Jump to content



Ποια ταινία είδατε πρόσφατα 2.0 (CineLab)


DJD

Recommended Posts

Star Wars The Force Awakens....

Υπερπαραγωγή και πολύ λεπτομέρεια.... αλλά τελικά κενό και απογοητευτικό. Ίσως να φταίει και το hype τι να πω

 

Πάντως θα δείξει πως θα "κουμπώσουν" τα δύο επόμενα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μολις γυρισα απο star wars.Εχωντας δει τα προηγουμενα για πρωτη φορα, πριν 10 μερες, επαθα τη πλακα απο ανατριχιλα,δραση και πολλα αλλα.Τοσο χειροκροτημα σε cinema ουτε σε θεατρο δεν εχω ακουσει.Θα παω να το ξαναδω σιγουρα.
Και ενα αστειο spoiler.

efcece29b44f85de76494de6ed771d93.gif
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άνετα το ξανάβλεπα σήμερα κιόλας το Episode VII. Και μόνο που με έκανε να νομίζω ότι βλέπω τα παλιά με νέα γραφικά είναι μεγάλη υπόθεση.

 

εγώ θα πάω αύριο για 3η προβολή. Για να πω την αλήθεια: θα πάω πιο πολύ για να δω τι είναι αυτό το Cinemagnum που το διαφημίζουν ως την μεγαλύτερη οθόνη στην Ευρώπη. Κάτι για 600^m2 που ισοδυναμεί περίπου με 7οροφη πολυκατοικία. Επειδή δεν εχω εχω ξαναπάει σε αντίστοιχο, τι καλύτερο από το να δω το νέο Star Wars σε αυτές τις τεράστιες διαστάσεις :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είδα το The Hateful 8 Πολύ καλή ταινία αν και διαρκεί σχεδόν 3 ώρες.Για τους fan του Ταραντίνο.

 

to each his own αλλά πραγματικά κρίμα να δεις ταινία γυρισμένη σε 70mm από dvd screener.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.imdb.com/title/tt4025514/

 

Καλη ταινια, δε το περιμενα να πω την αληθεια. Μαρεσαν οι ερμηνειες ολων αν και η υποθεση της ειναι πολυ σκοτεινη και βιαιη.

Γουσταρα που επαιζε ο Τσιπρας και ο Σταβεντο σε πρωταγωνιστικους ρολους :-Ρ

Link to comment
Share on other sites

to each his own αλλά πραγματικά κρίμα να δεις ταινία γυρισμένη σε 70mm από dvd screener.

 

απο περιεργια τι ακριβως ειναι αυτο το 70mm και πχ στο cinema τι αναλυση εχει?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

The walk

 

Η ταινια αρχικα μου αρεσε , ειδα πως παιζει και τουτος  και γουσταρισα ακομα παραπανω , παρολαυτα μου αφησε μια γλυκοπικρη γευση . Η ιδεα ειναι καλη αλλα η εκτελεση ειναι αθλια ,μαλλον δεν ειναι τυχαιο που εχει αρκετες ντοματες 

(στο παρακατω σποιλερ 3 σειρων ειναι ολοκληρη η ταινια.... μην το πατησετε )

 

Spoiler :
Η ταινια διαρκει 2 ωρες , στο πρωτο μισαωρο βλεπουμε τον τυπο πως του την βιδωσε να ασχοληθει με τα σκοινια κτλ κτλ , βρισκει γκομενα με το καλημερα , φωτογραφο και παρεες . Την επομενη 1 ωρα τους βλεπουμε να καταστρωνουν το σχεδιο και στον τελευταιο μισαωρο βαριεσε να τον βλεπεις να φιγουραρει αναμεσα στους 2 πυργους κανοντας περα δωθε , παρακαλοντας απο μεσα σου παντα να γινει κατι σοβαρο και να πεσει στο κενο ......ΟΥΑΟΥΥΥΥΥΥΥ

 

 

Χιλιες φορες πιο success ηταν ο τυπος που παρα την υψοφοβια του καθησε μαζι με τον πρωταγωνιστη πανω στο δοκαρι για ωρες

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν περίμενα τόσο καλό το star wars. Ημουν από αυτούς που όταν έμαθαν οτί είναι disney μου είχαν κοπεί τα πόδια.

Όμως o jj το έσωσε, και κέρδισε και άλλους πόντους στην αντίληψή μου μετά το πολύ ικανοποιητικό reboot των 2 τελευταίων star trek.

Έκανε και μεαστρικά την επίκληση στο συναίσθημα των παλιών star wars fans με την επανεμφάνιση των χαρακτήρων από την original τριλογία, και έδεσε την ιστορία όσο μπορούσε καλύτερα.

(Αν και δανείστικε κάποια σημεία από το a new hope)

Γιατί το έργο του με τελειωμένους τους darth vader & emperor μόνο εύκολο δεν ήταν.

 

Κατα πολύ ανώτερο των phantom menace και attack of the clones, θα πρότεινα σε όποιον το σκέφτεται ακόμα να πάει να το δει. Εγώ ίσως το ξανακάνω.

Σου δίνει την ελπίδα οτί η νέα τριλογία θα είναι καλύτερη από την προηγούμενη.

 

bonus

Βρείτε τις διαφορές:

 

original.jpg?w=600&h

original.jpg?w=600&h

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ειδα και εγω star wars.

Αψογο τεχνικα αρκετα καλη η δραση φοβερος ο ηχος πολυ ωραια η σκηνοθεσια.

Φοβερο ολο το καστ ,πολυ καλες οι επιλογες των καινουργιων.

αλλα δυστυχως απογοητευτικα αρκετα.
Αρχιζει η ταινια δακρυα κυλανε απο τα ματια μου full συγκίνηση στα πρωτα λεπτα.
Οσο περναγε η ωρα η ξενερα ηταν απιστευτη.
Εννοειτε πως θα την δω παλι και παλι αλλα δεν νομιζω να αλλαξει κατα πολυ η αποψη μου.
Να προσθεσω οτι στο σινεμα γινοταν ενας ψιλοχαμος και ειχα ξενερωσει αρκετα και απο αυτο.
 
Εξηγω μερικους απο τους λογους που χαλαστηκα.

πολυ spoiler μην ανοιγετε παρακαλω οσοι δεν εχετε δει ακομα την ταινια.

Πρωτα μερικες καπως γενικες παρατηρησεις

Βασικα ουσιαστικα ξαναειδα το New Hope.

Συμπτωματικα την ιδια μερα δεν ειχα να κανω κατι το μεσημερι και χαζεψα για πολλοστη φορα το new hope.

Παω cinema to βραδυ και ελεγα απο μεσα μου τι σκατα να πουμε την ιδια ταινια με εβαλαν να δω?

Η ομοιοτητα στο σεναριο και το copy paste σε ορισμενες σκηνες ειναι αηδιαστικο ειλικρινα.

Δεν ειμαι 15 χρονων εχω ξαναδει star wars,μπορουσαν να γραψουν κατι διαφορετικο.

Παλι death star...σορρυ star killer..σοβαρα?ΠΑΛΙ death star?Παλι bug/τρυπα στην μεση?ΠΑΛΙ TRENCH RUN?Λιγη πρωτοτυπία, λιγη εμπνευση?

Το ξαναλεω αν παρεις την ταινια απο την αρχη ειναι καρμπον σχεδον σκηνη σκηνη me new hope.

 

Foul 2. Απαραδεκτη η εστω για να μην γινω υπερβολικος αδιαφορη μουσικη.(Αν εξαιρεσουμε τα κλασσικα themes προφανως)

Αν καποιος πει οτι του εμεινε καποιο original theme απο την ταινια θα πει ψεματα.

Ακομα και σε σκηνες δρασεις η μουσικη ηταν παντελως αδιαφορη.Δεν φταιει ο williams φυσικα,εντολες πηρε.

H μουσικη στα star wars ηταν παραδοσιακα πολυ βασικο κομματι του παζλ και την εκαναν mehhhh.

https://www.youtube.com/watch?v=Q5ZY8Fz9GGU

 

Και μερικα ποιο συγκεκριμένα πραγματα που με χαλασαν.

Συνόψισαν olo το jedi training se ενα "κλεισε τα ματια και νιωσε την δυναμη".Really?

Kαι βλεπουμε τελικα ενα κοριτσακι που ουτε ηξερε οτι ειναι force sensitive απο την μια στιγμη στην αλλη να κανει παπαδες mind control, force pull να τα βαζει σε lightsaber fight με εναν θεωρητικα πολυ πολυ ανωτερο αντιπαλο(?)

Jedi knight academy και φιφες.

Aπο την πλευρα του κλαρινιτζη οι αντιθεσεις ειναι αστειες το λιγοτερο.

Μιλαμε για εναν force sensitive τυπο που υποτιθετε οτι εκπαιδευτεται  χρονια

Την μια στιγμη μας τον δειχνει να κανει κανει το καλυτερο πιλοτο των rebels na ξερναει τα παντα με mind control kai thn αλλη τον παραλιγο να κλαψει οταν πηγε να κανει το ιδιο σε ενα κοριτσακι.

Ακινητοποιεί κοσμακι using the force τον ξεφτιλιζει σε force pull h μικρη οταν του παιρνει το light saber sto telos.

 

Kαι ενα τελευταιο γιατι κουραστηκα.Η μαχη με τα light saber δεν μου αρεσε ιδιαιτερα.Πολυ απλοικη.Δεν εχουμε 1980.

Οκ δεν ηθελα μαχη να κανουν κωλοτουμπες ολη την ωρα οπως στα prequels αλλα ηθελα κατι καπως ποιο εντυπωσιακο.

Μια μιξη της μαχης των παλιων με τα prequels.

 

Γενικα μου εβγαλε μια προχειροτητα σε πολλα πραγματα.Cash grab.

Φτιαξτο εκει να μοιαζει με το new hope να συγκινηθουν οι fans να μπει και καπως ποιο ομαλα καινουργιος κοσμος (με ηδη πετυχημενο σεναριο και ειμαστε οκ.

 

Μπορει οταν το ξαναδω 2-3 φορες στην ηρεμια του σπιτιου μου να γινει το καλυτερο star wars,ισως.

Έγινε επεξεργασία από jesus
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.