Jump to content



Ποια ταινία είδατε πρόσφατα 2.0 (CineLab)


DJD

Recommended Posts

On 27/8/2018 at 12:23 ΜΜ, το μέλος trib έγραψε:

Tully

[link]

⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐

(βαθμολογία από τη γυναίκα  μου)

Το ειδα χτες επειδη με εψησες. Η γυναικα μου τη θεωρησε καλη αλλα εμενα δε μου αρεσε. Το τελος δεν ηταν ωραιο και γενικα σου δινει μια αισθηση καταθλιψης.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Simon said:

Το ειδα χτες επειδη με εψησες. Η γυναικα μου τη θεωρησε καλη αλλα εμενα δε μου αρεσε. Το τελος δεν ηταν ωραιο και γενικα σου δινει μια αισθηση καταθλιψης.

 

Βασικά αυτό είναι και το νόημα. Τις δυσκολίες και τις ορμονικές διαταραχές των γυναικών καθώς μεγαλώνουν τα παιδιά. Το ειπα! Είναι ταινία που απευθύνεται περισσότερο στις γυναίκες :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ocean's Eight

[link]

⭐⭐⭐⭐⭐⭐✴️✴️✴️✴️

 

Ας αρχίσουμε από τα βασικά. Με πήρε ο ύπνος (καλά εγώ γενικά κοιμάμαι αν είμαι κουρασμένος εκτός αν η ταινία είναι υπερθέαμα τύπου Avengers) περίπου 45 λεπτά αφού άρχισε η ταινία. Προνόησα και πάτησα pause και τη συνέχισα κανά 2 ώρες αργότερα. Την έβαλα και 5-10 λεπτά πριν κοιμηθώ για να είμαι σίγουρος ότι δεν έχασα κάποια σημαντική λεπτομέρεια.

 

Η ταινία λοιπόν δεν έχει σημαντικές λεπτομέρειες. Είναι άνευρη, προσπαθεί μετά βίας να αναπαράγει παρόμοιες σκηνές με τα προηγούμενα αλλά ανεπιτυχώς και στο σύνολό της θα έλεγα και λίγο βαρετή. Με εκνευρίζει το γεγονός ότι πάνε να κάνουμε μία ληστεία (δεν είναι spoiler ούτως η άλλως τι θα έκαναν) και το παίζουν λίγο μυγιάγκιχτες, λίγο δεν ξέρω, αχ δεν είμαι σίγουρη. Και όλα αυτά που δεν παραπέμπουν σε μία έξυπνη και σοβαρή ληστεία. Έχουμε βάλει 2-3 συνδετικούς κρίκους από τα παλιά (δεν θα τα αναφέρω) για να κάνουμε τη σύνδεση και budget 70.000.000 για μία κομεντί κατώτερου επιπέδου από αυτές του Ben Stiller και Adam Sandler.

 

Η ταινία αρχίζει πολύ αργάαααααααα και σιγά σιγά φτάνουμε προς την κορύφωση. Τους τίτλους τέλους δηλαδή. Αν δεν την έχετε στη Watch List γιατί φοβάστε ότι δεν έχει καμία σχέση με τα προηγούμενα, καλά κάνετε. Δεν έχει κάτι που αξίζει για να τη δείτε. Δεν με πείραξε το γεγονός ότι υπήρχαν μόνο γυναίκες στη "συμμορία" αλλά δεν εξηγεί γιατί γίνεται αυτό. Μάλιστα η Sandra λέει μία ατάκα του στυλ "Άντρες, δεν μπορούμε να τους εμπιστευτούμε". Ότι να ναι.

 

Edit: Επίσης με εκνεύρισε ότι η Sandra το παίζει George Clooney και η Kate κάνει τον Matt Damon σε γυναίκα. Ε όχι, φτιάξτε άλλους χαρακτήρες. Ακόμη και τις παύσεις κατά τη διάρκεια του διαλόγου που έκανε ο Matt, έβαλαν την Kate να τις κάνει.

 

Βάζω 6 στα 10 παρ' όλ αυτά διότι έκανα ένα φοβερό ύπνο στο δίωρο που διέκοψα την ταινία.

Έγινε επεξεργασία από trib
  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Είδα και εγώ το Ocean's Eight εχτές το βράδυ και εντάξει, δεν θα το πολύ θυμάμαι μετά από μια βδομάδα. Το άσχημο για την ταινία είναι ότι το όλο σχέδιο της ληστείας ρέει σαν νεράκι, λες και ακόμα και αυτοί που ληστεύονται συμμετέχουν σε αυτό.

 

Spoiler

Η ταινία δυστυχώς πηγαίνει από την μία εύκολη λύση στην επόμενη, προκειμένου να πετύχει το όλο κόλπο και στο μόνο σημείο που πάει να στραβώσει το σχέδιο της ληστείας, η λύση δίνεται σε κλάσματα του δευτερολέπτου με τον πλέον ηλίθιο τρόπο. Τηλέφωνο στην αδελφούλα που τυχαίνει να έχει ειδίκευση στις μαγνητικές κλειδαριές. Ούτε καν προλαβαίνουν να ανησυχήσουν ότι θα υπάρξει πρόβλημα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

image.thumb.png.c4293d6cc50cbd500fb711c36d52d30a.png

 

@akilleas Από τη μπάρα επάνω πάτησε το πρώτο που βλέπεις επιλεγμένο (εικονίδιο αλυσίδα) . Εκεί βάζεις στο πρώτο πεδίο το URL και από κάτω, το κείμενο με το οποίο θέλεις να linkareis.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

American Animals 5/10

Δεν με ενθουσίασε.Την περίμενα καλύτερη.

 

Hereditary 6/10

Ως στόρυ/σενάριο κτλ δεν είναι κάτι πρωτότυπο.Μόλις τελειώσει είναι σαν να έχεις δει 15 ίδιες ταινίες,αλλά τουλάχιστον σε κρατάει να την δεις μέχρι το τέλος.

 

The Equalizer 2  7/10

Στο επίπεδο του πρώτου. Καθόλου άσχημη.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, trib said:

image.thumb.png.c4293d6cc50cbd500fb711c36d52d30a.png

 

@akilleas Από τη μπάρα επάνω πάτησε το πρώτο που βλέπεις επιλεγμένο (εικονίδιο αλυσίδα) . Εκεί βάζεις στο πρώτο πεδίο το URL και από κάτω, το κείμενο με το οποίο θέλεις να linkareis.

Έτσι το έκανα και εγώ αλλά μου βγαίνει διαφορετικό. Δες για παράδειγμα το Godzilla

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, akilleas said:

Έτσι το έκανα και εγώ αλλά μου βγαίνει διαφορετικό. Δες για παράδειγμα το Godzilla

 

Τι θα ήθελες να εμφανίζει περισσότερο; Είναι πρωί και δεν καταλαβαίνω τη διαφορά :D

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, trib said:

 

Τι θα ήθελες να εμφανίζει περισσότερο; Είναι πρωί και δεν καταλαβαίνω τη διαφορά :D

Εγώ τα βλέπω έτσι.

 

trib.PNG

trib2.PNG

8 hours ago, yanni said:

Να θυμίσω λίγο ένα κολπάκι με τον firefox

 

59f4cfa184ec4_Movelinktoeditor.gif.c562f

Αυτό το κάνω και εγώ, απλά έλεγα μήπως υπάρχει κανένας ποιο εύκολος τρόπος;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jurassic World: Fallen Kingdom

[link]

⭐⭐⭐⭐⭐✴️✴️✴️✴️✴️

 

Λοιπόν θα ξεκινήσω λέγοντας πως την ταινία την είδα σε 3 δόσεις. Την πρώτη φορά αποκοιμήθηκα και την άφησα επίτηδες να παίζει για παρέα. Τη δεύτερη φορά (και χωρίς να πατήσω pause) έπιασα κουβέντα με ένα φίλο που πέρναγε έξω από το σπίτι. Την τρίτη φορά και αφού βρήκα στο περίπου το σημείο, την ολοκλήρωσα. Τα αναφέρω για να καταλάβουμε για τι ταινία μιλάμε.

 

Έχω την εντύπωση πως γίνεται ένας άτυπος διαγωνισμός για το ποια είναι η χειρότερη ταινία Jurrasic. Θεωρώ με διαφορά είναι η τελευταία. Τεράστιο budget που δεν δικαιολογείται με τίποτα, σενάριο πετσοκομμένο και πιο βαρετό και από φύλλο οδηγιών του Depon και δεινόσαυροι που είναι πιο χαζοί και από χαρτοπετσέτα. Ειδικά ο "καλός" δεινόσαυρος ο οποίος προοριζόταν για στρατιωτικούς σκοπούς, δεν μπορεί ούτε να γρατζουνίσει 2 άτομα χωρίς όπλα. Σιγά το spoiler τώρα, δεινοσαύρους και όπλα περιμένει να δει κάποιος.

 

Πραγματικά συμβαίνουν άκυρα πράγματα, όπως δεινόσαυροι να κλαίνε, δεινόσαυροι να ερωτεύονται άλλους δεινόσαυρους και κάτι κουλά δηλαδή. Δηλαδή ας το ονόμαζαν Ερωτικό Πάρκο: Το "πεσμένο" βασίλειο. Και πιο πιασάρικο τίτλο βρήκα και μεγαλύτερη.... τηλεθέαση θα είχε!

 

Γυρνώντας τώρα στα της ταινίας, ο Chris Pratt παίζει τον εαυτό του, έχει μόνιμα κολλημένο με Loco τον ίδιο μορφασμό στο πρόσωπό του, τρέχει με ανοιχτά τα χέρια σαν μπουνταλάς (το κάνει βέβαια γιατί κάτι παρόμοια έκανε και ο παλαιοντολόγος από τα πρώτα) και πετάει έξυπνες ατάκες επιπέδου Παιδικού Σταθμού. Οι άλλοι χαρακτήρες δεν ξέρω αν υπήρχαν ή αν όντως έπαιζαν και τους είδα στο όνειρό μου. Εντελώς un-interested και ένα δάκρυ κύλησε.

 

Και σαν μην έφταναν όλες αυτές οι κοτσάνες (ρε φίλε 170.000.000 εκατομμύρια budget...) έχουμε και κάποιες άκυρες σεναριακές επεμβάσεις προς το τέλος της ταινίας έτσι για να δώσουμε μία πολυπολοκότητα. Και μερικά κομένα χέρια για να δικαιολογηθεί το PG-13. Χωρίς αίμα. Δεν είχαν αυτά τα χέρια αίματα. Έτυχε. Δεν ξέρω. Επίσης, από την αρχή της ταινίας έως και το τέλος, το μέγεθος των δεινοσαύρων μίκρυνε. Όταν ήταν στη ζούγκλα φαινόντουσαν σαν 10-οροφα κτήρια μετά ήταν σαν υπερυψωμένα SUV. Τι να πω, τους άφησαν νηστικούς;

 

Λοιπόν, αν στο σπίτι έχετε παρέα και τυχαίνει μπροστά σας να υπάρχουν μία ή δύο πίτσες, όχι παραπάνω γιατί μάλλον θα την κλείσετε την ταινία και θα πάνε χαμένες οι πίτσες, έχει χαβαλέ η ταινία. Φέρτε και τον πλακατζή της παρέας να πετάει τίποτα ατάκες, να κοροιδεύει και τα λοιπά και θα φεύγουν οι κοκα κόλες από τη μύτη. Θυμηθείτε με.

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.