Jump to content



amd 940 vs 8120


Μοκου

Recommended Posts

Γεια σας παιδια!!! Σκεφτομαι για αγορα καινουριου υπολογιστη! Το παρον μηχανιμα ειναι phenom 2 940-msi k9a2 platinum-ddr2 800 8g-sapphire 3870x2! Tα εχω απο την πρωτη μερα που βγηκαν στη Γερμανια! Σκευτομουν να περασω στη καινορια παρτηδα της αμδ!!! Αξιζει να παω εκει η να παρω μια καρτα γραφικων απλα???:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Για πες χρηση, παντως απο 940 σιγουρα ΔΕΝ αξιζει να πας σε αλλον επεξεργαστη εκτος αν αλλαξεις πλατφορμαζζ γενικα.

Καλυτερα ( χωρις να μας εχεις πει χρηση κτλπ ) καρτα γραφικων μιας και ειναι πολυ παλια η τωρινη σου.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα απο την αρχη το pc!!! Η καρτα ειναι οντως παλια!! Παιχνιδια μονο το χειμονα παιζω, δουλευω το ProEngineer 5 που παιζει αρκετο Rendering! Mονο εδω γονατιζει η καρτα αρκετα!!αν και τωρα δεν μου τα λεει καλα τελευταια το pc!

Link to comment
Share on other sites

Γενικα απο την αρχη το pc!!! Η καρτα ειναι οντως παλια!! Παιχνιδια μονο το χειμονα παιζω, δουλευω το ProEngineer 5 που παιζει αρκετο Rendering! Mονο εδω γονατιζει η καρτα αρκετα!!αν και τωρα δεν μου τα λεει καλα τελευταια το pc!

Ρίξτου επάνω έναν 1090Τ μεταχειρισμένο και θα είσι υπερκομπλέ για πολύ καιρό.

Κρίμα να πάει χαμένη τόση μνήμη και ολόκληρη πλατφόρμα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει am2+ να παρει αυτο to cpu?? adpanos εχω ενα προβλημα αυτες τις μερες, μολις κλοκαρω το cpu μου μετα απο λιγο κανει restart παρωματα! ειχα στα 3,7 για περιπου 2 χρονια χωρις να το πειραξω τιποτα! δοκιμαζω αλλο cpu k gpu kai ram αλλα τα ιδια!! σε στοκ μορφη ολα καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορει am2+ να παρει αυτο to cpu?? adpanos εχω ενα προβλημα αυτες τις μερες, μολις κλοκαρω το cpu μου μετα απο λιγο κανει restart παρωματα! ειχα στα 3,7 για περιπου 2 χρονια χωρις να το πειραξω τιποτα! δοκιμαζω αλλο cpu k gpu kai ram αλλα τα ιδια!! σε στοκ μορφη ολα καλα!!!

Φυσικά !!!!

Η μητρική σου με το bios 7376v1B.zip μπορεί να πάρει επάνω της τον 1090Τ !:clap::clap::clap:

http://www.msi.com/product/mb/K9A2-Platinum.html#/?div=CPUSupport

Αυτό σημαίνει Value πλατφόρμα και για αυτό τον λόγο αγαπάμε AMD !

Για το πρόβλημα που λες πως έχεις.

α) Κάνε ένα clear cmos

β) Κάνε ένα bios update.

γ) Τσέκατε θερμοκρασίες MOBO.

D) Δοκίμασε και με άλλο τροφοδοτικό.

Πολλές φορές έχουμε τέτοια συμβάντα και φταίει το CPU το οποίο μετά από χρόνιο OVERCLOCK παύει να ανταποκρίνεται στο παραπάνω ρεύμα που του είχαμε δώσει ή που του δίνουμε και δεν κλοκάρει .

Link to comment
Share on other sites

clear cmos πως κανω γιατι δεν ξερω!!! Σε αυτη την περιπτωση ειναι αχρηστο το cpu???

Οχι το cpu μια χαρά θα δουλεύει στα default αλλά δεν θα κλοκάρει σταθερά.

Αυτό μπορείς σίγουρα να το καταλάβεις αν τον βάλεις σε άλλη μητρική. Αν κάνει τα ίδια ......

Link to comment
Share on other sites

Με μια καρτα φραφικων 6970 θα ειμαι καλημενος για τους επομενους 4-5 μηνες πιστευω!! clear cmos πως κανω γιατι δεν εχω ξανακανει???

Με κλειστό το pc βραχυκυκλώνεις με ένα jumperάκι 2 σιδεράκια επάνω στην μητρική.

Στο malual της μητρικής σου δείχνεις ακριβώς τον τρόπο.

Επίσης να ξέρεις πως με clear cmοs επανέρχεσαι στις αρχικές ρυθμίσεις του bios .

Για κάρτα γραφικών η 6970 είναι κορυφή αλλά εγώ θα ήμουν σε δήλημα μήπως πρέπει να περιμένω τις HD 7000 που θα έρθουν αρχές του έτους.

Link to comment
Share on other sites

Αν βγάλεις τη μπαταρία δεν γίνεται και clear το CMOS?

επιπλέον φοβάμαι ότι την "έχει ακούσει" η μητρική σου.... υπάρχουν όμως μητρικές am3 με ddr2 support. είναι της asrock και πάνε κανένα 50αρικο

Edit

αυτή εδώ είναι

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=19569&cat=3

την είχα είναι καλή, ξεκλειδώνει πυρήνες και σηκώνει και overclock!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

[MENTION=7477]adpanos[/MENTION]

Ο Μοκου γράφει:

μολις κλοκαρω το cpu μου μετα απο λιγο κανει restart παρωματα! ειχα στα 3,7 για περιπου 2 χρονια χωρις να το πειραξω τιποτα! δοκιμαζω αλλο cpu k gpu kai ram αλλα τα ιδια!! σε στοκ μορφη ολα καλα!!!

Εφόσον δοκιμάζει άλλη CPU και έχει πρόβλημα (άρα δεν φταίει η CPU) ας δοκιμάσει και άλλο τροφοδοτικό. Για να καταλάβει μήπως η μητρική έχει το πρόβλημα. Το να αλλάξει CPU και να έχει προβληματική μητρική δεν είναι λύση.

@The Blade

Η μητρική που δείχνεις είναι μεν οικονομική αλλά:

α) Παίρνει 2 dimm DDR2 και 2 dimm DDR3 οπότε από τα 8GB (4x2GB) του Μοκου θα χρησιμοποιήσει τα 4GB (2x2GB). Με την μία πάει η μισή (4GB) μνήμη.

β) Το chipset δεν έχει ΗΤ3.0 (2600Mhz) αλλά παλαιότερο (1000Mhz) όπως επίσης δεν νομίζω πως έχει σοβαρές δυνατότητες για OC με το οποίο ασχολείται ο Μοκου.

[MENTION=5217]felix[/MENTION]

Παιχνιδια μονο το χειμονα παιζω, δουλευω το ProEngineer 5 που παιζει αρκετο Rendering! Mονο εδω γονατιζει η καρτα αρκετα!!

Εφόσον παίζει παιχνίδια μάλλον η λύση Firepro/Quadro δεν είναι σωστή. Νομίζω πως οι "επαγγελματικές" κάρτες δεν κάνουν για παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια!Είναι μητρική!Έχω άλλο ενα pc με αμδ και εκανα τραμπα για να δω!απλα κοιταζω να βαλω τον 980 που δουεύει 3,7 απο μαμα! Τώρα ειμαι με 2* sapphire 3870x2!Οταν παίζω, παίζω σε 1920-1200-32 χωρις ΑΑ, δεν λεω μια χαρα τα πανε για τη ηλικία τους!:T::T: .Για workstation εχω κάτι κατα νου....ATI FirePro™ V9800.... αλλα 1300ευροπουλα ειναι!!!Απλα περιμένω τους καινούριους cpu της amd.Απλα σε msi δεν ξαναπαω....asrock την δουλεύω αρκετά χρόνια και είναι αστεράκια!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=7477]adpanos[/MENTION]

Εφόσον παίζει παιχνίδια μάλλον η λύση Firepro/Quadro δεν είναι σωστή. Νομίζω πως οι "επαγγελματικές" κάρτες δεν κάνουν για παιχνίδια.

Εχω δει και τα πανε μια χαρα και σε παιχνιδια αυτες η καρτες!!!

asrock AOD790GX/128M ψάχνω αυτή την μητρική για την ώρα!Αλλά δεν μπορώ να την βρώ πουθενά!!Καμία ιδέα???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.