Jump to content



Το χρονικό της κακομοιριάς (How not to)


Servo1980

Recommended Posts

εγώ σύμφωνα με αυτό SSD RoundUp 2011: The Battle Is On - ( HWBOX ) O/C on first boot κρατάω την τελευταία παράγραφο ''Ο τριών ετών Postville ακόμα καλά κρατεί και "βάζει τα γυαλιά" στις random 4K εγγραφές σε όλα τα drives του συγκριτικού εκτός του Vertex 3, που όμως είναι μπροστά για μερικά KB/s.'', παρότι αναφέρεται στον 80/άρι , και λέω:

160 gb στα 200 ευρώ αξίζει από τα 120 gb στα 240 ευρώ, εκτός πιά αν δεν σε νοιάζουν τα +40 gb και τα -40 ευρώ, οπότε πάς για τον πιό καινούργιο τεχνολογικά vertex 3!!! :T:

ΥΣ. Οχι με ταχύτητες ''Force GT 555MB/s read - 515MB/s write'' αλλά περίπου λίγο πάνω από τις μισές. 240-300 MB/s.

Απο ολα τα συγκριτικα του δικτυου διαλεγεις να κοιτας αυτο του HWBOX ? Οκ...

Περα απο αυτο ομως ακομα και σε αυτα τα τεστ δεν βλεπω σε τι ακριβως ειναι καλυτερος ο X25M....Αν εξαιρεσεις 2-3 τεστ που ειναι καλυτερος ελαχιστα σε ολα τα αλλα τρωει σκονη απο σχεδον ολους.....Ασε που ο Force GT λογο firmware ειναι ελαχιστα καλυτερος του Vertex 3.

Link to comment
Share on other sites

Απο ολα τα συγκριτικα του δικτυου διαλεγεις να κοιτας αυτο του HWBOX ? Οκ...

Περα απο αυτο ομως ακομα και σε αυτα τα τεστ δεν βλεπω σε τι ακριβως ειναι καλυτερος ο X25M....Αν εξαιρεσεις 2-3 τεστ που ειναι καλυτερος ελαχιστα σε ολα τα αλλα τρωει σκονη απο σχεδον ολους.....Ασε που ο Force GT λογο firmware ειναι ελαχιστα καλυτερος του Vertex 3.

Eγώ δέν είπα ότι δεν είναι καλός, απλά είπα ότι την ''δουλειά'' του την κάνει άνετα με τον ιντέλα, αξιοπρεπώς και με πολύ λιγότερα χρήματα, και χωρίς μαρκετινίστικες κοροϊδίες στα νούμερα http://www.thelab.gr/ssds-hdds-and-controllers-reviews/ocz-vertex-3-ssd-review-95517.html?garpg=11 ''Τα IOPS και η ταχύτητα εγγραφής των προδιαγραφών δεν αντιστοιχούν στις πραγματικές μετρήσεις'':T:

Link to comment
Share on other sites

Απο ολα τα συγκριτικα του δικτυου διαλεγεις να κοιτας αυτο του HWBOX ? Οκ...

Για κάνε το λίγο πιο λιανά αυτό για να το ποιάσουμε κι εμείς; πιστεύεις δηλαδή πως τα υπόλοιπα review του διαδικτύου είναι καλύτερα, είναι πιο ολοκληρωμένα, ή μήπως τα "παίρνουν" καλύτερα από τις εταιρίες για να βγάζουν το προϊόν καλό;

Link to comment
Share on other sites

Για κάνε το λίγο πιο λιανά αυτό για να το ποιάσουμε κι εμείς; πιστεύεις δηλαδή πως τα υπόλοιπα review του διαδικτύου είναι καλύτερα, είναι πιο ολοκληρωμένα, ή μήπως τα "παίρνουν" καλύτερα από τις εταιρίες για να βγάζουν το προϊόν καλό;

Ενω οι δικοι μας ειναι αντικειμενικοι και αξιοπιστοι ε ?

Θα στο θεσω αλλιως....Να "βασιστω" σε ενα review απο ενα site που για να δει δειγμα απο εταιρειες κανει αμαν η να βασιστω σε reviewS (πληθυντικος) απο site που παιρνουν δειγματα με τον κουβα ? Κατ'εσε παντα ποιος μπορει να ειναι ποιο αντικειμενικος, εκεινος που λαμβανει τον χρονο 200 δειγματα και παραπανω η εκεινος που λαμβανει μετα βιας 30 ? Ποιος εχει περισσοτερη "πιεση" απο τους δυο ?

Εμενα λοιπον ασε με να κοιταω reviews απο τους πρωτους, εσυ κοιτα απο τους δευτερους στο παραδειγμα μου.

Οσο για αισθητες ταχυτητες ναι σπανια καποιος θα τις δει αλλα ΛΕΦΤΑ σκατε παιδες που οι περισσοτεροι εστω εχετε δουλεψει σκληρα για αυτα, σκοπος ειναι να παρετε οτι καλυτερο μπορειτε με αυτα τα χρηματα, ειτε εχει αισθητες διαφορες ειτε οχι. Αποψη μου φυσικα.

Link to comment
Share on other sites

Ενω οι δικοι μας ειναι αντικειμενικοι και αξιοπιστοι ε ?

Θα στο θεσω αλλιως....Να "βασιστω" σε ενα review απο ενα site που για να δει δειγμα απο εταιρειες κανει αμαν η να βασιστω σε reviewS (πληθυντικος) απο site που παιρνουν δειγματα με τον κουβα ? Κατ'εσε παντα ποιος μπορει να ειναι ποιο αντικειμενικος, εκεινος που λαμβανει τον χρονο 200 δειγματα και παραπανω η εκεινος που λαμβανει μετα βιας 30 ? Ποιος εχει περισσοτερη "πιεση" απο τους δυο ?

Εμενα λοιπον ασε με να κοιταω reviews απο τους πρωτους, εσυ κοιτα απο τους δευτερους στο παραδειγμα μου.

Οσο για αισθητες ταχυτητες ναι σπανια καποιος θα τις δει αλλα ΛΕΦΤΑ σκατε παιδες που οι περισσοτεροι εστω εχετε δουλεψει σκληρα για αυτα, σκοπος ειναι να παρετε οτι καλυτερο μπορειτε με αυτα τα χρηματα, ειτε εχει αισθητες διαφορες ειτε οχι. Αποψη μου φυσικα.

Για το αν είμαι αντικειμενικός ή όχι δεν μπορώ να το κρίνω εγώ. Θα το κρίνει αυτός που θα διαβάσει τα review μου.

Βασικά προτιμώ αυτούς που έχουν δώσει λεφτά από την τσέπη τους για να δούνε 5 πράγματα και να τα δείξουνε στον κόσμο. Εκείνοι είναι και πιο αντικειμενικοί.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ θελεις να μου πεις πως καποιος καθεται μια μερα στην καρεκλα του και λεει ξαφνικα

" Δεν παω να αγορασω 3-4-5 SSD ωστε να κανω ενα συγκριτικο και να το δειξω στον κοσμο ? "

Ουτε ο Γκαντι δεν θα εκανε κατι τετοιο αλλα οκ. Οπως ειπα ο καθενας μπορει να κοιταει οτι παρουσιασεις θελει, εγω προσωπικα επειδη δεν μαρεσε ποτε η νοοτροπια του Ελληνα (ολα τα σφαζω ολα τα μαχαιρωνω πχ) και επειδη περα απο το οτι ανα καιρους εχουν ακουστει παρα πολλα για "παρεμβολες" σε reviews παντα κοιτουσα και κοιταω απο εξωτερικο πλευρα. Φυσικα και εκεινοι δεν ειναι τελειοι αλλα τουλαχιστον εξω μπορεις να βρεις 10-20-30 reviews διαφορετικα και να βγαλεις ακρη, απο εδω οχι.

Link to comment
Share on other sites

Γκάντι δεν ξέρω αν είμαι, πάντως τους SSD που έχω χρησιμοποιήσει, ξέρω πως τους περισσότερους τους πλήρωσα με δικά μου λεφτά, κάτι το οποίο γνωρίζουν και όσοι τους αγόρασαν μετά από μένα, μιας και είχαν 7-8 ώρες χρήσης και απόδειξη κανονικά (τα samples από τις εταιρίες εννοείται δεν έχουν απόδειξη αγοράς από το memoryc.com ή από το crucial.com).

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα με το ποιος ειναι ο σκοπος του καθενος....Αλλοι σπαταλανε χιλιαδες ευρω για να φτιαξουν test rigs ωστε να μην τα αλλαζουν καθε τρεις και λιγο και ετσι να μην εχουν σωστες μετρησεις, αλλοι αγοραζουν μηχανηματα μετρησεων παλι για αυτο τον σκοπο κτλ κτλ κτλ. Δεν μπορω να πω ομως πως το κανουν ομως για τους συνανθρωπους τους (η για την ψυχη της μανας τους οπως λεμε στην Ελλαδα), αλλοι το κανουν γιατι θελουν να προωθησουν την δουλεια τους τοσο στον κοσμο οσο και στις εταιρειες ωστε να παρουν πιο ευκολα δειγματα μετα και αλλοι το κανουν για να "δειχτουν". Παντα υπαρχει ενας απωτερος σκοπος, απλα διαφερει για τον καθενα.

Link to comment
Share on other sites

Τους samsung kai crucial Που να τους βρεις απο καταστημα... Μονο απο ιντερνετ...

Οποτε καταληγω στον ocz vertex...:wassat:

Από internet με αντικαταβολή σου κάνει;

HDD :: Crucial 128GB M4 CT128M4SSD2 Solid State Drive SATA SSD 2.5'' - Visionstudio.gr

HDD :: Samsung 128GB 830 Series MZ-7PC128D Solid State Drive SATA SSD 2.5'' Desktop Kit - Visionstudio.gr

Αναλογα με το ποιος ειναι ο σκοπος του καθενος....Αλλοι σπαταλανε χιλιαδες ευρω για να φτιαξουν test rigs ωστε να μην τα αλλαζουν καθε τρεις και λιγο και ετσι να μην εχουν σωστες μετρησεις, αλλοι αγοραζουν μηχανηματα μετρησεων παλι για αυτο τον σκοπο κτλ κτλ κτλ. Δεν μπορω να πω ομως πως το κανουν ομως για τους συνανθρωπους τους (η για την ψυχη της μανας τους οπως λεμε στην Ελλαδα), αλλοι το κανουν γιατι θελουν να προωθησουν την δουλεια τους τοσο στον κοσμο οσο και στις εταιρειες ωστε να παρουν πιο ευκολα δειγματα μετα και αλλοι το κανουν για να "δειχτουν". Παντα υπαρχει ενας απωτερος σκοπος, απλα διαφερει για τον καθενα.

Με κατάλαβες. Είχα μερικές εκατοντάδες € στην άκρη και ήθελα να μπω στο μάτι των οχτρών μου... Και μόλις το έμαθε η OCZ, έσπευσε να στείλει δείγματα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια λοιπον επειδη δεν εχουμε τπτ να χωρισουμε θα δεχτω πως εσυ εισαι η εξαιρεση του κανονα και οτι εκανες το εκανες για το καλο των συνανθρωπων σου χωρις τον παραμικρο απωτερο σκοπο.

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα με το ποιος ειναι ο σκοπος του καθενος....Αλλοι σπαταλανε χιλιαδες ευρω για να φτιαξουν test rigs ωστε να μην τα αλλαζουν καθε τρεις και λιγο και ετσι να μην εχουν σωστες μετρησεις, αλλοι αγοραζουν μηχανηματα μετρησεων παλι για αυτο τον σκοπο κτλ κτλ κτλ. Δεν μπορω να πω ομως πως το κανουν ομως για τους συνανθρωπους τους (η για την ψυχη της μανας τους οπως λεμε στην Ελλαδα), αλλοι το κανουν γιατι θελουν να προωθησουν την δουλεια τους τοσο στον κοσμο οσο και στις εταιρειες ωστε να παρουν πιο ευκολα δειγματα μετα και αλλοι το κανουν για να "δειχτουν". Παντα υπαρχει ενας απωτερος σκοπος, απλα διαφερει για τον καθενα.

Υπάρχουν και άλλοι λόγοι, π.χ. χόμπυ ή κ**λα. Όταν έδωσα 850 ευρώ για 2 32άρηδες Mtron το 2007, δεν το έκανα έτσι ώστε μετά από 2 χρόνια να κρατήσω ένα δείγμα. Και ναι, έχω ξοδέψει περί τα 3 με 4 χιλιάρικα για SSD και έχω κρατήσει ένα (1, uno, one) SSD δείγμα από review.

Σε παρόμοια φάση είναι και ο Ζάχος που είχε δώσει πάνω από 1 χιλιάρικο μόνο σε μια δόση για να πάρει 3 X25-E.

Τώρα θα μου πεις "απώτερο σκοπό", ναι οκ, τα πάντα έχουνε απώτερο σκοπό, μέχρι και το κάθε γράμμα που πληκτρολογούμε σε ένα ποστ, και τι μ'αυτό;

Και συ μ'αυτό το ό,τι-να-ναι σχόλιο έχεις κάποιο απώτερο σκοπό. Απλά έτσι όπως το λες είναι σα να υπονοείς ότι υπάρχει υποχθόνιο και κακόβουλο σχέδιο πίσω από κάθε ανθρώπινη πράξη.

Θα σε απογοητεύσω λοιπόν, δεν υπάρχει κέρδος πίσω από τα πάντα :hm:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που αναφερεις διαφερει, πηρες 2 ιδιους SSD και προφανως τους χρησιμοποιησες στο μηχανημα σου, δεν τους πηρες απλα για να κανεις ενα review και μετα να τους ξαναπουλησεις. Εξαλλου ειναι και αυτο που αναφερα, ΑΝ πχ καποιος δωσει 1000ε και μετα απο μια εβδομαδα ξαναπουλησει τους δισκους που πηρε για να κανει review στα 900ε εκει παλι δεν μιλαμε για διαφορες. Πολλα παιζουν ομως, εγω απλα ειπα πως κανεις δεν κανει κατι για τον "συνανθρωπο" και χωρις καποιον απωτερο σκοπο, δεν μιλησα για υποχθονια σχεδια :)

Link to comment
Share on other sites

εγω απλα ειπα πως κανεις δεν κανει κατι για τον "συνανθρωπο" και χωρις καποιον απωτερο σκοπο

Όταν λες απώτερο σκοπό τότε τι εννοείς; Όταν βγήκε ο Χ25-Ε τον πήρα τον πρώτο μήνα κυκλοφορίας 550 ευρώ για να τον δούμε πως πάει. Τον μέτρησα, τον συζητήσαμε, λύθηκαν απορίες, γεννήθηκαν καινούριες, τον πούλησα και αγόρασα τους Samsung SLC για δοκιμή.

Ποιος ήταν ο απώτερος σκοπός μου εδώ; Να πουλήσω κάτι μετά από 3 μήνες με απώλεια 200 ευρώ; Να προωθήσω την Intel που ποτέ δεν αφήνει δείγματα στους reviewers; Να φέρω hits στο TheLab από το οποίο δεν έχω κέρδος;

Για πες μου και μένα ποιος ήταν ο απώτερος σκοπός μου, για να μάθω και γω.

Link to comment
Share on other sites

Καποιος σιγουρα εχει κερδος απο τα Hits στο Thelab, ποιος δεν γνωριζω βεβαια αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα. Οσο για τα υπολοιπα σιγουρα δεν κρατησες τον Χ25-Ε 3 μηνες μονο για τεστ και review, οποτε μπορει γενικα να εισαι απο τα ατομα που αγοραζουν κατι, το δουλευουν λιγο καιρο και μετα το πουλανε για να αγορασουν κατι αλλο, ξερω παρα πολλα τετοια ατομα και ειμαι σιγουρος πως υπαρχουν και εδω.

Τωρα αν αυτο που μου λες ειναι πως εχασες 200ε απο την τσεπη σου μονο για να δειξεις στον καθενα εδω μεσα ποσο καλος ηταν ο Χ25-Ε ε τι να πω, μπορει απλα να σου περισευουν και να μην σε νοιαζει να τα σκορπας, παλι αυτο ειναι κατι που δεν γνωριζω.

Link to comment
Share on other sites

Καποιος σιγουρα εχει κερδος απο τα Hits στο Thelab, ποιος δεν γνωριζω βεβαια αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

Ευχαριστώ για την προφανή διατύπωση, αλλά δε μιλάμε για τον ισολογισμό του TheLab εδώ, μιλάμε για τον απώτερο σκοπό που κάνω τα reviews των SSD.

Οσο για τα υπολοιπα σιγουρα δεν κρατησες τον Χ25-Ε 3 μηνες μονο για τεστ και review, οποτε μπορει γενικα να εισαι απο τα ατομα που αγοραζουν κατι, το δουλευουν λιγο καιρο και μετα το πουλανε για να αγορασουν κατι αλλο, ξερω παρα πολλα τετοια ατομα και ειμαι σιγουρος πως υπαρχουν και εδω.

Πριν πάρω τον X25-E είχα 2 SLC SSDs, δεν κολλούσε το σύστημά μου ούτε γενικότερα χρειαζόμουν να πληρώσω 550 ευρώ. Αλλά πάλι δε μου απαντάς ποιος είναι ο απώτερος σκοπός μου, μου λες απλά ότι είμαι από τους τύπους που αγοράζουν και πουλάνε συχνά hardware. Ε, οκ, το κάνω αυτό με SSDs, η τεχνολογία με έχει συνεπάρει από τότε που έπαιξα με το πρώτο μου Gigabyte iRam. Αυτό δε σημαίνει ότι αυτά τα πολλά άτομα που ξέρεις να αγοράζουν και να πουλάνε το hardware κάθονται και ξενυχτάνε να γράψουν τις εντυπώσεις και τις μετρήσεις τους.

Τωρα αν αυτο που μου λες ειναι πως εχασες 200ε απο την τσεπη σου μονο για να δειξεις στον καθενα εδω μεσα ποσο καλος ηταν ο Χ25-Ε ε τι να πω, μπορει απλα να σου περισευουν και να μην σε νοιαζει να τα σκορπας, παλι αυτο ειναι κατι που δεν γνωριζω.

Το αν μου περισσεύουν ή όχι, πάλι δεν έχει σχέση και δεν απαντάει το ερώτημα "ποιος είναι ο απώτερος σκοπός μου".

Όταν πετάγεσαι με σιγουριά και μιλάς για απώτερους σκοπούς που πάντα υπάρχουν με ύφος "κάτι ξέρω και γω", ή θα πρέπει να έχεις καλύτερα επιχειρήματα από το "ε δε μπορεί, κάτι θα έχεις που δεν γνωρίζω" ή θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένος να εκτεθείς.

Επειδή λοιπόν με άφησες με την απορία, θα πάρω το θάρρος να προσθέσω εαυτόν στη λίστα που έβαλες και τον Ζάχο, που ίσως είναι μεγαλύτερη απ'όσο νομίζεις (και δη σε ένα χώρο πίτα στους enthusiasts) και ίσως τελικά να είμαστε περισσότεροι αυτοί που έχουμε την κ**λα μας με τους SSD, με τις κάμερες DSLR, με το Eyefinity κλπ από αυτούς που παρακινούνται από το κέρδος.

Εν τέλη η σιγουριά σου ότι ο άνθρωπος μπορεί να κάνει κάτι μόνο όταν υπάρχει έμμεσο ή άμεσο κέρδος (απώτερος σκοπός) ίσως να μην βασίζεται σε τίποτα παραπάνω από μια παραίσθηση ειδικού που μπορεί να έχεις.

Κάτι παρόμοιο με το να νομίζεις ότι έπιασες Photoshopιά-απάτη ενώ δεν έχεις ιδέα ότι τα screenshots του CPUz δημιουργούνται από τον server και όχι στα PCs των χρηστών.

Ένα τυχαίο παράδειγμα είναι, για να σου δείξω ότι μπορείς κάλλιστα να επιμένεις για κάτι λανθασμένα και λόγω περιορισμού των γνώσεών σου να εξακολουθείς να πιστεύεις ότι είσαι σωστός.

Link to comment
Share on other sites

To συγκεκριμενο SS ηταν σαν αναποδο γαμωτο, αρκει να το κοιταξεις και να το δεις. Εγω αυτο εθιξα στο θεμα του Photoshop, δεν καθισα να ψαξω να το βρω στην database του CPUZ και εφοσον δεν ειχε ανεβει συγκεκριμενο link θα ηταν καπως απιθανο.

Οσο για τα αλλα αναφερα ηδη απωτερους σκοπους που μπορει να εχει καποιος οταν ανεβαζει ενα review, μπορει να ειναι τα hits, μπορει να ειναι η μοστρα, μπορει να ειναι η αναδειξη κτλ κτλ κτλ, αν δεν σου αρκουν αυτοι οι λογοι δεν ειναι δικο μου το θεμα.

Στην τελικη η ολη κουβεντα αρχισε σχετικα με το αν καποιος θα εδινε χρηματα μονο και μονο για να κανει ενα review ωστε να δειξει σε ολους αυτο το συγκεκριμενο προιον, εσυ παραδεχεσαι πως δεν το κανεις για αυτο αλλα επειδη εχεις την κ@βλα σου και αφου την εχεις το κανεις και αυτο παραλληλα. Νομιζω εχει μπερδευτει λοιπον η ολη κουβεντα αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

To συγκεκριμενο SS ηταν σαν αναποδο γαμωτο, αρκει να το κοιταξεις και να το δεις. Εγω αυτο εθιξα στο θεμα του Photoshop, δεν καθισα να ψαξω να το βρω στην database του CPUZ και εφοσον δεν ειχε ανεβει συγκεκριμενο link θα ηταν καπως απιθανο.

Δεν χρειαζόταν να ψάξεις πολύ, το link της εικόνας είναι από την βάση δεδομένων του CPUz, ενώ ακριβώς κάτω από την εικόνα είναι και το link, για αυτούς που δεν ξέρουν να ψάχνουν. Έβαλα "xxx" στα tags για να τα βρεις πιο εύκολα αυτή τη φορά:

Ξαναέσπασε το OC world record ο Bulldozer...

[xxxIMG]http://valid.canardpc.com/cache/screenshot/2067001.png

[xxxurl=http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=2067001]CPU-Z Validator 3.1

Οσο για τα αλλα αναφερα ηδη απωτερους σκοπους που μπορει να εχει καποιος οταν ανεβαζει ενα review, μπορει να ειναι τα hits, μπορει να ειναι η μοστρα, μπορει να ειναι η αναδειξη κτλ κτλ κτλ, αν δεν σου αρκουν αυτοι οι λογοι δεν ειναι δικο μου το θεμα.

Σαφώς και δεν είναι δικό σου το θέμα, αλλά δεν βλάπτει να πετάξουμε και μια αστήρικτη δήλωση-αοριστολογία, ε;

Στο κάτω κάτω δεν είναι απαραίτητες οι αποδείξεις, οποιοσδήποτε μπορεί να πετάξει ένα σχόλιο για το τι συμβαίνει "πάντα" παριστάνοντας τον ειδήμονα και όταν έρθει η ώρα να εξηγήσει, μπορεί να πετάξει ένα "α δεν ξέρω, δεν είναι δικό μου θέμα" (καλή ώρα).

Δεν είμαστε και δικαστήριο να πρέπει να υποστηρίζεις με επιχειρήματα τις απόλυτες δηλώσεις, σωστά; Απλά όπως κι εσύ είσαι ελεύθερος να κάνεις τέτοιες δηλώσεις, έτσι και οι υπόλοιποι είμαστε ελεύθεροι να βγάζουμε τα συμπεράσματά μας και να ξέρουμε τι να παίρνουμε στα σοβαρά και τι όχι ανάλογα με το ποιος ποστάρει. :)

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι μπορείς να κατηγορείς κόσμο και κοσμάκη, για πράγματα που ούτε έκανε, ούτε ξέρεις αν έκανε, ούτε μπορείς να αποδείξεις ότι έκανε. Στο κράξιμο καλοί είναι όλοι, σημασία έχει να μπορείς να στηρίξεις αυτά που λες...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω πως εκραξα κανεναν.....Απλα ειναι αυτονοητο πως οταν καποιοι λενε πως χαλασαν χιλιαδες ευρω απλα για να "βοηθησουν" τους συνανθρωπους τους να καταλαβουν μια νεα τεχνολογια τοτε δεν μπορω να μην αναρωτιεμαι γιατι αυτα τα χιλιαδες ευρω εκεινων των ανθρωπων που σκεφτονται το καλο του συνανθρωπου τους δεν πηγαν στην Αφρικη η σε καποιο ιδρυμα ωστε να σωσουν αρκετους ανθρωπους απο τον θανατο, νομιζω πως θα επιαναν πολυ περισσοτερο και σιγουρα πιο σημαντικο τοπο εκει. Ισως το παραδειγμα μου ειναι τραβηγμενο αλλα σε μια τετοια περιπτωση δεν θα υπηρχε απωτερος σκοπος και σιγουρα δεν θα "καυχιοταν" κανεις για τα χρηματα αυτα οποτε δεν θα εφτανε στα αυτια κανενος μας αυτο, σε αντιθεση με τα ατομα απο πανω που εχουν τονισει τοσο τωρα οσο και στο παρελθον τα χρηματα που "εβαλαν" απο την τσεπη τους.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.