Jump to content


amd 940 vs 8120


Μοκου

Recommended Posts

sfk9039 τι εννοείς μαύρα χάλια?

επίσης...γιατί το tittle λέει 940 vs 8120?

Επειδή ο 940 δεν με έχει προδώσει και δουλεύω με πολλα ταυτόχρονα, σκευτόμουνα για εκεί!!!1 Αλλά δεν....να δω τα καινούρια που θαα βγάλει και μετα βλεπω!Εαν βάλεις 8 threats στον 940 τα παει περίφημα για τα χρονια του....και σαν πρώτο κομμάτι που βγηκε!:thank_you2:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=7477]adpanos[/MENTION]

Ο Μοκου γράφει:

Εφόσον δοκιμάζει άλλη CPU και έχει πρόβλημα (άρα δεν φταίει η CPU) ας δοκιμάσει και άλλο τροφοδοτικό. Για να καταλάβει μήπως η μητρική έχει το πρόβλημα. Το να αλλάξει CPU και να έχει προβληματική μητρική δεν είναι λύση.

@The Blade

Η μητρική που δείχνεις είναι μεν οικονομική αλλά:

α) Παίρνει 2 dimm DDR2 και 2 dimm DDR3 οπότε από τα 8GB (4x2GB) του Μοκου θα χρησιμοποιήσει τα 4GB (2x2GB). Με την μία πάει η μισή (4GB) μνήμη.

β) Το chipset δεν έχει ΗΤ3.0 (2600Mhz) αλλά παλαιότερο (1000Mhz) όπως επίσης δεν νομίζω πως έχει σοβαρές δυνατότητες για OC με το οποίο ασχολείται ο Μοκου.

[MENTION=5217]felix[/MENTION]

Εφόσον παίζει παιχνίδια μάλλον η λύση Firepro/Quadro δεν είναι σωστή. Νομίζω πως οι "επαγγελματικές" κάρτες δεν κάνουν για παιχνίδια.

Αν θέλετε, πείτε μου τί παιχνίδια παίζει να δοκιμάσω κι εγώ να σας πώ...από όσο θυμάμαι τελευταία φορά που τσεκαρα, η μόνη διαφορά είναι ότι απλά θα παίζει αξιοπρεπώς και όχι Full...έχω 1090Τ 4.2 με αέρα,Firepro V7900 kai 4xVertex Turbo 30GB σε R-0 ...παιχνίδια γιόκ όμως...

Καλημερα παιδια!Είναι μητρική!Έχω άλλο ενα pc με αμδ και εκανα τραμπα για να δω!απλα κοιταζω να βαλω τον 980 που δουεύει 3,7 απο μαμα! Τώρα ειμαι με 2* sapphire 3870x2!Οταν παίζω, παίζω σε 1920-1200-32 χωρις ΑΑ, δεν λεω μια χαρα τα πανε για τη ηλικία τους!:T::T: .Για workstation εχω κάτι κατα νου....ATI FirePro™ V9800.... αλλα 1300ευροπουλα ειναι!!!Απλα περιμένω τους καινούριους cpu της amd.Απλα σε msi δεν ξαναπαω....asrock την δουλεύω αρκετά χρόνια και είναι αστεράκια!

Δεν είναι ανάγκη να κοιτάς πρός την τοπ της προηγούμενης σειράς...τσέκαρε προς V_900

Εχω δει και τα πανε μια χαρα και σε παιχνιδια αυτες η καρτες!!!

asrock AOD790GX/128M ψάχνω αυτή την μητρική για την ώρα!Αλλά δεν μπορώ να την βρώ πουθενά!!Καμία ιδέα???

Την μητρική αυτή δεν νομίζω να την βρείς...πρέπει να είναι EOL εδώ και καιρό...κoίτα προς ebay.de μεριά για AM2+.

Έχω δεί αρκετές σε καλές τιμές κιόλας....

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει και τα πανε μια χαρα και σε παιχνιδια αυτες η καρτες!!!

asrock AOD790GX/128M ψάχνω αυτή την μητρική για την ώρα!Αλλά δεν μπορώ να την βρώ πουθενά!!Καμία ιδέα???

Αν σε ενδιαφέρει έχω μια ASUS M3A79-t deluxe, άριστη κατάσταση, brand new με κουτί, καλώδια sata & CF κ.α. για 90Ευρώ

Έχει άπειρες επιλογές overclocking, αλλά δεν έχω ασχοληθεί, την δουλεύω με phenom ii 965 @Default εδώ και 1 χρόνο~ (δέχεται και τον X6 1100T). Θα εφαρμόσει γάντι με τα υπόλοιπα που έχεις (+το crossfire).

Όσο για την κάρτα γραφικών, κοίτα κάποια firepro V7900, η αν δεν βρείς ψάξε για V9800

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει έχω μια ASUS M3A79-t deluxe, άριστη κατάσταση, brand new με κουτί, καλώδια sata & CF κ.α. για 90Ευρώ

Δεν έχει pci για την καρτα ήχου μου!!!:man_in_love: σηκώνω που και που την γειτονιά στο ποδι!Αυτή που έχω σηκώνει χ6!!! Αν βρω κάτι καλο μέχρι 80 ευρο θα αλλάξω!

http://workstation.sapphiretech.com/presentation/product/product_detail.aspx?psn=000101&pid=26 ???

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει pci για την καρτα ήχου μου!!!:man_in_love: σηκώνω που και που την γειτονιά στο ποδι!Αυτή που έχω σηκώνει χ6!!! Αν βρω κάτι καλο μέχρι 80 ευρο θα αλλάξω!

δεν σε πιάνω, αν εννοείς ότι η κάρτα ήχου που έχεις είναι pci-e 1x ναι κάνει για την ASUS(τη βάζεις στο μαύρο slot), έχει και 2 pci απλές(λευκό χρώμα) αν είδες το link.

Link to comment
Share on other sites

δεν σε πιάνω, αν εννοείς ότι η κάρτα ήχου που έχεις είναι pci-e 1x ναι κάνει για την ASUS(τη βάζεις στο μαύρο slot), έχει και 2 pci απλές(λευκό χρώμα) αν είδες το link.

No Nο....PCI-Ex1 είναι μικρο! αυτη είναι η μητρική που φοράω τώρα!!!MSI Global - Computer, Laptop, Notebook, Desktop, Mainboard, Graphics and more!! Αλλα ποτέ ξανα σε msi!!!:wall:

Link to comment
Share on other sites

ήταν η πρώτη μου μητρική αυτή η MSI, δεν έπαιζε με το enermax galaxy 1000W, είχε ασυμβατότητα και δεν ξεκίναγε. (+ bios της δεν είχε και πολλά για OC)

μετά πήγα σε ASUS M3A32-MVP deluxe την οποία έκαψα μόλις είχα φτάσει στα 3,2-3,3(αν θυμάμαι καλά) τον phenom 9950be, και τέλος κατέληξα με τη M3A79-t deluxe μέχρι σήμερα (με τον ph 2 965).

η κάρτα ήχου σου μπορεί να τοποθετηθεί και σε PCI-E 16x slot (είχα βάλει και έναν PhysX accelerator παλιότερα που ήταν 1x).

Link to comment
Share on other sites

η κάρτα ήχου σου μπορεί να τοποθετηθεί και σε PCI-E 16x slot (είχα βάλει και έναν PhysX accelerator παλιότερα που ήταν 1x).

Πως το έκανες αυτό??έχεις κανα λινκ που να το έχει???εγώ τον ειχα στα 3.8 πανω απο 1 χρόνο και παρέδωσε πνευμα τωρα!!Απλα μολις ανεβασω λιγο αρχίζει τα δικα του!!

Link to comment
Share on other sites

Πως το έκανες αυτό??έχεις κανα λινκ που να το έχει???εγώ τον ειχα στα 3.8 πανω απο 1 χρόνο και παρέδωσε πνευμα τωρα!!Απλα μολις ανεβασω λιγο αρχίζει τα δικα του!!
δοκίμασε το και μόνος σου, βάλε τη κάρτα ήχου σε οποιοδήποτε 16x slot και θα δεις ότι μπαίνει με τον ίδιο ακριβώς τρόπο.(και λειτουργεί όπως λειτουργούσε σε 1x slot)

PCI Express - Wikipedia, the free encyclopedia

A PCIe card fits into a slot of its physical size or larger (maximum x16), but may not fit into a smaller PCIe slot (x16 in a x8 slot). Some slots use open-ended sockets to permit physically longer cards and negotiates the best available electrical connection. The number of lanes actually connected to a slot may also be less than the number supported by the physical slot size.
Δεν έχω δοκιμάσει τα όρια του 965 που έχω, τον τρέχω 3,6(default), σίγουρα θα πιάνει παραπάνω αλλά δεν ασχολούμαι με benchmarks πλέον. Αν και ξέρω πως η M3A79-t είχε πολύ καλά αποτελέσματα OC στο hwbot.org
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.