Jump to content



argiris3

Recommended Posts

Καταρχας καλησπέρα.

Σαν κατοχως του asus eee pad transformer θελησα και εγω να ψάξω για μια θηκη κι επειδη δεν εχει στην ελλαδα ακομα σκεφτηκα το εμπαι.Μετα απο ωρες ψαξίματος κατασταλαξ σε μια ωραια προσφορα 6 σε 1 η τιμη τησ δεν ξεπερναει τα 30 ευρω κι τορα το ερωτημα εινι εφοσον ειναι απο αμερικα ποσο θα βγουν οι φοροι και αμα υπαρχει καπιος τροποσ να μην πληρωσω.Διάβασα κατι για 50ευρω οτι δεν πληρωεις αλλα το θρεντ ηταν παλιο.τα φωτα σας

Ευχαριστω προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

ρε παιδιά τι σχέση έχει αν ειναι ebay.gr .co.uk ή οτιδήποτε άλλο; Δεν ειναι κατάστημα το ebay σαν το amazon.

Σημασία έχει ο πωλητής από που στέλνει. Και από οπουδήποτε και να στείλει, αν στείλει με usps (ακα απλό ταχυδρομείο και όχι courrier) δεν θα πληρώσει τιποτα απολύτως (εκτός κι αν πια πέσει σε καμια τελείως τραγική περιπτωση και πληρώσει εκείνο τον ψευτοδασμό των 6€)

Αλλά να μπλέξει με φόρους, τελωνεία κλπ δεν το πιστεύω. Εσάς σας έχει τύχει ποτε ;

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά τι σχέση έχει αν ειναι ebay.gr .co.uk ή οτιδήποτε άλλο; Δεν ειναι κατάστημα το ebay σαν το amazon.

Σημασία έχει ο πωλητής από που στέλνει. Και από οπουδήποτε και να στείλει, αν στείλει με usps (ακα απλό ταχυδρομείο και όχι courrier) δεν θα πληρώσει τιποτα απολύτως (εκτός κι αν πια πέσει σε καμια τελείως τραγική περιπτωση και πληρώσει εκείνο τον ψευτοδασμό των 6€)

Αλλά να μπλέξει με φόρους, τελωνεία κλπ δεν το πιστεύω. Εσάς σας έχει τύχει ποτε ;

Μέσα στην Ευρώπη δεν πλερώνεις. Απο έξω τα παίρνουν τα δεματάκια οι τελωνιακοί και βαράνε μιας και καλα λίστας αντικειμενικής αξίας που κοστίζει το προιόν στην ελληνική αγορά, συγκρίνουν το κόστος που το έχει πουλήσει ο πωλητής και σε βγάζει τον φόρο που πρέπει να πληρώσεις. Έχει τύχει να πληρώσω απο Αμερική 100 ευρώ και έχει τύχει να πληρώσω και 0 ευρώ. Το ίδιο και για Κίνα. Ευρώπη (Αγγλία,Ιταλία και Γερμανία) δεν είχα ποτέ θέμα, δηλαδή δεν πλήρωσα ποτέ τίποτα και σε κανέναν.

Αμα αγορασω απο το ebay. co. uk δεν πληρωνω τπτ ετσι δεν ειναι?

Αν ο πωλητής είναι απο Αγγλία ΟΧΙ.

Link to comment
Share on other sites

Σου έχει τύχει να πληρώσεις ποτέ για πακετο που σου στάλθηκε με ταχυδρομείο;

Ξέρω τι ισχύει για πακετα εντός και εκτός ΕΕ, όπως επίσης ξερω τι ισχύει και για το ταχυδρομείο και τις courrier.

Για πακετο τέτοιας αξίας και όγκου από όπου και να του το στείλουν δεν θα πληρώσει δεκάρα τσακιστή, με δεδομένο ότι θα έρθει με ταχυδρομείο και όχι κουριερ.

Έχω κάνει πάνω από 100 αγορές, μου έχουν στείλει έξω από την ΕΕ πράγματα φτηνα, ακριβα, μικρά, ογκώδη και συνδυασμούςε όλων αυτών. Με τελωνεία και φορους δεν έμπλεξα ποτέ (όπως λέει και ο [MENTION=91]amartolos[/MENTION] ) πέρα από μια φορα που μου ζήτησαν στο ταχυδρομειο της περιοχης μου να πληρώσω 3€ (πλέον ειναι 6).

Αντιθέτως τη μια και μοναδική φορά που μια εταιρεία (εκτός ebay) μου έστειλε από Ταϊβάν πακετακι με τη UPS έφαγα ένα ολόκληρο πρωινό στο αεροδρόμιο για εκτελωνισμό.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στην Ευρώπη δεν πλερώνεις. Απο έξω τα παίρνουν τα δεματάκια οι τελωνιακοί και βαράνε μιας και καλα λίστας αντικειμενικής αξίας που κοστίζει το προιόν στην ελληνική αγορά, συγκρίνουν το κόστος που το έχει πουλήσει ο πωλητής και σε βγάζει τον φόρο που πρέπει να πληρώσεις. Έχει τύχει να πληρώσω απο Αμερική 100 ευρώ και έχει τύχει να πληρώσω και 0 ευρώ. Το ίδιο και για Κίνα. Ευρώπη (Αγγλία,Ιταλία και Γερμανία) δεν είχα ποτέ θέμα, δηλαδή δεν πλήρωσα ποτέ τίποτα και σε κανέναν.

Αν ο πωλητής είναι απο Αγγλία ΟΧΙ.

Επειδη βλεπω συνεχιζεις και μιλας μαλιστα και αοριστα

1)το προιον που πληρωσες 100 ευρω φορο α) με τι σταλθηκε ??και τι αξιας ηταν??Παντως σiγοuρα δεν ειχε 30 ευρω και ουτε σταλθηκε με usps.

Εφερα απο hong kong και usa τηλεκατευθυνομενα ελικοπτερα αξιας 200ευρω το καθενα δηλωμενα ως 40$ και δεν πληρωσα τιποτα>Το ποσο εχουνε πραγματικα μπορουνε να το δουνε οι τελωνειακοι αν μπουνε στις σελιδες απο τους πωλητες παρα πολυ ευκολα....Αρα Παπαρια συγκρινουνε τις πραγματικες τιμες με τις αναγραφομενες>Αν μπει φορος θα μπει επι του ποσου που ειναι δηλωμενο και ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ>Αν το προιον γραφει πανω 1000 ευρω θα σου επιβληθει φπα αν το προιον εχει 30 ευρω περναει ελευθερο.Τα λεμε και τα ξαναλεμε....αλλα τα ιδια....στου κουφου την πορτα...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3673]hayabusa[/MENTION] [MENTION=91]amartolos[/MENTION]

Νομίζω υπάρχει θέμα αντίστοιχο για αγορές απο ίντερνετ.

Δεν έχω διάθεση για αντιπαράθεση, μιας και ότι είχα να πώ το είπα.

Ο αγοραστής έχει κρίση και ας καταλήξει εκεί που πιστεύει.

/Goodnight:zzz:

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδες ευχαριστώ για τις συμβουλέςσασ και ην πολυτιμη βοήθειά σας.θα κοιταξω να κανω την καλυτερη αγορα . Θα σασ ενημερωσω για τοιχον ευτράπελα.:-)

Ειπαμε Απο usa αποστολη ΜΟΝΟ με usps(προσεξε μην την μπερδεψεις με την ups γιατι καηκες).και απο hong kong με hong kong air post αν ειναι και registered(συστημενο ) ακομη καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.