Jump to content



Σπάει κανείς ταινίες ακόμη???


DarkSaga

Recommended Posts

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply

Tωρα για αυτους που ρωτανε το ΓΙΑΤΙ να κανουμε DIVX/XVID κλπ. ??

Εγω οπος εχω αναφερει και σε αλλα ποστ ασχολουμαι με το HTPC (home theater PC) και αυτο θα πει οτι το PC αυτο εχει ρολλο multimedia player(διλαδη ΟΛΑ τα εργα,μουσικες κλπ. ειναι στους δισκους και επιλεγονται με τελεκοντρολ μεσο ειδικου μενου).

Τωρα φαντασου τι χωρο δισκων θελω να βαλω τα 400 εργα αν ηταν σε dvd αντι divx ??

Οσο για την ποιοτητα του DIVX ειναι καθαρα θεμα encoding και ποσο μεγαλο του πουμε εμεις να γινει (τα περισωτερα τα εχω σε 1400mb/with ac3).

Kai η διαφορα με dvd θα φανει μονο σε πολυ καλη οθονη/προβολεα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spartiatis

Οσο για την ποιοτητα του DIVX ειναι καθαρα θεμα encoding και ποσο μεγαλο του πουμε εμεις να γινει (τα περισωτερα τα εχω σε 1400mb/with ac3).

Kai η διαφορα με dvd θα φανει μονο σε πολυ καλη οθονη/προβολεα.

Ετσι ακριβως ειναι :T:

Και με 1400Κbit/s (video bitrate)εισαι υπερκαλυμμενος

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga [Σήμερα, στις 10:58]

κωδικοποίηση κάνεις όταν πας απο ΜPEG2(DVD) σε DIVX

Μη σε μπερδεβουν τα προγραματα που καποιες δουλειες τις κανουν κατευθειαν απο το δισκακι sto hdd mas.

Οπος ξερεις τα περισωτερα εργα ειναι ΚΛΕΙΔΟΜΕΝΑ με ειδικο κλειδι και καποιο αλγοριθμο αρα για να το αντιγραψουμε χρειαζεται να το RIPAROYME (rip = σκισιμο) basika decode.(π.χ το decrypter τι κανει ? )

Encode η REencode= η διαδικασια επανα/συγκροτισης και οχι μετατροπης.

Βασικα ειναι το τελευταιο πραγμα που γινεται πριν την εγγραφη αφου εχουμε κανει οτι αλλο θελαμε (μετατροπη φορματ,shrink,edit klp. )

Aπλουστατα αρκετοι που εχουν μαθει με τα all-in-one (rip/edit/encode/write) kai nomizoyn oti einai μια διαδικασια.

........................................

Για αντιγραφη εγω δουλευω.

1)decrypter

2) dvd2one or dvdshrink

3) recordnowmax

....................

Gia metatropi se divx to autoGK (auto gordian knot) pou dinei kai AC3.. alla dual pass kanei 2 hours (αξιζει ομος)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga [Σήμερα, στις 11:16]

γύρω γύρω όλοι.,.....

εεεεε ΧΑΣΑΜΕ το Μανώλη :)

κανεις δεν έχει πει ούτε μια φορα τίποτα για Fps όλοι υπερανω

:whistling :whistling

Τα frames einai analoga me to video format (pal=25 ntsc =27 or 28 δεν τα θυμαμε απ εξω)

Αν ειναι λαθος δεν θα αναγνωριζονται απο το player nomizo alla den moy exei τυχει γιατι τα αφηνω default.

Αλλα γιατι να σε ζαλιζουμε ??

ΚΟΙΤΑ ΕΔΩ και διαβασε να μαθεις οτι θελεις;)

Link to comment
Share on other sites

En-code=κωδικοποιώ

De-code=Αποκωδικοποιώ

άνοιξε λεξικο να δεις

φίλε σπαρτιάτη εγώ κάνω τα λάθη η εσύ μπερδεύεσαι με τα πολυ πολύ βασικά παρόλο που έχεις τόσες ταινίες

All in One ειναι το AUTO GK που βγάζει και αισχρό αποτέλεσμα

άποψή μου είναι πως πρέπει να ψαχτείτε λίιιιγο παραπάνω δεν κάνω τον έξυπνό αλλα με το να δώσεις στον αλγόριθμό 1400ΜΒ -250(ac3) δεν τον ζορίζεις.

όταν κάνεις σε ένα CD ταινία με την ίδια ανάλυση έλα να το συζητήσουμε για το τι ρυθμίσεις έβαλες.

Το DvD2one δεν το γνωρίζω αλλα το shrink ρίχνει κατα πολύ την ποιότητα

σε σημείο που ένα καλάο Divx υπερέχει του συμπιεσμένου με SHRINK DVD

Διαφωνείς?

Αν ναι τότε δεν έχεις δει καλό Divx,ειλικρινά

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga

δοκίμασα μια ταινία το πρωτο επεισοδιο της σειράς Sex N The City κύκλος 3ος

με περιορισμό τα 126ΜΒ (24' είναι)

στην ανάλυση που πιστεύω εγώ 348χ256!!!!! πολύ καλο αποτέλεσμα!

σε 640χ472 μάπα εντελώς

και σε 512χ376 λιγότερο μάπα!!!!!

ο αλγόριθμος αποδίδει μάλλον όπως πίστευα εγώ

μπορεί να δουλέψει καλά,αποδίδει τα μέγιστα για το μεγαλύτερο κάδρο με επαρκές bits/pixel.

TELOS :getlost:

126 MB με ήχο ή χωρίς; Το κάδρο που λες ότι είσαι ευχαριστημένος αν το κάνεις full screen τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

δε με ζαλίζεις αλλα και δε μου απαντάς ξέρω οτι to PALεκπέμπει στα 25καρέ και το NTSC στα 29,70 30 καρέ τι σχέση έχει αυτο με το πόσα καρέ μπορεί να πιάσει κατα την επεξεργασία ο υπολογιστής σου μου λες?

πως αλλιως να το πω΄?

κάποιοι στην αρχή είπαν πως εξαρτάται απο πολλους παράγοντες κλπ κλπ

αν μου έδιναν 2-3 παραδείγματα επιδόσεων απο ταινίες και ρυ8μισει ςπου έχουν χρησιμοποιήσει θα ημουν υπόχρεως :(

Link to comment
Share on other sites

Cherryman αναφέρομαι στο αποτέλεσμα που παίρνεις σε fullscreen, έχει αρκετή πληροφορία ώστε να ξεχειλώσει εν αντιθέσει με τα μεγάλα καδρα που μου προτείνατε.

δώσε μου διάρκεια και φορματ της επόμενης ταινίας που θα κάνεισ Divx ν ασου πω χοντρικά που πρέπει να πάξει το κάδρο .

με ήχο τα 126MB ,80Kb MP3.

.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga

άποψή μου είναι πως πρέπει να ψαχτείτε λίιιιγο παραπάνω δεν κάνω τον έξυπνό αλλα με το να δώσεις στον αλγόριθμό 1400ΜΒ -250(ac3) δεν τον ζορίζεις.

Συμφωνώ απόλυτα. Οι δυνατότητες των codecs, ειδικά του DivX, αλλά και του καρκινώματος που λες εσύ, έχουν φτάσει σε πολύ υψηλά επίπεδα. Πολλοί όμως δεν ασχολούνται ιδιαίτερα και επαναπαύονται στα εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga

Cherryman αναφέρομαι στο αποτέλεσμα που παίρνεις σε fullscreen, έχει αρκετή πληροφορία ώστε να ξεχειλώσει εν αντιθέσει με τα μεγάλα καδρα που μου προτείνατε.

δώσε μου διάρκεια και φορματ της επόμενης ταινίας που θα κάνεισ Divx ν ασου πω χοντρικά που πρέπει να πάξει το κάδρο .

με ήχο τα 126MB ,80Kb MP3.

.

Summer of Sam: 2:16h PAL4:3

για τον ήχο δεν θυμάμαι πόσο είναι, αλλά θα είναι ac3, mp3 τέλος οριστικά.

Link to comment
Share on other sites

420x308 υποθέτοντας πως ο ήχος είναι 374ΜΒ για 2CD 1400MB Επειδή είπες για AC3

εγώ θα έβαζα 344χ252 για δοκιμή με στόχο το Video να βγει 700ΜΒ +όσο είναι το AC3

απο εκει και μετά παίζει και το Compressibility test αν σου πει πως είναι πολύ αισιόδοξο αυτο που λες αρχικά η το αντίθετο

τις τελευταίες ταινίες τις κάνω με στόχο όχι τα 700 αλλά τα μέρη του DVD 1/5 1/6 (4,5GB) κλπ

δοκίμασε να θες αυτα τα κάδρα με αυτά τα στοιχεία και μου λες

Link to comment
Share on other sites

Ρε DarkSaga με τη συστημα θες να συγκρινεις το δικο σου? Χιλια δυο αρθρα υπαρχουν στο internet σχετικα με τις επιδοσεις των επεξεργαστων στο divx encoding. Πιο αντιπροσωπευτικο για σενα θα ειναι να συγκρινεις τα fps που επιτυγχανεις με το δικο σου συστημα σε διαφορετικες συχνοτητες λειτουργιας και να προσδιορισεις με μικρη αποκλιση πως θα συμπεριφεροταν το συστημα σου σε συχνοτητες που δεν μπορεις να πιασεις, παρα να σου παραθεσει ο καθενας στοιχεια με οποια εκδοση divx χρησιμοποιει, με τα προγραμματα που χρησιμοποιει, με τα settings που βαζει και με το video που επελεξε να ripparei. Σκεψου δε οτι ακομα και αυτοι που ασχοληθηκαν στο παρελθον με το να κρατησουν αυτες τις σημειωσεις δεν σημαινει οτι τις εχουν ευκαιρες αυτην τη στιγμη.

Περα απο αυτα, αν το ολο θεμα τινει προς συγκριση συστηματων δεν καταλαβαινω τον μη λογο υπαρξης του στην κατηγορια Benchmarks.

Φιλικα παντα, για να μην ξεχνιομαστε ;)

Link to comment
Share on other sites

εκει το τοποθέτησα φίλε μου αν θυμάσαι αλλα το ξηλώσανε

σε κάλυψα?

και κάτι εγκυκλοπεδικο:πριν απαντήσεις κοιτάζεις και απάνω σε ποιο τομέα είσαι?

ευχαριστώ πάντως για το χρόνο σου

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Shadow Hunter™

Περα απο αυτα, αν το ολο θεμα τινει προς συγκριση συστηματων δεν καταλαβαινω τον μη λογο υπαρξης του στην κατηγορια Benchmarks.

Μάλλον δεν καταλάβαμε καλά το thread, αν όντως έχει να κάνει με συγκρίσεις συστημάτων χρησιμοποιώντας divx, ευχαρίστως να ξαναπάει στα bench. 2 κλικ υπόθεση είναι, :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga [Σήμερα, στις 11:40]

En-code=κωδικοποιώ

De-code=Αποκωδικοποιώ

άνοιξε λεξικο να δεις

φίλε σπαρτιάτη εγώ κάνω τα λάθη η εσύ μπερδεύεσαι με τα πολυ πολύ βασικά παρόλο που έχεις τόσες ταινίες

All in One ειναι το AUTO GK που βγάζει και αισχρό αποτέλεσμα

άποψή μου είναι πως πρέπει να ψαχτείτε λίιιιγο παραπάνω δεν κάνω τον έξυπνό αλλα με το να δώσεις στον αλγόριθμό 1400ΜΒ -250(ac3) δεν τον ζορίζεις.

όταν κάνεις σε ένα CD ταινία με την ίδια ανάλυση έλα να το συζητήσουμε για το τι ρυθμίσεις έβαλες.

Το DvD2one δεν το γνωρίζω αλλα το shrink ρίχνει κατα πολύ την ποιότητα

σε σημείο που ένα καλάο Divx υπερέχει του συμπιεσμένου με SHRINK DVD

Διαφωνείς?

Αν ναι τότε δεν έχεις δει καλό Divx,ειλικρινά

Φιλαρακο μαλον εσι δεν καταλαβες αφου ακριβος αυτο που γραφεις ειπα...;)

Εξαλου οι οροι αυτοι ειναι τεχνικοι και απο λεξικο δεν μαθαινεις την πραγματικη ενοια τους νομιζω..

Δεν ειπα οτι το dvdshrink to δουλευω απο αρχι μεχρι τελος (μονο το encoding του δουλευω)

και το εχω σαν δευτερο μετα το dvd2one που ειναι πιο αργο αλλα το κανει σχεδον τελειο.

Οσο για το αν εχω δει καλο η οχι divx ?? τι να πω?.......ποιοτητα HDTV hi res σου kaνει ?(2048mb);) alla δεν συμφερει απο χωρο.

Λοιπον αντε στο λινκ που σου εδωσα γιατι μαλον δεν εχεις υπομονη και στο τελος θα μας βρησεις κιολας.

Λες και τα ατομα που γραφουν στα φορουμ παιρνουν λεφτα και ειναι υποχρεωμενοι να σου λυσουν τιν απορια.....:whistling

Link to comment
Share on other sites

Σπαρτιάτης?

καταλαβαίνεισ τι διαβάζεις?

αυτο που λες για το Shrink είναι μεγάλη πατάτα

και το doom9.org

το έχουμε φαέι με το κουτάλι

encode επιμένω σημαίνει μονο ενα πράγμα παντου και στα βιβλία και στα μανουαλ και στην πιατσα! κωδικοποίηση! τίποτα άλλο

ξέρεις την ανάλυση της τηλεόρασης σου?

τον φυσικό περιορισμό ρε αδερφε που θέτει το μέσο???

δεν σε ειρωνεύτηκα πρόθεση μου αρχικά όταν άνοιξα το thread ήταν άλλη

αλλα αποδείχθηκε πωα κάποιοι δουλεύετε αλλιώς.

δεκτό ήθελα να μάθω τον τρόπο σας

π.χ το μεγάλο κάδρο το δοκίμασα (ΜΑΠΑ) το καρπούζι

γιατι μανουριάζετε κάθε φορα ρε,τι σας πιάνει?

γιατι να μην παραθέσουμε όσα ξε΄ρουμε και να καταλήξουμε στο καλύτερο

΄π.χ εμένα δεν με νοιάζει το ac3 απέχω πολύ απο το 5κάναλο+ συστημα

αλλα μη μου λες ε΄σενα που σε νοιάζει πως δουλεύεις με το AUTOGK επειδή βγάζει AC3

γιατι είανι για γέλια.

δια΄βασε λοιπόν και εσυ καλύτερα τα πιο σύνθετα αρθρα που πλεονεκτούν σε αποτέλεσμα του doom και έλα να τα ξαναπούμε,οκ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.