Jump to content



Xfi fatality issues


Kosmos

Recommended Posts

Χαιρετε παιδες. Προσφατα συνεδεσα την ηλεκτ. κιθαρα στο pc μιας και μας τελειωσε ο ενισχυτης και παρατηρησα αρκετα μεγαλυτερο delay στον ηχο τωρα που εχω τα windows 7 64bit, απο πιο παλια που ειχα δοκιμασει με τα Vista. Εχει δοκιμασει κανεις κατι αναλογο?Παιζει λυση?(Ολα τα ψιψιψωνια τυπου 3d, crystalizer κτλ τα εχω στο off)

Επισης στο καταραμενο το προβλημα με το επιπεδο του ηχου, που αν το master volume της καρτας ειναι μικροτερο του 5% δεν ακουγετε ηχος εχει βρει κανεις λυση? Κανα χρονο τωρα εχω κανει subscribe σε κανα δυο θρεντ που το συζηταγαν σε κατι φορουμ, αλλα τζιφος...

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον για προβλημα με drivers ακουγεται, κλασσικη περιπτωση για creative:tomato:!

Κανε πληρη uninstall τους παλιους και βαλε αυτους

Επισης μετα την εγκατασταση βαζεις και την σουιτα με τις εφαρμογες (audio console κλπ)

Link to comment
Share on other sites

από μια gaming/hi-fi κάρτα ήχου μη περιμένεις πρόοδο σε θέμα μουσικής παραγωγής, άλλο το ένα άλλο το άλλο. Στη θέση σου θα πήγαινα σε κάποια Presonus (firewire) η έστω κάποια m-audio.

Στην onboard το δοκίμασες αυτό με το volume;

Link to comment
Share on other sites

Thanks θα τα δοκιμασω αυριο.

Το προβλημα με το volume το εχουν αρκετοι με την xfi, με την onboard δεν το κανει.

Καλα δεν συμφερει να παρω αλλη καρτα ηχου, καλυτερα να παρω αλλον ενισχυτη για την κιθαρα...για λιγο καιρο ηθελα να κανω την δουλεια μου. Με τα βιστα χωρις φιλτρα ειχε ελαχιστο delay. Mολις εβαζα παραμορφωση κτλ απο το audio creation αρχιζε να εχει αισθητο delay.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως με τους PAX drivers δεν διορθωθηκε κανενα προβλημα, ισα ισα που ειναι πιο ατονος ο ηχος.

Τωρα διαβαζω το manual to asio να δω τι και πως.

Δεν χρησιμοποιω καποιο προγραμμα, το interface της καρτας ηχου χρησιμοποιω μονο για να μεταφερω απο το linein(microphone) τον ηχο στα ηχεια...Πρεπει να βρω τωρα καποιο προγραμμα που να κανει το παραπανω και να συνεργαζεται και με το asio. Αν εχει κανεις καμια ιδεα ευπροσδεκτη :).

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι και το audio creation panel της creative το εχει το asio σαν tab, αλλα δεν εχει καμια επιλογη για ν ανοιξει το control panel του asio...επισης δεν εχει καμια εφαρμογη οτι αλλαγη κανω απο το tab στον ηχο.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το ASIO4ALL κάνε το Install και δίαβασε το pdf με τις οδηγίες. Μετά κατέβασε μια audio εφαρμογή που τρέχει μέσω ASIO (π.χ. Wavelab) και με το που το τρέξεις θα σου ανοίξει στο system tray το εικονίδιο του ASIO driver. Απο εκει θα κάνεις τις ρυθμίσεις για Latency (αν και οι περισσότερες εφαρμογές της Steinberg έχουν δική τους ρύθμιση).

Y.Γ. Έχεις ενεργοποιήσει bit-matched recording απο το panel της Creative?

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το ASIO4ALL κάνε το Install και δίαβασε το pdf με τις οδηγίες. Μετά κατέβασε μια audio εφαρμογή που τρέχει μέσω ASIO (π.χ. Wavelab) και με το που το τρέξεις θα σου ανοίξει στο system tray το εικονίδιο του ASIO driver. Απο εκει θα κάνεις τις ρυθμίσεις για Latency (αν και οι περισσότερες εφαρμογές της Steinberg έχουν δική τους ρύθμιση).

Y.Γ. Έχεις ενεργοποιήσει bit-matched recording απο το panel της Creative?

Οκ θα το δοκιμασω με το wavelab.

Off το εχω το bit-matched.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.