Jump to content



Σπάει κανείς ταινίες ακόμη???


DarkSaga

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από DarkSaga [Σήμερα, στις 12:03]

σπαρτιάτης ξέρεις τι ανάλυση υποστηρίζει η τηλεόραση σου?

έτσι απο περιεργεια δηλαδη

Η δικια μου ειναι για τα μπαζα...χεχε.. Μια wega 29inch

Aλλα διστυχος ενα φιλαρακι εχει μια fd 32inch (η παλια με το vga input) και πηγα το μηχανημα μου εκει να δω .......αστα να πανε...

Τωρα ομος παω για ενα DLP (1024/16x9) οποτε σε κανα 3αρι μηνες θα δω τι εχω στους δισκους μου πραγματικα..

;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από DarkSaga

420x308 υποθέτοντας πως ο ήχος είναι 374ΜΒ για 2CD 1400MB Επειδή είπες για AC3

εγώ θα έβαζα 344χ252 για δοκιμή με στόχο το Video να βγει 700ΜΒ +όσο είναι το AC3

απο εκει και μετά παίζει και το Compressibility test αν σου πει πως είναι πολύ αισιόδοξο αυτο που λες αρχικά η το αντίθετο

τις τελευταίες ταινίες τις κάνω με στόχο όχι τα 700 αλλά τα μέρη του DVD 1/5 1/6 (4,5GB) κλπ

δοκίμασε να θες αυτα τα κάδρα με αυτά τα στοιχεία και μου λες

Δεν νομιζεις οτι 1030Kbits/s video bitrate για 420χ308 ειναι λιγο υπερβολικο? Σιγουρα θα επωφελουταν απο μεγαλυτερο καδρο με αυτο το bitrate. Και το 344χ252 σαν να μου φερνει σε vcd...ποσο καλη ποιοτητα να εχει σε πληρη οθονη? και ας ειναι divx.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga [Σήμερα, στις 11:48]

δε με ζαλίζεις αλλα και δε μου απαντάς ξέρω οτι to PALεκπέμπει στα 25καρέ και το NTSC στα 29,70 30 καρέ τι σχέση έχει αυτο με το πόσα καρέ μπορεί να πιάσει κατα την επεξεργασία ο υπολογιστής σου μου λες?

πως αλλιως να το πω΄?

κάποιοι στην αρχή είπαν πως εξαρτάται απο πολλους παράγοντες κλπ κλπ

αν μου έδιναν 2-3 παραδείγματα επιδόσεων απο ταινίες και ρυ8μισει ςπου έχουν χρησιμοποιήσει θα ημουν υπόχρεως :(

Αααα δεν καταλαβα οτι ρωταγες για frames επεξεργασιας μεγαλε.

Εκει οντος ενοειτε οτι εξαρτατε απο το τι αποτελεσμα ζητας.

Αλλα εκει για να κανω divx kalo εχω πεσει kai sta 11 fps firstpass και αυτα με το 2.4c στα 3.4 αλλα με 512 dc (naxa alla tosa)..

Link to comment
Share on other sites

444x328 dinei 0.338bits/pixel με τον ηχο έστω ότι πιάνει τα 374 απο τα 1580

κρατάω για αρχή ως κανόνα το bits/pixel κοντα στο .35

μετα έιναι και το τεστάκι τι θα βγάλει

και καμμια φορα και δευτερο attempt με καδρο λιγο πανω η λιγο κατώ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Shadow Hunter [Σήμερα, στις 10:22]

Δεν νομιζεις οτι 1030Kbits/s video bitrate για 420χ308 ειναι λιγο υπερβολικο? Σιγουρα θα επωφελουταν απο μεγαλυτερο καδρο με αυτο το bitrate. Και το 344χ252 σαν να μου φερνει σε vcd...ποσο καλη ποιοτητα να εχει σε πληρη οθονη? και ας ειναι divx.

απο ένα σημέιο και πάνω αποθηκεύεις άχρηστη πληροφορία δεν χρειάζεται ούτε τόσο bitrate για μενα.

το κάδρο δεν είναι πανάκεια

VCD?

δοκίμασε το πόσο θα σου πάρει?

κάνε στην ανάγκη ένα κομμάτι που θεωρείς καλό μιας ταινίας και δες πόσο χάνει τι να σου πω

άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga [Σήμερα, στις 08:42]

δοκίμασα μια ταινία το πρωτο επεισοδιο της σειράς Sex N The City κύκλος 3ος

με περιορισμό τα 126ΜΒ (24' είναι)

στην ανάλυση που πιστεύω εγώ 348χ256!!!!! πολύ καλο αποτέλεσμα!

σε 640χ472 μάπα εντελώς

και σε 512χ376 λιγότερο μάπα!!!!!

ο αλγόριθμος αποδίδει μάλλον όπως πίστευα εγώ

μπορεί να δουλέψει καλά,αποδίδει τα μέγιστα για το μεγαλύτερο κάδρο με επαρκές bits/pixel.

TELOS :getlost:

Darksaga οταν ξεκινησες το θεμα εκανες λογο στον εαν χρησιμοποιουμε πια DIVX λογο DVDR/DSL και απο τις πρωτες απαντησεις εγινε ενας διαλογος σχετικα με την ευκολια των DVDs σαν μεσο αποθηκευσης περισσοτερης διαρκειας divx video σε σχεση με την ευκολια των καθεαυτων ταινιων DVD ως προς την ευκολια αναπαραγωγης τους παντου. Πανω σε αυτην λοιπον την βαση θεωρουμε οτι και τα 2 format εχουν την ιδια περιπου ποιοτητα εικονας διαφορετικα ποιος ο λογος συγκρισης τους?

Μετα λοιπον απο αυτα παραθετεις εναν πινακα με ταινιες που εχεις φτιαξει και σου αναφερουμε το γεγονος οτι ειναι πολυ χαμηλη η αναλυση αυτη. Αντι λοιπον να μας πεις οτι χρησιμοποιεις χαμηλο bitrate και γιαυτο εχεις τετοια αναλυση και να τελειωσει εκει το θεμα, πρεπει να κατσω εγω να δω πως στην ευχη σου βγηκε χαλια το video με αναλυση 640χ480 που σου ειπα να δοκιμασεις γιατι φαινονται αναληθη αυτα που σου λεω παρολη την αναλυση που εκανα σχετικα με το συγκεκριμενο αντικειμενο...Και εσυ πας να δοκιμασεις αναλυση 640χ480 σε video με bitrate ~640kbits/s, διοτι τοσο περιπου πρεπει να εβαλες στο επεισοδιο του Sex & the City. Αν ειναι δυνατον δηλαδη, και μου αρεσει που χαρακτηριζεις και το αποτελεσμα μαπα δηλαδη εγω ειμαι αυτος που λεει μ@λ@κιες, μα δηλαδη κοροιδευομαστε?

Και η ασαφεια δεν περιοριζεται μονο σε αυτο..ειναι διαχυτη παντου, απο τον ιδιο τον τιτλο του θεματος που οχι μονο δεν ξεκαθαριζει σε ποια ενοτητα ανηκει αλλα ακομα και απο την ορολογια που χρησιμοποιεις...πες μου για παραδειγμα πως συνδεεται το σπαει με την κωδικοποιηση για να καταλαβω δηλαδη...

Τελος για να υπαρχει και καποιο νοημα στο post αυτο οριστε μερικα fps κατα την διαρκεια κωδικοποιησης.

Ειναι με VirtualDub 1.51, fast recompressing video processing χωρις ηχο, 2 passes, DivX 5.1.1 Pro με standard quality/performance και key frame καθε 25frames. Εχει χρησιμοποιηθει avisynth αρχειο μεσω του DVD2AVI για το VirtualDub και φιλτρο sharp bicubic.Η ταινια ειναι PAL και progressive. To συστημα ειναι ενας Athlon 2500XP-M στα 2530Mhz/219FSB, nforce2 ultra, 2x256MB σε DC κ 2.5-2-3-11.

H ιδια διαρκεια και το ιδιο κομματι κωδικοποιηθηκε...προφανως.

336x256 1st pass 82,7fps

2nd pass 85,9fps (χμμ..δεν ανεβηκε αναλογικα στο 2ο pass)

512x224 1: 64.9fps

2: 73,9fps

640x272 1: 50.5fps

2: 59fps

640x480 1: 39.4fps

2: 49.8fps

Link to comment
Share on other sites

άκουσα ένα εκατομμύριο ανακρίβειες.

πρώτον σε καμιά απολύτως περίπτωση δεν μπορεί το divx (όσο και αν κάνεις τις σωστές ρυθμίσεις, όσο και αν βάλεις το σωστό κάδρο, όσα bitrate και αν χρησιμοποιήσεις) που είναι mpeg4 να συγκριθεί με το mpeg2 που σου δίνει το dvdshrink. το σρινκ θέλετε δεν θέλετε θα βγάλει καλύτερη ποιότητα.

το μάτι σου μπορεί να βλέπει τα ίδια πράγματα (αν βάλεις bitrate 10.000!!! και ανάλυση 720χ576) αλλά πιστέψτε με δεν είναι.

δεύτερον. είπε κάποιος το εξής

δοκίμασα μια ταινία το πρωτο επεισοδιο της σειράς Sex N The City κύκλος 3ος

με περιορισμό τα 126ΜΒ (24' είναι)

στην ανάλυση που πιστεύω εγώ 348χ256 πολύ καλο αποτέλεσμα!

σε 640χ472 μάπα εντελώς

και σε 512χ376 λιγότερο μάπα

ο αλγόριθμος αποδίδει μάλλον όπως πίστευα εγώ

μπορεί να δουλέψει καλά,αποδίδει τα μέγιστα για το μεγαλύτερο κάδρο με επαρκές bits/pixel.

TELOS

ένα να ξέρεις φίλε μου. αν το bitrate είναι σταθερό όσο υψηλότερη ανάλυση χρησιμοποιείς τόσο καλύτερο αποτέλεσμα θα πάρεις. η διαφορά είναι ότι το τελικό μέγεθος, εύλογα, θα είναι και μεγαλύτερο στην μεγάλη ανάλυση, και φυσικά θα χρειαστείς περισσότερο χρόνο για να κάνεις την κωδικοποίηση. όλα αυτά εννοείτε ότι θα αποδειχτούν μετά το resize που θα κάνεις κατά την αναπαραγωγή. δεν είναι το ίδιο να βλέπεις ένα βίντεο 720χ576 με ένα βίντεο 348χ256 (με το ίδιο bitrate πάντα).

όσον αφορά τον χώρο εμπειρικά θα μιλήσω.

μια ταινία 2 ωρών αν γίνει με ανάλυση 720χ576 (εγώ πάντα σε αυτήν την ανάλυση σπάω, γιατί θέλω να αποφύγω το resize για διάφορους λόγους) και ήχο στα 100 (και κάτι ψιλά) χωράει σε ένα σιντί άνετα αν το bitrate είναι γύρω στα 800. δύο παςς πάντα. εγώ χρησιμοποιώ το dvdx.

φυσικά παίζει ρόλο και το zoom και το rezise και το aspect ratio που θα ζητήσεις. οπότε μπορεί να έχεις μερικές παρεκκλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.