Jump to content



Σπάει κανείς ταινίες ακόμη???


DarkSaga

Recommended Posts

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από RootX

Να πω την αλήθεια, μετά την αγορά dvd-r δεν ξαναασχολήθηκα με divx.

Εγώ δε το υποτιμώ καθόλου το Divx . Γιατί δηλαδή? Σε χαλάει να χώρας σε ένα δισκάκι 4,7 GB 4+ ώρες βίντεο άριστης ποιότητας?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το υποτιμώ βρε kaynd, ούτε με χαλάει, απλά με το dvdr φτιάχνω αντίτυπα που παίζουν μια χαρά στα dvd φίλων/εξοχικού κλπ κλπ.

Χώρια που δεν είμαι μόνος μου και είναι δύσκολο να εξηγήσεις γιατί πρέπει να ανάψεις pc ώστε να δεις ένα έργο. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cherryman [Σήμερα, στις 14:31]

Γιατί οφ τόπικ; Στο θέμα πάνω δεν είναι; Αλλά αν έχετε καταλάβει πείτε μου και μένα τι ενοεί "σπάμε".

Δεν είναι στο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga

Σπάει κανείς ταινίες ακόμη???

η με την έλευση του DSL,DVDr

τα κόψατε τα Divx?

Αρχική απάντηση από kaynd

Εγώ δε το υποτιμώ καθόλου το Divx . Γιατί δηλαδή? Σε χαλάει να χώρας σε ένα δισκάκι 4,7 GB 4+ ώρες βίντεο άριστης ποιότητας?

Δεν ξέρω, μπορεί να είμαι και τρελός.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga

σπάμε=κωδικοποιούμε

Ωραία, καλά κατάλαβα.

Ναι μερικοί ακόμη σπάμε, αλλά όχι με DivX, όπως θα κατάλαβες από την υπογραφή μου.

Τα καρέ τώρα που λες, 25fps, και το κάδρο το αυθεντικό της ταινίας.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ο JiMk εννοει με το offtopic την αναφορα στο pm, διαφορετικα δεν βλεπω λογο.τεσπα.

Σιγουρα με την ελευση του DSL & DVDR ειναι πιο ευκολο να παρατησουμε το ripping αφου οι περισσοτερες ταινιες ειναι ηδη διαθεσιμες σε video καλης πoιοτητας και ac3 ηχο. Παντως η ευκολια μιας ταινιας σε DVD φορματ οσον αφορα την προβολη της παντου ειναι αδιαμφισβητητη, αν και στον προσωπικο μου χωρο βολευομαι με ενα shuttle κατω απο την τηλεοραση για τα divx.

Link to comment
Share on other sites

προσπαθώντας να αφαιρέσω παράγοντες όπως κάδρο η fps ταινίας (PAL?NTSC)

έκανα το παρακάτω πινακάκι

και τελικά η ταχύτητα κωδικοποίησης προκύπτει

σαν κατι*Χ όπου Χ η ώρα αναπαραγωγης η η ταχύτητα αναπαραγωγής καλύτερα

και μια ερώτηση τι φτάιει ο΄ταν σπάω το Video μια χαρα σε ψηλότερα FSB(Mhz) αλλα κρασσάρει κάπου στα μισά η επεξεργασία του ήχου με το Besweet?

post-130-1416071004,4024_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπα cherryman να αλλάξεις τα 25fps να τρέχει η ταινία η να τη βλέπεις σε αργή κίνηση :)

η επεξεργασία με πόσα γίνεται και τι χρησιμοποιεις αν όχι DivX

υπογραφή δε βλέπω σε κανέναν πειράζει?

Link to comment
Share on other sites

Η ταχυτητα κωδικοποιησης επηρεαζεται και απο αλλες παραμετρους του αρχικου video...φωτεινοτητα εικονας,παλλετα χρωματων,το ποσο "κινηση" παρατηρειται στην ταινια...

Τα frames που επιτυγχανει ο καθενας κατα την κωδικοποιηση λοιπον δεν ειναι συγκρισιμα με τα frames καποιου αλλου...ειναι πολλοι παραγοντες στην μεση...

Οσον αφορα το κρασσαρισμα σου στα 2200...σκεφτηκες μηπως δεν εισαι σταθερος σε αυτην την συχνοτητα για πολυ ωρα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα ακριβώς τι ενοείς. Τα fps στο encoding είναι ίδια με τα fps στο decoding; Αυτό λες; Η ταχύτητα του encoding εξαρτάται πάρα πολύ από τα φίλτρα και τις επιλογές που έχεις βάλει στον codec.

Τώρα για το Besweet μπορεί να φταίει και το oc γιατί η επεξεργασία ήχου είναι από τις πιο βαριές εφαρμογές. Για δες το.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga

α είδα στο profil σου το καρκνικο ισοδύναμο χρησιμοποεις....

D i v X

X v i D

πολύ έξυπνο όνομα απο τους λάτρες του ελεύθερου DivX

αληθεύει πως είναι οι δημιουργοί(μέρος αyτων ) του DivX?

Ελεύθερο DivX; Πότε που πως;

Link to comment
Share on other sites

για αυτό και έδωσα πίνακα φίλε μου και όχι ένα νούμερο και όπως θα είδες η ταχύτητα πάιζει απο 0,5χ-1,22χ αλλα με το μέσο όρο στο ο,8χ-0,9χ

ήθελα να δώ κανα δυο νούμερα απο τα θηριάκια P4 αλλα δεν ασχολούνται προφανώς η απο Mobile Βαρτον στα 2800 π.χ.

"είμαι stable" ασαφης όρος δεν νομίζεις?

παίζω Unreal tournament 2004 11x214=2354 χωρίς πρόβλημα

Prime δεν έχω δοκιμάσει ποτέ!!!!

και το μέγιστο ποστάρισμα απέχει πολύ απο όλα αυτα(2,5G) περίπου

μου έκανε εντύπωση το Besweet γιατι το Divx μετά θέλει τριπλή ώρα και βγαίνει ΟΚ!!

πολυ πιο ψηλά

καμμια ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.