως θα είδες η ταχύτητα πάιζει απο 0,5χ-1,22χ αλλα με το μέσο όρο στο ο,8χ-0,9χ

ήθελα να δώ κανα δυο νούμερα απο τα θηριάκια P4 αλλα δεν ασχολούνται προφανώς η απο Mobile Βαρτον στα 2800 π.χ.

"είμαι stable" ασαφης όρος δεν νομίζεις?

παίζω Unreal tournament 2004 11x214=2354 χωρίς πρόβλημα

Prime δεν έχω δοκιμάσει ποτέ!!!!

και το μέγιστο ποστάρισμα απέχει πολύ απο όλα αυτα(2,5G) περίπου

μου έκανε εντύπωση το Besweet γιατι το Divx μετά θέλει τριπλή ώρα και βγαίνει ΟΚ!!

πολυ πιο ψηλά

καμμια ιδέα?

Δεν ξέρω, ίσως είναι κάποιο bug του besweet. Κάνεις από ac3 σε mp3, σε ogg;

Αρχική απάντηση από DarkSaga

νομίζω ο πηγαίος κώδικας του Xvid δίνεται αν τον θες.

Ναι, νόμιζα ότι έλεγες για τον DivX πως έιναι ελεύθερος.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply

Μα και φυσικα η ταχυτητα παιζει αφου σε καμια ταινια δεν εχεις τις ιδιες ρυθμισεις.

Και σου ξαναλεω οτι συγκριση δεν μπορεις να κανεις με αλλους ετσι απλα. Πρεπει σε ολα να συμβαδιζετε, εκτος απο το hardware φυσικα.

Επι την ευκαιρια να σου δωσω και ενα μικρο hint βλεπωντας απο τον πινακα που εκανες post: Παρε μια ταινια απο αυτες που εχεις ripparei και κωδικοποιησε την ξανα..αυτην την φορα ομως να βαλεις αναλυση καδρου 640x (οσο βγαινει με σωστο aspect ratio), π.χ 640χ272 με panasonic ultra widescreen ratio ή 640x352 με το κλασσικο widescreen. Και μετα συγκρινε την ποιοτητα του video στα 2 αρχεια...

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, γιατί χρησιμοποιείς τόσο μικρά κάδρα; Πρέπει να είναι στο 80-85% του αρχικού Width.

Δηλαδή βάζεις το κάδρο όσο είναι εκεί που το comp test σου δίνει 100%, ή κοντά σε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

Δεν το υποτιμώ βρε kaynd, ούτε με χαλάει, απλά με το dvdr φτιάχνω αντίτυπα που παίζουν μια χαρά στα dvd φίλων/εξοχικού κλπ κλπ.

Χώρια που δεν είμαι μόνος μου και είναι δύσκολο να εξηγήσεις γιατί πρέπει να ανάψεις pc ώστε να δεις ένα έργο. :)

Εγω ρποσπαθω να μετατρεψω οσα dixv εχω σε dvd video με tmpgenc και dvd lab για να ειναι συμβατα με stand alone devices. 2-3 ταινιες σε καθε dvd αλλα πολλες ωρες επεξεργασιας :(
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω απο τον πινακα που εχεις παραθεσει 2 πραγματα:

1. Η αναλυση του μηκους ειναι πολυ χαμηλη και φυσικα ετσι ακολουθει και το πλατος εφοσον κρατιεται το σωστο aspect ratio. Η χαμηλη αυτη αναλυση δημιουργει μια ψευδαισθηση τυπου antialiazing οταν ενα τετοιο video παιζεται σε πληρη οθονη και σε υψηλη αναλυση π.χ. 1024χ768 και πανω. Για να προσπαθησω να σου περιγραψω λιγο καλυτερα τι εννοω..ειναι το ιδιο χαρακτηριστικο που παρατηρειται, οχι βεβαια σε αυτον τον βαθμο, οταν παιζεις ενα vcd αρχειο με την αναλυση 320χ240 σε πληρη οθονη. Το φιλτρο που χρησιμοποιειται στην αναπαραγωγη του video προσπαθει να εξομαλυνει τις γωνιες και οσο μεγαλυτερη διαφορα εχει η αρχικη αναλυση του video με την αναλυση αναπαραγωγης σε πληρη οθονη τοσο πιο εντονο ειναι αυτο το φαινομενο...

2. Οι αναλυσεις που εχεις χρησιμοποιησει εχουν "περιεργο" ratio και παλι ως προς την τελικη αναλυση αναπαραγωγης σε πληρη οθονη...δεν ξερω πως αλλιως να στο προσδιορισω αλλα θα προσπαθησω να σου εξηγησω τι εννοω. Για παραδειγμα στο Ghost Rider εχεις αναλυση μηκους 448. Σε σχεση με μια αναλυση επιφανειας 1024χ768(παντα μονο το μηκος μας ενδιαφερει, 1024 εδω) εχεις ενα ratio 2.285, με επιφανεια 1280χ1024 εχεις 2.857, με 1152χ964 εχεις 2.57...Τι σημαινει αυτο? Σημαινει οτι οταν γινεται το video σου resize για να το δεις σε πληρη οθονη τοτε το εκαστωτε φιλτρο αναπαραγωγης παιρνει αυτον τον αριθμο για κανει resize καθε εικονοστιχειο.Επειδη λοιπον οι αριθμοι αυτοι εχουν μεγαλο βαθος δεκαδικων ψηφιων σε οδηγουν σε απωλεια λεπτομερειας εικονας και παραμορφωση του video.Στην περιπτωση που ειχες αναλυση μηκους 640 στο video θα ειχες τα εξης ratios: σε 1024χ768, 1.6....σε 1152χ964, 1.8.....σε 1280χ1024, 2....βλεπεις λοιπον οτι τα ratios ειναι αριθμοι με ενα δεκαδικο ψηφιο και ετσι οταν γινεται το resize του video η παραμορφωση του ειναι αμεληταια.

Τελος 2 πληροφοριες σχετικα με τα παραπανω. Αυτα ολα εχουν να κανουν με το video οταν το παιζεις σε full screen, δεν θα δεις διαφορα στην αυθεντικη αναλυση αναπαραγωγης,αλλα δεν νομιζω να βλεπει κανεις ταινια σε παραθυρο...Επισης το divx ειναι φτιαγμενο για υψηλες αναλυσεις και το codec αποδιδει καλυτερα σε αυτες...δεν μιλαμε για καταστασεις 720χπλατος οπου ειναι υπερβολικα ψηλα αλλα ουτε και 440χπλατος οπου ειναι πολυ χαμηλα. Ακομα και σε αναλυσεις 512χπλατος οπου αρχικα φενεται οτι θα ηταν ιδανικο για αναπαραγωγη σε 1024χ768 desktop αναλυση, το codec δεν αποδιδει οπως στα 640χπλατος και ειναι θεμα codec optimization καθαρα εκει.

Τα παραπανω αποτελουν δεδομενα αλλα και εμπειρικους κανονες που εχω βιωσει τα χρονια που ασχολουμαι με το DVD-ripping(1999). Και πιστεψε με εχω φαει ατελειωτες ωρες προσπαθωντας να βρω μια ιδανικη αναλογια. Γιατι ενα video σου παιρνει 3-4 ωρες για να το φτιαξεις αλλα θα κρατησει για μια ζωη...θα ειναι κριμα να μην ειναι τελειο στο συγκεκριμενο bitrate που εχεις επιλεξει.

Υ.Γ. Το compressibility test να μην το λαμβανεις και πολυ σοβαρα υποψην.Για να ειναι αντιπροσωπευτικο της ταινιας θα πρεπει να κανει εξομοιωση ολη την ταινια...αλλα με αυτο τον τροπο χανει την εννοια του. Πιστευω ο καλυτερος τροπος ειναι να δοκιμασεις αυτο που σου ειπα και να δεις απο μονος σου την διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Hemispasm

Εγω ρποσπαθω να μετατρεψω οσα dixv εχω σε dvd video με tmpgenc και dvd lab για να ειναι συμβατα με stand alone devices. 2-3 ταινιες σε καθε dvd αλλα πολλες ωρες επεξεργασιας :(

Εχεις δοκιμασει το Cinema Craft Encoder για την μετατροπη του video? Ισως να σου γλυτωσει μερικες ωρες και βλετιωσει την ποιοτητα του video ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Hemispasm

Ηταν μεχρι πρωτινος αρκετα πιο αργο , πλεον υποστηριζει οτι δινει την ιδια ποιοτητα με 1pass. Δεν το εχω δοκιμασει ακομα (βασικα μου την σπαει το dvd2svcd ;) )

Μπορει να μην καταλαβα τι εννοεις αλλα το Cinema Craft Encoder απο avi σε MPEG1, MPEG2 θα σου κανει την μετατροπη...α εκτος και αν εννοεις οτι σου παιρνει ωρα επειδη κανεις το dvd-->divx και μετα σε SVCD...αλλα και παλι το CCS θα σου μειωσει τον χρονο...

Αν δεν καταλαβα καλα διορθωσε με...χαθηκα λιγο σε αυτα που ειπες...

:confused:

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω οτι η διαδικασια με το tmpgenc πρεπει να γινει 2-3 φορες αναλογα με το ποσες ταινιες θα βαλω στο dvd .. (καποιος να ερθει να κανει OC στον AMD 2800+ που εχω, να του βαλει και υδροψυξη να βγαλει τον σκασμο) :p

Link to comment
Share on other sites

Loud and Clear τωρα.

Συγκεκριμενα με το CCS απο divx σε mpeg2 θα δεις παρα πολυ μεγαλη ταχυτητα! Σε εναν athlon XP@2500Mhz/200FSB μια ταινια 90 λεπτων την κανει σε περιπου 15-18 λεπτα με ενα pass και αριστη ποιοτητα..Με 2 passes ποσο να παρει? :)

Και εγω tmpegenc χρησιμοποιουσα στο παρελθον αλλα οταν δοκιμασα το CCS δεν πιστευα στα ματια μου με την ταχυτητα του...και για την πoιοτητα του απλα δες καποιο συγκριτικο στο internet. :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Shadow Hunter

Loud and Clear τωρα.

Συγκεκριμενα με το CCS απο divx σε mpeg2 θα δεις παρα πολυ μεγαλη ταχυτητα! Σε εναν athlon XP@2500Mhz/200FSB μια ταινια 90 λεπτων την κανει σε περιπου 15-18 λεπτα με ενα pass και αριστη ποιοτητα

15-18min???? :eek: :eek: :confused::blink:

ΜΙλαμε για το ιδιο πραγμα? Με ποιο προγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga

shadow Hunter δε γραφεις κανα οδηγο για αυτα τα πραγματα? αφου το έχεις ψάξει τόσο?

Εαν βρω λιγο χρονο να τα οργανωσω ολα μαζι θα το κανω.Να δουμε τωρα ποτε θα γινει αυτο...;)

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα μια ταινία το πρωτο επεισοδιο της σειράς Sex N The City κύκλος 3ος

με περιορισμό τα 126ΜΒ (24' είναι)

στην ανάλυση που πιστεύω εγώ 348χ256!!!!! πολύ καλο αποτέλεσμα!

σε 640χ472 μάπα εντελώς

και σε 512χ376 λιγότερο μάπα!!!!!

ο αλγόριθμος αποδίδει μάλλον όπως πίστευα εγώ

μπορεί να δουλέψει καλά,αποδίδει τα μέγιστα για το μεγαλύτερο κάδρο με επαρκές bits/pixel.

TELOS :getlost:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.