Jump to content



Εργονομικά...accessories για keyboard.


Shaman

Recommended Posts

Let us discuss ένα φλέγον ζήτημα που με απασχολεί.

Παρόλο που μου αρέσουν και με βολεύουν τα "σπαστά" τύπου Microsoft Natural, τα ρημάδια δεν κάνουν για gaming με τίποτα.

Έτσι, αν άλλαζα το Logitech Illuminated, το πιθανότερο είναι να πήγαινα σε κάποιο μηχανικό τύπου Black Widow.

Δυστυχώς όμως τα πληκτρολόγια* αυτά (με κάποιες εξαιρέσεις που είναι way off budget) δεν συνοδεύονται από ουσιαστική εργονομική πρόνοια.

So, υπάρχουν προτάσεις για wrist rest, βάση ή οτιδήποτε άλλο παρεμφερές addon που έχετε δοκιμάσει και θεωρείτε ότι αξίζει;

*Damn you, Lanthimos... I'm forever scarred.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όμως τα πληκτρολόγια* αυτά (με κάποιες εξαιρέσεις που είναι way off budget) δεν συνοδεύονται από ουσιαστική εργονομική πρόνοια.

So, υπάρχουν προτάσεις για wrist rest, βάση ή οτιδήποτε άλλο παρεμφερές addon που έχετε δοκιμάσει και θεωρείτε ότι αξίζει;

...

Δηλαδη για σενα ενα πληκρολογιο ειναι εργονομικα σχεδιασμενο και υπερτερει έναντι των άλλων παρα μονο αν έχει βαση και άλλα καλούδια που οπως λες και εσυ είναι addons?

Ωραια λοιπόν.

Πήγαινε πάρε μια βαση στηριξης του περικάρπιου απο κάποιο μαγαζακι , κοντα στα 10 ευρω και πάρε ενα μηχανικό με διακόπτες ανάλογα την προτιμηση σου.

Διακοπτες υπαρχουν πολλοί, κοντα στους 5 , ο καθενας τοσο διαφορετικος και τόσο μοναδικος συνάμα.

Η αν τα θέλεις όλα σε ένα υπαρχει το Κ60 και Κ90 (υπόψιν δεν είναι φουλ μηχανικα) απο Corsair Μέχρι τέλη Δεκεμβρη διαθεσιμο.

ζ΅·η Corsair ζ¨εΊζ©ζ’°εΌCherryθ»Έι»η«Άι΅η€ Vengeance K90γK60οΌθι·ε°ι»η«Άζ»ιΌ*Vengeance M90γM60 η°‘δ» | θθ²ζΈ¬3C

Η το νέο της THERMALTAKE , πληρως μηχανικό με μαυρους διακοπτες και led σε wasd kai arrows

Tt eSPORTS MEKA G Unit

(χρειαζετε μεταφραση απο κινεζικα σε αγγλικα,use chrome or firefox translate)

Black widow να μην πας...Πεταμενα λεφτα,φτηνη υπερπαραγωγη και κατεμε για παιχνιδια ο μπλε διακοπτης ειναι οτι χειροτερο.

Ασε που τις βραδυνες ώρες δεν ξερω πόσο δελεαστικο θα είναι να ακους δυνατα ενα click clack clock μαζί με τον μεταλικο απόηχο αυτου του διακοπτη.

Αν θέλεις κατι φτηνό αλλά ποιοτικα αντιστοιχο ενος Filco θα σου προτεινα to CM STORM Quick fire rapid tenkeyles με τους κόκκινους διακοπτες .

Ειναι πολύ πιο ελαφριοι απο τους μαυρους και είναι αντιστοιχοι των καφε χωρις το εμπόδιο για την καταχωρηση του γραμματος.

Δυστηχως δεν θα ερθει ποτε ευρωπη το συγκεκριμενο και κοστιζει μόλις 80 ευρω + 20 ευρω μεταφορικα απο ταιwan

- Armygroup-.

Η μπορείς να μπεις στην σειρα και να περιμενεις υπομονετικα με [προπαραγγελια] μεχρι τις 23 του μηνός απο ELITE KEYBOARDS να πάρεις ενα κανονικο 104 πληκτρα η tenkeyless 87 πληκτρα με κόκκινους/ασπρους.

Και τα 2 site στέλνουν ελλάδα.

Φιλικα Ι.

Link to comment
Share on other sites

...

Δηλαδη για σενα ενα πληκρολογιο ειναι εργονομικα σχεδιασμενο και υπερτερει έναντι των άλλων παρα μονο αν έχει βαση και άλλα καλούδια που οπως λες και εσυ είναι addons?

Όχι, είναι εργονομικά σχεδιασμένο αν... είναι εργονομικά σχεδιασμένο. :p

Επειδή το ψάχνω για τα μηχανικά, ελάχιστα έχουν την παραμικρή εργονομική πρόνοια. Κι αν έχουν, στην σερβίρουν σαν μαύρο χαβιάρι (βλ. 250++ ευρώ το κομμάτι, όπως αυτά κι αυτά).

Αν βγάλεις το gaming στην άκρη, το Ergo της MS που έβαλα παραπάνω είναι πολύ καλύτερο για κάποιον που κάθεται όλη μέρα στο PC και γράφει κατεβατά από ένα κλασσικό πληκτρολόγιο όπως π.χ. το Thermaltake ή το Black Widow ή whatever.. Το είχα στο γραφείο παλιά και πραγματικά δεν σε κουράζει ποτέ. Αντίθετα, τώρα που δουλεύω από το σπίτι και έχω ένα Logitech Illuminated που ούτε κυρτό είναι, ούτε wrist rest διαθέτει, μετά από 5-6 ημέρες full δουλειάς (βλ. 14 ώρες τη μέρα στο PC και μπόλικο γράψιμο) βρέθηκα να φοράω νάρθηκα.

Απλά δεν έχω γεράσει τόσο ώστε να ψωνίζω καθαρά με τη λογική και τις ανάγκες της εργασίας μου και το πιθανότερο είναι να κινηθώ σε κάποιο gaming μηχανικό στο οποίο θα προσθέσω μαξιλαράκι. Ποτέ δεν θα φτάσει το Natural π.χ. σε εργονομία αλλά η άλλη λύση ήταν να πάρω και μηχανικό και το Microsoft, που είναι λίγο extreme.

Κρίμα πάντως, γιατί το mouse μου (G9) είναι και πολύ άνετο στο χέρι και καλό (σχετικά) για gaming.

Thanks και για τα info περί μηχανικών.

Κι εγώ καταλήγω ότι τα Razer είναι λίγο overpriced και μπορώ με λιγότερα από 100 ευρώ να πάρω και μηχανικό και φωτιζόμενο από άλλες εταιρείες.

Aπό κουμπιά, νομίζω τα Cherry Brown ή Clear είναι αυτά που ψάχνω (θέλω typing + gaming, όχι hardcore gaming και σίγουρα όχι linear, θέλω να νοιώθω το πάτημα), χωρίς να είμαι σίγουρος.

Ένα ωραίο thread περί μηχανικών keyboards είναι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, είναι εργονομικά σχεδιασμένο αν... είναι εργονομικά σχεδιασμένο. :p

Αντίθετα, τώρα που δουλεύω από το σπίτι και έχω ένα Logitech Illuminated που ούτε κυρτό είναι, ούτε wrist rest διαθέτει, μετά από 5-6 ημέρες full δουλειάς (βλ. 14 ώρες τη μέρα στο PC και μπόλικο γράψιμο) βρέθηκα να φοράω νάρθηκα.

Απλά δεν έχω γεράσει τόσο ώστε να ψωνίζω καθαρά με τη λογική και τις ανάγκες της εργασίας μου και το πιθανότερο είναι να κινηθώ σε κάποιο gaming μηχανικό στο οποίο θα προσθέσω μαξιλαράκι. Ποτέ δεν θα φτάσει το Natural π.χ. σε εργονομία αλλά η άλλη λύση ήταν να πάρω και μηχανικό και το Microsoft, που είναι λίγο extreme.

Κρίμα πάντως, γιατί το mouse μου (G9) είναι και πολύ άνετο στο χέρι και καλό (σχετικά) για gaming.

Thanks και για τα info περί μηχανικών.

Κι εγώ καταλήγω ότι τα Razer είναι λίγο overpriced και μπορώ με λιγότερα από 100 ευρώ να πάρω και μηχανικό και φωτιζόμενο από άλλες εταιρείες.

Aπό κουμπιά, νομίζω τα Cherry Brown ή Clear είναι αυτά που ψάχνω (θέλω typing + gaming, όχι hardcore gaming και σίγουρα όχι linear, θέλω να νοιώθω το πάτημα), χωρίς να είμαι σίγουρος.

Μην αγχωνεσαι Αρχοντα...

Και εμεις που γεράσαμε (διανυω το 30% της ηλικίας, με βαση το 90% χαχα , βλ: 30 πατημένα) απλά σε κάνει πιο παράξενο στις επιλογές σου και ποιο προσεκτικο τι θα βαλεις στο πιάτο σου.

Εγώ έχω ενα Filco majestouch 2 Brown switches , DIATEC CORP / PRODUCTS INFORMATION

Ειναι απιστευτα βολικο ,κανει όσα γραμματα θέλεις register και είναι τόσο απαλό που αν είσαι λίγο απρόσεχτος και βιαστικος ακους το κλακ κλακ όταν το καπακι του κουμπιου φτανει το διακοπτη στο τέλος του.

Κάτι που βρήκα να ελατωνει τον γλυκο του "θορυβο" , ειναι πως αν το βαλεις απανω σε ενα mouse pad η σε ενα σουμέν ουσιαστικα ο ηχος που βγαζει ειναι να σε πορωνει να γραφεις όλη την μερα , ξεκουραστα και χωρις κόπο.

Στο gaming μην περιμενεις θαύματα ,δεν θα σκοτωσει για σενα πιο πολλούς , δεν θα παιζεις πρωτη εθνικη αν πριν συνηθιζες να καθεσαι πάγκο , αλλα θα ξέρεις οτι πατησες το α και ειναι α , η οτι πατησεσ αβγδεζ και ειναι αβγδεζ.

Απλά ειναι φανταστικό . Στα + το μικρο του μέγεθος που ουσιαστικα σου αφηνει ενα "numpad" χωρο καβατζα και ελευθερο να παιζεις με το G9 σου/μου.

Υπάρχει ένα κακό όμως με τα μηχανικά...είναι κολλητικά σε παθιαζουν μες στον εγκεφαλο σου και σε κανουν συλλέκτη απο εκεί που δεν περιμένεις να την πάθεις...

Ετσι λοιπόν σε μια βδομάδα το αργότερο παραλαμβανω το δευτερο μηχανικο.

CM storm quick fire rapid RED με τα τόσο δυσεύρετα κόκκινα switches , ίδιο βαρος πίεσης με τα καφε μόνο που ειναι λινεαρ διακοπτάκια..

PChome₯ώ²yΑΚͺ«‘mCM STORM QUICK FIRE 80%Ύχ±ρ¦‘Αδ½L/¬υΆb/€€€ε‘n

Ρεβιου με το που το παραλαβω απο τον γαλατα ταχυδρόμο...

Το μονο κακό οτι δεν προκειται να ερθουν ποτε ευρωπη και θα είναι με τα κινεζικούλια επάνω αλλα θα του αλλάξω καπακια οποτε μικρο το κακο...

Το συγκεκριμενο έχει την ιδια κατασκευη και αγαπη με εκεινη ενος Filco , Corstar stabilizers etc...

6088617587_68f708ac2a_o.jpg

6089163044_8731796668_o.jpg

6089165126_b9d0e6a57f_o.jpg

Οριστε είδες τι έκανες? μα τρελανες πάλι! gime now mr Mailsman :p

btw g9 ftw!!! και να σε κουράσει αλλάζεις καπάκι!

Φιλικά Ι.

Link to comment
Share on other sites

Φαινεται απιστευτο το coolermaster ^

Razer - Logitech - Microsoft go home :D

[MENTION=616]Shaman[/MENTION] : Μια προχειρη λυση ειναι ενα βαλεις ενα παλιο παχυ clothpad απο κατω, ετσι εχω κανει και εγω, δοκιμασα παλιοτερα αυτα τα στηριγματα καρπων απο gel αλλα δεν με βολεψαν καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Thanks for the input, guys.

Ivris, στα ίδια χρόνια είμαστε, αλλά πλέον δεν έχει καμία σημασία. Από δω και πέρα λέμε ότι είμαστε όσο αισθανόμαστε, όσο φαινόμαστε κλπ κλπ... :p

Αυτά με το gel είναι μάπα τα περισσότερα.

Και σε αυτά τα μαραφέτια, ό,τι πληρώνεις παίρνεις.

Καταλήγω σε αυτό. Είναι το καλύτερο από όσα έχω χρησιμοποιήσει.

Δεν είναι gel αλλά μικρά μπιλάκια που παίρνουν το σχήμα του χεριού.

Το θέμα είναι ότι το έφερναν κάποτε το Πλαίσιο (μαζί με άλλα προϊόντα της εταιρείας) και τώρα δεν...

Για keyboard (είμαστε offtopic αλλα δε μας κρατάω κακία :p), παίζει κανένα καλό μηχανικό με cherry brown + illumination μέχρι το 100άρικο;

To μόνο που έχω βρεί είναι το XArmor, αλλά άντε βρες το να το παραγγείλεις.

Επίσης υπάρχουν τα Deck, αλλά βγαίνουν λίγο παραπάνω και έχουν cherry clear..

Link to comment
Share on other sites

Για keyboard (είμαστε offtopic αλλα δε μας κρατάω κακία :p), παίζει κανένα καλό μηχανικό με cherry brown + illumination μέχρι το 100άρικο;

To μόνο που έχω βρεί είναι το XArmor, αλλά άντε βρες το να το παραγγείλεις.

Επίσης υπάρχουν τα Deck, αλλά βγαίνουν λίγο παραπάνω και έχουν cherry clear..

Σε cherry brown με illumination υπαρχει κ το blackwidow ultimate stealth edition αλλα βγαινει πανω απο 100ρικο και δεν αξιζει σε καμια περιπτωση τα λεφτα του.

Για XArmor παλι δεν εχω ακουσει κ τα καλυτερα απο αποψη ποιοτητας. Γενικα δεν υπαρχουν κ πολλες επιλογες σε διακοπτες αν θελεις keyboard με φωτισμο..

Αντιθετα χωρις φωτισμο υπαρχουν πολλες επιλογες και με διαφορους διακοπτες κοντα στα 100 ευρω.

To CM Storm που εδειξε ο φιλος Ivris παραπανω θα ερθει καποια στιγμη και Ευρωπη αλλα με blue, brown, black σαν επιλογη σε διακοπτες. Με Red απ'οτι διαβασα μονο Ασια.

Αρκετα καλη περιπτωση ειναι τα Leopold και με αρκετες επιλογες σε διακοπτες και βγαινουν γυρω στα 100 κ κατι με ταχ/κα για Ελλαδα.

Σε ποιοτητα ειναι πολυ κοντα στα Filco (δηλαδη super), ειναι σχεδιασμενα απο το ιδιο ατομο, με μονη διαφορα οτι εχουν cherry stabilizers (μερικοι θεωρουν καλυτερους τους Costar που εχουν τα Filco).

Με λιγα παραπανω λεφτα πας σε Filco που ο περισσοτερος κοσμος τα θεωρει τα καλυτερα μηχανικα στην αγορα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα αν εχεις τοσο "μεγα" θέμα με την υποστηριξη του περικαρποιου εχω να σου προτείνω αυτο που είχα δει σε ενα thread αλλα δεν θυμαμαι που για να στο κανω λινκ.

Το μονο που χρειαζεται να κανεισ μια βολτα στα ικεα και να χαλάσεις - ξοδεψεις ενα 20ευρω.

Αλλα θα φτιάξεις τετοιο περικαρπιο που και θα ειναι μοναδικο στις αναγκες σου και θα το ευχαριστηθεις(βεβαια οι γυναικες του σπιτιου θα σε βριζουν , αλλα θα βρεις τον τροπο οντας αγορακι να το ξε-πληρωσεις:p )

Sto ikea λοιπον υπαρχουν κατι μαξιλαρακια Latex τα οποια για την καλυτερη στηριξη του αυχενα ερχονται σε μορφη S.

O τυπακος είχε παρει λοιπον ενα τετοιο με 15-18 ευρω και πηρε και χυμα σε διαφορα σχεδια υφασμα.

Πηγε σπιτι και εσκισε το μαξιλαρι , πηρε ενα κοπιδακι και εκοψε 5-6 εκατοπτα απο το κατω μεροσ του.

Μετα πηρε το υφασμα και το εντυσε και μετα το εραψε. αφου καλυψε την περιοχη με το λατεχ αφησε 2-3 εκατοστα με υφασμα το οποιο και παλι το εραψε. Στο μυαλο σου φαντασου το,οτι το εκανε σαν το γραμμα P.

Στα 2 - 3 εκατοστα πηρε ταινια σκριτσ σκρατσ και την εραψε στο υφασμα.

Το πηρε ετσι οπως ηταν πανευτυχης και το κολησε στο keyboard...

Με τα πολλά αφου διαδοθηκε η ιδεα και το ικεα πουλουσε μαξιλαρια οπου οι τυποι τα θελαν για τα "χερακια " τους χαχαχα, μιλουσαν για palmgrip style και για clawgrip style , το αντιστοιχο δηλαδη οπως ενος ποντικιου.

Το παλικαρι που σου λεω ποου εκανε την μοντα μιλαμε πρεπει να εγραφε και στον υπνο του , μιας και ειχε ξεκινησει το τοπικ αναζητωντας το τελειο περικαρπιο , παραθετωντας καμια εικοσαρια , τζελοειδη , πουφοειδη και αφρολεξο - περικαρπια δαπανωντας μια περιουσια...

Το ιδιο θα μπορουσες να κανεις και εσυ (ισως και εγω) ειτε με λατεχ ειτε με πουφοειδη μπιλακια.

]

Εμπα Jumbo , εχουν κατι κουκλακια με αυτα τα μπιλακια που λες , κοψε ραψε ενα και εισαι jet.

Me ledakia στα 100 ευρω πολυ δυσκολο εως πραγματικα ακατορθωτο. Στα μηχανικα πληκρολογια για καθε ενα πληκτρο αντιστοιχει και ενα leddaki 3mm.Το Xarmor einai to ιδιο και απαραλαχτο με to black widow ,να μην το παρεις.

Ενα Deck εχει ο φίλος μας o GruntGR ,πανευτυχης κατοχος , αλλα η Deck Εχει μονο λευκα και μαυρα διακοπτακια.

Αυτο που θα προτεινα εγω ειναι ειτε να κοιταξεις το mionix Zibal 60 me black switches / linear

XfRtUl.jpg

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=_pt3yEV_Wbs]Zibal 60 - Mechanical Gaming Keyboard from Mionix - YouTube[/ame]

η αν θελεις καφε περιμενε για 15 μερες μεχρι να κυκλοφορησει το Ducky 9008 shine επισημα πλεον.

DeqW0.jpg

http://www.hardwarezone.com.sg/product-ducky-dk-9008-shine

Φιλικα Ι.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, ενδιαφέρουσες προτάσεις - ειδικά το Ducky είναι ό,τι πρέπει.

Βέβαια αν δεν έρχεται σε λογική τιμή στην πόρτα μου, απλά θα ξεχάσω το illumination οπότε θα έχω πλέον αρκετές επιλογές.

Δεν είναι και απαραίτητο, αλλά το θεωρώ ώραιο effect. Πρακτικά με βοηθάει μόνο όταν ψάχνω special characters (%*&@# κλπ) στο σκοτάδι.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
[MENTION=4730]Ivris[/MENTION], παρέλαβες τελικά το CM?

Σκέφτομαι να αγοράσω από το PCHome, πιθανότατα το Shine...

Ναι man το εχω μερες τωρα , μην διστασεις καθολου , φ α ν τ α σ τ ι κ ο!

Βασικα οχι επειδη ειναι Cm αλλά επειδή φοράει τα κόκκινα!

Φουλ ρεβιεου εδω :

http://www.thelab.gr/oi-dikes-sas-parousiaseis/cm-storm-quick-fire-rapid-tenkeyless-mechanical-101536.html

Φιλικα , .

Link to comment
Share on other sites

Thanks!

Ψήνομαι για το Shine λόγω illumination αν είναι αξιόπιστοι οι PCHome (που μάλλον είναι, αν κρίνω από τα σχόλια στο geekhack).

Το μόνο που με ξενερώνει (εκτός του ότι δεν έχουν stock....) είναι τα κινέζικα πάνω στα καπάκια - οπότε θα πρέπει να τα αλλάξω.

Btw, just for reference, από οικονομικά (non-illuminated) με brown διακόπτες, έχω βρει και τα παρακάτω που έρχονται Ελλάδα σε σχετικά καλή τιμή:

Noppoo PRO Mechanical Gaming keyboard Cherry MX Brown

Ducky-Overclock.net

[ame=http://www.amazon.com/gp/product/B004S86PBS/ref=ox_sc_act_title_2?ie=UTF8&m=A1NOKS4V778KSL]iOne XArmor U9 Cherry MX brown mechanical keyboard[/ame]

Μια και έχεις εμπειρία κι από τα δύο, τι θα προτιμούσες για typing, red ή brown;

Link to comment
Share on other sites

...

Μια και έχεις εμπειρία κι από τα δύο, τι θα προτιμούσες για typing, red ή brown;

Pc home στανταρακι αξιοπιστο , αν και δεν εχω ψωνισει κατι (ακομα :p ) απο εκει.

(Παρενθεση και λίγο μεγάλη:

Τα παιδια στο αρμυγκρουπ ξηγουνται πολυ ωραια...

Εχω ψωνισει απο εκει 4 φορες 2 πληκτρολογια (filco browns την πρωτη ,quickfire rapid red την δευτερη ) την τριτη φορα παρηγειλα μια θηκη iphone και 10 spare brown switches γιατι άλλαξα 2 διακοπτακια στο φιλκο που κολάγανε και την τελέυταια παρηγγειλα το cm storm spawn mouse μιας και δεν το εβρισκα ελλάδα.

Τα παλικαρια με ενημερωσαν σε email ( η Νιcole :p ) οτι μου κανουν δώρο τα μεταφορικά λόγω του οτι είχα δωσει ενα καρο λεφτα και συνεχιζω να ψωνιζω και να τους εμπιστευομαι :p.

ετσι λοιπον πήρα ποντικακι απο taiwan με μονο 30 ευρω :o !!! )

Οσον αφορα τα brown vs reds.

Εγω εχω βολευτει τα κόκκινα (εχω πορωθει να γραφω!!!) , αλλά και τα καφέ ιδια με τα κόκκινα ειναι και η "ειδοποίηση " του διακόπτη δεν ειναι τόσο αισθητη.

Αν παρεις τα brown switches μπορεις να τα "κάνεις" κοκκινα με Orings mod.Ουσιαστικα δεν καταλαβαινεις το clack του διακοπτη μιας και με το oring πανω του , κανεις το register χωρις να φτασεις στο clack.αν καταλαβαινεις τι εννοω...4 χιλιοστα το υψος του διακοπτη στα 2,1 χιλιοστα ενεργοποειται το γραμμα και αμεσως μετα νιωθεις το clack.

Τα λαστιχακια φ8 soft buna τα ιδια που πουλαει το WASD keyboards εχουν υψος 1,9 χιλιοστα.Αρα δεν φτανει ποτε στο clack του διακοπτη αλλα ενεργοοποιειται το γράμμα.

Υπαρχει μαγαζακι στην αθηνα που με 2 ευρω σου δινει 100 λαστιχακια (τα soft buna o rings) δεν ειναι αναγκη να τα παραγγειλεις απο αμερικη η γερμανια.

Απο οτι ξέρω εισαι mostly writting οποτε θα σε βολέψουν και τα δυο, το βαρος πιεσης δεν ειναι τιποτα , και να τα "χαιδευεις" γράφουν χαχα!!!

Αν παρεις καφέ μην παίζεις με την τυχη σου , παρε φιλκο να το χαιρεσαι και τα δαχτυλα σου το ιδιο.

Αν δεν εχεις αναγκη το numpad οποσδηποτε να πας σε tenkeyless,εχει πολλά πλεονεκτηματα.

Αν πας για κόκκινα ,cm storm και ξερο ψωμι (προσοχη ειναι tenkeyless).

Αν θες Ιlumination με αυτα που ακουστηκαν για το mionix zibal 60 το Shine ειναι μονόδρομος και κακά τα ψέματα η Ducky φημίζεται για πολύ καλή κατασκευή δίχως πατατιές στο παρελθών της , οποτε έχεις εγγύηση ποιοτητας και κατασκευης.

Ενα κακο με τα illumination ειναι οτι θα Δυσκολευτεις πολύ να βρεις keycaps (αλλά νομιζω η ducky θα βγάλει και spare keycaps,κάπου ακουστηκε χωρις σιγουρια)

Μην ξεχνας οτι μόνο σε filco kai Storm μπορεις να έχεις Costar stabilazers στα μεγαλα keys , οσον αφορα το θέμα σου πάντα ,καφε ή κοκκινα.

Και τέλος αν παρεις απο PC home και σε ενοχλουν τα ταιβανεζικα (εμενα μου αρέσουν) παρε και τα keycaps της ducky (white on blacks ή τα blanks otaku style εαν ξερεις τυφλο) για να μην ξαναπληρωνεις μεταφορικα.

Εναλακτικά μπορεις να απευθυνθεις σε Wasd Keyboards ( στελνει ελλάδα με 10 ευρω μεταφορικα , keycaps 104/87 pcs ή και τελειως customized).

Πότε με το καλό παραλαμβάνεις? χαχα!

Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε;! Πότε παραλαμβάνω;! Shine δεν βρίσκεις ούτε με σφαίρες. Θα περιμένω λίγο να δω αν φέρει stock ο PCHome ή ο άλλος ο τύπος από eBay (ο ίδιος που έχει τα Nopoo στο link παραπάνω - υποτίθεται περιμένει Shine browns εδώ και κάτι μήνες....).

Αν βαρεθώ θα πάω σε Storm ή στο Ducky του Overclock.

Ακόμα και τα ταπεινά Razer Stealth που φοράνε brown δεν το βρίσκεις σε stock..

Aφού είναι τόσο popular τα brown και τα red, γιατί έχει βρωμίσει ο τόπος blue και black; Δεν μπορώ να καταλάβω..

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να σου πω τι γίνεται πιστευω οτι με τα μηχανικα επειδη ελαχιστοι εχουν την ευκαιρια να τεσταρουν ολα τα switches μαζι σε καποιο μαγαζι παει ως εξης:

Αγοραζουν καποιο πρωτο , μετα να δοκιμασω και το αλλο , μετα να δοκιμασω και εκεινο και καταληγουν geekhackers να καταριουντε που ους μπριζωσαν και δεν εχυν φραγκο στην τσεπη αλλα 10 πληκτρολογια στο χέρι.

Το Shine φαινεται να αργει οντως. Αλλα πρέπει να περιμένεις και τα ρεβιους και να αφησεις και ενα μηνακι μηπως και ακουστουν τιποτα παρατυπιες.

Για μενα , μιας και εισαι μπριζωμενος και ψηνεις και καφε (οχι τα switches ρε τον γκαιφέ ), χαχα παρε η φιλκο η στορμ να νιωσεις διαφορα και το shine ... έρχεται δευτερο !

(ασε που στο αμεσο μελλον θα δεις και αλλα μηχανικα με leds )

Φιλικα/

Υγ ton Qtan μπορεις να τον πετυχεις σε δικο του sub-forum sto geekhack, ρωτα εκει αν θες , θα ξερει και για το ποτε θα φερει το Pc home

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4730]Ivris[/MENTION] πολυ κατατοπιστικος στα post σου, ωραιος :T:

Μηπως υπαρχει περιπτωση να δουμε ποτε σε κανενα ευρωπαικο καταστημα τα μηχανικα της CM αλλα με κοκκινους διακοπτες ? ειδα αυτα τα keycaps και εφαγα φλασια :inlove: :inlove:

DPP_0100.jpg

DPP_0096.jpg

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4730]Ivris[/MENTION]

Μηπως υπαρχει περιπτωση να δουμε ποτε σε κανενα ευρωπαικο καταστημα τα μηχανικα της CM αλλα με κοκκινους διακοπτες ? ειδα αυτα τα keycaps και εφαγα φλασια :inlove: :inlove:

Σε ευχαριστω Grunt για τα καλα σου λόγια.

Βασικα θα σου πω μία αληθεια.

Μίλησα προσωπικα με τον Evul munk33,(cm storm employer o οποίος έχει βοηθήσει πολύ κόσμο με το cm spawn και γενικα το παλικαρι εχει βοηθήσει πολύ στην αναπτυξη του και αντιπροσωπεύει ενα είδος Cm storm after sales customer support . αλλά οτι και να του πεις σε ακούει και απαντάει more info εδώ Cooler Master Storm Spawn gaming mouse - Page 1 - Official CM Storm Forum).

Mου είπε λοιπόν οτι η Cherry Corp λόγω ζήτησης μηχανικών διακοπτών έχει αρκετά αποθέματα σε καφε μπλέ και μαύρους διακόπτες τους οποίους τους πουλαει σε μια καλή τιμή(μιας και όλοι τους χρησιμοποιούν σαν entry στην υπάρχουσα αγρά) και "κόβει" περιορισμένο αριθμό σε κόκκινους διακόπτες γιατί τους προωθεί σαν την ελιτ της με αρκετά αυξημένη τιμη.

Ετσι λοιπόν για το Q4 του 2011 και μέχρι μάρτη 2012 έχει "κόψει"και στείλει στην Cm ταιβαν οπου και παρασκευαζεται το προιον και διανέμεται απο εκεί κοντα στους 6000 κόκκινους διακόπτες(ενώ η ζήτηση ήταν 15000) που δεν είναι παρά μόνο παρα 70 πληκτρολόγια + όσα είχε απο Q3 στο ράφι (απούλητα,αλλά όχι πολλά).

"So in order , place your order as it lasts available"

Αυτό που ξέρω είναι πως θα έρθει αμερική ( πολύ περιοριμένος αριθμός τεμαχίων σε κόκκινα) αλλά η διαθεση θα γινει αποκλειστικά απο Cm storm για αρχη ενω τα άλλα καφέ μαύρα μπλε θα είναι διαθέσιμα και απο amazon / newegg και λοιπά μαγαζιά.

Για ευρώπη είπαν πως επειδή η ζήτηση είναι χαμηλή σε μηχανικά θα το δουν αλλα θα αργησει παραπανω.

Δεν ξέρω που βρήκες τις φώτο το πληκτρολόγια φανταζει ονειρικό , αλλά απο το "αχνό" printed black on whites keycaps νομίζω πως είναι keycaps αγορασμένα apo wasd keyboards.

Εχεις παραγγείλει τόσα απο εξωτερικό ρε συ , τι το φοβάσαι?

Τα χρήματα είναι πάντα το θέμακαι σε δευτερη μοίρα έρχονται οι περιορισμένες επιλογές.

Τι θα έκανα εγώ? Οτι έκανα ήδη, κατοχύρωσα το πληκτρολόγιο και τώρα τέλη του μήνα θα παραγγείλω απο wasd custom keycaps.

Eδω μπορείς να φτιάξεις τα δικά σου keycaps οπως τα φαντάζεσαι εσύ,μπορείς να παραμεροποιήσεις το κάθε πλήκτρο και έρχετε τα 104 πλήκτρα με μεταφορικά απο αμερικη ελλάδα 50 ευρώ , αλλά αν θες υπάρχουν και μονο 87 μονοχρωμα (οτι χρωμα θες )σε λιγοτερο κόστος.

WASD Keyboards: Custom Keyboard Designer

Να πως θέλω να είναι τα δικά μου.περιπου,τα φτιαχνω ακομα..

wasdd.png

απλά κρατάω και τα πλήκτρα του numpad για να μπορώ να "παιζω" σαν εξτρα συνδυασμοί με τα 87.

Υπάρχει αναλυτικός οδηγος παραγγελίας τόσο για αρμυγκρουπ (καπου 30 ευρω μεταφορικα) όσο και για pc Home (20 euro μεταφορικά) και αν σου βγει ελλατωματικο (πολυ δυσκολο για μηχανικό ) εχεις δικαίωμα επιστροφης προιοντος και επιστροφης χρημάτων ή αλλαγής.

τέλος μια εικόνα απο το μέλλον των μηχανκών έτσι να τα χαζευουμε

yellow.png

Link to comment
Share on other sites

Shaman τα εχεις δει αυτα ?

Βελουδο και καπακι για την σκονη τσσσς!!!Ορμα!!!

ο τυπακος ακουγετατλες και τον ξελιγωσαν στο sex αλλα μια χαρα!

παρτ1.

[ame=

]
[/ame]

παρτ 2

[ame=http://www.youtube.com/user/naidod03?feature=watch#p/a/u/1/HM9076mG9Fw]naidod03's Channel - YouTube[/ame]

και εδω καποιος που αλλαξε τα led ready keycaps με απλα μαυρα.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=ctQDj5xvhGU]DUCKY SHINE + KBC 104 KEY ABS[/ame]

και εδω ενα άλλο με ασπρα

Στα τελευταια 2 αν δεις εχει κόκκινο πάνελ κατω απο τα γράμματα!!!

me likes!!

Link to comment
Share on other sites

Καλό φαίνεται το άτιμο.. Έχω δει διάφορα keycaps αλλά κάτσε να βρούμε stock και θα δούμε για τα caps! Ο τύπος στο eBay δεν ξέρει πότε θα ξαναφέρει.

Αν στείλω στο PCHome mail στα αγγλικά, λες να καταλάβουν; Θέλω να ρωτήσω για διαθεσιμότητα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.