Jump to content



Ποια ταινία είδατε πρόσφατα 2.0 (CineLab)


DJD

Recommended Posts

Άντε δες την να μας πεις την γνώμη σου. Μην ανησυχείς για τον προβληματισμό μου - δεν θα σου χαλάσει την απόλαυση.

Τώρα βλέπω την Resident Evil Retribution με την θεά Μίλα.. Έπειτα θα γράψω εδώ το φινάλε μέσε σε spoiler για να το ανοίξετε και να το διαβάσετε :p

Μην το βλέπεις αστεία και μην νομίζεις ότι όλοι ανοίγουμε τα spoilers και άρα δεν πειράζει αν σας γράψω σε κοινή θέα τον προβληματισμό μου ή το τέλος. Εγώ έχω ξενερώσει ΠΡΙΝ ΚΑΝ δω τον Προμηθέα και δεν κάνω πλάκα. Και πιθανόν θα αναβάλλω να τον δω για πολύ καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει αφού το θες είναι μέτρια ταινία. Θέλεις να μας πεις την άποψη σου γιατί οι δημιουργοί ήθελαν να καταστρέψουν την ανθρωπότητα; Μήπως τους ξέφυγε κανά λάθος γονίδιο;

comprehension fail, ξαναδιάβασε τι έγραψα και μετά άνοιξε το spolier

το πρόβλημα μου δεν είναι η ιδέα της ταινίας με τους εξωγήινους γενετιστες κλπ. το πρόβλημα μου είναι η εκτέλεση (κυριολεκτικά...) της ιδέας.... IMHO δεν χρειαζόταν να ανάγει όλους τους χαρακτήρες σε στόκους-με-πόδια για να κάνει μια ευχάριστη/ενδιαφέρουσα ταινία

Link to comment
Share on other sites

Μην το βλέπεις αστεία και μην νομίζεις ότι όλοι ανοίγουμε τα spoilers και άρα δεν πειράζει αν σας γράψω σε κοινή θέα τον προβληματισμό μου ή το τέλος. Εγώ έχω ξενερώσει ΠΡΙΝ ΚΑΝ δω τον Προμηθέα και δεν κάνω πλάκα. Και πιθανόν θα αναβάλλω να τον δω για πολύ καιρό.

Όχι δεν θα αντέξεις τον πειρασμό, θα το δεις το συντομότερο για να μάθεις γιατί οι δημιουργοί θέλουν να καταστρέψουν μετά την δημιουργία τους. Και εάν δεν καταλάβεις το γιατί, μπορείς να δεις μια ταινία με μοναχούς στο Θιβέτ που κάνουν πολύ κόπο και χρόνο για να φτιάξουν ένα έργο τέχνης mandala για να το διαλύσουν/καταστρέψουν στο τέλος.

Ζητώ ταπεινά συγνώμη που δεν σας αποκαλύπτω γιατί οι δημιουργοί θέλουν να καταστρέψουν το έργο τους..

:cry:

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει να δει sci-fi, ας δει το cargo, καλύτερη ταινία παρ'όλο που δεν ήταν χολυγουντιανή παραγωγή με τον scott από πίσω.

Μου χρωστάς μια ώρα από τη ζωή μου (στο χ2 έπαιξε το περισσότερο)

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν θα αντέξεις τον πειρασμό, θα το δεις το συντομότερο για να μάθεις γιατί οι δημιουργοί θέλουν να καταστρέψουν μετά την δημιουργία τους. Και εάν δεν καταλάβεις το γιατί, μπορείς να δεις μια ταινία με μοναχούς στο Θιβέτ που κάνουν πολύ κόπο και χρόνο για να φτιάξουν ένα έργο τέχνης mandala για να το διαλύσουν/καταστρέψουν στο τέλος.

Ζητώ ταπεινά συγνώμη που δεν σας αποκαλύπτω γιατί οι δημιουργοί θέλουν να καταστρέψουν το έργο τους..

:cry:

Από ότι φαίνεται έχεις την πίστη ότι με ξέρεις καλύτερα από ότι ξέρω τον εαυτό μου. Οπότε ξέρεις καλύτερα το πότε θα δω την ταινία, θα μου πεις στοιχεία για αυτήν ενώ πριν έχω γράψει 2 φορές ότι δεν θέλω να ξέρω (και στην τελική είναι τουλάχιστον θέμα σεβασμού και ευγένειας να χρησιμοποιείς το spoiler και να μην επιμένεις να περάσεις τα δικά σου θέλω και γουστάρω) και στο τέλος θα πετάξεις και μια σπόντα που θα μπορούσε να θεωρηθεί ειρωνική. Α! ναι ξέχασα τα περί Θιβέτ που θα μου λύσουν τις απορίες και θα αναφωνήσω "Ω μα τι δίκιο είχε".

Nice one. Thanks.

Link to comment
Share on other sites

Είδα το Pandorum.(7,5/10) Μου άρεσε αρκετά, πιο πολύ απο το Prometheus, παρόλο που οι περισσότερες κριτικές που διάβασα το θαβουν.

Εχει ορισμένες τρύπες και γενικα θα μπορούσε να είναι πολύ ανώτερο,(αναπτύσσει πολλά ερωτήματα ταυτόχρονα και δεν εστιάζεις κάπου) αλλα δεν απογοητεύει.

Έγινε επεξεργασία από darthtony
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις σιγουρα αν η Blu-Ray εκδοση του Prometheus θα εχει την extended version?

Εdit:

Οχι απο οτι διαβασα με ενα search στα μπαμ μπαμ.Κριμα.

Έγινε επεξεργασία από jesus
Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν ποσταρει κανεις τπτ παιρνω ξανα εγω σειρα.

King Kong

Την ειχα δει την ταινια οταν βγηκε αλλα σε dvd αν θυμαμαι καλα και σε τηλεορασουλα.

Μου ειχε αρεσει τοτε αν και εχανε λογο ποιοτητας.

Ε την ξαναειδα λοιπον αλλα αυτη την φορα extended και ριπακι 30gb.

Η ταινια εχει απλα συγκλονιστικά CGI.Απο τα καλυτερα που εχω δει και ας εχουν περασει 7+ χρονια.

8/10

People Like Us

Μου αρεσε αρκετα.Γελασα συγκινηθηκα,απ ολα ειχε ο μπαξες.

Ψοφαω για Elizabeth Banks.

Η Pfeiffer παρ ολα τα χρονια της παραμενει γοητευτικη.

7,5-8/10

Ειδα επιτελους το Prometheus.

Πολλα κενα στο σεναριο, πολλες καθυστερημενες σκηνες, πολλα αναπαντητα ερωτηματα.

Θελω να πιστευω οτι θα βγαλουν δευτερο και οτι θα σωσουν καπως την κατασταση αλλα πολυ φοβαμαι οτι δεν σωζεται.

Επισης δεν καταλαβα γιατι να το γυρισουν τοσο πολυ στο:

τι ειναι η ζωη τι ειναι ο ανθρωπος,να ζει κανει η να μην ζει κοκ.Μπορουσαν να μεινουν σε ποιο δεδομενα πραγματα και να αφησουν λιγο στην ακρη τις φιλοσοφικες αναζητησεις.

Οk εννοειτε πως μου αρεσε η ταινια.απλα θα μπορουσε να ηταν πολυ καλύτερη και πιο πληρης.

7/10

Έγινε επεξεργασία από jesus
Link to comment
Share on other sites

Ειδα επιτελους το Prometheus.

Πολλα κενα στο σεναριο, πολλες καθυστερημενες σκηνες, πολλα αναπαντητα ερωτηματα.

Θελω να πιστευω οτι θα βγαλουν δευτερο και οτι θα σωσουν καπως την κατασταση αλλα πολυ φοβαμαι οτι δεν σωζεται.

Επισης δεν καταλαβα γιατι να το γυρισουν τοσο πολυ στο:

τι ειναι η ζωη τι ειναι ο ανθρωπος,να ζει κανει η να μην ζει κοκ.Μπορουσαν να μεινουν σε ποιο δεδομενα πραγματα και να αφησουν λιγο στην ακρη τις φιλοσοφικες αναζητησεις.

Οk εννοειτε πως μου αρεσε η ταινια.απλα θα μπορουσε να ηταν πολυ καλύτερη και πιο πληρης.

7/10

Είναι εξαιρετικά δύσκολο έως ακατόρθωτο να είσαι 75 χρονών και να μην κυριαρχείσαι από υπαρξιακά ερωτήματα.

Το στοίχημα είναι να κατανοήσεις ότι είναι προσωπικό σου πρόβλημα και να μην το εξάγεις μέσω της δουλειάς σου

Ιδέα μου είναι ότι οι εξωγήινοι έμοιαζαν με αρχαιοελληνικά αγάλματα;

Link to comment
Share on other sites

Once Upon a Time in America (1984) 7.5/10

Καλή ήταν, αλλά είχε πολύ αργή εξέλιξη και κατά συνέπεια μεγάλη διάρκεια.

Για τα μηνύματα που ήθελε να περάσει αλλά κι εκεί που ήθελε να καταλήξει θα μπορούσε να πάει λίγο πιο γρήγορα ο σκηνοθέτης.

Επίσης θα ήθελα να δω περισσότερο Joe Pesci κι όχι μόνο 5'.

Link to comment
Share on other sites

Biohazard: Damnation (2012) - IMDb 6.7/10

Τυπικό όσον αφορά την ιστορία, με λίγα λόγια μια ιστοριούλα βγαλμένη από το manual ακολουθώντας όλα τα τυπικά μιας συνηθισμένης συνταγής, πολύ καλό όμως όσον αφορά το οπτικό κομμάτι. Η ώρα περνάει άνετα αν απλά σας αρέσει το animation, σε καμιά περίπτωση δεν θα ξετρελαθείτε αν θέλετε κάτι παραπάνω από καλό animation.

Link to comment
Share on other sites

Moonrise Kingdom 9/10

Αριστούργημα. Πανέξυπνη σκηνοθεσία, η ταινία σατιρίζει και κριτικάρει λάθη μεγάλων που έχουν αντίκτυπο στα παιδιά, αλλά και τα παρουσιάζει μέσω αυτών με έναν απολύτως φυσικό τρόπο, σαν να ήταν εκείνα οι μεγάλοι. Πρόκειται για δραματική κομεντί με επίκεντρο έναν νεανικό έρωτα και την μιζέρια της ζωής των μεγάλων. Τον σκοπό του ο Wes Anderson τον πέτυχε διάνα. Must see οπωσδήποτε!

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=XCM4wy8SOIs]MOONRISE KINGDOM - TRAILER (GREEK SUBS) - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Prometheus (2012) - IMDb 6.9/10

Την ξεκίνησα με μάλλον κακή ψυχολογία μιας και δεν είχαν ακουστεί και διθυραμβικά σχόλια εδώ μέσα + ότι ξέφυγαν και κάποια spoilers. Ψιλό βαριόμουνα στην αρχή, μετά η αναμενόμενη εξέλιξη δεν βοήθησε. Κάπως ξύπνησα προς το τέλος, αλλά δεν θα έλεγα ότι ενθουσιάστηκα κιόλας. Οπτικά είναι καλή, φαντασία δεν έχει όμως. Δεν είναι η ταινία που θα θυμάσαι μετά από κάποιο Χ χρονικό διάστημα και σίγουρα αν σου έρθει να ξανά δεις κάτι, αυτό το κάτι θα είναι, για 13η φορά, ένα από τα Alien 1 ή 2.

Link to comment
Share on other sites

Prometheus 5/10

Πήγαν να κάνουν κάτι σαν το Alien 1 και τελικά απότυχαν...Άσε που θα φάμε και το δεύτερο στην μάπα τώρα μόνο και μόνο

για να λυθεί η απορία της επιστήμονος

Men In Black 3 8/10

Παίδες εμένα μου άρεσε η ταινία. Καλύτερη από το 2 σίγουρα. Το μόνο που δεν μου άρεσε ήταν ο κακός και πως τον έκαναν να μιλάει. Ήταν χάλι. Κατά τα άλλα το σενάριο μου άρεσε

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.