Jump to content



Αποτελεσματική Ψύξη


Telumetar

Recommended Posts

Υπάρχει κάποιος οδηγός ,για αποτελεσματική και ικανοποιητική ψύξη του Η/Υ; Προφανώς και ενα μηχάνημα το οποιο εχει υποστεί o/c χρειάζεται περισσότερη ψύξη από ενα εργοστασιακό ,αλλα υπάρχουν ίσως κάποιοι γενικοί κανόνες για την ψύξη ; Πχ σωστή τοποθέτηση ανεμιστήρα για σωστό flow αέρα; Τι τιμές κοστίζουν τα βελτιωμένα συστήματα ψύξης κλπ; Ειναι γενικό το thread αλλα εαν καποιος θελει να μοιραστεί τις γνώσεις του ,ειμαι όλος αυτία.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αν μιλάμε για αέρα τα πράγματα είναι απλά.

Ότι επιλογές σε δίνει το κουτί και ότι μπορείς να υποφέρεις (λόγω θορύβου) απο θέμα ανεμιστήρα το βάζεις.

Τα τοποθετείς κάπως έτσι:

PC-A05N-airflow.jpg

gigabyte_nx76t_schematic2.jpg

arctic-silentium-t11-pc-case-air-flow.jpg

Για νεράκι, που φαντάζομαι λες για ολοκληρωμένα συστήματα ψύξης, δεν είναι τόσο δύσκολο, αλλα διάβασε πρώτα παρόμοια θέματα και μετά ότι χρειαστείς σε αυτό το φόρουμ θα το βρείς (έκανα και ομοιοκαταληξία:man_in_love:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Συνεπώς δεν έχει σημασία το πλήθος των ανεμιστήρων όσο η σωστή τοποθέτηση τους για την ύπαρξη ροής του αέρα έτσι; Δλδ με 3ις ανεμιστήρες θεωρητικά είσαι οκ;

Και τι γινεται στη περίπτωση ελαφριού ( έστω ) ο / c ???

Link to comment
Share on other sites

συνηθως 1-2-3 ανεμιστηρες μπροστα(intake) αναλογα ποσους το κουτι παιρνει και 1-2 πισω(exhaust) εισαι μια χαρα .Αμα θες να κανεις o/c περνεις καλυτερη ψυκτρα πχ για cpu/gpu (οπως λεγονται Aftermarket)

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι λίγο πιο πολύπλοκα, αφού υπάρχουν και άλλοι παράμετροι όπως η ροή του ζεστού αέρα, positive vs negative pressure κλπ. Από την στιγμή που υπάρχει τόσος πλούτος πληροφοριών με μια απλή αναζήτηση στο google (ή με όποια μηχανή σε βολεύει), μπες στον κόπο να ψάξεις τι εστί "case airflow" και θα βρεις πολύ υλικό για να διαβάσεις και να κατανοήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Συνεπώς δεν έχει σημασία το πλήθος των ανεμιστήρων όσο η σωστή τοποθέτηση τους για την ύπαρξη ροής του αέρα έτσι; Δλδ με 3ις ανεμιστήρες θεωρητικά είσαι οκ;

Και τι γινεται στη περίπτωση ελαφριού ( έστω ) ο / c ???

συνηθως 1-2-3 ανεμιστηρες μπροστα(intake) αναλογα ποσους το κουτι παιρνει και 1-2 πισω(exhaust) εισαι μια χαρα .Αμα θες να κανεις o/c περνεις καλυτερη ψυκτρα πχ για cpu/gpu (οπως λεγονται Aftermarket)

Ακριβώς ότι σε λέει ο [MENTION=17068]H4ckerman[/MENTION] αν δεις ότι δε σε καλύπτει η εργοστιακή πας σε κάτι καλύτερο σε ψύκτρα και μετά αφού το έχεις το άθλημα του υπερχρονισμού, πας σε νεράκι!!

[MENTION=14013]Ταμτάκος[/MENTION]

Μην το φοβίζεις το παιδί με παράμετρους κτλπ. άσε να πάρει πρώτα ενα τροφοδοτικό που θα έχει ανεμιστήρι 12άρι, να βοηθάει και αυτό στην εξαγωγή του θερμού αέρα και να βάλει ότι ανεμιστηράκι έχει και με τον καιρό έρχονται και τα άλλα...

Link to comment
Share on other sites

Μόνο εγώ έχω την εντύπωση πως η 1η και η 3η εικόνα που παρέθεσε ο Spawner είναι "λάθος";

Η πρώτη δείχνει ένα κουτί με ανάποδη ροή αέρα.

Η τρίτη δείχνει οτι εισέρχεται αέρας απο πίσω και μπροστά και φεύγει απο πλάγια και πάνω, ενώ εγώ τουλάχιστον ξέρω πως μπαίνει απο μπροστά και πλάγια και φεύγει απο πίσω και πάνω.

:confused:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9922]Tomahawk[/MENTION].... δες..... ο ανεμιστήρας μπροστά στην 3η pic έχει ενα πράγματακι από πανω...άρα δεν κάνει ρεύμα με τον πίσω και γιαυτό και ο πίσω βάζει αέρα μέσα.....και τον ρουφάει ο πάνω....

Link to comment
Share on other sites

Το κουτί με τη μορφή που εξακολουθεί να έχει μέχρι και σήμερα είναι "αναγκαίο κακό". Εκτός του περιορισμού της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας, προσωπικά τα έχω απορίψει εδώ και πολύ καιρό. Από τη στιγμή που κάποιος απαλλαγεί από τη δεσποτοκρατία του κουτιού και όλης της παραφιλολογίας που το διέπει (πρωτίστως περί air-flow και ψύξης), θα ανακαλύψει έναν κόσμο όπου με 2-3 ψόφιους ανεμιστήρες κάνει 100% δουλειά (λέγε με bench-table). . .

Για να μείνω και λίγο on-topic, βασικό imho είναι να βγαίνει με ικανοποιητικό ρυθμό ο αέρας μέσα από το κουτί και ίσως να μπαίνει σε σημεία ή components που απαιτούν κάτι παραπάνω σε ψύξη (πχ συστοιχίες συμβατικών δίσκων).

Κατά τα άλλα, το μόνο που πετυχαίνει κάποιος με τη χρήση ανεμιστήρων σε κάθε άνοιγμα (τα σύγχρονα κουτιά είναι "emental" στις τρύπες) είναι η δυσανάλογη αύξηση του θορύβου σε σχέση με την πενιχρή μείωση των θερμοκρασιών.

Τα υπόλοιπα, περί συγκέντρωση του θερμού αέρα στο πάνω μέρος και ανάγκη εισαγωγής φρέσκου/ψυχρού αέρα από χαμηλά, τα ακούω βερεσέ.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση...

Ξέρετε τι\πόση διαφορά θερμοκρασίας θα υπάρχει στο περίπου όταν ένα hardware είναι σε κουτί με καλό air flow σε σύγκριση με το να μπει, το ίδιο ακριβώς στον ίδιο χώρο, σε bench table?

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση...

Ξέρετε τι\πόση διαφορά θερμοκρασίας θα υπάρχει στο περίπου όταν ένα hardware είναι σε κουτί με καλό air flow σε σύγκριση με το να μπει, το ίδιο ακριβώς στον ίδιο χώρο, σε bench table?

Μπορώ να σου πω με ακρίβεια διαφορές ενός 955 και μίας 5870 σε κουτί και σε bench-table, πάντα με φορεμένες τις ίδιες ψήκτρες.

955 στο κουτί: 34-38, στο bench 30-32.

5870 στο κουτί 30, στο bench 25.

Μιλάω για idle με "ψυχρό" καιρό (ακριβώς σαν αυτό που είχαμε προ ολίγων ημερών).

Όλοι οι ανεμιστήρες έτρεχαν στις 950-1000σαλ στο κουτί, στο bench οι δύο στις 850 και ο τρίτος στις 750. Υπό φορτίο (Warhead), τόσο στη μία όσο και στην άλλη περίπτωση μιλάμε για 50-52 για CPU και 45-50 για GPU/VRMs. Ζεστούς δίσκους δεν έχω (ένας SSD και ένα 2,5άρης συμβατικός στις 5400). Στο κουτί πάντα η τάση είναι για οριακά μεγαλύτερες θερμοκρασίες.

Σημειωτέον: στο κουτί έπρεπε να δουλεύουν 3 περιφερειακοί 12άρηδες (εκ των οποίων ο ένας βάζει αέρα μπροστά στους δίσκους και άλλος είναι αυτός του τροφοδοτικού) συν τους 3 εσωτερικούς (1 για τον επεξεργαστή και 2 για την κάρτα). Ουσιαστικά μιλάμε για περιττό έξοδο και εξτρά θυρυβική επιβάρυνση.

Οπότε, γιατί να τρώω στη μάπα το μόνιμο "βουητό" 6 φουρφουριών, αφού μπορώ να κάνω τη δουλειά μου πολύ καλύτερα μόνο με τα μισά?

Η ιστορία αλλάζει αν κάποιος ΔΕ θέλει να ξοδέψει 200-300-400€ συνολικά για καλή αερόψυξη Ή διαθέτει μισή ντουζίνα θερμοκέφαλους συμβατικούς HHD, οι οποίοι εκ των πραγμάτων απαιτούν airflow.

H αναφορά μου δεν είναι σε καμία περίπτωση επιστημονική, πιστεύω όμως ότι είναι αρκούντως ενδεικτική.

Link to comment
Share on other sites

Ναι.

Μάλιστα στο bench αυτά επιτυγχάνονται με 20-30% χαμηλότερες στροφές ανεμιστήρων ή αντίστροφα αν μείνεις στις ίδιες στροφες με του κουτιού, έχεις ακόμη καλύτερες θερμοκρασίες στο καμπριολέ. Λογικό.

Link to comment
Share on other sites

Ας μην ξεχνάμε ποιος είναι ο βασικός λόγος ύπαρξης ενός κουτιού: η προστασία όλων όσων βρίσκονται εντός του. Για κάποιον που έχει παιδιά και γενικά πρέπει να προστατεύσει το hardware του, το κουτί είναι απαραίτητο. Μεγάλο και ευρύχωρο κουτί ίσον αποτελεσματικότητα με ελάχιστο θόρυβο, μικρό και στενάχωρο ίσον ζεστό & θορυβώδη. Ξεκινώντας λοιπόν από την ανάγκη ύπαρξης κουτιού, προσπαθείς να πετύχεις το καλύτερο δυνατόν αποτέλεσμα χρησιμοποιώντας τους διάφορους κανόνες ροής αέρα που υπάρχουν.

Προσωπικά έχω άριστες θερμοκρασίες τόσο στον επεξεργαστή όσο και στην GPU με θόρυβο που δεν γίνεται αντιληπτός κατά την λειτουργία. Να φανταστείτε πως πολλές φορές πατάει το power η γυναίκα μου γιατί νομίζει πως είναι κλειστός ο Η/Υ ενώ απλά η οθόνη είναι σε κατάσταση sleep mode και έχει κλείσει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.