Jump to content



Επιλογή κατάλληλης μητρικής για αναβάθμιση


RPG

Recommended Posts

Αφού έλιωσα στο ψάξιμο για DDR2 μνήμη, πέραν του ότι δε βρήκα ούτε μία και όσες βρήκα είναι σετ των 2 (και ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ), αποφάσισα μήπως ήταν προτιμότερο να αναβαθμίσω την μητρική μου κάρτα. Ο επεξεργαστής μου είναι

εδώ

Η κάρτα γραφικών που αναγράφει θα αλλαχτεί με Radeon HD 5850 Xtreme 1gb, θα υπάρχουν 2 εσωτερικοί σκληροί δίσκοι με dual boot και τροφοδοτικό της Thermaltake των 750w. Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω; Ευχαριστώ και πάλι.

Ερώτηση: διάβασα σε αρκετά ποστ ότι οι DDR2 είναι πιο σταθερές και αξιόπιστες από τις DDR3 μνήμες. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν πλέον επιλογές DDR2 μνημών. Και ότι υπάρχει θεωρείται ακριβό αν τις συγκρίνεις με τις DDR3.

Απ'ότι βλέπω έχεις 4GB σύνολο στα 800Mhz. Θέλεις να προσθέσεις περισσότερη μνήμη ή απλά θες να κάνεις αναβάθμιση; Το καλύτερο σενάριο είναι να δώσεις μητρική, επεξεργαστή και ram και να αγοράσεις καινούρια πλατφόρμα (AM3+/Bulldozer ή s1155/Sandy Bridge) με 8GB DDR3.

Όσον αναφορά την σταθερότητα έχω την εντύπωση ότι αυτό που ρωτάς ισχύει για τον συνδυασμό DDR3 και C2Q s775 κτλπ. Δεν νομίζω να υπάρχει θέμα γενικά με τις DDR3 στις καινούριες πλατφόρμες.

Η μετάβαση στη 5850 είναι μια χαρά, θα δεις μεγάλη διαφορά από την 4850.

Το τροφοδοτικό είναι επίσης κομπλέ, θα σε καλύψει ανετότατα.

Link to comment
Share on other sites

θέλω να δώσω ραμ παραπάνω, το μόνο σίγουρο γιατί πολλές φορές κολλάει σε απαιτητικά προγράμματα, συν το ότι θα μου χρειαστεί για επεξεργασία μουσικής (ηχογράφηση) και βίντεο. Επεξεργαστή όμως γιατί να αλλάξω; Λινκ για αυτά που μου έστειλες μπορείς να παραθέσεις;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι είναι απαραίτητο να αλλάξεις επεξεργαστή (που στην ουσία έτσι πας για αλλαγή πλατφόρμας) απλά σου υπέδειξα το καλύτερο σενάριο. Από εκεί και πέρα, αν διαθέτεις τα λεφτά και την όρεξη να κάνεις την ολική αυτή αναβάθμιση το γράφεις εδώ και σίγουρα θα πάρεις αρκετές συμβουλές για το τι θα ήταν καλύτερο να αγοράσεις για την δουλειά που το θες.

Αν θες απλά να προσθέσεις μνήμη, ρίξε μια ματιά εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό προσπαθώ να καταλάβω, αν αλλάξω μόνο μητρική γιατί να αλλάξω και επεξεργαστή;

Γιατί θα πρέπει να πας σε socket 775 και οι επιλογές ειναι πλέον ελάχιστες για αυτό το socket.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό προσπαθώ να καταλάβω, αν αλλάξω μόνο μητρική γιατί να αλλάξω και επεξεργαστή;

γιατι αν παρεις νεα μητρικη με νεο chipset, θα εχει και αλλο σοκετ. αρα δεν θα μπαινει ο δικος σου επεξεργαστης!!

δεν ειναι καλο να ψαξεις για S775 με DDR3!!

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα, θα μας βγει καλό το κοστούμι, αλλά να μου πεις όλα τα άλλαξα, εδώ θα κολλήσω; Επομένως υπάρχει κάποια συγκεκριμένη πρόταση να κοιτάξω για πλατφόρμα; Τι μάρκα προτείνετε και με τι χαρακτηριστικά;

Link to comment
Share on other sites

100-150 ευρώ για επεξεργαστή και 60-70 για μητρική. Αν σκάσω και λίγα φράγκα παραπάνω για να πάρω κάτι πιο αξιόλογο κι έμπιστο τα δίνω, πληρώνω που πληρώνω, ας πιάσουν τόπο τουλάχιστον. Παίζει τίποτα καλό ή θα μας μαμήσει ο ράφτης;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, μνήμες μπορείς να βρεις και σε πολύ λογικές τιμές.

Τώρα, προσωπικά δεν πιστεύω ότι αν μπορείς να πληρώσεις μια αναβάθμιση, αξίζει να πάρεις για το μηχάνημα που έχεις κάτι, αλλά αν θέλεις, βρίσκεις.

Link to comment
Share on other sites

Kingston 4GB 1333MHz DDR3 Non-ECC CL9 DIMM (Kit of 2) | Skroutz.gr

με τις τιμες που εχουν οι DDR3 τωρα, εγω δεν τις θεωρω και λογικες τις τιμες στις DDR2!!

σχεδον με τα μισα χρηματα παιρνεις 4gb DDR3!

οσο για την αλλαγη πλατφορμας, ναι! ή τωρα ή ποτε...!! αν μπορεις, βεβαια! απο σενα εξαρταται!

η συνθεσουλα απο πανω για INTEL, ειναι καλη και οικονομικη. εναλλακτικα, μπορεις να δεις και αυτα

AMD Phenom II X4 955 Black Edition Box | Skroutz.gr €105

Asus M5A78L/USB3 | Skroutz.gr €70

και μια εναλλακτικη μητρικη για καλυτερο μελλον....

http://www.skroutz.gr/s/344340/Gigabyte-GA-990XA-UD3.html €103

(αυτη την πηρα και εγω!)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις προτάσεις σας.

Ανάμεσα σε αυτές τις δύο ποια θα διαλέγατε;

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/CPU/Intel-Core-i5-2500K-s1155-3-30GHz-6MB-BX80623I52500K.htm

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/CPU/AMD-Phenom-Ii-X4-955-3-2Ghz-8Mb-HDZ955FBGIBOX.htm

Link to comment
Share on other sites

CPU-RAM ειναι πολυ καλα.

κοιτα ομως σε μητρικη τι διαφορα εχει η αλλη πλατφορμα

Gigabyte GA-990XA-UD3 | Skroutz.gr μαζι με εναν

AMD Phenom II X4 955 Black Edition Box | Skroutz.gr

και τις μνημες που εβαλες...!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.