Jump to content



Το Ghost κολάει!!!


morph

Recommended Posts

Οταν προσπαθώ να χρησιμοποιήσω τη δισκέτα του Ghost sto PC2 ή γενικά όταν πάω να κάνω backup και χρειάζεται να χρησιμοποιήσει το DOS, κολάει τον υπολογιστή. Συγκεκριμένα, αφού, με τη δισκέττα φορτώσει το DOS,Μολις ξεκινά να φορτώνει το ghost μου βγάζει το ακόλουθο μύνημα:

Oeneml Protection Fault at eip 24870f; flagd=3016

Eax=00000000 bbx=0000001 ecx= 00456c0f edx=0000005a esi=002b0006 edi=0047154c ebp=0000000d esp=002b5e06 cs=af ds=8f es=8f fs=bf gs=bf ss=8f

Error0000

Το σύστημα κολλάει και γίνεται μόνο reset. Εκανα και update, αλλά τίποτα... :(

Καμιά ιδέα να λύσουμε το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Απο δισκέττες μπόλικες. (άλλωστε η ίδια δισκέττα τρέχει μια χαρά στον άλλο υπολογιστή).

Δοκίμασα τη δικσέττα από τον ΠΣ1, έφτιαξα άλλη δισκέττα από το πρόγραμμα εγκατεστημένο στο ίδιο το ΠΣ2 αλλά χωρίς τύχη.

Τώρα για άλλο floppy... Σε μπελάδες με βάζεις :whistling :tw: θα το δοκιμάζω, άν και το floppaki φαίνεται να λειτουργεί καλά.

Τα κατσαβίδια μου.............................

Link to comment
Share on other sites

Για να απολκείσουμε την περίπτωση του Floppy μπορείς απλά να φτιάξεις ένα bootable CD με το Nero στον άλλο σου υπολογιστή, αν σου είναι εύκολο. Αν μάλιστα χρησιμοποιήσεις και CDRW δεν θα σου κοστίσει και σε CD.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yanni [Σήμερα, στις 02:00]

Για να απολκείσουμε την περίπτωση του Floppy μπορείς απλά να φτιάξεις ένα bootable CD με το Nero στον άλλο σου υπολογιστή, αν σου είναι εύκολο. Αν μάλιστα χρησιμοποιήσεις και CDRW δεν θα σου κοστίσει και σε CD.

....σωστοοοοος;)

Link to comment
Share on other sites

Εχει νόημα να το φτιάξω στον υπολογιστή απ'τον οποίο θα ξεκινήσει? ή και από τον άλλο δεν έχει πρόβλημμα?

Οπότε φτιάχνω ένα bootable, βάζω και το ghost.exe μεσα... και καλή μου τύχη?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν δοκιμάζεις το Hirens Boot v6.0 cd?

Ειναι 36 mb boot cd με όλα τα εργαλεία που μπορει να χριαστεί κανεις...!

(Εννοειται οτι εχει ghost + prtition magic και αλλα πολλα "αχρείαστα" να είναι εργαλεία...!

Που μπορεις να το βρεις? Direct link δεν εχω υπ οψιν μου, στο dc++ στα ελληνικά hubs κυκλοφορεί γύρω γυρω...!

http://62.253.162.19/hiren.thanki/bootcd.html?

Link to comment
Share on other sites

To δοκίμασα σήμερα με boot CD apo NERO αλλα τζίφος και πάλι. Αυτή τη φορά δε βγάζει ούτε error message. Μόνο κάτι τετραγωνάκια. και κολάει. Δεν κολάει στο φόρωμα του συστήματος αλλά στο ghost (όταν εμφανίζει τη μπλέ-γκρι οθόνη)

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κάνει overclocking το σύστημά σου γύρνα το για λίγο στα defaults. Επίσης αν κλείνεις κάποιο λειτουργικό με hibernate φρόντισε πριν δοκιμάσεις το ghost να κάνει κανονικό restart - shutdown όχι hibernate ( δεν αρέσει αυτό στο ghost γενικότερα )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yanni

Αν έχεις κάνει overclocking το σύστημά σου γύρνα το για λίγο στα defaults. Επίσης αν κλείνεις κάποιο λειτουργικό με hibernate φρόντισε πριν δοκιμάσεις το ghost να κάνει κανονικό restart - shutdown όχι hibernate ( δεν αρέσει αυτό στο ghost γενικότερα )

Overclocking δεν έχω κάνει. Δοκίμασα να κάνω μερικές επανεκκινήσεις χωρίς hibernate αλλα... Αλαξα κάποιες παραμέτρους του BIOS και τότε... κάτι άλλαξε... το error message:

Oeneml Protection Fault at eip 24c42f; flagd=3016 όλα τα άλλα έμειναν ίδια :(

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσω καθόλου αλλά άκου την δικιά μου version. Το GHOST δεν δουλεύει με τίποτα (διάφορα αλλόκοτα messages) εάν δεν αφαιρέσω απο το bios όλες τις ide συσκευές και αφήσω ΜΟΝΟ τον σκληρό. Δοκίμασέ το.

Link to comment
Share on other sites

Τρελά πράγματα. Τι να πω? Τα error messages θα βοήθαγαν μόνο αν ήμουν ο προγραμματιστής του ghost και άμα.

Λοιπόν. Δοκίμασε και αυτό. Αντί να φτιάξεις boot disk με το ghost φτιάξε μια με τα windows ( αν έχεις και καμιά boot των 98 ... δεν ξέρω μπορεί και να παίζει ρόλο ).

Κάνε boot με αυτή και μετά τρέξε το ghost από άλλη δισκέτα ή κατευθείαν από τον σκληρό ( να έχεις π.χ. το εκτελέσιμο σε κάποιο fat32 partition ).

Α! Το ghost πριν την έκδοση 7 είχε πρόβλημα με τα XP. Αν και όχι στην αρχή, αλλά στην δημιουργεία του image νομίζω ).

’λλη ιδέα. Δοκίμασε το Drive Image αντί του ghost. Είναι το αντίστοιχο της PowerQuest που έχει και το Partition Magic.

Μέσω καλωδίου USB2 αν έχεις κοντά τα δύο σου συστήματα ίσως θα μπορούσες να κάνεις ghosting από το PC1 στα Partitions του PC2 ( φασαρία ..... ).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.